Ja pse u ndalua Olta Gixhari të kërcente nudo në skenë

SNAP

Papirus rex
Olta Gixhari ka tentuar që të bënte një performancë me “pullë të kuqe” në skenën e Teatrit Kombëtar, por u ndalua nga koreografi i shfaqjes, Arian Sukniqi.Dilema e shumë prej spektatorëve të shfaqjes, nëse Gixhari ishte gati për një tentativë të tillë iu dha një përgjigje.Regjisori Sukniqi është shprehur për gazetën “Panorama”, se aktorja ka shfaqur një dëshirë për të kërcyer nudo, por ai e ka ndaluar.Sipas koreografit, nëse Olta do të kërcente nudo, shfaqja do të merrte dimensione të tjera.“Synimi im nuk ishte lakuriqësia, mendoj se të ishte kjo pjesë, do ta dëmtonte veprën. Sigurisht që mund të kishte krijuar shumë më tepër zhurmë seç bëri, por në fund, nuk është ky qëllimi. Olta mund të donte, por shfaqja nuk mund të ishte provokime seksuale, duhej, siç u bë, të ishte brenda formatit që unë jam mësuar e edukuar”, tha Sukniqi, duke konfirmuar kështu dëshirën e Oltës. Qysh në fillim koreografi e kishte bërë të qartë se nuk do të provokonte me lakuriqësi”, shprehet Sukniqi.Bëhet fjalë për shfaqjen “Penetrimi i Shpirtrave”. ku Gixhari ka kryer një kërcim mjaft sensual, e veshur me një fustan të zi, të cilin me dëshirë do ta kishte hequr.
/Shekulli Online
Olta-Gixhari-1.jpg
 

Almaa'95

Papirus rex
Spo flas per ne skene se skam marr ndonjehere mundimin ta shoh neper shfaqje qe t mund ta quaj artiste. Po flas ne menyren si sillet/ si qesh/ si flet. Nje njeri qe ka ca mend, svepron ashu.
 

Mirabel

Locus omnem
Spo flas per ne skene se skam marr ndonjehere mundimin ta shoh neper shfaqje qe t mund ta quaj artiste. Po flas ne menyren si sillet/ si qesh/ si flet. Nje njeri qe ka ca mend, svepron ashu.
ketu dallojne njerezit pa komplekse, e njoh personalisht dhe ne fund gjithkush nderton nje imazh te tijin...tek e fundit jeta eshte nje zgjedhje
 

Almaa'95

Papirus rex
ketu dallojne njerezit pa komplekse, e njoh personalisht dhe ne fund gjithkush nderton nje imazh te tijin...tek e fundit jeta eshte nje zgjedhje
Nuk e ve ne dyshim qe mund te jete shume e cilter dhe e mire personalisht porr, si m paraqitet mua si publik eshte TraLaaLaaa .. Dhe ne qoft ky thiesht nje imazh, sesht ai qe (mua) me terheq.
 

Mirabel

Locus omnem
Nuk e ve ne dyshim qe mund te jete shume e cilter dhe e mire personalisht porr, si m paraqitet mua si publik eshte TraLaaLaaa .. Dhe ne qoft ky thiesht nje imazh, sesht ai qe (mua) me terheq.
padiskutim qe opinioni yt vlen, edhe ne njerezit e thjeshte ne kete bote virtuale nuk i pelqejme gjithkujt ..qe sa pak jemi ne krahasim me boten e jashtme..

por e rendesishme eshte se jeta vazhdon per secilin :)
 

joetisti_

Locus omnem
Per nje publik qe pret femer te zhveshur, spektakli do te ishte mahnites. Por te dale nje femer e zhveshur per nje publik qe eshte pergatirur per tjeter gje, do te ishte si uje me sheqer. Kurse po te zhvishet nje artiste, atij uji me sheqer do t'i shtonte edhe komponenet e tjere dhe do te nxirrte nje embelsire fantastike.

Gjynah ta pengosh artisten te shfaqet ashtu sic me mire mendon...
 

joetisti_

Locus omnem
Si ne cdo vend e ne cdo kohe ...gjithmone gjerat per here te pare gjykohen,ndalohen,kritikohen etj etj.

Pergezoj artisten!
Ty Thamina s'te paska ndaluar njeri, qenke me fat :)

Sigurisht qe nje artiste duhet te kete edhe skenar te bukur dhe jo thjesht te dale nudo pa e pershtatur me performancen, sado qe une do ta kisha blere bileten shtrenjte per ta pare sido qe te ishte :)
 

Thamina

Papirus rex
Ty Thamina s'te paska ndaluar njeri, qenke me fat :)

Sigurisht qe nje artiste duhet te kete edhe skenar te bukur dhe jo thjesht te dale nudo pa e pershtatur me performancen, sado qe une do ta kisha blere bileten shtrenjte per ta pare sido qe te ishte :)
Do thyhet akulli si po thyhet perdit per cdo gje si per mire si per keq.

p.s.Ne jeten time me eshte ndaluar ,pergojuar,gjykuar,madje shpifur...etj etj.
Une them perher keshtu:Ca thon e ca bejne,eshte problem I tyre.Si e bej une jeten time eshte problem im.;)
 

joetisti_

Locus omnem
Do thyhet akulli si po thyhet perdit per cdo gje si per mire si per keq.

p.s.Ne jeten time me eshte ndaluar ,pergojuar,gjykuar,madje shpifur...etj etj.
Une them perher keshtu:Ca thon e ca bejne,eshte problem I tyre.Si e bej une jeten time eshte problem im.;)
Per ne Shqiperi e ke fjalen qe je paragjykuar? Thone se kur nuk te sulmojne me, do te thote se ke zbitur nga maja ;)
Po kane te bukuren e vet edhe fjalet e botes. Dhe jane si nje lum i rrembyer qe varet si e perdor. Po te lahesh, mbytesh, por ama mund te besh nje hidrocentral dhe ia shfrytezon fuqine. Mund te te katapultojne per te te nxjerre nje imazh pozitiv.

Gjeja e re gjithmone ben pershtypje dhe "frike". Ndonese ne fund rezulton ajo me fantastikja.
Kur nje radhe erdhi ne Shqiperi nje cift kengetaresh italiane, Albano & Romina, kesaj i dhane instruksione qe te mos levizte ne skene ashtu sic bente gjetiu sepse krijohej skandal. Per shumicen ne fakt per ate kohe, pra 90-es, ishte skandal. Por me vone kuptuam se skandalin e benim ne qe rrinim ne skene sikur e kishim bere ne breke dhe s'leviznim dot :)
 
Top