fillozofet

jack owar II

Primus registratum
fillozofet

fillozofet kurre s'i kane pru asni t'mire njerzimit...ata vetem rrijin tu e kqyre kerthizen e tu ju mrekullu, edhe san n'drite nuk qesin...

marrja me fillozofi asht humbje kohe e jete...
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Meqe thua ti.. :rolleyes:

Manga, ti i ke vene pikat mbi "i", qellimi temes cili eshte?! [/qb]
hej hej, kaçurrele, nese je tuj mendu, lirisht mylle temen, hiq s'e kam gajle...
if you need reasons, here i give you one: i'll post only in english...how about this idea?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: fillozofet

/pf/images/graemlins/smile.gif

Jo pse, une kam deshire te debatoj me ty /pf/images/graemlins/smile.gif thjeshte me jep ca me shume argumenta, si thua /pf/images/graemlins/wink.gif

Parimi i filozofise Manga, eshte qe te mos u drejtohet vetem filozofeve, por edhe njeriut me qellim qe ta ndricoje e te ndikoje mbi ta.Nocionet themelore te filozofise jane te lidhura ngushte me problemet konkrete qe ndesh njeriu gjate rrjedhes se jetes.

A nuk mendon ti se ia vlen argumentimi i nje ideje per nga "stuhia" qe shkakton ne mendjen e njeriut?
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga Kordelja:
/pf/images/graemlins/smile.gif

Jo pse, une kam deshire te debatoj me ty /pf/images/graemlins/smile.gif thjeshte me jep ca me shume argumenta, si thua /pf/images/graemlins/wink.gif
here they come, fasten your seat belts, we're ready to take off...
Parimi i filozofise Manga, eshte qe te mos u drejtohet vetem filozofeve, por edhe njeriut me qellim qe ta ndricoje e te ndikoje mbi ta.
parimi i gjethchkafit asht i atille: i historise, i arkeologjise, i astronomise, i astrollogjise, etj etj...

Nocionet themelore te filozofise jane te lidhura ngushte me problemet konkrete qe ndesh njeriu gjate rrjedhes se jetes.
si psh? hajt kallxoma ni problem t'cilin fillozofia mundohet mi zgjidhe?
i vetmi problem me t'cilin merren fillozofat asht kqyrja e kerthizes edhe mrekullimi ndaj bukurise dhe qellimit t'saj...san qeter s'vyn fillozofia...

A nuk mendon ti se ia vlen argumentimi i nje ideje per nga "stuhia" qe shkakton ne mendjen e njeriut?
san s'morra vesh...elaboro pak se shka dashte me pyt?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: fillozofet

U pa puna /pf/images/graemlins/laugh.gif Kohe per stuhi, dimer eshte /pf/images/graemlins/laugh.gif

Me duket se do e nisim qe nga etimologjia e fjales "filozof" e do e shkrumbojme mendimin deri ne fund.

Mire... /pf/images/graemlins/laugh.gif

Si shkence ne vetvete filozofia merret me nocionin e vjeter (per mua aspak) te urtesise (deri ketu jemi ne rregull si fillim).Tani ketu elaborohet praktikimi i moralit (si faktor kryesor ne percaktim dhe i se vertetes e cila bie ndesh me kete me lart.Ketu lind edhe kontradikta dhe nevoja per elaborim, apo per perplasje idesh e opinionesh per te zjgeruar nocionin ne fjale. Kemi lindjen e nevojes per te shpjeguar ekzistencen, te nje lloji racioanl.Kemi nevojen e proklamimit te virtytit, eshte deshira per te uqshqyer vlera duke pare nevojen e tyre, ndikimn si tek individi si tek shoqeria e cila vendos dobine e virtytit duke luftuar antivlerat.Per kete duhet nje shkalle e gjere njohje si e vetes ashtu edhe e shoqersie qe eshte perhere ne zhvillim.Sipas filozofeve, shkenca ne vetvete eshte nje njohje racionale ose nje shpjegim i reales.Eshte reflektim mbi ate cka ndodh Manga, arsyet pse ndodh. /pf/images/graemlins/smile.gif

Ti thua qe cdo shkence merret me kete, ne fakt shkencat e tjera merren me materien, filozofia merret me "shpritin", nese do e marrim te mireqene faktin qe ai ekziston, te pakten parimisht per te pasur dy fusha, duhet ta marrim.

A nuk mendon ti se ia vlen argumentimi i nje ideje per nga "stuhia" qe shkakton ne mendjen e njeriut?

<ul type="square">
[*]-san s'morra vesh...elaboro pak se shka dashte me pyt?
[/list]

Njohja Manga, njohja racoanale dhe e plote, gjithnje nese e kemi te tille shkallen e saj sa te perplasim dot idete dhe te mbrojme ato qe quajme te drejta e qe ia vlejne te argumentohen.

:rolleyes:
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga Kordelja:
U pa puna /pf/images/graemlins/laugh.gif Kohe per stuhi, dimer eshte /pf/images/graemlins/laugh.gif
you've asked for it...


Me duket se do e nisim qe nga etimologjia e fjales "filozof" e do e shkrumbojme mendimin deri ne fund.

Mire... /pf/images/graemlins/laugh.gif

Si shkence ne vetvete filozofia merret me nocionin e vjeter (per mua aspak) te urtesise (deri ketu jemi ne rregull si fillim).
nope: fillozofia nuk asht shkence...ajo ka qejf me kone shkence, po s'asht...
fillozofia asht vetem perodhe t'ftofta t'fillozofave...

Tani ketu elaborohet praktikimi i moralit (si faktor kryesor ne percaktim dhe i se vertetes e cila bie ndesh me kete me lart.
morali asht problem i etikes e religjionit e ushtrise, e jo fillozofise...

Ketu lind edhe kontradikta dhe nevoja per elaborim, apo per perplasje idesh e opinionesh per te zjgeruar nocionin ne fjale.
a-ha, tash zgjerohemi edhe si fillozofe ** jemi, i hyjme n'hise tjereve...

Kemi lindjen e nevojes per te shpjeguar ekzistencen, te nje lloji racioanl.
nese presim ** fillozofia me na e ba ket pune, at'here vaj halli per ne...
racionalitetin na e garanton matematika me llogjike, egzistencen fizika, me kimi, biologji, gjenetike e shkeca tjera t'mirefillta...

Kemi nevojen e proklamimit te virtytit, eshte deshira per te uqshqyer vlera duke pare nevojen e tyre, ndikimn si tek individi si tek shoqeria e cila vendos dobine e virtytit duke luftuar antivlerat.
nese ma s'pari vijme me nji definicion t'pershtatshem t'virtytit...
btw, virtytin e ka definue religjioni, etika, e veprimtarite qera njerzore, kshtu ** s'bijin n'hise t'fillozofise asni fije...
sa per shoqni, rrnofshin pallavrat e sociollogjise, e shkenca e vertete e ekonomise...
still nothing about fillozofi...

Per kete duhet nje shkalle e gjere njohje si e vetes ashtu edhe e shoqersie qe eshte perhere ne zhvillim.
absolutisht e sakte...prandaj, fillozofia duhet heqe sa ma pare prej planprogrameve shkollore, sepse asht vetem humbje kohe e mundi e asgja qeter...

Sipas filozofeve, shkenca ne vetvete eshte nje njohje racionale ose nje shpjegim i reales.Eshte reflektim mbi ate cka ndodh Manga, arsyet pse ndodh. /pf/images/graemlins/smile.gif
who the f*** cares about arsyet? perderisa nji gja punon edhe e dijme pse punon edhe qysh punon edhe dijme me e kontrollue punen e saj, at'here shka kemi nevoje me cha drrasa deri n'pakufi per arsyet?
qysh thash, fillozofi ma i madhi asht ai ** vazhdimisht pyetet e pse, e pse e pse e pse e pse...

Ti thua qe cdo shkence merret me kete, ne fakt shkencat e tjera merren me materien, filozofia merret me "shpritin",
me shpirtin merret arti, religjioni edhe seksi...fillozofia merret vetem me vrojtimin e kerthizes...nese fillozofia asht n'gjendje me dhone pergjegje, at'here s'kishim pase nevoje me e ba ket muhabet...


nese do e marrim te mireqene faktin qe ai ekziston, te pakten parimisht per te pasur dy fusha, duhet ta marrim.
this is typical fillozofik bull shit - le t'supozojme qe dishka egziston, psh kerthiza...tash, le ta analizojme ate edhe le t'vijme n'konkludime racionale per realitetin e egzistimit t'kerthizes, t'cilen e sypozuam ne fillim t'parimeve t'egzistences...

A nuk mendon ti se ia vlen argumentimi i nje ideje per nga "stuhia" qe shkakton ne mendjen e njeriut?

<ul type="square">
[*]-san s'morra vesh...elaboro pak se shka dashte me pyt?
[/list]


Njohja Manga, njohja racoanale dhe e plote, gjithnje nese e kemi te tille shkallen e saj sa te perplasim dot idete dhe te mbrojme ato qe quajme te drejta e qe ia vlejne te argumentohen.

:rolleyes:
fillozofia nuk e sjell njohjen...qysh thash, kallxoma vetem ni problem t'vetem njerzor ** e ka zgjidhe fillozofia...
prej fillozofise rrjedh vetem njohja fillozofike, ** dmth muhalife me biber, e asgja tjeter...me njohjen e me realitetin e racionalitetin, mirren fusha qera t'veprimtarise njerzore...
 

RaVeR

Primus registratum
Re: fillozofet

Te me falni qe po nderhyj ketu, mu duk shume interesant debati juaj, dhe nuk do komentoj gjera qe mu duken pak off por vetem nje gje te vockel fare ....


Nuk do te flas per filozofine sepse ajo eshte detyra juaj /pf/images/graemlins/smile.gif por do te flas pak per filozofin, qellimi i jetes te se cilit eshte te pergatitet per vdekjen, kjo sipas nje mikut tim grek i cili ka vdekur disa 2 mije e treqind e gjashtedhjete e ca vjete me pare. Qe te jesh gati per te vdekur dmth. te jesh i permbushur si njeri. Permbushja eshte subjektive, por ti qe te jesh i permbushur duhet ti kesh te gjitha kapitujt e jetes te mbyllur, te kesh vezhguar/kuptuar/pranuar veten. Vetja mund te studjohet vetem ne marredhenie me natyren ( jo vetem floren e faunen /pf/images/graemlins/smile.gif por per me teper shoqerine ).

ja ku dalim tek ....

who the f*** cares about arsyet? perderisa nji gja punon edhe e dijme pse punon edhe qysh punon edhe dijme me e kontrollue punen e saj, at'here shka kemi nevoje me cha drrasa deri n'pakufi per arsyet?...

jepja vete pergjigjen vetes tani
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga e:
Nuk do te flas per filozofine sepse ajo eshte detyra juaj /pf/images/graemlins/smile.gif por do te flas pak per filozofin, qellimi i jetes te se cilit eshte te pergatitet per vdekjen,
edhe hoxha t'pergatite per vdekjen tue ta kallxue xhehnetin ku t'presin 40 virgjinesha, edhe prifti ti kallxon bukurite e parrizit, e fakiri i indise t'kallxon ** pas vdekjes na kemi me u ringjalle...
i vetmi ndryshim n'mes fillozofit e ktyne personazheve t'siperpermenduna asht se fillozofi nuk ta kallxon parrizin, e as xhehnetin e as nirvanen, po kerthizen, t'ciles duhet me ju mrekullue sa t'jemi gjalle, sepse kur vdesim at'here kerthiza humbet...

kjo sipas nje mikut tim grek i cili ka vdekur disa 2 mije e treqind e gjashtedhjete e ca vjete me pare. Qe te jesh gati per te vdekur dmth. te jesh i permbushur si njeri.
a do me thone kjo ** une nuk vdes nese nuk jam i permbushen si njeri? tek e fundit, shka do me thone me kone i permbushen si njeri?
po t'pys ty, se me e pyet at shokun tand fillozof antik grek e di se shka ka me m'thane; ai ka me m'thane ** ai person i cili e ka kqyre kerthizen me vemendje per 45 vjet, ai asht i permbushen si njeri edhe i gatshem me vdeke n'qetsi...

Permbushja eshte subjektive, por ti qe te jesh i permbushur duhet ti kesh te gjitha kapitujt e jetes te mbyllur, te kesh vezhguar/kuptuar/pranuar veten.
fillozofikal ******** ** ka po aq kuptim sa ka kqyrja e kerthizes...

Vetja mund te studjohet vetem ne marredhenie me natyren ( jo vetem floren e faunen /pf/images/graemlins/smile.gif por per me teper shoqerine ).
a asht ky perfundim fillozofik apo new age religion?

ja ku dalim tek ....

who the f*** cares about arsyet? perderisa nji gja punon edhe e dijme pse punon edhe qysh punon edhe dijme me e kontrollue punen e saj, at'here shka kemi nevoje me cha drrasa deri n'pakufi per arsyet?...

jepja vete pergjigjen vetes tani
i'm the greates fillozof n'sistemin tuej t'matjes...pergjigjjen jepjani ju ** mendoni se une duhet me pague taksa per me majte gjalle msuesa t'fillozofise...
 

RaVeR

Primus registratum
Re: fillozofet

Pike se pari do te thoja qe nuk jam i qarte per c'fare e ke fjalen me kerthizen ... ti ( po te drejtohem me ti sepse keshtu jam une ) flet gjysem anglisht, gjysem shqip, dhe ate pjese shqip nuk ta marr vesh ne bote sepse dialektet tona jane te ndryshme ... do me beje nder po te flisje komplet anglisht ... te pakten ashtu do te arrinim te komunikonim pa keqkuptime... rrofsh

nejse, po te pergjigjem si me poshte ...


Fillimisht postuar nga jack o'war ][:
[qb]
Fillimisht postuar nga e:
Nuk do te flas per filozofine sepse ajo eshte detyra juaj /pf/images/graemlins/smile.gif por do te flas pak per filozofin, qellimi i jetes te se cilit eshte te pergatitet per vdekjen,
edhe hoxha t'pergatite per vdekjen tue ta kallxue xhehnetin ku t'presin 40 virgjinesha, edhe prifti ti kallxon bukurite e parrizit, e fakiri i indise t'kallxon ** pas vdekjes na kemi me u ringjalle...
i vetmi ndryshim n'mes fillozofit e ktyne personazheve t'siperpermenduna asht se fillozofi nuk ta kallxon parrizin, e as xhehnetin e as nirvanen, po kerthizen, t'ciles duhet me ju mrekullue sa t'jemi gjalle, sepse kur vdesim at'here kerthiza humbet...
[/qb]
o daku ... ato qe them une do te te lutesha qe ti interpretoje njesoj sic ti kam thene. Une fola per filozofin dhe veten e tij. Ti me flet mua per hoxhen e ku ta di une se c'fare qe mua me duken ***lliqe ... po te rikujtoj qe filozof nuk eshte titull, por eshte njeri. Une u shpreva per filozofin qe zbulon veten e tij, jo per filozofin qe degjon ca thone ato ***** qe ke permendur ti me siper ...

Edhe njehere po ritheksoj, filozofi pregatitet per te vdekur. PREGATITJEN AI E BEN DUKE ZBULUAR VETEN E TIJ. FILOZOFI ESHTE DREJTPERDREJT FAKTOR AKTIV, AI KA NE DORE VETEN. mos na ngaterro me njerez te tjere copa ******.


[qb]
kjo sipas nje mikut tim grek i cili ka vdekur disa 2 mije e treqind e gjashtedhjete e ca vjete me pare. Qe te jesh gati per te vdekur dmth. te jesh i permbushur si njeri.
a do me thone kjo ** une nuk vdes nese nuk jam i permbushen si njeri? tek e fundit, shka do me thone me kone i permbushen si njeri?
po t'pys ty, se me e pyet at shokun tand fillozof antik grek e di se shka ka me m'thane; ai ka me m'thane ** ai person i cili e ka kqyre kerthizen me vemendje per 45 vjet, ai asht i permbushen si njeri edhe i gatshem me vdeke n'qetsi...
[/qb][/QUOTE]

o lali, une nuk thashe ndonjehere qe ti nuk vdes dot pa u permbushur ... une thashe qe filozofi i vertete vdes i permbushur. ti po deshe te vdesesh, ne te semes .... po te kujtoj nje shprehje nga anet e mija (laberi) O (emri jot) O rrote samari, vdiqe ti, na plasi ****

tek e fundit i permbushur si njeri une ta thashe qe eshte subjektive ... ik *** dhe gjeje pyetjen, subjektiviteti eshte relativ, po nuk e kupton futi i teke se ke per te gjet pergjigje ...

[qb]
Permbushja eshte subjektive, por ti qe te jesh i permbushur duhet ti kesh te gjitha kapitujt e jetes te mbyllur, te kesh vezhguar/kuptuar/pranuar veten.
fillozofikal ******** ** ka po aq kuptim sa ka kqyrja e kerthizes...[/qb]

ti mendon se eshte phylosophical bullshiat ? hehehe

[qb]
Vetja mund te studjohet vetem ne marredhenie me natyren ( jo vetem floren e faunen /pf/images/graemlins/smile.gif por per me teper shoqerine ).
a asht ky perfundim fillozofik apo new age religion?

filozofia ime nuk ka asnjefare lidhje me fene

[QB]
ja ku dalim tek ....

who the f*** cares about arsyet? perderisa nji gja punon edhe e dijme pse punon edhe qysh punon edhe dijme me e kontrollue punen e saj, at'here shka kemi nevoje me cha drrasa deri n'pakufi per arsyet?...

jepja vete pergjigjen vetes tani
i'm the greates fillozof n'sistemin tuej t'matjes...pergjigjjen jepjani ju ** mendoni se une duhet me pague taksa per me majte gjalle msuesa t'fillozofise... [/qb]

ti mendon se je filozof por une te them qe ti je asgje tjeter vecse nje cope K***, injorant si gjithe ne te tjeret me ndryshimin qe ke madhesi me te larte se ne ...


ps. asnjehere nuk kam ofenduar por ti mer vlla qeke i cop debil qe nuk paske shok ... edhe mos u mundo te kthesh pergjigje se nuk ja vlen as qe kam per ta pare ndonjehere.

ne fillim qe shkruajta, shkruajta me seriozitet, po ti mer daj, i cop K*** asgje tjeter, nuk ke rruge tjeter mendimi pervecse mendiesh K*** dhe normalisht ashtu edhe flet ...

/pf/images/graemlins/smile.gif do thoja shendet por po te them ik *i* dhe tu plotesofshin deshirat ne jete ...

psss. FILOZOFIA KA TE BEJE ME TY SI PERSON, FEJA KA TE BEJE ME NDIKIMIN E TE TJEREVE DNE TRURIN TAT TE RROTKA*IZUAR mos i ngaterro te dyja he te keqen ....
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga e:
.... po te kujtoj nje shprehje nga anet e mija (laberi) O (emri jot) O rrote samari, vdiqe ti, na plasi ****
a asht e gjithe laberia hajvonate si ti, apo ti je i vetmi kandil i laberise?
btw, nese don me vdeke i permbushur, bujrum e hajde kah anet e mija edhe ke me u mbushe plotsisht, s'ka me t'mete gope pa u mbushe...
 

edoni

Primus registratum
Re: fillozofet

filozofia eshte thelb i gjithe diturise njerezore.pa filozofi sot nuk do te kishe te gjitha keto avancime shkencore.do te ishte absurd qe kushdo te proklamoj se filozofet nuk bajn gje.

filozofia eshte fillimi dhe fundi i gjithe diturise.
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga Damastion:
[qb] filozofia eshte thelb i gjithe diturise njerezore.pa filozofi sot nuk do te kishe te gjitha keto avancime shkencore.do te ishte absurd qe kushdo te proklamoj se filozofet nuk bajn gje.

filozofia eshte fillimi dhe fundi i gjithe diturise. [/qb]
cili zbulim shkencor asht ba prej naj fillozofi?
cilen t'vertete shkencore ose joshkencore e ka zbulu fillozofia?
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

hint: ata ** dojne me e mbrojte fillozofine, bojin mire me fillozofu per fillozofine, pa e fute shkencen n'ket mochal, perndryshe, kane me u binde edhe vet (edhepse dyshoj qe kane takat per bindje, sepse pak mendjehapen ka ktupari) se sa e panevojshme e e plogesht e parazite osht fillozofia...
chdo derdellitje fillozofike, kur o bo objekt studimi shkencor, osht zgjidhe qysh duhet, definitivisht, nihere e pergjithmone, tu ja nise prej fizikes s'aristotelit, e tutje, e tu u permbylle me debaklin e kantit per kozmollogjine...
 

eli

Primus registratum
Re: fillozofet

Jack o'war (Gjakovar ?)

Po du me tu pergjigj per dy gjana:
Te miren qe i kane ba njerezimit ? Nuk e di, ndoshta i kan qit pun me menu ma shum, sikur mos me pase pune tjeter veç me ça kopalle. Por prap desha me te thane qe pike se pari' sikur thu edhe ti ne njifare menyre, menon per vedi. Asht mik i urtesise, por ndoshta fillon e i largohet e urta kur don me ju msu te tjereve te verteten, edhe pse niset prej deshire se mire. Por i sheh gjanat ne nje kand global, elementar. Aty ku per nji artist nji gur asht art, per nji fizikant asht materie, per nji bio-kimist, asht organizem, per nji filolog asht gu-r, per nji shqiptar asht me t'a hap rradaken :smash: (mos te kaqkuptohemi se s'po flas per ty) ky gur per te eshte thjesht existence e masanej kto gjanat tjera. Dmth e shikon boten me sy te tjere e don me i dhane nji kuptim tjeter. Po ti munesh me me thane : po mu ç'a m'hyjne n'pune tana k'to. Epo njaty asht krejt puna se kur disa kujtojne se dine gjithqa e dojne me i dhane men botes atehere asht loje paloket. Por t'mire qe mund te gjejn njerzimi asht kurioziteti edhe deshira per te mesu, se fundi i fundit krejt filozofia e filozofit fillon prej existences e don me dite burimin (s'thashe prejardhjen per mos u gabu me terma shkencore, ma shqip, don me dit existencen e existences, per me ta perzi m'a mire /pf/images/graemlins/smile.gif .)
E dyta (per mos me u zgiat ma shum asht se filozofi s'munet me ba ba noj shkence se s'asht kjo fusha e tij. Kete e ban fizikanti (e paskemi edhe ne 1 Kant pa dit gja) mjeku, kimisti, biologjisti, matematikani… po jo filozofi se smerret me shkence edhe pse kur flet, e ne qe se marrim vesh na duket "shkence n'vedi". Ai munet me thane pershemull qe prej gjase se pajete s'mundet me dale jeta (edhe pse un kam mesu ne biologji se shkencetaret kane arrite prej urese me ba lande organike) por edhe ketu nuk i jepet fjales jete i njejti kuptim prej filozofit a shkencetarit. Ose per shembull kur filozofet thojn se nji specie inferiore s'mundet me dhane nji specie superiore, por prap fjalen specie m'varet si e perdor.
Si perfundim filozofet ndoshta s'e kane nxjerr njerezimin ne drit por edhe dam s'i kan ba kur kane pa punen e tyne.

Mbetsh me shnet
 

jack owar II

Primus registratum
Re: fillozofet

Fillimisht postuar nga elibubazheli:
Si perfundim filozofet ndoshta s'e kane nxjerr njerezimin ne drit por edhe dam s'i kan ba kur kane pa punen e tyne.

Mbetsh me shnet
you rock, my friend!!! hallall...

posti yt ja qiti ni hije shije fillozofise, tu e klasifiku si sistemi i njohunive njerzore per egzistencen...mirepo, du me ta kallxu ni heqaje t'mochme per mnyren e hulumtimit t'egzistences. ishin kone mledhe tynehere burrat ma t'menchem t'athines s'mochme edhe i kishin hi ni diskutimi t'sert rreth numrit t'dhomve ** kali i ka n'goje...edhe, njoni thote ** kali i ka 7 dhome, sepse ky asht numer i perkyrem e i pershtatshem, n'harmoni me sferat qiellore (get ** ky tipi u kone i shkolles s'pitagores)...jo, ja pret qetri, 12 dhome i ka, se qaq jane kone fiset e mochme t'izraelit...qetri thote ** kali i ka 70 dhome, sepse egzistenca e realitetit jashte shpelles asht ajo ** prin n'ket perfundim retorik...e kshtu me rradhe muhabeti vazhdon, e n'valle hidhen krejt burrat e mechem t'botes antike...
por, ni dite prej ditesh, qohet ni taljon edhe thote: po leni ket muhabet bre burra, kallej asht kjo pune, hapjani gojen kalit edhe e shihni sa dhome i ka kali...
dmth, fillozofia, n'aspekt t'kerkimit t'egzistences ka vdeke moti, pa marre parasysh sartrin e egzistencialistat qere, ** jane parapri prej marsel prustit, zhejit, e letrareve qere...

n'aspektin ** fillozofat nuk i kane ba dam njerzimit, ky muhabet lyp diskutu. krejt doktrinat e ideologjite e kane bazen te msimet e fillozofave - pa marre parasysh interpretimin e drejt e t'shtramt t'tyne. e njajta ndodh edhe n'shkence e n'art e religjion. mirepo, perderisa arti, shkenca, arti e lamite qera i kane pru ni perparim njerzimit, fillozofia...a asht e nevojshme? shka i vyn njerit me fillozofu? shpresoj ** je tu e vrejt ** n'tane ket rrjedhe, une jam i vetmi ** jam ka fillozofoj: kta kuvendusit qere jane tu u mundu me m'pru perkufizime t'fillozofise, por asnjoni s'asht n'gjendje me fillozofu...sidomos ajo kachurrelja, e cila pa fije marre m'vet se cili asht qellimi i temes, e mapastaj nuk pergjigjet se cili asht qellimi i pytjes s'vet...une e di se cili asht qellimi i pytjes s'sej: ajo do mi mbylle temen, po ajo s'ka koqe per mi mbylle...
qe, psh, albforumi i ka ni grumull tema qyfte, por tema per tarskin mbyllet - kjo s'asht keq per mu, e as per tarskin, po asht vdekje e trunit albforumas, sepse ktu bohet vrasje e tarskit...nejse, se kshtu ashtu, me e vra ni njeri ** s'e njeh s'asht edhe qaq krimi madh...

a s'ta merr menja ** kjo tema jeme ja zgjon kuriozitetin dikuj per mi pa boten pak ma ndryshe?
 

eli

Primus registratum
Re: fillozofet

Tjeta, Jack o'war

E bukur kjo e kalit por po du me t’a than edhe un i tjeter per punen e Kalit : kali ka dy kambe para, dy kambe mrapa e nga dy kambe anash.

dmth, fillozofia, n'aspekt t'kerkimit t'egzistences ka vdeke moti,…
Po asht e vertete se sot po kane qejf me ba zbulime kto filozofet e sodit por nuk e di a ju ka ra na vesh nji fjale e Niçes qe thot (pak a shume) : « Qysh prej Aristotelit (me filozofine e natures) filozofet e sodit s’kane pru gja ne drite deri tesh (pra 2000 vjet veç po derdellisin) e keshtu qe po merren me sociologji, fenomenologji, se kur morne i doktorat ne filozofi kujtuene se gjithça ça del prej gojes se tyne tesh e vona asht filozofi. Kam nigju ne nje ore mesimi, ne epistomolgji duke diskutu se si e gjen rrugen bleta me u kthy n’koshare, sikur pr’i’men mos me pase pune tjeter me ba veç me rrit blete.

fillozofia...a asht e nevojshme? shka i vyn njerit me fillozofu?
Tham qe asht e nevojshme per ata qe kan kohe e men. Shih per shemull per vedi edhe un ia kam ba pytje vedit pse ekzistoj. E di, e di se edhe une kam ardh prej babet e nanet, qe kur tham un jane genet qe jane lidh n’ate menyre qe me kene un e jo i tjeter. E asht veni, personat, kultura qe bajn qe jam e kam me ken un. Po pse eziston njeri i shkret n’kyt bote. Me u pergjigj me vdek m’duket e qarte por sikur pak shkurt e s’m’knaq si pergjigje (ndoshta kerkoj gjana t’komplikume aty ku jane te thjeshta krejt e qe duhet me i pranu si te tilla). E pra po kerkoj hala me e dit pse ekziston njeri per me mujt masanej me vepru si njeri. E nderkohe qe kerkoj me dite pse njeri asht, po munohem me dite ça e ban njerin njeri (e jo naj gja tjeter e me u munu edhe un me imitu pak). Por sidomos me vepru sipas te drejtes, kultures, njohurive qe m’kane dhane (por edhe kto jane subjektive). Ndoshta s’kam me arrit kurr me zbulu gja, e ndoshta s’ka gja. Por s’mundem me than qe e kam hupe kohen kot (n’rast se s’gjej ose s’ka gja), se me deke se me deke kena. E tham se s’asht keq me filozofu ksisoji. E nqoftese filozofia asht me e ba njerin njeri kjo per mu asht gjaja ma e mire qe munet me na ndodh.

qe, psh, albforumi i ka ni grumull tema qyfte, ………… po asht vdekje e trunit albforumas……
Kujdes e mos i ço njerzit prej gjumit s’e kur çohen keq s’e dine se ça bajne. E masanej hapin tema e kane me fillu me fol fjale te reja e me u ba ma te squt, e s’kane me te fol ma me goje.
Kam kuptu nji gja deri tani : ka njerez qe kenaqen me nivelin e tyne (duke pase parasysh se arsyetojne me inteligjencen qe kan). E pra kta duhet me i lane aty ku jane e mos me i shikju ma. Veç se t’vjen keq por s’ke qa i ban.
 
Top