Bullizmi qe prishi femijerine time!

Gay

Primus registratum
Pershendetje!

Si anetar i ketij forumi qe jam,dua te rrefej nje nder periudhat me te gjata qe kane ndodhur gjate femijerise dhe adoloshences sime.
Qe i vogel kam qene shume ndryshe nga moshataret e mi,isha person me i drejt,shum i urte,i padjallzuar,nuk i bija njeriut ne qaf dhe shikoja vetem punen time.Kur kam qene ne klase te 5,ndaj meje kane filluar fyerjet dhe rrahjet barbare qe beheshin ndaj meje nga moshtaret e mi. E mbaj mend si sot kur kam qene ne klase te 5,kam qene duke ngjitur shkallet e shkolles dhe po ikja drejt klases ku 3 cuna me kane lagur shishe me uje,pastaj me kane rrezuar dhe me kane gjuajtur me shqelma,aq shum sa kishin fuqi. Kete gje ata e bene sepse i jepte kenaqesi dhe duke rrahur njerzit,ata kujtonin qe ishin te fort.
Duke rrahur mu dhe disa persona te tjere me te dobet,ata krijonin pushtet dhe frik tek te tjeret.Qe nga klasa e 5 deri ne vit te 1 gjimnaz,me kane rrahur barbarisht,me kane bere fytyren me gjak,me kane poshteruar ne sy te gjithve dhe me kane share pa pik lidhje.

Ky quhet bullizem. Kam shkuar me qindra here tek drejtoresha e shkolles dhe drejtori i gjimnazit,tek mesuesit e mesueset dhe i kam tregu per ca mka ndodh dhe pergjigjet e tyre ishin kto:

''Po ti kaq i paafte je qe t'i kunderpergjigjesh te tjerve me dhune''?

''Mire ta bejne ty se ti je i urte''.

''Kush jam une,mami yt qe te shkoj ti bertas atyrve''-Mesuesja Kujdestare ne klas te 8.

''Qepe gojen se do ti them atyre cunave te te rrafin prap''-kercenim qe me eshte bere nga nje mesuese ne klas te 7 dhe sot punon si drejtoresh gjimnazi ne nje nder gjimnazet e tiranes.

Eh prinderit e mi te shkrete,sa here i thoja,ata direkt shkonin e ankoheshin tek bordi i shkolles por bordi i shkolles i thoshnin se skishin ca te benin se ata jane minorene.

Kulmi ka qene ne klasen e 9 kur nje 14 cuna,po po 14 persona te klases sime me kane marr zvarr nga shkallet e shkolles dhe me kane rrahur keq.

Eh,ca vuajtjesh por me shum inatin e kam me ato mesues dhe mesuese,me drejtora shkollash qe nuk kane bere asgje,vetem me kane bertitur mua dhe jo ata qe kane ushtruar dhune ndaj meje.

C'est la vie!

Thjesht doja te rrefehesha. Kjo eshte thjesht nje pjese.

Sa me i dobet te jesh,aq me keq do te bejne.

Nje tufe ujqerish kunder NJE.
 

Djep

Forumium maestatis
Kush ishte arsyeja qe keta bashkemoshatare te urrenin kaq shume, sa te te rrihnin kaq barbarisht, per nje periudhe kaq te gjate?
 

VaNeSa hArIzAj

Primus registratum
Mos u mrz me ka ndodhur e mua me nje nxenes por ai u hoq nga shkolla se ashtu sillej me te ter tn shoket,mendojn se mos ai iku per fajin tim edhe ata me mbajn inat shajn ofendoj i marrin gjerat neperkemb tn edhe godaisin edhe un i godas ehhh smund te bj asgje si ty
 

Johana

Forumium praecox
Pershendetje!

Si anetar i ketij forumi qe jam,dua te rrefej nje nder periudhat me te gjata qe kane ndodhur gjate femijerise dhe adoloshences sime.
Qe i vogel kam qene shume ndryshe nga moshataret e mi,isha person me i drejt,shum i urte,i padjallzuar,nuk i bija njeriut ne qaf dhe shikoja vetem punen time.Kur kam qene ne klase te 5,ndaj meje kane filluar fyerjet dhe rrahjet barbare qe beheshin ndaj meje nga moshtaret e mi. E mbaj mend si sot kur kam qene ne klase te 5,kam qene duke ngjitur shkallet e shkolles dhe po ikja drejt klases ku 3 cuna me kane lagur shishe me uje,pastaj me kane rrezuar dhe me kane gjuajtur me shqelma,aq shum sa kishin fuqi. Kete gje ata e bene sepse i jepte kenaqesi dhe duke rrahur njerzit,ata kujtonin qe ishin te fort.
Duke rrahur mu dhe disa persona te tjere me te dobet,ata krijonin pushtet dhe frik tek te tjeret.Qe nga klasa e 5 deri ne vit te 1 gjimnaz,me kane rrahur barbarisht,me kane bere fytyren me gjak,me kane poshteruar ne sy te gjithve dhe me kane share pa pik lidhje.

Ky quhet bullizem. Kam shkuar me qindra here tek drejtoresha e shkolles dhe drejtori i gjimnazit,tek mesuesit e mesueset dhe i kam tregu per ca mka ndodh dhe pergjigjet e tyre ishin kto:

''Po ti kaq i paafte je qe t'i kunderpergjigjesh te tjerve me dhune''?

''Mire ta bejne ty se ti je i urte''.

''Kush jam une,mami yt qe te shkoj ti bertas atyrve''-Mesuesja Kujdestare ne klas te 8.

''Qepe gojen se do ti them atyre cunave te te rrafin prap''-kercenim qe me eshte bere nga nje mesuese ne klas te 7 dhe sot punon si drejtoresh gjimnazi ne nje nder gjimnazet e tiranes.

Eh prinderit e mi te shkrete,sa here i thoja,ata direkt shkonin e ankoheshin tek bordi i shkolles por bordi i shkolles i thoshnin se skishin ca te benin se ata jane minorene.

Kulmi ka qene ne klasen e 9 kur nje 14 cuna,po po 14 persona te klases sime me kane marr zvarr nga shkallet e shkolles dhe me kane rrahur keq.

Eh,ca vuajtjesh por me shum inatin e kam me ato mesues dhe mesuese,me drejtora shkollash qe nuk kane bere asgje,vetem me kane bertitur mua dhe jo ata qe kane ushtruar dhune ndaj meje.

C'est la vie!

Thjesht doja te rrefehesha. Kjo eshte thjesht nje pjese.

Sa me i dobet te jesh,aq me keq do te bejne.

Nje tufe ujqerish kunder NJE.

Po me ardhka keq sinqerisht. Vec nje pyetje kisha. Ti je mbrojtes apo sulmues?


JC
 
Top