Keshilla ,si te parandalojme humbjen e kujteses !

Universal

AnonymouS

Frika për humbjen e kujtesës është një proces, i cili herë pas herë ngjall dyshime te njerëzit sidomos te personat mbi moshën 40 vjeç. Të gjithë shqetësohen për shkak të vështirësisë që hasin kur kërkojnë të kujtojnë një emër apo edhe takime e evente ku duhet të marrin pjesë. Pa ndihmën e telefonit vështirë se do ja dilnin t’i kujtonin të gjitha!

Mjekët këshillojnë se nëse dëshironi që të keni një tru të shëndetshëm është e rëndësishme që të shmangni me patjetër pirjen e duhanit, mbipeshën dhe dy lloje diabetesh.

Në bazë të një eksperimenti të realizuar nga Universiteti Neëcastle u arrit në përfundimin se ekzistojnë disa aktivitetee që ju ndihmojnë për një kujdesë të shëndetshme si;

Ecje
Ushtrime apo çfarëdolloj aktiviteti fizik ndihmon në ushqyerjen e trurit me oksigjen duke përmisuar qarkullimin e gjakut
Lojërat me puzzel, fjalëkryqe ose sudok pasi truri është si një muskul që i vjen në ndihmë sfida dhe vënia e tij në punë (përdore atë ose humbe)

Arti
Marrja pjesë nga klasa e artit (pikture, kërcimi ose leximi, mësimi i intrumenteve muzikore etj.) Truri ka nevojë të mësojë çdo ditë diçka të re, të jetë aktiv dhë të shijojë gjithçka që bën. Truri ndryshon dhe kundërpërgjigjet duke qenë më fleksibël, më i mprehtë, më kreativ, dhe kjo ndodh pavarsisht viteve që mbani mbi shpatulla.

/albeu.com/
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Po te shohim anen e mire te humbjeses se kujteses, kjo eshte me te vertete dhurate per ata njerez te cilet jane ne gjendje te perjetojne nje moment te frikshem apo traumatizues deri ne ate shkalle sa t'a manifestojne ate pa pushim ne dem te tyre.

Nuk ka rrezikshmeri me te madhe se sa nje njeri i cili ndjen dhimbje te medha te cilat e mbyllin ate ne nje zone "cmendurie" ku ulerimat e shpirtit te tij, edhe pa fjale, kumbojne me teper se zerat e te gjithe njerezve.

Keta njerez manifestues ekzistojne paralelisht ne nje bote shpirterore e cila degjon dhe ndjen.
Ne hapesire, sa do qe te bertasesh nuk te degjon dot njeri.

Ndaj per te influencuar boten e shpirtit eshte e nevojshme nje lloj "vdekjeje" ne menyre qe transmetuesi i kesaj bote te jete nje njeri normal dhe jo nje njeri i cili mund te influencohet nga ndjenjat e tij private.

Njerez te tille degjojne zera te cilat nuk jane zerat e tyre. Kjo nuk eshte witchcraft vetem semundje dhe mungese rezistence per bllokim.El
 
Top