Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Adriatik

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga Leopardii:
u pa puna ....... rrofte albforumi qe na lejon falas te shkembejme mendime. [/QB]
:thumbsup:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Riciklim artikujsh perseri ne gazeten biznesi. :smash:
shikoni sa shume ngjajne keto dy artikuj shkruar ne nje distance 45 ditesh nga njeri tjetri.

http://www.biznesi.com.al/index.php?page=shownews&newsID=29927

http://www.biznesi.com.al/index.php?page=shownews&newsID=31052

o s'kane ide te reja keta "gazetaret" e biznesit ose kane pak qejf te punojne(pertojne te shkretet) ,qe na tregojne te njejta shkrime.
mendoni nje person qe eshte abonuar(dmth paguan) ne kete gazete, sesa Bajate i eshte bere qe te lecoje shkrime te Ricikluara.

une nuk e kam pare ne asnje gazete kaq te theksuar kete fenomen te pakten deri me sot.

ndryshoni se lat Nam o njerez te Biznesit.(do ti coje Kocos nje e-mail se nuk marrin vesh..... gjithnje te njejtin zanat keta gazetaret) /pf/images/graemlins/laugh.gif
po sikur edhe Kocoja te ......... :lol:
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Leopard,
nuk pres qe te pergjigjesh pas verejtjes qe do te bej, se keshtu ben sa here ja zhyt kot (qe nuk ndodh rralle) po edhe kete here ja ke fut kot plako. Dardani Bank u shit por pati kundershtime dhe verejtje keshtu qe Banka e Shqiperise pritej qe kete jave te merrte vendimin perfundimtar sa cfare do te behej. Ne vend qe te thuash shyqyr Zoti-t qe kjo gazetarja po i rri prapa kesaj ceshtje, sic duhet te ndodh normalisht, ti e shan kot. NUk e marre vesh se c'e ka kap kaq keq me Biznesi-n apo je mik me Irfanin e Panorames :lol: :lol: :lol:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

jeton_ une nuk hyra ne meriten e shkrimit ku flitet per banken Dardania qe nuk duhet ti shitet te huajve :thumbsup: o per parregullsite ne ate ankand.

por mendimi im ishte qe nuk me duket e drejte qe per te mbushur faqet e nje gazete , gazetare ti bjere shkurt duke bere nje copy/paste te thjeshte te shkrimeve te kaluara. :smash:

sigurishte kjo gje nuk do ti duket e drejte edhe nje te abonuari ne kete gazete, apo te ndonje lecuesi te rregullt qe harxhon 30 lek cdo dite qe te informohet me anen e kesaj gazete .

eshte nje lloje "tallje" qe i behet klienteve qe paguajne por edhe atyre qe e lecojne on-line.

ato inatet personale qe une paskam me biznesin :tipsy: , shko thuaji dikujt tjetri andej nga gazeta panorama ( i njejti muhabet me kane bere edhe kur shkruaja per pissliqet e drejtuesve te bankes se shqiperise) sepse nuk te shkojne.
vari ...... asaj taktike(shpresoj qe ta kem sqaruar).

dua te shtoj se ne kete gazete ekziston edhe nje rubrike ku mund te shkruhen verejte e sygjerime ne lidhje me shkrimet e gazetes biznesi.
dicka shume pozitive e drejtuesve te kesaj gazete. :thumbsup:

une skam derguar asgje........ deri me sot , por kush eshte i interesuar adressa eshte:

"Vërejtje dhe Sugjerime
Cel: +355 692035476
Email: briko@biznesi.com.al"<br />
meqe ky fenomen ne gazeten biznesi eshte i perseritur, (provat i ke me siper).eshte mire qe te:

1-mos te shkruajne me Budalliqe per popullin (si ato shkrimet e Kurkutit etj)

2- Edhe ato shkrime te mira qe bejne mos ti perserisin sa here qe kane nevoje qe te mbushin faqet e gazetes duke u limituar vetem ne copy/past, por ti "perpunojne" nje cik.

shpresoj qe dikush te beje dicka ne kete drejtim.

kaq kisha . /pf/images/graemlins/wink.gif
 

capuni

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

..s'e mar vesh pse s'mer ti iniciativen t'ja vesh ne djeni vet gazetes?

:shrug:
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Leopard,
problemi eshte qe ti shan sa majtas e sa djathtas e nuk marre vesh se perse e ke kap vetem me gazeten "Biznesi". Pastaj qe te kritikosh duhet te marresh vesh edhe nga profesioni i gazetarit. Une mendoj se gazetari duhet t'i rithote gjerat edhe ne formen e copy-paste pasi lexuesi nuk e ka per detyre ta mbaj mend se cka ndodh nje muaj me pare. Une me sa pash ajo cupa kishte sjell lajm ne shkrimin e dyte dhe kjo eshte e pranueshme nga ana e etikes gazetareske. Nese ti i ke vene mision vetes te demtosh imazhin e kesaj gazete une nuk kam c'te te them, se ne shqiptaret ne pergjithesi jemi te gatuar vetem per te share, edhe pa argumenta.
Gazeta "Biznesi", pa dashur t'i beje avokatin, eshte, nese nuk gaboj, gazeta e pare ekonomike ne Shqiperi me iniciative private dhe ka sjell mjaft elemente te ri pozitive. Lajmet ekonomike te gazetave politike jane shume te pergjithshme dhe nuk japin nje pasqyrim te plote te ekonomise shqiptare. Nderkohe qe "Biznesi", per mendimin tim, eshte nje hap mjaft pozitiv, qe, perpara se te shahet, duhet te inkurajohet dhe te kritikohet me nje fryme konstruktive dhe jo tendencioze sic po e beni ju.
Nese ju mendoni se ka gabime, me qe e paske edhe adresen, shkruaj redaksise, por jo me tendence. Keshtu si beni ju qe shaj cdo dite ne forum kete gazete tregon si ju vuani nga kompleksi i inferioritetit dhe keni shpirt te ngushte. Me qe i ben skanerin cdo dite kesaj gazete, dhe asnje tjetre (kjo me cudit me se shumti) si nuk ke thene njehere qe po ky x shkrim ne gazeten "Biznesi" po qe ishte profesional????!!!!
Ne kete menyre ju jeni zhveshur nga cdo lloj morali se ju keni te drejte ne gjerat qe thoni. Gabime do te kete (ka ndodhur edhe ne FT) dhe une vete i kam vene re, por nese nuk te pelqeka kjo gazete pse vazhdon prej muajshe te tere (mos te them nje vit) qe e lexoni me kaq shume vemendje???
A nuk ju nxjerr pak bllof ky argument??? Pse do te thuash ti, po sepse nese ju nuk do te kishit asnje informacion interesant pse do harxoni 30 leke (mbase nuk i harxhoni as keto e lexoni ne internet) dhe kohe per ta lexuar cdo dite?
Pra, me keto qe tashe me siper besoj se argumentova se ju vuani nga inferioriteti, egoizmi, inati, xhelozia dhe shpirtngushtesia. Por, sic thote nje shoku im-SE MOS DESHI HITLERI TE LINDETE HITLER, ky nuk eshte faji i juaj. Kjo eshte fryma e pergjithshme e popullit tone. Dhe pikerisht kjo fryme, keto komplekse dhe ky mentalitet, nuk po na le te zhvillohemi si vendet e tjera.
Miku im, nese mendoni se per nje gje keni te drejte shkoni problemit deri ne fund dhe njoftoni edhe botuesin, por menyra se si po vazhdoni po ju zhvesh nga cdo lloj morali. Nuk duhet te perfitoni nga fakti qe jeni me identitet te mbuluar dhe te shani cfare do qe ju del perpara. Kjo eshte edhe nje veti tjeter e ne shqiptareve: "Gjuajme gurin dhe mcefin doren".
U zgjata shume i dashur sepse u bezdisa shume nga keto nderhyrjet e tua qe jane te mbushura me sarkazem, mllef, inat ndaj nje gazete qe, per mua, eshte e keqja me e vogel e medias shqiptare.
Shendet, ke kohen te replikosh, po deshe, kuptohet.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

1- ne gazeten Biznesi shkruhen budalliqe (edhe per provuar kete jane postimet e mesiperme )
2-ne gazeten Biznesi behet copy/past i shkrimeve te muajve te meparshem edhe per mua kjo gje nuk me duket normale.(edhe kjo e provuar me postimet e mesiperme)

ne asnje gazete shqiptare nuk e kam pare kete fenomen , aq me shume ne gazetat europiane.

nuk ka vend per inate personale , por keto jane fakte qe ne gazeten biznesi kane ndodhur.


te gjitha pislliqet (shpirtngusht, inat etj etj ) qe do te na futesh jeton_i nuk pijne uje,......besoj qe eshte me rendesishme qe te thuash dicka per temen.

shpresojme qe dikush nga drejtusit e kesaj gazete te marri masa qe keto fenomene mos te perseriten me, deri ateher une nqs se shikoj dicka do te vazhdoj t'jua postoj edhe te tjerve :shrug:


ps. jeton_i mos punon gje te biznesi ti ?
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

mos me thuaj qe ti lexon gazeta evropiane :lol: :lol: :tipsy:
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

shoh se me paske pyet per punen. Fli rehat nuk jam te Biznesi. T'u paskan bere makth keta te Biznesi-t, hidhi ne gjyq :lol:
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga jeton_i:
[qb] mos me thuaj qe ti lexon gazeta evropiane :lol: :lol: :tipsy: [/qb]
une jetoj ne itali edhe cdo dite lecoje gazetat e ketij vendi ?
marr nje cik vesh edhe nga anglishtja keshtu i hedh nje sy edhe atyre ne gjuhe angleze.
ti qe banon ne tirane nuk lecon gazetat e vendit qe jeton ??
cka per tu cuditur ne kete mes?
 

capuni

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Ore pse s'kalon kjo teme te "Duke shfletuar mediat, koment i lire?" Nuk e kam iden se c'lidhje ka diskutimi me ekonomine apo biznesin apo thjesht se flitet per nje gazete biznesi?

..nejse per t'i dhene nje "spin" biznesi, nje nga ligjet e konsumatorizmit eshte qe sharja/nenvleftesimi i tepert i nje marke produkti apo sherbimi ben efekte negative sepse ne vend te largoj bleresit nga produkti, krijon "brand champions" duke detyruar edhe ata qe ne pergjithsi nuk jane bleres te markes ta mbrojne per t'iu kunderven negativitetit. :book:
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Leopard,
te them te drejten nuk e kisha vene re qe jetoni ne Itali, e para kjo. Mirepo, ky fakt tregon se sa pak i lexoni gazetat ne Shqiperi, sepse lexoni vetem ato qe jane online, keshtu qe prandaj nuk arrini te jepni nje gjykim te drejte per gjendjen e pergithshme te mediave ne Shqiperi. Une qe, si thoni edhe ju i lexoj gazetat e vendit ku jetoj, e kam mjaft mire parasysh kete dhe prandaj ju thashe qe Biznesi me duket si media me te keqen me te vogel. Po ju citoj nje titull te pare te Gazetes Shqiptare "Ja si me perdhunuan ne aren me miser", rrefen 18-vjecarja, ose "Tranvestiti rrefehet per Gazeten", etj etj. Keto jane me flagrantet pa budallalleqe ka sa te duash. Mos te te them pastaj qe Top Channel, minimalisht 3 here, ka dhene lajme teresisht te shpikuara :shrug:
Keshtu qe mendoj se duhet te jeni me i matur ne gjykimet tuaja, sepse jane te njenashme dhe bejne qe te tjeret te gjykojne edhe mbi personalitetin tuaj, edhe pse i mcefur. /pf/images/graemlins/smile.gif
shendet
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

per tju pergjigjur parashkruesve

1-pjesa me e madhe e gazetave shqiptare jane on-line, ku kane edhe rubriken "ekonomia"(po deshe te jap edhe sitet e tyre e ti krahasojme me numrin e pergjithshem te gazetave qe botohen ne shqiperi , keshtu qe....... :shrug: ) .

2-asnje nga keto gazeta ne rubriken ekonomia , persa kam lecuar une , nuk ka bere gafa te tilla si ato te korkutit e te kolegeve te saj .

3- asnje nga keto gazeta ne rubriken ekonomia , nuk ka bere copy/past te shkrimeve te nje muaji me pare , edhe kesaj rradhe gjithmone ne mbas te asjat qe kam lecuar une.

kjo teme eshte hapur pikerisht ne dhomen e ekonomise sepse mund te postojme "Budalliqet" e gazetarve ekonomik qe shkruajne per publikun shqiptar.
nuk na interesojne "Budalliqet" me karakter tjeter , te ndryshem nga ekonomia, sepse jemi te dhoma e ekonomise e jo te dhoma ku diskutohet per median ne pergjithesi.
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

1. qe ta dini ju Leopard, kam informacion te sakt per perjashtimin nga puna te dy gazetareve te ekonomise nga gazetat politike per gafa edhe me te medha se keto qe na keni sevir ju. Nje nga keta/o ka qene gazetar/e tek Shekulli.
2. Lajmet shume rralle zene pjesen kryesore ne numrim me te madh te gazetave politike dhe jepen neper cepa
3. Lajmet ekonomike ne gazeta politike kane shume me pak gabime pasi bazohen ne deklarata per shtyp dhe ka shume pak (per mos te thene aspak) prirje per te analizuar nje problem, ose edhe kur analizohet kjo behet per arsye politike ose ekonomike (ose gjob-venie)

4. NUk besoj ta keni lexuar ndonjehere online gazetat: Express, Sot, Dita, Tirana Observer, Tema (kjo eshte me pagese, gazeta e 4 me e madhe ne treg), Albania, Republika, Gazeta 55 e ndonje tjeter qe nuk me kujtohet per momentin :shrug:

shendet
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

jeton_i ne internet jane nje numer gazetash i mjaftushem per tu informuar per nga ana ekonomike se cfare ndodhe ne shqiperi ku hyjne edhe nje pjese e atyre qe ti ke shkruar me siper sikur gjoja nuk u gjenden on-line. :lol:


mjafton te informohesh.......... :shrug: e mbase na sjell ndonje shkrim te tyre (meqe i lecoke te gjitha)ku shkruhen "Budalliqe" te nivelit te gazetarve te biznesit.

hajt shnet :sleep:
 

notej

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga Leopardii:
[QB] jeton_i ne internet jane nje numer gazetash i mjaftushem per tu informuar per nga ana ekonomike se cfare ndodhe ne shqiperi ku hyjne edhe nje pjese e atyre qe ti ke shkruar me siper sikur gjoja nuk u gjenden on-line. :lol:


Leopard,
e shoh se ne te pelqen shpesh te mcifesh mbas fjaleve duke mos perdorur argumentat e mjaftueshme. Pa me thuaj cilat nga keto gazeta qe kam shkruar me siper jane online???
Kur debaton duhet te argumentosh se deri me tani je mesuar te shash te tjeret pa qene prezent ata, me mua duhet te argumentosh mik i dashur.
Dhe e dyta, une nuk kam ndermend te sjell ketu asnje shembull te gabimeve te medias ne Shqiperi sepse nuk e kohen e tepert sikur ju (ne te vertete sa me shume po diskutoj me ju aq me shume po e kuptoj se kjo eshte humbje kohe.Nuk e meritoni nje vemendje kaq te madhe)

shendet dhe behu serioz ne diskutime
 

Adriatik

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Po c'beni more djema? :eek:

Si ka mundesi qe dini shume mire te thoni se si duhen bere gjera por nuk dini qe ti beni vete :smash: :smash: :smash:

Ne te vertet Leopardi eshte ne gjendje qe te kape gabime ne nje shkrim :thumbsup: por nuk di se sa e lehte apo e veshtire eshte per te informuar sidomos per lajme ekonomike. :book:
 

MLK

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Eshte normale qe nuk flitet per "trenat qe arrijne fiks ne orar" e kjo eshte mese humane. Persa i perket veshtiresise per te sjelle lajme ekonomike nuk besoj se eshte me e veshtire se per te sjelle lajme te nje fushe tjeter (shkence, kulture, astronomi, sociologji..). Nese studjon sa duhet e punon si duhet e duke patur kopetencat e duhura ne profesionin qe ushtron atehere rezultatet ndihen ne pune e perditeshme. Pra gazeta Biznesi nese ka gazetare qe jane kopetente, nese ka staf serioz e redaksi profesionale, nuk ka asnje arsye qe te sjelle shkrime medioker ne gazeten qe boton. Nese nje nga keta elemente i mungon eshte e kuptueshme qe kjo ndihet ne cilesine e gazetes e per kete nuk mund te kritikohet ai qe konstaton budallalliqet por ai qe i shkruan e publikon.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

Fillimisht postuar nga jeton_i:
[qb]
Fillimisht postuar nga Leopardii:
[QB] jeton_i ne internet jane nje numer gazetash i mjaftushem per tu informuar per nga ana ekonomike se cfare ndodhe ne shqiperi ku hyjne edhe nje pjese e atyre qe ti ke shkruar me siper sikur gjoja nuk u gjenden on-line. :lol:


Leopard,
e shoh se ne te pelqen shpesh te mcifesh mbas fjaleve duke mos perdorur argumentat e mjaftueshme. Pa me thuaj cilat nga keto gazeta qe kam shkruar me siper jane online???
Kur debaton duhet te argumentosh se deri me tani je mesuar te shash te tjeret pa qene prezent ata, me mua duhet te argumentosh mik i dashur.
Dhe e dyta, une nuk kam ndermend te sjell ketu asnje shembull te gabimeve te medias ne Shqiperi sepse nuk e kohen e tepert sikur ju (ne te vertete sa me shume po diskutoj me ju aq me shume po e kuptoj se kjo eshte humbje kohe.Nuk e meritoni nje vemendje kaq te madhe)

shendet dhe behu serioz ne diskutime [/qb]
1-nqs se ti jeton_i nuk deshiron te sjelles "gabimet" e medias ne shqiperi e te humbasesh kohen :eek: nuk e kuptoj se pse shkruan ne kete forum e aq me teper ne kete dhome ??
2-per te informuar jeton_i per mediat e tjera qe sipas tij nuk jane on-line (taksirat e imja )

http://www.sot.com.al/
http://www.gazeta55.net/
http://www.gazetadita.com

po te shtojme edhe gazetat e tjera qe tashme njihen qe jane on-line lista eshte akoma me e madhe edhe i kalon ato gazeta qe akoma nuk kane nje faqe interneti.
edhe per ne qe jemi jashte shqiperise kemi mundesi te lecojme artikujt e ekonomise te botuar ne gazetat shqiptare edhe jam i mendimit qe kush ka lidhje interneti lecon nje numer me te madhe gazetash sesa pjesa me e madhe qe kane vetem mundesine e blerjes se tyre ne treg.
pastaj ekzistojne raste te rradha si jeton_i qe i blen te gjitha gazetat CDO MENGJES , duke marre edhe nje karroce dore qe ti trasportoje deri ne shtepi ku do ti hedhi nje sy.

asnje gje me VLERE sna the jeton_i ne te gjitha shkrimet qe ke shkruar...... e kupton edhe vete qe je dobet. :shrug:
 

Adriatik

Primus registratum
Re: Gazetaret ekonomist-- Budalliqet qe shkruajne per popullin

[/QUOTE] -nqs se ti jeton_i nuk deshiron te sjelles "gabimet" e medias ne shqiperi e te humbasesh kohen :eek: nuk e kuptoj se pse shkruan ne kete forum e aq me teper ne kete dhome ??
2-per te informuar jeton_i per mediat e tjera qe sipas tij nuk jane on-line (taksirat e imja )

http://www.sot.com.al/
http://www.gazeta55.net/
http://www.gazetadita.com

/QB][/QUOTE]

O Leopradi a nuk je akoma i informuar qe ne gazeten Biznesi ka edhe shkrime me gabime kurse tek gazetat e mesiperme qe ke listuar, gjen format me te paimagjinueshme te shtremberimeve. Ne secilen prej gazetave qe ke listuar:
-ke shkrime qe flasin per ngjarje krejt te paqena
-ke shkrime me pronocime te individeve te vdekur ose qe nuk kane ekzistuar kurre
-ke shkrime me elemente krejt te kundert. Psh i njejti lajm ne gazeta te ndryshme ka ndryshime te theksuara nga ana sasiore.
-ke shkrime qe infektojne mendjet e njerezve me ngjarje te zmadhuara te kronikes se zeze...etj
-mbi te gjitha ne keto gazete pjesa derrmuese e shkrimeve nuk kane per qellim informimin e sakte te lexuesit por qellimin qe nepermjet sensacionit (te vertet ose jo) te shesin gazeten.


ps1. ne nje fare menyre ajo qe ben Leopradi duke vecuar shkrimet me gabime, eshte dicka pozitive pasi ndihmon ne permiresime. Por ai te mos harroje se eshte tjeter gje te flasesh per gabimet e nje gazete ekonomike dhe eshte krejt tjeter gje te besh krahasime per saktesine e gazetave te tjera shqiptare pasi ketu duket qe eshte komplet amatoresk.

ps2. ketu nuk ka vend per krahasime me vendet perendimore passi ne jemi ne hapat e para dhe nuk mund te krahasohemi me gazeta te cilat kane nje histori mbi 100 vjet.
 
Top