Maska dhe koronavirusi

Poshnjari

Kontribues tek Shqipopedia
Tashme koronavirusi është një kërcënim serioz edhe për Shqipërinë. Urojmë që virusi të mos infektojë shqiptarët, por me sa duket mundësitë janë të pakta. Prandaj ajo që duhet bërë është që të merren masat e duhura për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Ideja e parë që na shkon nëpër mend për mbrojtje nga virusi është maska. Sipas artikullit A na mbron maska nga koronavirusi referohet se maskat nuk jane edhe aq te efektshme. ju si mendoni?
 
Last edited:

Airbourne

Papirus rex
Trump Jr beson se pandemia e koronës është një komplot kundër babait të tij.

Shqetësimi kryesor i Presidenti Donald Trump është se............ paniku mbi Covid-19 do të dëmtojë tregjet e kapitalit. Kështu që ai fillimisht akuzoi kundërshtarët e tij politikë për "politizim" të epidemisë. Kjo nuk është mënyra më e mirë për të informuar në mënyrë adekuate publikun, dhe një bazë solide për teoritë e konspiracionit. Djali i Trumpit, Donald Junior shkoi edhe më tej, duke njoftuar se demokratët shpresonin se sëmundja do të vriste miliona njerëz, vetëm për ta rrëzuar babanë e tij. Një senator republikan amerikan nga Arkansas dhe një kandidat i mundshëm i ardhshëm presidencial, Tom Cotton, përsëriti teorinë e keqpërfaqësuar të komplotit që..... qeveria kineze kishte bërë apo krujuar Covid-19 si një armë bio.
Nëse absurditete të tilla shkaktojnë shumë zemërim publik, ato ndonjëherë mundt te zbuten pak. Por, atëherë është tepër vonë, sepse dëmi tashmë është bërë. Një burrë New York-ez shikoi duke folur me dy gra aziatike javën e kaluar, u tha atyre se shpresonte që virusi i koronës do..... t'i vriste ato, siç.......................... bëmë me njerëzit tuaj në Hiroshima.

PS1----kaq PSIKOPAT dhe FASHISTA ka LESHI me demokratik.

Merkel tha qe 60-70% e popullsise do te infektohet!!!!

Cuditerisht jane VETEM=28.000 shtreter ne dispozicione,dhe 80% e tyre jane te zena, qe do te thote ne politike.

Keiner will der Erste sein, der die Realität anerkennt.
Keiner will der Erste sein, der Verantwortung übernimmt.


MENDJEMADHSI apo kur fle mbi DAFINA.

Kur kinezët nuk dukej se ishin në gjendje ta zgjidhnin këtë problem, ata konsideroheshin të paaftë.
Sa arrogant duhet të jesh për të menduar se je i paprekshëm, dhe dy muaj më vonë e kupton: Pfui, virusi është më ngjitës se sa kemi menduar.
Po, dhe kinezët janë më pak budallenj sesa menduam <NE>, dhe mund të kishim mësuar prej tyre në vend që të marrim timonin e shpetimtarit tani,apo te flamurtareve ne VARREZA.


PS2----
Luftimi i Covid-19 kërkon shkencë, jo lutje.

Por kete nuk mund ta bejne DEBILE apo SHTRIGA me FANTAZMAT apo HIJET e tyre ne KRYE ose per SHEMBULL nje=TANTE nga Korca e ashtquajtura hello_kitty apo Oici ka Dibra.Sepse nuk jane as mjeke,docente,profesoresha ose kane bere hulumtime lere me te ken mbrojtur ndonje dipllome.Jane ca ZGAVRA, qe jane te PREDISPONUARA per VIRUSIN,ose pacientet nunra X-set,apo pa shifra.

FAZITI eshte KY.....Diktaturat kanë avantazhin(n.q-se mund ta quajme te tille), se është më e lehtë për të kufizuar të drejtat e njeriut,si dhe kështu edhe= një virus.
Chapeau dhe disa u gezuan para kohe qe ne Kine jane te <marre>.
PIKERISHT eshte dhe po NDODH e =KUNDERTA.
TSCHYSS.
 

Airbourne

Papirus rex

PS....ka ardhur me KOHE,por nje DAR korQir akuzon kinezet.Nje tip ky....gjeolog,historian,kimist,fizikant,profesor,doktor,psokolog dhe.........ilirian KOKRRA e GOMARIT,apo TEPKE taqke.
Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex

PS......Ähnlich wie wir es inzwischen von 9/11 (speziell WTC 7) genauer wissen, dass dort wer nachgeholfen haben muss, der mit den fliegenden Teppichmesserfritzen nichts zu tun hatte.
FAZIT: Der Virus ist der Initiator des Weltsystemcrash. Dient auch um die Sklaven vom Bargeldverbot zu überzeugen, den Impfzwang durchzusetzen und die Total-Überwachung zu bringen und so weiter und so fort......
Perfundimi......rruga e re e mendafshit--------------------Pekin-Teheran-Venedig.

Conspiration=Verschwörung>>>>>>>>Dass der Ursprung am Fischmarkt in Wuhan zu finden sei, ist falsch. Es kommt nachweislich von drei Männern aus London (City of London? Exterritorial zur EU), welche damit genau nach Wuhan reisten.

IRONIA.....sa te zgjuar keta qunat e fisit.................VARREZ-or,leri me ftyrePRISHURAT.

ALE.
 

Airbourne

Papirus rex
Per shqiptaret nga kosova....mesa di(shpresoj mos jem i gabuar) nuk ka asnje rast me korona.

Kerkojini qeveris tuaj te izoloj totalisht kosoven, te mbyll kufirin totalisht me te gjitha shtetet, perfshire shqiperine. Te ktheje mbrapsht pervec te tjereve dhe kosovaret qe jane neper europe por qe duan te hyjne ne kosove.
Ka shum me teper perfitime nga izolimi 3-4 mujor, sesa humbje.....perfitimi eshte jete njerezore, humbjet jane ekonomike....keto te fundit jane ne te dyja rastet, izolohesh nuk izolohesh.
Mos beje gabimin qe beri europa dhe shqiperia.

E vrejtet cfar PALLollash ka ne usa????

AproPO....Kosovo: Donald Trump Jr. thinks US troops should pull out of Kosovo.

Donald Trump Jr., son of the US President, replied to a tweet by US Senator David Perdue commenting that the US troops should return to the US from Kosovo .

Agree. There are 650 US troops in Kosovo. Time to bring them home, Donald Trump Jr. posted on Twitter.

The comment was added under US Senator David Perdue’s post, who said today that the US should reconsider its military presence in Kosovo.

For over two decades, US forces have helped keep the peace between Kosovo & Serbia. Now, with historic progress in sight, Kosovo must do its part and abolish all duties imposed on Serbia. If Kosovo is not fully committed to peace, then the US should reconsider its presence there, Senator Perdue tweeted out.

Published on: 10/03/2020.

FAZITI.....inshallah nuk ikin se masanej vje..............virusi rus.
PS....tash do kqyr noi film.Me COPA te NDYRA FASHISTE qe gjen ka trojet nuk i gjen kerrKUND.

ALE.
 

Airbourne

Papirus rex
Qminet AKTUALE ne kohen e virusit corona.

Për t'ju thënë strukturën e çmimeve në MARS, dy copa të trasha apo pasterma derri, gjysmë kilogram mëlçi viçi dhe 350 gram fileto derri,te blera nga një kasap në <HENE> pagon 500 rubla, që është rreth 6.50 euro. Nafta kushton 45 rubla për litër ose 60 cent. Një kilovat energji elektrike është 5 rubla ose 7 cent.

SOT ne Rusi.

Ca INJORANTE me thone.....perse nuk shkon te banosh atje?

NATYRISHT nje altenartive ne te ardhmen,ne qoftese nuk na ngordh virusi.

FAZITI......Ish-deputeti në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe kandidati tre herë per president Dr. Ron Paul ( Pediatër) shkroi në një artikull të fundit: Qeveritë i duan krizat sepse kur njerëzit kanë frikë, ata janë më të gatshëm të heqin dorë nga liria dhe premtimet që qeveria do të kujdeset për to.

PS....por kur JE ....COPE MISHI e KALBUR me flamur,NUK mund ti dish,ose pa ofenduar.....te pakten bene perpjekje.

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Ambasada amerikane i bën thirrje Kurtit të heqë menjëherë taksën.

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë sot ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që menjëherë të heqë taksën ndaj produkteve serbe.

Në kohëra si kjo, bashkëpunimi rajonal dhe ndërkombëtar është kyç. Është koha për Kosovën dhe fqinjët të mënjanojnë pengesat për qarkullimin e lirë të mallrave. Sërish ftojmë Qeverinë e Kosovës të ndërmarrë hapin e parë të guximshëm dhe t’i heqë tarifat që tani, thuhet në deklaratë.

March 19, 2020.

PS....mendoj ne keto KOHERA me mire te mos kete bashkepunime,sepse rriten %-et e infektimit me virusin.
Tschja............virusi eshte EMERTUAR kinez,ndersa atij caubojs i vune emrin spanjoll.
Hmmmmmmmmm....35 te infektuar te komuna e shkruesit.Gjyshja Merkel thote te shmangim kontaktet me shumice.Broshuren apo udhezuesin nga kryetari i fshatit e kisha ne kutine postare se si duhet te veproj,por ja qe me duhet te punoj.
INSHALLAH se kam marre virusin,genjej veten ose SHPRESOJ qe te kem IMUN trupore te forte,duke filluar nga ............VESHET.
Ilaqi mendoj do dali ne kohen e duhur.....se sa mund te zgjasi e dine te TJERET.
Me sa kqyra Rusia,Serbia dhe..................Vietnami asnji te dekun(deri ne kete qast).
FAZIT.....do profesora iliriane ngaterrojne dinakerine me zgjuarsine.
Perfundimi: skiptaret jane peoples me...........NDYRESIRE dhe QELBSA ne TERESI.
Tungi.
 

Airbourne

Papirus rex
Situata ne Kine po permiresohet.

Komiteti shtetëror i shëndetësisë për të gjithë Kinën, tha se numrat ISHIN............ 80.928 njerëz të infektuar ndërsa 3.245 vdiqën, tetë vdekje të reja u shtuan në 18 mars, dhe 0 raste te dyshuara. Kurba është rrafshuar në mënyrë të konsiderueshme për Kinën, ndërsa po rritet ndjeshëm për Evropën dhe Amerikën e Veriut.Sipas informacionit të fundit të OBSH-së, më shumë se 220,000 njerëz në të gjithë botën janë prekur nga COVID-19 dhe afro 8,000 kanë vdekur. Kjo do të thotë se tani ka më shumë jashtë Kinës të infektuar dhe më shumë vdekje sesa në Kinë.

Fotografitë e mëposhtme të bëra në 18 Mars tregojnë se si restorantet janë të hapura përsëri për mysafirët. Konsumatorët janë parë duke ngrënë në një qendër tregtare në Lanzhou, Provinca Gansu ne veriperëndim te.......................................... Hemisferës.

ChinaRestaurant4.jpg ChinaRestaurant6.jpg ChinaRestaurant7.jpg

Restorantet lokale kanë rikthyer shërbimet e ngrënies gjatë ditëve të kaluara dhe kanë ndërmarrë masa të rrepta për të luftuar COVID-19. Ju duhet të mbani distancën e duhur , temperatura matet dhe detajet tuaja personale jepen në restorant në mënyrë që të gjurmohen në rast të një infeksioni të ri.

FAZITI...............Fillimisht, qeveria kineze u kritikua ashpër nga mediat perëndimore dhe politikanët për diktaturë, por tani ata kanë prezantuar vetë masat rigoroze, madje edhe ato më të rreptat, deri në miratimin e ligjeve të vaksinimit.

PS....kisha ner krye ne kete.

Modeli i Kinës: Berlini dëshiron të ngrejë klinikën e urgjencës Corona,por kjo arrihet në vetëm apo mbas= 40 vjetesh.


Por me INJORANTE nuk ja vlen per detajet,ose per SHEMBULL...............

Berlini ka njoftuar ndërtimin e shpejtë të një klinike të mushkërive në të cilën personat e infektuar duhet të mjekohen nga specialistë.

Tani jemi duke kërkuar për një truall të përshtatshëm. Ky proces duhet të përfundojë më së voni deri në vitin 2022. Pastaj ka një proces miratimi planifikimi shumëvjeçar, tenderi publik, negociatat buxhetore, paditë nga banorët e zonës dhe grupet e mjedisit, dhe më në fund rreth vitit 2038 fillon puna e ndërtimit, e cila duhet të përfundojë në 2060 megjithë zvarritjet, tha kryetari i Bashkisë së Berlinit Michael Müller (SPD)Notn e mir.


 

Airbourne

Papirus rex
COVID-19 Is a Biological Weapon.

From conspiracy theory to geopolitical realism, the possibility to treat COVID-19 as a biological weapon has been finally accepted in the public sphere.

However, as soon as the official spokesman for the Ministry of Foreign Affairs of the second largest economic power on the planet publishes a note attesting to this possibility, it leaves the sphere of “conspiracy theories” to enter the scene of public opinion and official government versions.

In addition to making the explanation of biological warfare official, Zhao Lijian raised important questions about the pandemic data in the USA: “When did patient zero begin in US? How many people are infected? What are the names of the hospitals? It might be US army who brought the epidemic to Wuhan. Be transparent! Make public your data! US owe us an explanation!”

The supreme leader of the Islamic Republic of Iran, Ayatollah Khomeini, ordered on the same day of the declaration of the Chinese Ministry the creation of a unified center of scientific research specialized in the fight against the coronavirus. The motivation, according to the Iranian spiritual and political leader, was motivated by evidence that the pandemic is a biological attack. These are his words...............

Krijimi i një selie për të luftuar shpërthimin (e COVID-19) ndodh për shkak të pranisë së provave që tregojnë mundësinë e një sulmi biologjik, duke sinjalizuar që është e nevojshme që të gjitha shërbimet e përballimit (të virusit) të jenë nën komandë të një selie të unifikuar .

Në fakt, ajo që mediat kryesore perëndimore e kanë quajtur "komplot" është manifestuar në programet e mbrojtjes amerikane për një kohë të gjatë. Duhet të rikujtojmë shkurtimisht dokumentin zyrtar të quajtur =Rebuilding Americas Defenses, botuar nga grupi i konservatorëve të mendimit :projekti për një Shekulli të Ri Amerikan, ku ne mund të lexojmë apo ATY shkruhet qartë = advanced forms of biological warfare that can target specific genotypes may transform biological warfare from the realm of terror to a politically useful tool.

FAZIT.....nje solucion per pastrimin e parave te PASTRA(dhe jo te korruptuara tip marihuanash) eshte KJO...


Prof. Dr. Bäumler von der Universitätsklinik Regensburg. Dieser hat in Kooperation mit anderen Experten einen Wirkstoff entwickelt, der Oberflächen dauerhaft keimfrei macht.

Per kete eshte kontaktuar me EZB,Ministrine e Shendetesise,Ministrite e Financave caubojse dhe arrnaute,por nuk jane me te interesuara.
Qe do te thote JU ZGAVRAT prej QELBI me flamur....me kontot TUAJA bankare dhe te timen,do tallin BYTHEN apo si tju NREFET=PARAZITEVE.

Vreni ate JEVGUN ka kominati Mandi,qe merret me prejardhjet e njerezeve te detit apo te ARKIVOLEVE.

Fund jave te mbare peoples ...........SHKERDHAPATARUC.
 

Airbourne

Papirus rex
Corona dhe shërbimet sekrete.

Në vështrim të parë shërbimet sekrete dhe pandemia Corona nuk kanë të bëjnë asgjë. Por megjithatë shërbimet sekrete në këtë botë kanë në fokus edhe sëmundje globale. Përse? Si veprojnë ato në raste të tilla?

Në fund të vitit 2002 shpërtheu SARS me pasoja të rënda akute në sistemin e frymëmarrjes, një virus i ngjashëm me Coronan, pandemia e parë asokohe në shekullin e 21 që sapo kishte nisur. Nga Kina Jugore virusi u përhap në botën e globalizuar duke shkaktuar rreth 800 viktima. Por qeveria dhe Partia Komuniste në Kinë fillimisht e mbajtën të fshehtë përhapjen e sëmundjes. Sikurse zbuloi gazeta gjermane "Die Welt", shërbimi gjerman i informimit, BND, (Shërbimi federal i Informacionit) megjithatë kishte dijeni javë përpara se të jepej lajmi zyrtar për virusin SARS dhe përhapjen e tij. Këto informacione iu përcollën qeverisë dhe autoriteteve të shëndetësisë. Sipas informacioneve nga qarqet e sigurisë, BND asokohe kishte dëgjuar telefonatat dhe komunikimet e qeverisë kineze. Prej kësaj agjentët gjermanë përfituan jo vetëm informacionin për sëmundjen, por edhe strategjinë fillestare të qeverisë kineze për ta mbajtur të fshehtë përhapjen e sëmundjes.

Një gamë e gjerë mjetesh e shërbimeve sekrete të SHBA-së

Sipas të dhënave aktuale nga mediat, në mënyrë të ngjashme veprojnë aktualisht kundër krizës Corona edhe shërbimet sekrete të SHBA-së: Si agjencia e lajmeve Reuters edhe Yahoo News njoftojnë njëzëri, se drejtori i Shërbimit Kombëtar të Informacionit, në varësi të të cilit janë tërësia e 17 shërbimeve informative të SHBA-së e po ashtu edhe ai i Shtëpisë së Bardhë, mbledh dhe analizon të gjitha të dhënat aktuale për prejardhjen, zhvillimin, përhapjen dhe luftimin e virusit Corona. Në asnjë mënyrë kjo nuk i është besuar vetëm shërbimit të njohur të SHBA-së të kundërzbulimit CIA. Si një ndër vendet e pakta SHBA ka një shërbim të vetin informativ për të dhëna mbi shëndetin dhe mjekësinë, Qendra Kombëtare e Inteligjencës për Mjekësinë (NCMI), që është në varësi të shërbimit ushtarak të inteligjencës DIA (Defense Intelligence Agency).

Për të mbledhur infromacione për Corona, sikurse mësohet nga burime të mriëinformuara, për këtë rast shërbimet e SHBA-së përdorin një gamë të gjerë mjetesh për përftimin e informacionit. Thënë më qartazi, për ta arritur këtë nuk analizohen e kërkohen vetëm informacione relevante në të gjitha drejtimet si nformacione zyrtare, mediat, burimet online apo edhe rrjetet sociale. Por shërbimet e SHBA-së venë në përdorim të gjtihë arsenalin e mjeteve të inteligjencës, nga ajri e imazhet satelitore e deri tek informacioni i agjentëve dhe përgjimi i komunikimeve.

Ajo që u intereson në veçanti spiunëve natyrisht vishet me mantelin e heshtjes profesionale. Parimisht megjithatë duhet të merret parasysh, që SHBA akseset e veta të shërbimit të inteligjencës i vë në përdorim më intensivisht tani në krizën e Coronës kryesisht në Kinë dhe në Iran. Agjentët në udhëheqjen kineze apo informacionet në Ministrinë iraniane të Shëndetësisë p.sh. mund të pyeten për shifrat e padeklaruara, rrugët e panjohura të përhapjes ose strategjitë për luftimin e virusit; e nëse përgjuesit amerikanë ndërhyjnë në komunikimin qeveritar, atëherë kjo do të thotë që tani dëgjohet veçanërisht me kujdes kur bëhet fjalë për virusin Corona.

Çfarë sjell kjo?

Spiunazhi dhe shërbimet sekrete nuk mund ta shërojnë Coronën dhe as ta ndalojnë atë. Por ato mund t'u japin informacione më të mira vendimarrësve dhe – në rastin më ideal – të mundësojnë vendime të informuara. Në këtë mënyrë mund të pakësohet pasiguria, mund të kuptohet më mirë se si përhapet sëmundja, mund të vlerësohen më mirë planet dhe kapacitetet për zbatimin e tyre në botën e jashtme. E natyrisht synohet edhe që të vlerësohet dhe të kuptohet dëmi politik dhe ekonomik. Kjo ka të bëjë edhe me fushatat në rritje të desinformimit dhe ashpërsimin gjithnjë e më shumë të akuzave të ndërsjellta për fajin e përhapjes së pandemisë.

Në fakt shërbimet sekrete në krizën Corona bëjnë të njëjtën gjë që ato e bëjnë gjithmonë: ato sigurojnë informacionin, tek i cili normalisht nuk ka askush akses. Kjo vlen kryesisht për shtete si Kina ose Irani, ndaj informacioneve zyrtare të të cilave në përgjithësi ka pak besim. E po ashtu edhe me mbylljet e kufijve, ndalim-qarkullimin, mbyllen njëkohësisht edhe kanalet zyrtare ose të hapura të informacionit dhe komunikimit. Shërbimet mirëfunksionuese të inteligjencës në këtë rast ndihmojnë.

Data
17.03.2020
Autor Christopher. N.

PS....m.q-se eshte ne shqip, burimin e gjeni juve,ndersa nje hulumtim tjeter i BAZUAR PO ne kete BURIM shkruan..............

Geschäftsmodell Gesundheit.

Laut der UN-Organisation für Handel und Entwicklung (UNCTAD) summieren sich die jährlichen Deviseneinnahmen aus den medizinischen Dienstleistungen !!!!!!! auf knapp elf Milliarden US-Dollar.

Das ??????? System ist das Gegenteil des Systems in den USA, schreibt die New York Times. Ne <Jupiter> ist der Zugang frei und die Grundversorgung funktioniert. In den USA ist die medizinische Versorgung teuer und Hightech.(qe nuk e paguajne dot te tane).

Nje shprehje e URTE e POPULLIT <alien> apo FAZITI= Wir leben wir arme Leute, aber wir sterben wie Reiche.

Perfundimi.....me sa di une rezervistat mobilizohen ne gjendje lufte,dhe JO ne kohe paqeje.

KAQ per juve dhe tunga.

Kisha dhe dicka per Iranin dhe Kinen,por kush merret me....PISANJOSER.

Notn e MIRE=AIRBOURNE-s.
 

Airbourne

Papirus rex
Bourne...asht smur Merkel?
Edhe!!
Kush ja ka napun virusin?
Ruset....kush tjeter!
Serio?
Sdo rrij UNE te QIJ KARET me PUTANA si...mandi,ai MORRI ka korqa SUMQIMI latin i i grurit,dhe KY PALLOSHI ka Berlini.
E teprove?
ASPAK...LARG KURVAVE maskule.
DANKE-.
 

Airbourne

Papirus rex
Angelo Borrelli, tha në një konferencë për shtyp : Unë do të doja të theksoja përsëri se ne numërojmë të gjithë ata që kanë vdekur, se nuk bëjmë dallim midis atyre që kanë vdekur nga korona dhe atyre që kanë vdekur JO për shkak të virusit të koronës ".

AngeloBorelli.pngÇfarë lloj numërimi është kjo? Nuk është çudi që numri i të ashtuquajturve viktima të koronës është kaq i madh nëse nuk bëni dallime për shkakun e vdekjes.

Asht gjithashtu e qartë pse.................. për të përcaktuar shkakun e saktë të vdekjes, duhet të bëhet një autopsi, e cila kërkon kohë dhe aftësi në mjekësinë ligjore. Kështu që ju thjesht hidhni të gjitha vdekjet në një tenxhere.

A është kjo në mënyrën se si bëhet në vendet e tjera?

Kjo shpjegon gjithashtu ndryshimin e madh në shkallën e vdekshmërisë së të infektuarve midis Lombardisë (6 përqind) dhe zonave të tjera të prekura (pak më shumë se 1 përqind).

I gjithë argumenti prishet për shkak të rrezikshmërisë së virusit të koronës. Njerëzit vdesin për shumë arsye dhe askush nuk duhet të fajësojë të gjitha vdekjet nga virusi i koronës tani.

Në një fjalim pak para mesnatës së së shtunës në Romë, Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi se do të urdhërojë mbylljen e të gjitha bizneseve dhe kompanive jo thelbësore dhe se italianët duhet të qëndrojnë në shtëpi.

Kjo masë do të rezultojë në një dëm shumë më të madh ekonomik pasi industria e Italisë është e detyruar të mbyllë plotësisht operacionet. Dhe kjo është e lehtë është të mbyllësh një vend të tërë ,apo 60 milion italianë për arsye të "mbrojtjes".

As Musolini nuk mund ose nuk ja arriti ta bënte ktë !!!

PS......INSIDE THE MILITARY'S TOP SECRET PLANS IF CORONAVIRUS CRIPPLES THE GOVERNMENT.

Kete e gjeni JU vete,se per cfar behet llafi apo po ju ndihmojm me pakez rrjeshta.

Above-Top Secret contingency plans already exist for what the military is supposed to do if all the Constitutional successors are incapacitated. Standby orders were issued more than three weeks ago to ready these plans, not just to protect Washington but also to prepare for the possibility of some form of martial law.

According to new documents and interviews with military experts, the various plans – codenamed Octagon, Freejack and Zodiac – are the underground laws to ensure government continuity. They are so secret that under these extraordinary plans, "devolution" could circumvent the normal Constitutional provisions for government succession, and military commanders could be placed in control around America.

"We're in new territory," says one senior officer, the entire post-9/11 paradigm of emergency planning thrown out the window. The officer jokes, in the kind of morbid humor characteristic of this slow-moving disaster, that America had better learn who Gen. Terrence J. O'Shaughnessy is.

He is the "combatant commander" for the United States and would in theory be in charge if Washington were eviscerated. That is, until a new civilian leader could be installed.

Mission essential in this regard applies to the maze of more than a dozen different secret assignments, most of them falling under three larger contingency plans:
  • CONPLAN 3400, or the military's plan for "homeland defense," if America itself is a battlefield.
  • CONPLAN 3500, "defense support of civil authorities," where the military assists in an emergency short of armed attack on the nation.
  • CONPLAN 3600, military operations in the National Capital Region and continuation of government, under which the most-secret plans to support continuity are nested.
All of these plans are the responsibility of U.S. Northern Command (or NORTHCOM), the homeland defense military authority created after 9/11. Air Force General O'Shaughnessy is NORTHCOM's Colorado Springs-based commander.

On February 1, Defense Secretary Mark T. Esper signed orders directing NORTHCOM to execute nationwide pandemic plans. Secretly, he signed Warning Orders (the WARNORD as it's called) alerting NORTHCOM and a host of east coast units to "prepare to deploy" in support of potential extraordinary missions.

Seven secret plans – some highly compartmented – exist to prepare for these extraordinary missions. Three are transportation related, just to move and support the White House and the federal government as it evacuates and operates from alternate sites. The first is called the Rescue & Evacuation of the Occupants of the Executive Mansion (or RESEM) plan, responsible for protecting President Trump, Vice President Mike Pence, and their families--whether that means moving them at the direction of the Secret Service or, in a catastrophe, digging them out of the rubble of the White House.

The second is called the Joint Emergency Evacuation Plan (or JEEP), and it organizes transportation for the Secretary of Defense and other national security leaders so that they can leave the Washington area. The Atlas Plan is a third, moving non-military leaders – Congressional leadership, the Supreme Court and other important figures – to their emergency relocation sites. Under Atlas, a still- secret bunker would be activated and cordoned, with government operations shifting to Maryland.

William M. Arkin is the author of a half-dozen books includingAmerican Coup: How a Terrified Government is Destroying the Constitution.

FAZITI.....People, mostly liberals, continually ridicule my advice. So be it. I will give it anyway: Keep buying guns and ammo. You're going to need them.

GRANDE.

Perfundimi.....TASHI shkruesi do shikoj BYTHEN e VET,sepse me ate specien e korqes land,rewe,KAFSHE,dele apo QELBS FASHIST qe ETIKOHET(dhe JO mund),dhe jevgun mand nje PACAHVURE mediatik,jena lodh si SHUME.
Ai PALLOSHI ka Berlini eshte nje DAR ne fuqi te % ne 10xdhjete.

KLM.


 

Airbourne

Papirus rex
Po, njoh boten e viruseve, eshte e pamundur qe korona te jete laboratorik. Korona eshte virus lakuriqesh nate pik
Teorite konspirative ja futin kot.
Dicka tjeter, nuk eshte aspak e vertete se kinezet kane mijera vjet qe hane minj dhe lakuriqe. Eshte pasoje direkte e komunizmit dhe varferise qe sjell ai. E shpjegova me siper.
Kte flamevirus bota e ka dhurate nga komunizmi kinez.

Keta i shkruan nje KARUC apo KURVE maskule NR-1 i te gjithe forumeve me flamur,apo rowe,land ose FSHATARI nga Korca,qe pantallonat e kostumit apo fundin e palos sepse nuki i di masat,dhe i behen pis apo NDOT.
Ky DARI eshte...biolog,sociolog,historian,gjeolog,kimist,psikolog,hematolog,QIkonolog,juristLOQEok,darwidian,teslan,ilirPALLOSHIAN dhe multilinguistian.
Te tana keto ky LLAPAQENI apo GORJA PROSTITUTE i gjinise mashkullore i ka mesuar apo i ka investuar me para si kamarier.
TASHTI me qe ky PicMUTI alias biolog,qe zoteron SUME gjuhe ta DEGJOJE......................
PROFESOR,DOKTOR .MED=Kjo përfshin shumë punë, njohuri dhe arritje të mëdha në fushën përkatëse.

PS....me kete QELBANIKUN e koperativate te grurit ne PORDHET e korqes,SHKRUESI fshin BYCEN e te TJEREVE,dhe jo timen dhe perse?
SEPSE.................ATEHERE me ZE virusi me tere men.
Ndersa per ate FACK foto qe ka napun si SHEMBULL.SHKRUESI e DI 100% se ku asht marre,
IDENTIKE burimi si me ate vocrrakun ne Arrnauteri apo Türkie,qe mallengjeu shume femra.
Por KETYRE FEMRAVE(pa uce)ju FALET,pasiqe REAGUAN ne INSTIKTIN FEMEROR apo ate te.............GRUAS apo MAMI-t=NENA.
FAZITI....me sumQIMA PORDHEdynjoja dhe INJORANT te ditur,NUK ka KOMPROMIS apo TOLERIM,pasiqe na qekan bo ne tiranas apo perdorkan llafken....gamor.
I VRISJA te kisha mundesine.
Diten e mire.,demka,taqka,dhorke pa BEN-ke.
LG.
@mandi i forumit tjeter.
TI je nje PLEHRE.
 

Airbourne

Papirus rex
Po, njoh boten e viruseve, eshte e pamundur qe korona te jete laboratorik. Korona eshte virus lakuriqesh nate pik
Teorite konspirative ja futin kot.
Dicka tjeter, nuk eshte aspak e vertete se kinezet kane mijera vjet qe hane minj dhe lakuriqe. Eshte pasoje direkte e komunizmit dhe varferise qe sjell ai. E shpjegova me siper.
Kte flamevirus bota e ka dhurate nga komunizmi kinez.
Ja sa KOLLAJ e HEDHIM poshte kete INJORANTIN me scuola te PENISIT,dhe KETO pa wikipedia.

Chinesische Feinkost bedeutet zu Essen was die Natur hergibt. Nicht nur Käfer und Heuschrecken.

Të huajt ankohen për shumë qashtje në Kinë, por askush nuk ankohet për ushqimin, thotë Yu Yi nga Instituti Goethe në Pekin, e cila mban shumë kontakte me të huajt për shkak të punës së saj.

Vetëm kufijtë midis obsesionit dhe dekadencës janë të paqarta. Dizajni dhe përgatitja e pjatave ka një histori 2500 vjeçare. Edhe Confucius (rreth 551 - 479 para krishtit, apo Kong Qui), e dinte se kënaqësia përmes ngrënies dhe pirjes ishte një pjesë e rëndësishme e proceseve shoqërore. "Gëzimi i të ngrënit është lumturia e parë," ka thënë ai.

Filozofi vendosi standarde për etiketat e tryezës dhe përgatitjen e ushqimit. Ideja e tij ishte që të shkurtojë gjithçka ushqimore në copa aq të vogla sa të mund të hahen pa stres me shkopinj apo pa thika dhe pirunj . Për më tepër, ngjyra dhe konsistenca duhet të harmonizohen me njëra-tjetrën.

Shumë pjata, madje të panjohura për evropianët, janë shumë të shijshme. Jo vetëm enët e Sushi janë vepra të vërteta arti të ngrënshme që e bëjnë aventurën e të ngrënit një ngjarje kënaqësie . Vetëm ata që janë të gatshëm t'i japin fund paragjykimeve dhe neverisë për përbërësit e panjohur të ushqimit do të përjetojnë kënaqësinë e ngrënies. Ata që kanë guxim do të shpërblehen!

Evropianët me siguri do të habiteshin me qindra enët e panjohura në ditët e para të qëndrimit në Kinë. Sidomos kur bëhet fjalë për përcaktimin e përbërësve.

FAZIT.....kur KINA kishte KULTURE,leshat dhe PALLOSHAT si ky DARI qe KAM THEKSUAR apo JASHTEQITJA e KO(r)QES i VDISTE.....MORRI dhe PLESHTAT=seBASHKU.

MENYTE.

Të huajt do të ndjeheshin më të irrituar nga të gjitha "delikatesat" ekzotike pak a shumë të shfaqura me shije. Një listë e plotë e specialiteteve aziatike është vështirë të jetë e mundur. Ja një provë e shpejtë....

 1. Cicadas (insektet që thithin bimë, vizualisht të ngjashme me një karkalec)
 2. karkalecat
 3. Vezë te cdo lloji
 4. Kallamar i papërpunuar (Sushi)
 5. Zemrat e pulës
 6. karkalec
 7. oysters
 8. scorpions
 9. Mish gjarpri të të gjitha llojeve
 10. Pendet apo krahet e peshkaqenit (thone rrit fuqinë mashkullore)
 11. dyzetkëmbëshi
 12. Maggota të të gjitha llojeve
 13. yll deti
 14. kalë deti
 15. krimbat e mëndafshit
 16. vemjet
 17. Iriqet dhe guaskat e detit
 18. Brumbujt e të gjitha llojeve
PS....shkoni dhe THUJINI prej ARbenit.....shko dhe BO =SHURREN ketij PORDHACIT....QYRRAVEC.

DANKE.

 

Airbourne

Papirus rex
Ne Keln nga DJE ndalohet.

 • Mbledhja e më shumë se dy personave jashtë(perjashto bërthamen familiare)
 • Trajnime në klube sportive
 • Mbledhjet në ajër të hapur apo hapesira te kufizuara.
 • demonstrime politike
 • Gatime dhe pirja e duhanit në vende publike
 • Prostitucioni në rrugë dhe prostitucioni i apartamenteve,abo brenda kater mureve.
Situata është serioze. Bëhet fjalë për jetën dhe vdekjen. Ndalimi i rreptë i kontaktit sigurisht që do të ndihmojë në uljen e shpejtë të rrezikut të infeksionit.

Katalogu per moszbatuesit e rregullave,apo gjobat ose SHEMBUJ.

Konsumi i ushqimit jashtë shtëpisë më afër se 50 metra në restorant ose bar-rostiçeri= 50 euro
Takime me më shumë se dy persona në publik (përveç përjashtimeve familiare)= 200 euro
Vizitat pa leje në spitale ose shtëpitë e të moshuarve= 800 euro
Piknik dhe gatime= 250 euro
Organizomi ngjarjeve të paligjshme sportive= 1.000 euro
Operimi apo puna ne restorante, pube, kafene= 4.000 euro
Funksionimi i palestrave ose salloneve për cejf= 5.000 euro
Mbledhja publike e më shumë se dhjetë personave= Veper penale ose burgim deri në pesë vjet.

Gjermani 26.03.2020.

FAZIT.....pra ju INJORANTET me flamure,eshte kollaj te akuzosh kinezet dhe edi ramen(e DIME se kush asht).
PS.....ate BACILEN e korqes do i TREGOJE se cfar FUNDERRINE dhe nje COP ANTIsocal=ESHTE.

Naten e mire dhe zoti ju bekofte.

Faleminderit.
 

Airbourne

Papirus rex
In den Köpfen vieler Italiener hat sich festgesetzt, dass China in der Not da war.
TATsächlich TUT Peking WEIT MEHR.................... als die Partner in der EU.

Wenn Flugzeuge aus China und Russland mit medizinischen Hilfsgütern in Rom landen, teilt Außenminister Luigi Di Maio seine ostentative Freude darüber in Echtzeit über die sozialen Medien mit oder steht gleich selbst an der Landebahn.


Tanz den Mussolini,
und dann den Kommunismus,
und jetzt den Adolf Hitler,
und jetzt den.......................... Jesus Christus
.

BRILIANT.

RIP.

TSCHYSS.
 

Airbourne

Papirus rex
Hmmmmmmmmmmmm.................
Prift dhe murgesh te virgjer(a) deri me TANI nuk kam pare,SIDOMOS nga Scutari i Crno Gore.
PRA.....ka bere pyetjen nje juriste (qe te brendshmet i do firmato)....perse Lombardia ka kaq te infektuar?
Pergjigjen e keni lexuar,ndersa PACAHVURJA biolog alias rowe ja ka mbeshtetur ksaj PUSSY me llogjiken......Kina do i bleje lire nderrmarjet anej ka Millanua!!!!

Do FAKTE=REALE per DO firma nga Kina.

Chinas Mobilfunkanbieter berichten von einem Rückgang der Nutzerzahlen, da die Coronavirus-Krise die Geschäftsaktivitäten einschränkt. China Mobile Ltd. ist der weltweit grösste Anbieter und berichtet den ersten Nettorückgang seit Beginn der monatlichen Datenmeldung im Jahr 2000.

Die Abonnements von China Mobile gingen im Januar und Februar um mehr als 8 Millionen zurück, wie die Daten auf der Website des Unternehmens zeigen. Die Abonnenten von China Unicom Hong Kong Ltd. gingen in diesem Zeitraum um 7,8 Millionen zurück, während China Telecom Corp. nach eigenen Angaben im letzten Monat 5,6 Millionen Nutzer verloren hat.

Die Aktien von China Mobile fielen am Montag im Handel in Hongkong um 2,7%, verglichen mit einem Einbruch von 4,9% für den Referenzindex Hang Seng Index. China Telecom gab um 6,3% nach, während China Unicom um 6,4% fiel.

PRA ne SHQIP=Kina humbet 21 milion përdorues të telefonave celularë

Faziti.....per perkthimin pyesni ate maskulen TUSSY alias land,apo nje COP=INJORANTI.
@mandi forumit tjeter.
TI je......KURVA nr-2 MASKULE.

PS.....faleminderit vellezer dhe motra per vemendjen,si dhe TANI jemi per pune.Dokumentin dhe karten e punes,punedhenesi na UDHEZOI tja tregojme policise gjermane po na ndaloi gjate rruges.
Si EDHE apoPO....ne Baden-Baden mbas ores 18.00,policia gjermane qarkullon edhe me.....................SCHÄFER HUND apo si i thone trojanet e DARIT=qen kufiri.
Por juve FATKEQESISHT ju ngopin me GENJESHTRA......PROSTITUTAT qe jane PERMENDUR gjate germave.
Faleminderit dhe dite te mbare.
 

Airbourne

Papirus rex
Mirembrema.

Kemi te reja nga Gjermania.....

https://www.rs2.de/home/interview-mit-immunologe-und-toxikologe-prof-dr-stefan-hockertz/

FAZITI.................. Professor Dr. rer. nat. Stefan W. Hockertz, geboren 1960, ist als Immunologe und Toxikologe geschäftsführender Gesellschafter der tpi consult GmbH, einer der führenden toxikologischen und pharmakologischen Technologieberatungen in Europa. Zuvor arbeitete er als Direktor und Professor des Institutes für Experimentelle und Klinische Toxikologie am Universitätsklinikum Hamburg Eppendorf von 2003 bis Ende 2004. Davor war er Mitglied des Direktoriums des Fraunhofer Institutes für Toxikologie und Umweltmedizin in Hamburg von 1995 bis 2002 und von 1986 bis 2001 arbeitete er als Forscher bei der Fraunhofer Gesellschaft in Hannover. Seine erste akademische Ausbildung als Diplombiologe erhielt Hockertz 1985. Prof. Stefan W. Hockertz ist zum „Eurotox Registered Toxicologist“ ernannt, zudem hält er die Ernennung zum Herstellungs- und Kontrolleiter gemäß § 15.1 und §15.3 des Arzneimittelgesetzes. Hockertz ist Dr. rer. nat,apo Doctor rerum naturalium (Mjek i Shkencave natyrore, gradë akademike e dhënë për.............. të gjitha lëndët shkencore në Gjermani) in Biologie an der Universität Hannover, habilitiert für die Fächer Toxikologie und Pharmakologie an der Universität Hamburg und Professor für Molekulare Immuntoxikologie am Universitätsklinikum Hamburg Eppendorf.

PS.....biografine e AKADEMIKUT ja u perkthen ai ...PISANJOSI bioVIRUSI nga korca alias PUTANA land.qe do jete.................. nipi i Pilo Peristerit :dolfi

Faleminderit dhe Naten e MIRE.
 

Artin

Papirus rex
Kjo krize ka nxjerre shume specialiste, qe thone gjera nga me te cuditshmet... madje shume thone qe kjo nuk eshte semundje serioze fare, eshte nje grip i thjeshte...

Une besoj se maska eshte shume e rendesishme, por edhe sikur pak te mbroje, eshte nje mbrojtje me teper krahas masave te tjera dhe nuk duhet nenvleresuar.

Me sa lexova sot, 4 vende evropiane i kishin bere maskat te detyrueshme.
 
Top