Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Adriatik

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

O Leopardo me duket se nxitohesh pak si shume... :smash:

E para kursi 123.03 eshte me uleti qe nga 2001 (per kete shihi mire statistikat e kursit :book: )

E dyta: edhe sikur te ishte vertet gabim krahasimi i gazetarit, kjo nuk eshte thelbi i artikullit.

Dhe e treta, gazetari ne fjale eshte shume me i informuar per kursin e kembimit se cdo gazetar tjeter ekonomie qe flet shqip. :goofy:
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

maghda,
qe te te iluminoj se perse me dogji baba. Fillimisht nuk jam shume larg Shqiperise, jam me afer se c'mund te mendosh.
Arsyeja qe me nxiti te te shkruaj aty dy llafe eshte e thjeshte. Ju, si ca shqiptare te tjere, gjykoni ne baza personale (i punesuar ne ATSH ose te afert te punesuar atje) ose ne baze te elementeve emocional. Kam pas njohur ca gezetare ekonomie te ATSH-ja, qe punojne edhe ne 77 pune te tjera dhe vallahi e di sa merrnin vesh nga ekonomia? Me shume se lek cukaj.

mos ja fusni kot here tjeter. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Pa dashur te ofendoj njeri kush ka studiuar ekonomine marksiste leniniste nuk merr vesh nga ekonomia e tregut pra ekonomia e sotme. Ata qe studiuan pas 1990 tre vitet e para nuk kishin librat e profesoret e duhur pasi nuk merrte vesh njeri nga ekonomia e tregut, me pas deri ne 1998 ishte lufte
keshtu qe i bie propabilitet shume i vogel qe ne ATSH te kete ekonomiste qe njohin ekonomine e tregut.
Per kete mjafton te shohesh se si prezantojne ne faqet e gazetave rezultatet e kompanive /pf/images/graemlins/wink.gif akoma me metoden komuniste, plani u realizua 102% /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

MLK, ata kanë bërë kurse kualifikimi /pf/images/graemlins/laugh.gif .
Dikush që e kishte bërë një kurs të tillë në Itali, pasi u kthye në Shqipëri afirmoi me të madhe se italianët nuk e kishin idenë e ekonomisë.

:lol: :lol: :lol: :cry: :cry: :cry:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga Adriatik:
[qb] O Leopardo me duket se nxitohesh pak si shume... :smash:

E para kursi 123.03 eshte me uleti qe nga 2001 (per kete shihi mire statistikat e kursit :book: )

E dyta: edhe sikur te ishte vertet gabim krahasimi i gazetarit, kjo nuk eshte thelbi i artikullit.

Dhe e treta, gazetari ne fjale eshte shume me i informuar per kursin e kembimit se cdo gazetar tjeter ekonomie qe flet shqip. :goofy: [/qb]
1-po te them ty adriatik por edhe gjergjit qe une nuk ncitohem aspak , por per te qene serioz duhet te mos shkruani "budalliqe".
kursi lek/euro ka qene vitin e kaluar , pikerisht ne kete periudhe , qe e ka kaluar ate nivel qe thote kryeredaktori i biznesit(123.03).
mund ta vertetosh te arkivat e bankes se shqiperise , por meqe nuk ke qejf te lodhesh qe ta kerkosh po ta postoj une me date :
http://www.bankofalbania.org

Kurset
USD / LEK 101.03
EUR / LEK 121.95
GBP / LEK 183.78
CHF / LEK 80.60

22.06.2004 :shrug:
por edhe ditet e tjera ne vijim eshte luhatur nen 123.03 e gjergjit.
nejse....... 1 ne dore


2- meqe ky budallik/mos informim ishte edhe TITULLI i artikullit mendoj se ishte edhe thelbi i tij(sidomos kur perdoret fjala MINIMUMI HISTORIK)

nejse.........2 ne dore

3- une nuk e di qe gazetar Gjergj eshte me i informuari gazetar ekonomie qe flet shqip.
por meqe sipas mendimit tend ky qenka me i informuari , eshte me te vertet nje PERCMIM i madhe qe i ben kolegeve te tu qe shkruaj ne gazetat e tjera , mbasi pame "informimin" e gjergjit persa i perket kursit te kembimit.
te percmosh te tjeret , duke ngritur Gjergjin qe shkruan qe euro eshte ne "minimumin historik" nga 2001 me nje kurs lek/€ = 123.03 (kur ne te vertet nuk eshte keshtu ) eshte ,per mendimin tim , munges etike e mungese respekti per koleget e per te gjithe kategorine ku futesh edhe ti.
me kete .....3 ne dore.

ps. gabime bejme te gjithe.......pak UMILTA nga ju te biznesit nuk ben keq.
 

Irri

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Tiku, ju griu fare ky Leopardo. E paskeni nenvleresuar me shume se cduhet. Qe esht toc, toc esht, po ka memorie dreqi!! Ja, kujt ja merte mendja qe do i kujtohej kursi i euros ketu e nje vit me pare! Po vete e keni fajin ju te biznesit qe nuk mbani nje databaze per kursin dhe per gjera te tjera. Tani nuk na mbetet gje tjeter vec te mendojme qe ato shkrimet i beni ne tym sa per te mbushur gazeten. Si mund te meret seriozisht nje shkrim i Gjekes pasi ke kuptuar qe autori nuk i ka hedhur as edhe nje sy nje grafiku te thjeshte te kursit te kembimit, qe do ishte informacioni minimal per te bere nje analize cfaredo. Ca duhet te mendoj un tani per ato shkrimet gjith shkelqim te Gjekes per flluskat e shtepive, raportet e cmimeve me qirate e me the te thashe. Shyqyr qe kuptohej kollaj qe ishin te kopjuara nga 'the economist' se ndryshe do i kishim lene pa lexuar fare edhe ato pak shkrime qe mund te kene patur ndonje vlere.
 

MLK

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Cdo gazetar dhe gazete mund te gaboje po e para kur verifikohet gabimi gazeta risjell shifrat e sakta dhe kerkon falje lexueseve per shifrat e publikuara gabim e kjo kontribon ne rritjen e kredibilitetit te gazetes.
Kur lexuesi konstaton qe nje gazete eshte e mbushur me shkrime e shifra qe jane te ndryshme nga realiteti qe trajtojne fillon te humbase besimin mbi informacionin qe i serviret e rrjedhimish gazeta fillon te humbase nje klient /pf/images/graemlins/wink.gif
 

tr1191

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

hahahahahahahahah cfare qefi
Edhe ai qe e mbante veten si me te zotin e gazetareve ekonomiste ja futi kot duke bere nje shkrim sa per te mbushur faqen...pale po eshte dhe kryeredaktori.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

gazetaret e bsnesit i ngjajne te gjithe Kocos , nuk pranojne gafat qe bejne /pf/images/graemlins/wink.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Koço nuk ka qene ndonjehere as gazetar, as botues e nuk eshte sekret besoj qe kur zoteron kapitale te medha e biznese te fuqishme te keshe ne dore nje pjese te medias dhe "opinion beresve" eshte nje arme e fuqishme per mbrojtjen dhe zhvillimin e bisneseve /pf/images/graemlins/wink.gif Koço eshte oportunist e si çdo biznesman ka shfrytezuar oportunitetet qe i jane paraqitur keshtu qe duke pare boten qe jetojme nuk eshte ndonje gje shokuese.
Dhe pse ka shume per tu kritikuar ne metodat e veta te pakten parate i ka ber me men e jo me trafiqe armesh, droge apo prostitucioni, keshtu qe te qorrat ai me nje sy eshte me i miri.
Dhe pse nuk kam ndonje simpati per personazhin e tij nuk duhet me i ron ne qafe ne çdo okazion se te pakten hyn te ata qe ka krijuar qe dhe pse eshte pasuruar ne kurriz te sistemit, ka krijuar shume vende pune me te cilat shume familje shqiptare jetojne aktualisht /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Jo anarkist

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

O Leopardi, ajo LZHK.org nuk punon. Pos ka lidhje me humbjen e zgjedhjeve kjo?
Nejse, ben mire ta nderrosh
 

Irri

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Italian banking
Antonio Fazio, the governor of Italy's central bank, should resign or be sacked
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

24/08/2005
KATEGORIA: Kronike nga Tirana
shekulli
---------------------------

Genci Kojdheli /pf/images/graemlins/laugh.gif - 23/08/2005

Emigracioni turistik i shqiptarëve dhe impakti negativ në ekonominë e vendit :thumbsup:

Shqipëria ofron shumë pak në infrastrukturë dhe shërbime turistike; hotelet në shumicën e rasteve janë biznese familjare me shumë pak, në mos aspak eksperiencë menaxheriale


Kur merren parasysh të dhënat, si borxhi i jashtëm i Shqipërisë zë 24,6 për qind të PBB-së :tipsy: , ndërsa borxhi i brendshëm arrin në 2 miliardë USD :tipsy: dhe deficiti tregtar arrin në 1,7 miliardë dollarë, është mëse e natyrshme të synohet që 600 milionë dollarët që “migrojnë” për turizmin jashtë vendit të tentohet që të mbahen brenda ekonomisë shqiptare

--------------------------

BORXHI I BRENDSHEM NUK ESHTE 2 MILIARD DOLLAR POR .................me shume.

futeni ne listen e atyre qe shkruajne budalliqe edhe kete person Genci Kojdheli /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Oltion Rrumbullaku

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Hajt Leopardo na e thuj iher sakt fare sic di ti miii, se sa qenka borxhi i mrencem e ca perfshin ti aty iher. Hajt hapi librat e boje shpejt e shpejt si detyre se noshta te morrim te monitori
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

kur nje gazetar "ekonomie" nuk di sa eshte borxhi i brendshem i shtetit te vendit te tij .......me mire te mos shkruaj.

te marra nga ministria e finances per vitin 2004.


Stoku i borxhit ne mln. leke 2004

Stoku i borxhit brendshem :shrug: 295,200
Stoku i borxhit te jashtem /pf/images/graemlins/laugh.gif 147,874
PBB ......... 835,448
Stoku i borxhit te brendshem/PBB 35.33 %
Stoku i borxhit te jashtem/PBB /pf/images/graemlins/laugh.gif 17.70 %
Stoku i borxhit gjithsej 443,074
Stoku i borxhit gjithsej/PBB 53.03 %


me nje kurs rreth 100lek/$ krahasoheni vete budalliqet qe shkruan gazetari "ekonomist" i mesiperm.
 

Jo anarkist

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

O Leopardii, mania jote e lavderueshme per te verifikuar gjithshka qe shkruhet, me shtyu te hap ca letra dhe te verifikoj se cfare shkruan ti!
Keshtuqe, hapa raportin statistikor te Bankes se Shqiperise per muajin prill dhe pashe te dhenat e vitit 2004:
me poshte ke tabelen

Treguesi shifra sipas Leopardit Shifra sipas BSH
Stoku i borxhit brendshem 295,200 295,200
Stoku i borxhit te jashtem 147,874 1.389 BN
PBB 835,448 :book: 780100
Stoku i borxhit te brendshem/PBB 35.33 % :book: 37.84%
Stoku i borxhit te jashtem/PBB 17.70 % :thumbsup: N/A*
Stoku i borxhit gjithsej 443,074 N/A
Stoku i borxhit gjithsej/PBB 53.03 %
N/A
*N/A do te thote se nuk pata me kohe te kerkoja, kam pune te tjera

Nejse. Nuk ke bere ndonje gabim te madh. Shifrat i ke te sakta, burimin e gabuar. Ben mire te mos i shash te tjeret per kete punen e PBB-se sepse eshte nje tregues si ai i çmimit te prasit, secili tregtar ka cmimin e vet. :smash:
 

Adriatik

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

:tipsy: /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga Jo anarkist:
[qb] O Leopardii, mania jote e lavderueshme per te verifikuar gjithshka qe shkruhet, me shtyu te hap ca letra dhe te verifikoj se cfare shkruan ti!
Keshtuqe, hapa raportin statistikor te Bankes se Shqiperise per muajin prill dhe pashe te dhenat e vitit 2004:
me poshte ke tabelen

Treguesi shifra sipas Leopardit Shifra sipas BSH
Stoku i borxhit brendshem 295,200 295,200
Stoku i borxhit te jashtem 147,874 1.389 BN
PBB 835,448 :book: 780100
Stoku i borxhit te brendshem/PBB 35.33 % :book: 37.84%
Stoku i borxhit te jashtem/PBB 17.70 % :thumbsup: N/A*
Stoku i borxhit gjithsej 443,074 N/A
Stoku i borxhit gjithsej/PBB 53.03 %
N/A
*N/A do te thote se nuk pata me kohe te kerkoja, kam pune te tjera

Nejse. Nuk ke bere ndonje gabim te madh. Shifrat i ke te sakta, burimin e gabuar. Ben mire te mos i shash te tjeret per kete punen e PBB-se sepse eshte nje tregues si ai i çmimit te prasit, secili tregtar ka cmimin e vet. :smash: [/qb]
une morra si burim Ministrine e Finances(leopardii) ndersa ti Jo anarkist Banken e Shqiperise.

1- divergjencat tona ishin :

a)sa eshte PBB e Shqiperise = ??
b)Stoku i borxhit te brendshem/PBB = ???

pra duke zgjidhur numrin e SAKT te se pares (qe eshte edhe emerusi i se dytes)si rrjedhim do te ncjerrim edhe numrin e Sakt te se dytes meqe numerusin qe te dy e kemi te njejte ...dmth 295 miliard lek te reja.

pra le te merremi me PBB.

1- duhet thene qe banka e Shqiperise flet per PBB me cmime korrente ndersa , Ministria e Finances per PBB nominale.

2- por e zeme se te dyja institucionet flasin per te njejten gje ateher, kush ka te drejte ????

une tregova(duke u mbeshtetur ne ministrine e finances ) qe PBB e Shqiperise eshte = 835,448 miliard lek te reja ,ndersa ti ncorre ate qe shkruan Banka e Shqiperise PBB = 780,100 .

diferenca midis ketyre dy shifrave nuk eshte e vogel por (835,448 - 780,100 )= 55,348 miliard lek te reja( rreth 550 milion dollar) .......qe i bie te jete 6,62% e PBB (sipas PBB te Ministrise se Financave e rrjedhimisht Leopardit) por deri 7,09 % te PBB-se (sipas PBB te Bankes se Shqiperise e Jo Anarkist).


Ministria e Finances apo Banka e Shqiperise apo Gazetari i Shekullit qe nuk kishte per baze te shkrimit te tij asnjeren edhe as tjetren ??

qe gazetari ekonomist i Shekullit ja kishte futur KOT me ato shifra (qe sdihet se ku i ka marre.....te pakten te na tragonte burimin ne shkrimin e tij.....do te ishte me serioz )tashme u kuptua .

edhe ky ishte edhe motivi i postimit tim por edhe i kesaj teme per vet titullin qe mban.

pra kur nje gazetar ekonomie nuk di indikatoret Macroekonmik te vendit te tij ...eshte me te vertet e rende per ate por edhe per gazeten ku ai shkruan budalliqet e tij. :shrug:

mgjth ..... une shkova te siti i Bankes se Shqiperise edhe pashe statistikat ne serine kohore ku flitej per PBB qe nga viti '94 deri ne 2004 edhe lecova kete gje ne ate faqe :

Baza e të dhënave të serive kohore të Bankës së Shqipërisë
"Seritë kohore" është një bazë të dhënash publike, që është pjesë e publikimeve të Bankës së Shqipërisë. Ajo përbën një bazë të unifikuar informacioni për paraqitjen e të dhënave të agreguara statistikore. Pjesa kryesore e këtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipërisë. Informacioni tjetër statistikor merret nga institucione të tjera si Ministria e Financave , INSTAT etj.. Publikimi bëhet në çdo rast me miratimin e tyre.

Për informacione të tjera, ju lutemi të na kontaktoni. Për komente apo për parregullsi :book: , ju lutemi të lini përshtypjet tuaja në rubrikën përshtypje.

Periudha: Vjetore


vlersojeni vete se kush ka te drejte .....por kjo diference numrash te rendesishem :shrug: nuk nderon asnjeren nga keto dy instituzione .

do te ishte mire sikur te dinim se cfare thote INSTAT por ai ka ngelur ne vitin 2003 me statistikat e botuara ne internet.
 
Top