Kongresi i PRT

jula

Primus registratum
Kongresi i PRT

Per vete hapsiren qe iu dedikua ketij kongresi ne mediat tona, nuk munda ta anashkaloj:

Ne Tirane u mbyll dje kongresi i 38 i Partise Radikale Transnacionale. Ndonese mendimi im politik qendron larg kesaj partie, me intereson fakti se aktiviteti i tyre po nderthuret gjithnje e me teper me jeten politike shqiptare.
Rreth 30 deputete dhe 6 ministra tanet ( te rrymave te ndryshme politike) jane tashme anetare te kesaj levizjeje politike.

Jane te gjithe te interesuar vertet per mesazhin e Marco Panella, Ema Bonino, Sergio Stanzani,...etj.?

A dini dicka ne lidhje mesazhin e ketij kongresi radikal?

Tema mirepret zhvendosje dhe/ose sugjerime, se eshte hapur nxitimthi, nder te tjera edhe per te shtuar temat ne kete forum. <img border="0" alt="[help]" title="" src="graemlins/help.gif" />
 

amp

Primus registratum
Re: Kongresi i PRT

Qe te mos lexoj denglat e tyre ne fjale te shkurtera cfare kerkojne. Dhe perse e kerkojne. Sqarime se nuk po i marrim vesh dot 255 partite qe ka shqiperia. Te krijohet dhe nje me teper ajo e Albforumit.
 

jula

Primus registratum
Re: Kongresi i PRT

Me tre fjale: Kjo parti eshte:

1.Liberale
2.Liberiste (deklarohen per mbizoterimin e tregut ndaj mbistrukturave shteterore)
3.Libertare (legalizim i drograve,eutanazise, etj.)

Kane mbeshtetur fuqimisht kauzen cecene, kosovare dhe ato te popujve te Azise te shtypur nga diktaturat komuniste.
Deklarohen super-amerikane dhe izraeliane, pra nuk e kane shume qejf kauzen palestineze.

"Arritja" me e rendesishme e kongresit te TR ishte propozimi per ndertimin e nje organizate boterore te demokracise...per mendimin tim jane ca megalomane, sepse ne Itali( ku eshte qendra e tyre tradicionale) nuk kane me shume se 2% te elektoratit.

Kembengul: Nga ana e mediave tona paten nje reklamim te papare, me/ pa te drejte s'e them dot, se s'e di.
 

jula

Primus registratum
Re: Kongresi i PRT

Une as kam gje kunder tyre dhe as i mbeshtes, me jane indiferente.

Tani, kur 6 ministra te nje qeverie anetaresohen ne nje parti transnacionale dhe kongresin e saj e organizojne ne TR, s'ka asgje te keqe.
Po kur politika e ketyre te gjashteve dhe qeverise se tyre nuk eshte dhe s'mund te jete as libertare as liberiste (ndryshe duhet te dorezojne teseren ose te nderrojne emrin e PSSH), une e vras ca mendjen...

Me pelqeu komenti i bere nga Artur Zheji tek Radioradicale.Ai shprehu dhe argumentoi faktin e hidhur(ose qesharak, si te doni) se keto nisma thjesht shfrytezohen per publicitet nga kllasa jone e nderuar politike.Pavaresisht nga mosinfluenca objektive e partise ne fjale, ndodhi te tilla ne Shqiperi bejne buje.

Jane gati te valevisin cfaredo lloj flamuri? Nuk e kam vetem me socialistet, se dhe partite e tjera u bene cope per te bere dy foto me Panella e Bonino.
 

Blendi

Primus registratum
Re: Kongresi i PRT

Ok, se edhe mua keshtu si pune pa bereqet mu duk qe ne fillim. Si tip loje kalamajsh, ose si nje send qe nuk ka kurfare perdorimi. Se mos, po te kishte perdorim do ta vinim ne ne pune!
Kur gjeti kanibali nje pasqyre vajzash, mendoi se po shikonte ne boten e pertejme.
 
Top