Ja çfare ka thene,Ismail Kadare, per Gjergj Fishten.

Universal

AnonymouS
lexojini fjalet qi i kishte thene ky 'njeri' per fort te nderuarin At Gjergj Fishten:

Citim:
Ismail Kadare per GJERGJ FISHTEN...(Gjergj Fishta, agjent i Vatikanit, emisar i pushtimit fashist, partizan i çkombëtarizimit..)

(Marrë nga “Zeri i Popullit”, 13 janar 1974, f. 3 )

Ismail Kadare... "Në pleniumin e 4-të të Komitetit Qendror të Partisë shoku Enver, në një mënyrë thellësisht marksiste, zbërtheu esencën e vërtetë konservatore të borgjezisë dhe të revizionistit të sotëm. “Karakter konservator – thotë shoku Enver, – kanë jo vetëm ideologjitë e vjetra që vinë nga thellësitë e shekujve, por edhe ideologjia e kultura e sotme e degjeneruar borgjeze e revizioniste, i gjithë liberalizmi e modernizmi i tyre”.

Duke zbatuar tezën e shokut Enver në terrenin e letërsisë dhe të arteve, nuk është vështirë të dallojmë në kohën tonë aleancën e shenjtë të konservatorizmit më të tërbuar me modernizmin më të shthurur. Le të kujtojmë disa fakte nga historia e letërsisë sonë.
Cili ka qënë konservatori më i madh i letrave shqipe dhe jo vetëm i letrave, por i gjithë kulturës sonë?

Përgjigja është e qartë për të gjithë: ky konservator ka qënë Gjergj Fishta. Fanatik i tërbuar, idealizues i çdo gjëje patriarkale, apologjet i fesë, i institucioneve mesjetare, hymnizues i primitivizmit, armik i egër i çdo përparimi – ky është portreti i këtij letrari prift.
 

Aki

Paint It Black
Ky epitet ndaj Ismail Kadarese, 'ish zagari i komunizmit' i marre prej diku, apo frymezim individual ky @Universal ?
Eshte ok te shprehim pelqimin ose mospelqimin ndaj nje figure te shquar, por s'besoj qe ka nevoje per epitete te tilla qofte dhe nese e ke hasur kete titull diku mund ta moderoje.
 

Universal

AnonymouS
Ky epitet ndaj Ismail Kadarese, 'ish zagari i komunizmit' i marre prej diku, apo frymezim individual ky @Universal ?
Eshte ok te shprehim pelqimin ose mospelqimin ndaj nje figure te shquar, por s'besoj qe ka nevoje per epitete te tilla qofte dhe nese e ke hasur kete titull diku mund ta moderoje.

Eshte mare nga diku,po edhe mund ta moderojme. :)
 
  • Like
Reactions: Aki

Eléonoré

Valoris scriptorum
Eshte mare nga diku,po edhe mund ta moderojme. :)

Cfare titulli gezon ti per te moderuar thenien e njerit apo tjetrit?

Ate qe une mendoj per ju dhe ajo qe ju mendoni per mua eshte thene edhe sterthene.

Ashtu si Fishta ka te drejte te shprehe opinionin e tij po ashtu edhe Kadareja e ka kete te drejte. Bile me te madhe.

Fishta dhe patriotizmi i Fishtes vijne nga egoja e tij e madhe e cila nuk u ushqye jashte memedheut te vete. Kafshaten Fishta e pati me te madhe se gojen. Apologjet FETAR. My ass! Lidhja e tij me Vatikanin eshte e mjaftueshme per mua qe te mos t'ja hedh qurret. Njerez te tille konservatore nuk jane ne gjendje te kuptojne dhe te perceptojne te ardhmen.

Kadareja kapercen cdo kohe. Kadareja ka te drejte te jete mbeshtetes i sistemit te Enverit. Ai sistem e njohu, ai sistem e ushqeu dhe Kadareja, bravo i qofte, nuk e kafshoi doren qe e ushqeu.

Bukuria e vepres se Kadarese qendron ne faktin se ai kapercen kohe. Pa problemin me te vogel. Prilli i thyer pershkruan vdekjen dhe momentin e saj ne nje menyre te tille sikur Kadareja vete po e perjeton. Krahasim me kete ka vetvrasja e Faustit te Getes apo e djaloshit Verner. Kadareja eshte mbijetues. Ai ka lindur per cdo sistem.


Vetem nje vizionar i se ardhmes kalon ne te shkuaren pa problem.


El
 

bobo

marksist-enverist
se kush eshte Kadriu- Ismail, do ua lem pasardhsve..., meqe dhe tema asht per Fishten dhe per me teper jan thenie te 1974, cfar e ben dhe me te dyshimte Kadriun...
Pamvarsisht, Fishta ishte realist, sidomos me thanie e perfolun te tij per vetveten: ta dij gjith bota mbar se Gj.Fishta s asht ma shqiptar!!!-mendoj e tha per dy arsye: njera, shikoj qe myslimanet shqiptar (bijt/at e turkines!) qe sdo mund ta mbrojne 'shqiptarine' , dhe t krishtere te shperlare nga shqiptarizmi-, Dranja martohet ma para me Stanisllavin se me Abazin! hahahahah
 
Top