Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

sonora

Primus registratum
KADARE apo AGOLLI

Do te shtroja me pasterti,ne teme per krahasimin e dy gjigandeve te lertrave shqiptare.
Shprehni shkurt ne vlersim.
 

marko

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

AGOLLI!
Sidomos ajo
Ah, shirit i zi nje ton me hekur
Eshte perle e letersise Shqiptare pavarsisht nga permbajtja.
Dhe ajo
Ketu s'do te jem do te jem larguar, perla!
 

LEA

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

KADARE

harrohen vargjet e tij te pavdekshme, vargjet legjende:
"ca pika shiu rane mbi qelq....."

kam patur rastin ta njoh nga afer dhe per mua eshte i madh. ka nje fantazi teper te zhvilluar dhe dhe ne bisede private me te, te duket sikur je duke lexuar nje veper me vlere letrare. dhe e gjitha kjo,pa piken e sforcimit.
ai njeri buron letersi.
 

Bora

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

Krahesimi eshte shume idiot.
S'mund ti vesh ne nje kandar se jane lloje te ndryshme.
Eshte si te vess patatet siper vezeve.
ca jane kto tema kshu me aman!
 

voodoo

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

une do te beja nje diferencim:
nese krehasojme njeriun, s'diskutohet AGOLLI... Kadareja eshte oportunist i ndyre dhe tani me tangerllikun e nje autori te madh eshte bere i padurueshem si i vetedeklaruari babai i kombit!
nese krahasojme shkrimtarin KADAREJA... nuk e di nese i ka te tijat idete e shkrimeve ajo por stilin e ka shume te mire, ndenese se fundmi anon shume nga Kundera!
 

bel-ami

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

Cti pelqesh Agollit si njeri?
Luften qe bente kunder shkrimtareve ne Lidhje,prapaskenat apo hymnin qe u beri shkatruesve te Shqiperise ne 97.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: KADARE apo AGOLLI

Millosh Gjergj Nikolla! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Morea

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

Fillimisht postuar nga Mik i mire:
[qb] Cti pelqesh Agollit si njeri?
Luften qe bente kunder shkrimtareve ne Lidhje,prapaskenat apo hymnin qe u beri shkatruesve te Shqiperise ne 97. [/qb]
Kur dikush tjeter fliste per "jashteqitjet e kombit", Agolli qe ai qe qendroi ne tribunen e kongresit te ppsh(nuk e meriton qe te shkruhet me germa te medha), beri autokritike dhe kritike si askush tjeter dhe kur u fishkellye e u kercenua nga turma histerike nuk levizi nga podiumi!

P.S.:.....Ku ti kerkoj rrenjet e tua Parti.......
 

Blendi

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

Te pakten Agolli nuk e kthen nga i fryn era. Komunist qe nuk ka frike te ta thote ne fytyre.

Megjithate, krahasimi mbetet i pamundur. Ceshtje preferencash fundi i fundit.

lexoni "Arka e Djallit" te Agollit, pastaj kerkoni nje liber te kadarese qe te krahasohet dot me te.
 

bel-ami

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

Sigurisht qe humori i ARKA E DJALLIT,smund te krahasohet me asnje roman te Kadarese,por nuk mund te krahasosh dot asnje roman te Agollit bie fjala me Perbindeshin apo me Kasnecet e shiut apo Piramida.
 

Prometheu

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

A se dini qe Agolli eshte poet Partie?

A se dini qe Agolli eshte ai qe i spiunonte "shoket" e tij shkrimtare ne "organet" e Shtetit?

A nuk e dini se vepra e tij e humb vleren, kur ne balle e ka damgen e tradhetarit te vlerave njerezore, njeriut ,me ndergjegje te zeze?

A se dini se ai e humbet te drejten e te qenit i vleresuar me veprat qe i ben?

A se dini se Agolli eshte bir komunisti, e baba Partie?

Prometheu (i mberthyer)
 

Guest
Re: KADARE apo AGOLLI

ahahhahaha o Prometheu nqs do te krahasosh nje poet ao shkrimatr krahasohet vepra jo jeta dhe morali...ai e thote qarte: Jam pianec...por ne fud te fundit eshte realist kurse Kadare ka shkruar : O shqiperi o vend i nderit ti je balli i Enverit....edhe del demokrat sot
 

Guest
Re: KADARE apo AGOLLI

ej lexoni:
Kalonin ne nje shteg te ngushte mali,
Gomari para pas gomarit kali....
lexojeni kete fabul kryeveper
 

disku

UNI
Re: KADARE apo AGOLLI

eshte njelloj si te krahasosh provincen me metropolin....
agolli eshte thjesh poet i madh i shqiptareve...
kadaren e njef gjith bota
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: KADARE apo AGOLLI

Nuk besoj se na bën dëm si për njërin dhe për tjetrit të mbajmë dhe vlerësojmë më të mirën e tyre, përkundrazi e kemi të nevojshme. E kemi të nevojshme qoftë dhe duke u nisur nga faktori "dëm" sipas fatos Lubonjës. Nuk mund të lemë boshllëk 50 vjeçar, por as nuk duhet ta ndajmë gjithçka midis të dyve duke harruar bashkëkohësit e dënuar a të lartuar kot më kot. As ajo që njeh bota nuk shërben si masë vlerësimi, botës atë i kemi përkthyer atë njeh. Bota vetë, apo përkthyesit e saj i kanë ndarë gurët e çmuar të letërsisë shqiptare të kësaj kohe edhe me emra të tjerë që ne nuk i kujtojmë asnjëherë.
Ata janë të barabartë në atë pak o gjë që kanë sjellë në shqip, Kadareja ka prozën, Dritëroi poezinë. Ata janë dy planete të ndryshëm të sisemit letrar shqip, askush nuk mundet të bëjë njërin hënë të tjetrit. Cila është ajo që ne matim, madhësia, numri i hënave, ndiçimi që reflektojnë prej diellit, jeta në të, ftohtësia, hijet, drita, largësia, afërsia; për çdo pyetje ka një përgjigje të ndryshme, siç ka dhe një kënd të ndryshëm shikimi.
 

bel-ami

Primus registratum
Re: KADARE apo AGOLLI

Fillimisht postuar nga AlbaUnion:
[qb] ej lexoni:
Kalonin ne nje shteg te ngushte mali,
Gomari para pas gomarit kali....
lexojeni kete fabul kryeveper [/qb]

Kalonin ne nje shteg te ngushte mali
Gomari para dhe pas gomarit kali

te dy me thase te ngarkuar mire
te lodhur nga vapa e te dersire

Fshatari donte shpejt ne fshat te arinte
ndaj vitheve kalit me shkop u binte

me ne fund kali durimin humbi
ngriti bishtin dhe samarin tundi

Mbaj doren se t hedh perdhe samarin
ti para meje pse nxjer gomarin

E ku te vete une i ngrati
Kur rugen ma ka zene veshegjati

Perpara nxir mua qe te mos vuash
dhe rih pastaj gomarin sa te duash.


Ja fabula e Agollit,megjithse jahste teme.Shpresoj qe memoria te mos me kete tradhetuar.
 

Guest
Re: KADARE apo AGOLLI

Mik i mire faleminderit qe e shkruajte se une te them te drejten po pertoja te shkruaja,por po tregoj nje tjeter te Agollit:

Kundershtareve te Mi
-ju aq balte po hidhni mbi mua
Sa ne balten qe kam permbi trup
Mund te mbije nje dardhe a nje ftua
Nje korije e madhe me dushk

Ne korije dhe dru mund te mbani
Mund te shkoni per gjah me langonj
Mund te ngjiti ne peme te hani
po te doni dhe dardha dhe ftonj.

Balta ngrihet mbi mua e pasur
sa mbi balten korija bleron...
Trupin tim ma bleruat pa dashur
Dhe ma bete vertet platacion

(Morali: Mos mendoni s eme beni dem mua sepse po me kenaqni kur shof se diskutoni,kjo tregon se kam vlera)
 

Guest
Re: KADARE apo AGOLLI

unicorm
unicorm
unicorm
Kadare vertet e njef bota dhe ne jemi te tere krenar por Agolli eshte poet popullor,kurse Kadare eshte shkrimatr qe eshte perkthyer dhe po e them edhe nje here qe te tere jemi krenar,edhe vete Agolli besoj se ndjehet krenar qe shqiperia ka poet me emer,Me ka rastisur vjet ti perktheja nje mikut tim anglez poezine e Agollit: Babain tend e kisha shok... Kjo poezi nuk flet per kohet e sotme por morali qe ajo percjell eshte realist ne cdo kohe.
/pf/images/graemlins/smile.gif
 

disku

UNI
Re: KADARE apo AGOLLI

po sdiskutohet do gjej tenxherja kapakun...
ti komunist ai komunist pranej e mbron....
un spo them qe seshte poet ...po kadareja eshte
shumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
me lart se ai....
 
Top