Building bridges....

Aki

Paint It Black
Nje shqiptar nga Maqedonia qe shkoi te studioje mbi regjine ne Tirane njohu nje shqiptare te Shqiperise u dashuruan, u martuan and they lived happily ever after :)......ok jeta ka peripecite e veta, por do pyesni pse jane kaq te rendesishem keta sa te vecohen nga tjeret, vertete qe ende ekzistojne paragjykime te shumta mes shqiptareve brenda dhe jashte kufijve, por ka plot cifte te tilla qe snjohin kufi.

Arsyeja perse i vecova keto ishte kjo: vjet keta vendosen te krijojne nje festival te teatrit qe e quajten 'K'tu fest' ishte fillimi po me disa drama me pak orvatje ia dolen thjeshte dhe bukur. Sivjet duke shfletuar faqen e tyre ne facebook poashtu te quajtur K'tu fest me rane ne sy do fotografi te mrekullueshme, sivjet ata kishin arritur te sjellin fytyra te njohura te estrades shqiptare dhe te lidhin shqiptaret brenda dhe jashte kufinjve.
Per ata qe nuk e dine, Struga eshte nje qyteze e vockel, nga ana tjeter e kufirit ne Maqedoni ne breg te liqenit te Ohrit, qe ne kete rast arriti te krijoje nje ure mes kultures se shqiptareve brenda dhe jashte kufinjve, keshtu dhe mu kujtua ta ve kete titull Building bridges, si mesazhi qe jepnin sivjet ne Eurovision per te lidhur shtetet mes veti permes muzikes :).

Raste te tilla ka pasur dhe do te kete patjeter, mbase dhe arti eshte menyra me e lehte per te na lidhur, madje nese keno njohuri mbi evenimente te tilla t'i ndajme se bashku, te festojme e pergezojme permes 'building bridges' :)

Ne vazhdim do ju hedh disa fotografi nga festivali...
 
Top