Energjia e së Ardhmes

gurax

Pan ignoramus
Eshte nje debat i cili tashme ka dekada qe diskutohet. Dhe perseri ka mjaft paqartesi ne lidhje me shume faktore. Eshte fjala per menyrat e perftimit te energjise, sot dhe ne te ardhmen.

Me disa pjese te ketij debati jemi familjare. Kemi degjuar shpesh te flitet per "energjine e paster" apo "energjine jeshile" apo "energji jo me origjine karburantesh", "energji diellore", "energji nga era", etj. Te tere keta terma jane pjese te ketij debati.

Ne ditet e sotme burimet kryesore te perftimit te energjise jane nafta, gazi, qymyrguri. Keto sidoqofte kane nje efekt anesor negativ, clirimin e sasive te medha te karbonit ne atmosfere. Per te eliminuar keto efekte anesore jane kerkuar dhe perdoren ato qe quhen burime te rinovueshme te energjise, ose energjia e paster, ku bejne pjese energjia diellore, energjia e eres, hidroenergjia, energjia e batice-zbatices, etj.

Nje vend te veante gjithashtu ne prodhimin e energjise ze edhe energjia berthamore, apo nukleare.
Dhe pikerisht energjia e perftuar nga reaksionet berthamore ka qene nje nga qendrat e debatit.

Here pas here behen dhe ribehen studime ne lidhje me te ardhmen e energjise berthamore dhe popullaritetin e saj. Disa nga keto studime tregojne te mirat e saj ne krahasim me te tjerat. Disa studime te tjera tregojne te metat e saj ne krahasim me te tjerat.

shutterstock_219892351.jpg


Ne nje artikull te botuar para nje muaji, flitej se si energjia berthamore eshte zgjidhja e vetme afatgjate per nevojat per energji te njerezimit. ( http://www.theguardian.com/environm...he-only-viable-path-forward-on-climate-change )

Por para disa ditesh, eshte bere nje analize e cila mund te thuhet se demaskon perfundimet e mesiperme dhe argumenton hap pas hapi se pse keto perfundime jane te gabuara. ( http://thinkprogress.org/climate/2016/01/07/3736243/nuclear-power-climate-change/ )

Po ju si e mendoni kete gje? Cilat mendoni se do jene menyrat e perftimit te energjise? Cfare roli do te luaje energjia berthamore ne prodhimin e energjise?
 

Universal

AnonymouS
Per te mos folur per (pa)mundesite e zhvillimit te infrastruktures deri ne ate fare mase, per te mos folur per rrezikun, mirembajtjen dhe per me teper ku do cohet lenda mbetese e centralit, duhet te kemi parasysh dicka (ta zeme se marrin "hov" keto plane:
Bullgaria i mbylli reaktoret si kusht per t'u bere anetare e BE. Nga 2002-2006 mori 550 milione euro ndihme per pastrimin dhe mbylljen e 6 njesive. Ne dhjetor u mbyllen, ne janar 2007 u bene anetare te BE.
Per te mirat e centralit berthamor, nga njera ane shkencerisht eshte energjia me e paster, por, dhe nje "POR" e madhe, shkenca nuk eshte e zhvilluar akoma ne ate mase, per te gjetur menyren me efikase te shperberjes se mbetjeve. Gjeopolitikisht gjithashtu ky ndertim do te krijoj problemin e marrjes se lendes se pare. Bullgaria e merrte nga Rusia, gje qe binte ndesh me interesat e BE dhe US.

Nga ana tjeter, mbetem e mendimit se burimet alternative (hidro, te diellit dhe eres) duhet te jene zgjidhja e problemit te energjitikes. Burime keto qe i kemi me bollek.


Mjafton te rikujtojme qe ish kryeministri i vendit Sali Berisha e ka propozuar per energjine berthamore né 2007 e cila nuk u pranua.
 

h3o

Papirus rex
Po mbetjet nga centralet berthamore a eliminohen kollaj? Ca demi i japin ekosistemit e per sa kohe?
Sdq nuk duhet harruar kollaj Cernobili (edhe pse pas incidentit niveli i siguris u rrit) apo incidenti qe ndodhi ne Japoni.
Kshu qe jane cikez me toeb ne koke keto centralet.

Energji e paster ujrat, dielli e era besoj.
Sdq shpresoj se shpejti te arrihet nje konvertim me eficent i panelave dhe ulja e cmimeve te tyre. :)
 

Aki

Paint It Black
Universal paske mbetur E mendimit ti? :D

Tani sdi si ishte me 2008 po ne fakt ekzistojne kushtet per te krijuar energji nga burime te ndryshme shume me te lira dhe te parrezikshme per ekologjine por.... ajo E LIRA do sjelle deshtimin e biznesit te ketyre qe luajne boten me parate e tyre eee nuk e lejojne dot ate.
 

gurax

Pan ignoramus
Po mbetjet nga centralet berthamore a eliminohen kollaj? Ca demi i japin ekosistemit e per sa kohe?
Periudha e eliminimit, nese do te mund t'a quajme keshtu, matet nga disa milion deri ne disa qindra milion vjet, ne varesi se cfare elementesh jane perdorur.
Tani sdi si ishte me 2008 po ne fakt ekzistojne kushtet per te krijuar energji nga burime te ndryshme shume me te lira dhe te parrezikshme per ekologjine por.... ajo E LIRA do sjelle deshtimin e biznesit te ketyre qe luajne boten me parate e tyre eee nuk e lejojne dot ate.
Me sa di une, problemi kryesor qe kane burimet alternative te energjise jane shkallezimi per perdorim masiv - sa me e madhe perhapja dhe adoptimi, aq me shume ne katror jane problemet qe dalin ne mirembajtje - dhe besueshmeria (reliability) ne momentet kufitare kritike maksimale.
Edhe vete e kam disi te paqarte dhe nuk di te them me teper se kaq pa u informuar me teper per kete.
 

gurax

Pan ignoramus
Zvicra keto dite ka qene ne nje proces votimi lidhur me energjine berthamore. Rezultati tashme eshte qe centralet berthamore, nuk do te riparohen por do te mbyllen, per t'u zvendesuar me instalime qe prodhojne energji te rinovueshme. Ky rezultat tregoi se zviceranet jane shume dakord me planin qeveritar per heqjen nga perdorimi te energjise berthamore.

Kjo gje do t'ju hape rruge fondeve dhe subsidiareve shteterore per energjine e rinovueshme, do te ndaloje ndertimin e centraleve berthamore dhe do te filloje gradualisht heqja nga puna dhe cmontimi i pese centraleve ekzistues, qe prodhojne rreth 1/3 e energjise elektrike ne vend.

Kjo levizje eshte nje nga disa te tilla neper te tere Europen, te cilat jane perhere e ne rritje. Tendenca neper Europe eshte qe te ulet perhere e me teper varesia nga energjia berthamore. Gjermania do i mbylle te tere centralet e saj berthamore deri ne vitin 2022, nderkohe qe Austria e ka patur te ndaluar energjine berthamore tashme qe prej disa dekadash.

Per me teper: https://www.yahoo.com/news/switzerland-votes-phase-nuclear-energy-121710224.html

Koment per kete nga nje gjerman (cituar pjeserisht):
Now Germany is moving out of nuclear alltogether and for once we're actually ahead of schedule - even with all the fuss about the new powerlines crossing the republic. How I understand we've simply decided to front a few extra billion and move those underground, so nobody can complain of them blocking their view. We crossed the 80% renewables a few weeks ago. If Germany can do this - really not a country known for it's sunny days - the rest of the world can do it too.

People have to see the light: Nuclear Fission as we know it is a 60ies techno-romatic pipe-dream. And a dangerous one at that, with a 200 thousand year waste problem attached.
 

Artin

Papirus rex
Me duket e vështire te hiqet plotesisht energjia berthamore nga Evropa, e sidomos nga Gjermania.
Kjo ka te mira, por dhe te keqijat e saj.
Keshtu vendet e medha industriale si Gjermania, do te beheshin te varura plotesisht nga Shba dhe Arabia Saudite, ose dhe nga Rusia, per gaz dhe nafte.
 
Last edited:

Eléonoré

Valoris scriptorum
Energjia berthamore eshte produkt i eksperimentimit te ndarjes se atomit. Ai, si pjesa me e vogel e molekules edhe pse i perbere nga neutrone, protone dhe elektrone, u nda. Do te ishte njesoj sikur te perpiqeshe te ndaje te pandashmen, nje njeri. Qe me sjell nder mend gjyshin tim Tomas i cili eshte i varrosur ne te njejtin varr me gjyshen time Sophie. Ne menyre qe nje ndarje te jete e suksesshme ajo duhet te perbehet te pakten nga dy elemente te cilet edhe pse te ndare mund te qendrojne te pavarur nga njeri tjetri.

Energjia berthamore eshte perdorur per te rikrijuar je tip big-bangu te koheve te sotshme, gje, qe ka sjelle anomali te medha jo vetem ne shkalle planetare por edhe universale.

Ne krahasim me te paren do te ishte budallallek te mendoje se perdorimi i naftes dhe gazit si burim clirimi i energjise se piste eshte edhe krijuesi i problemit me te madh ekologjik. Perdorimi i ketyre burimeve energjitike te cilat clirojne karbon dhe dioksid karboni ne ajer nuk eshte asgje krahasuar me perdorimin e energjise berthamore e cila nder te tjera ka sjelle edhe nje mutacion te gjenetikes njerezore.

Pervec kesaj qeniet me te larta te cilat jane te inxhinjeruara biolgjikisht jane qenie te cilat nuk kane nevoje per oksigjen per te jetuar. Ata thithin dioksid karboni i cili eshte edhe filtruesi me i mire i te gjithe elementeve radikale qe plluskojne ne ajrin njerezor. Oksidimi dhe oksigjeni edhe pse jete mbajtese per njeriun e ulet jane gjithashtu edhe vraseset me te medha.


El
 
Top