Format e para te jetes.

Diavolessa

Valoris scriptorum
Format e para te jetes.

Kur lindi toka 4,6 miljard vite me pare nuk kishte asnje shenje jetese.
Pak nga pak materia qe mblidhej ne planet filloj te merrte forme,
vite e vite me vone linden gjallesat e para.

Gjallesat e para kane jetuar ne uje, pasi toka nuk kishte temperature te duhur
ambjet te pershtatshem per jetese. Kurse uji permbante ushqim dhe oksigjen.
Dmth nje organizem nuk kishte nevoje per aparate komplekse
per te marr fryme, per te ngrene, per te levizur etj etj...
Ne fillim jane zhvilluar gjallesa nje qelizore, vetem me vone kane lindur shume qelizor.


Peshqit u duken pak me shume se 500 miljon vjet me pare.

Gjitaret e pare mishngrenes 55 miljon vjet me pare (Kreodonti qe ngjanin me ujqerit, te ngadalshem e me pak tru),
por arriten te mbijetonin ne Austri)

cycle%20fecondation%20angiosperme%20w.jpg

Lulet e para 110 miljon vjet me pare Angiosperme ( Angiospermophyta) ecila ndahet ne dy grupe

Dicotyledones
Monocotyledones
(Magnoliophyta) ne te cilen bejne pjese 300 mije specie botanike ..sic barera etj etj...

Shpendet e pare 150 miljon vjet me pare.

Dinozauret u zhduken nga toka 65 miljon vjet me pare.
 

ali

Primus registratum
Re: Format e para te jetes.

Fillimisht postuar nga diavolessa:
[qb] Ne fillim jane zhvilluar gjallesa nje qelizore, vetem me vone kane lindur shume qelizor.
[/qb]
Diavolesa: Teorine e evolucionit e ka marre era. çdo gje eshte krijuar nga Zoti atehere kur ai ka dashur dhe nuk ka ardhur gje sipas kesaj teorie.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Format e para te jetes.

Diavolesa: Teorine e evolucionit e ka marre era. çdo gje eshte krijuar nga Zoti atehere kur ai ka dashur dhe nuk ka ardhur gje sipas kesaj teorie.

Sikur ta lexoje me mire temen mbase do kishe kuptuar qe koha per te cilen flas, eshte para njerezimit. S'ka lidhje fare as me fè as me asgje. Cdo gje eshte para se te kishte jetese njeriu.

Cdo kategori e forumit ka qellimin e saj dhe ky forum nuk ka qellime fetare.

Shpresoj te me kesh kuptuar.
 

Sindroma

lv sx sx
Re: Format e para te jetes.

Parardhesit tane jetonin para krijimit te tokes ne 3rd dimension diku tjeter /pf/images/graemlins/smile.gif
 

ali

Primus registratum
Re: Format e para te jetes.

Fillimisht postuar nga diavolessa:
[qb] çdo kategori e forumit ka qellimin e saj dhe ky forum nuk ka qellime fetare.
[/qb]
Une nuk fola gje nga ana teologjike, dhe as nuk jam duke shkruar gje teologjike.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Format e para te jetes.

Kreodonti grup gjitaresh mishngrenes.
Shume skelektre fosilesh kane morfologji te ngjasme me mishngrenesit e koheve te sotme (sic macet, qenjte, arinjte etj etj.)
Kreodonti kane pase koka me te medha, e tru me te vogel duke u krahasuar me trupin e tyre.

Dhembet e ketyre gjitareve tregojne se kane qene mishengrenes te medhenj. Dhemballe shume te mprehta.
Kreodontet me te perhapur kane qene (Hyaenodon) te cilet u zhvilluan ne kohen Eoceni. Keto kafshe
kishin nje morfologji qenjsh e madhesite e tyre ndryshonin sipas specieve, nga te cilet
nje dhelper moderne (dhelpra e kuqe) e ata me te medhenjte ujqerit modern.

Paleontologjia shkenca qe studjon historine e evoluzionit te organizmit te kafsheve
duke u pershtatur fosileve.
Per te levizur nje fosil nga kafazi i gureve qe kane miljona e miljarda vite eshte e nevojshme nje pune e gjate dhe shume delikate.
Statigrafija eshte shkenca qe ka per objekt studimin dhe dallimin e gureve forumuar
me kalimin e koheve gjeologjike, nga perberja e mineraleve , karakteristikat gjeofizike e permbajtjen e fosileve.
Keto te fundit mbajne shenja jetese. Japin nje pike te madhe infomatash per datat.


Kohet gjeologjike........... (vazhdon......)
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Format e para te jetes.

DinosaursRef.gif


Dinozauret rreth 350 gjitar te cilet u zhduken 65 milion vjet me pare.
Zbuluar nga fundi i shekullit XVII. Keto kafshe u ngjohen si gjitar vetem ne fillim te shekullit
XIX me emrin "Dinozauria" qe do te thote Zhapik te frikshem.
Jane te ndare ne dy grupe duke u bazuar nga ndryshimi i pamjes.
Dinozauret me te vjeter, ishin te vegjel te shpejte e te dobte e mishngrenes.
Me kalimin e koherave gjeologjike dinozauret u ndane ne shume forma te ndryshme.
Disa arriten te ishin teper te medhenj.

Shenjat e para te dinozaureve (shenjat e gishterinjeve) jane gjetur ne Amerike nga fundi i shekullit
XVII. Ne ate kohe ende nuk ishte e njohur si shenja e nje kafshe te zhdukur. Ne testet e bibles eshte shkruar sic shenja e korbit te Noè.
Shenjat e para si fosile te dinozaureve , u njohen te tille nga dhembet gjigante e nje dinozauribarngrenes ne Angli.
Vetem pas 20 vjetesh jane njohur dinozaur te ndryshem. Ne 1880 ne SHBA u mblodhen skeletre komplete.
U dallua qe keto kafshe ishin dy kembesh, fakt i ndryshem nga gjitaret e tjere.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Format e para te jetes.

Nga dinozauret me te medhenj (Diplodocus).

amazing_fun_ecology_2002010470344748376_rs_2009072322101211135.jpg


Ushqehej me bar i larte
8 metra, i gjate 26 . Peshe 10 ton.

Te vegjlit (Orodromeus) e (Oviraptor) edhe keta te kohes Cretaceo. Orodromeo i larte 1 meter e
i gjate 2,5 , bashke me bishtin peshonte 50 km. Jane gjetur folete e tyre, me veze por pa te vegjlit brenda.
Me kete flitet qe sapo lindnin ishin te gatshem te gjenin per te ngrene vete, sapo dalin nga vezet.
(Pak a shume sic bejne te vegjlit e kokodrilave, e disa zogj sic pulat)
Oviraptor i larte 80 Cm, i gjate 1,8 meter e peshonte 20 kg.

Nje dinozaur tjeter me madhesi te vogla jetuar ne kohen Cretacreo " Velociraptor"

Velociraptor-10443.jpg


i gjate 1,8 meter e peshe
45 kg. Ne gishtin e dyte te kembeve kishte dicka si nje thua te gjate dhe te mprehte, me te cilin hapte viktimen kur i hante.
Shume te shkathet per te kapur viktimen, tregohet nga forma e duarve e nga fosilet qe ndodhen ne Monglolia duke vrare nje dinosaur tjeter.

Nga dinozauret me te shquar te kesaj kohe eshte (Tyrannosaurus)

tyrannosaurus-rex.jpg


i larte gati 6 metra,
i gjate 12 me peshe 7 ton.

Perse jane zhdukur nuk eshte shpjeguar akoma.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Format e para te jetes.

Pterozauro.

090805-pterosaur-hmed-1130a.grid-6x2.jpg


Nje specie e re e Pterosauri , me nje hapje krahesh 5 meter eshte gjetur ne Sahara nga nje grup kerkuesish
te drejtuar nga paleontalogu Paul Sereno te Universitetit te Cikagos.
Fosilet e vjetra 110 miljon vjet perbejne shumicen e tyre ne krah te ndryshme e dhemb te holla ne nofullat e tyre gjigante.
Pjeset e ketyre zhvarranikeve fluturues jane gjetur me pare ne Afrike.
Pterozauri afrikan ngjan me nje specie tjeter gjetur kohe me pare ne Brazil. Sereno thote se keta kishin shume veshtiresi te largoheshin nga nje vend ne nje vend tjeter.
Nje skelekter tjeter i ketyre do shfaqet ("GIANTS" ) ne "Garfield Park Conservatory di Chicago" SHBA e organizuar nga Sereno ne date:

22 dhjetor 2003 - 6 Shtator 2004.
 

House M.D

Primus registratum
Re: Format e para te jetes.

sh teme interesante.
spara kam sh njohuri ne kete ane qe te flas,por do jem lexues i kujdesshem.
 
L

liridonna

Guest
Re: Format e para te jetes.

DinosaursRef.gif


Dinozauret rreth 350 gjitar te cilet u zhduken 65 milion vjet me pare.
Zbuluar nga fundi i shekullit XVII. Keto kafshe u ngjohen si gjitar vetem ne fillim te shekullit
XIX me emrin "Dinozauria" qe do te thote Zhapik te frikshem.
Jane te ndare ne dy grupe duke u bazuar nga ndryshimi i pamjes.
Dinozauret me te vjeter, ishin te vegjel te shpejte e te dobte e mishngrenes.
Me kalimin e koherave gjeologjike dinozauret u ndane ne shume forma te ndryshme.
Disa arriten te ishin teper te medhenj.

Shenjat e para te dinozaureve (shenjat e gishterinjeve) jane gjetur ne Amerike nga fundi i shekullit
XVII. Ne ate kohe ende nuk ishte e njohur si shenja e nje kafshe te zhdukur. Ne testet e bibles eshte shkruar sic shenja e korbit te Noè.
Shenjat e para si fosile te dinozaureve , u njohen te tille nga dhembet gjigante e nje dinozauribarngrenes ne Angli.
Vetem pas 20 vjetesh jane njohur dinozaur te ndryshem. Ne 1880 ne SHBA u mblodhen skeletre komplete.
U dallua qe keto kafshe ishin dy kembesh, fakt i ndryshem nga gjitaret e tjere.
 
C

cuti

Guest
Format e para te jetes.

Kur lindi toka 4,6 miljard vite me pare nuk kishte asnje shenje jetese.
Pak nga pak materia qe mblidhej ne planet filloj te merrte forme,
vite e vite me vone linden gjallesat e para.

Gjallesat e para kane jetuar ne uje, pasi toka nuk kishte temperature te duhur
ambjet te pershtatshem per jetese. Kurse uji permbante ushqim dhe oksigjen.
Dmth nje organizem nuk kishte nevoje per aparate komplekse
per te marr fryme, per te ngrene, per te levizur etj etj...
Ne fillim jane zhvilluar gjallesa nje qelizore, vetem me vone kane lindur shume qelizor.


Peshqit u duken pak me shume se 500 miljon vjet me pare.

Gjitaret e pare mishngrenes 55 miljon vjet me pare (Kreodonti qe ngjanin me ujqerit, te ngadalshem e me pak tru),
por arriten te mbijetonin ne Austri)

cycle%20fecondation%20angiosperme%20w.jpg

Lulet e para 110 miljon vjet me pare Angiosperme ( Angiospermophyta) ecila ndahet ne dy grupe

Dicotyledones
Monocotyledones
(Magnoliophyta) ne te cilen bejne pjese 300 mije specie botanike ..sic barera etj etj...

Shpendet e pare 150 miljon vjet me pare.

Dinozauret u zhduken nga toka 65 miljon vjet me pare.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Format e para te jetes.

Kur lindi toka 4,6 miljard vite me pare nuk kishte asnje shenje jetese.
Pak nga pak materia qe mblidhej ne planet filloj te merrte forme,
vite e vite me vone linden gjallesat e para.

Gjallesat e para kane jetuar ne uje, pasi toka nuk kishte temperature te duhur
ambjet te pershtatshem per jetese. Kurse uji permbante ushqim dhe oksigjen.
Dmth nje organizem nuk kishte nevoje per aparate komplekse
per te marr fryme, per te ngrene, per te levizur etj etj...
Ne fillim jane zhvilluar gjallesa nje qelizore, vetem me vone kane lindur shume qelizor.


Peshqit u duken pak me shume se 500 miljon vjet me pare.

Gjitaret e pare mishngrenes 55 miljon vjet me pare (Kreodonti qe ngjanin me ujqerit, te ngadalshem e me pak tru),
por arriten te mbijetonin ne Austri)

cycle%20fecondation%20angiosperme%20w.jpg

Lulet e para 110 miljon vjet me pare Angiosperme ( Angiospermophyta) ecila ndahet ne dy grupe

Dicotyledones
Monocotyledones
(Magnoliophyta) ne te cilen bejne pjese 300 mije specie botanike ..sic barera etj etj...

Shpendet e pare 150 miljon vjet me pare.

Dinozauret u zhduken nga toka 65 miljon vjet me pare.


Gjallesat e para kane dy origjina.

Origjina nga uji.
Origjina nga toka.

Gjallesat e para ne toke jane produkt i kompostimit te plehrave si dhe i frutave te kalbura te pemeve. Keto gjallesa jane fluturuese. Miza. Produkti baze i tyre eshte sheqeri.

Gjallesat e para ne uje jane produkt i kombinimit te klorureve dhe sodiumit. NaCl. Kripa eshte elementi baze i tyre.

Ne qofte se natyra do te ndiqte ciklin e saj te rregullt atehere majmuni do te ishte qenia me e zhvilluar ne toke ndersa delfini dhe orka (balena bardhe e zi) do te ishin qeniet me te zhvilluara ne uje.

Ndryshimi midis majmunit dhe delfinit eshte i madh.

Majmuni nuk njeh vetveten. Ai thjeshte imiton.

E kunderta mund te thuhet pa problemin me te vogel per delfinin.

Balena bardhe e zi eshte qenia me e zhvilluar shpirterore. Sonari i saj eshte gjuha e shpirtit.

Dominimi i specieve te para nga te dytat duket qarte ne trupin njerezor. Fetusi jeton ne qesken amniotike. Prejardhja nga uji.


Tema eshte e gjate.

Kam deshire te te takoj Diavolesa!


Elohim (creator of humankind)
 
Top