Bote dhe njerez te cuditshem...

Hektor12

Locus omnem
Po tentoj te marr mendimet tuaja per boten dhe njerezit qe na rrethojne ... a sduken paksa te cuditshem ... mendoj se mund te jete hapesire per diskutim ... te frytshem jo chit chat;

po ve nje foto per qetesim pasi thuhet se ngjyra e gjelber te qeteson ;

 

Hektor12

Locus omnem
10 njerëzit më të çuditshëm në botë

Ngoc: tre dekada pa gjumë
64 vjeçari Thai Ngoc, i njohur edhe si Hai Ngoc, nuk mund të fle dot më që pas kalimit të një etheje në vitin 1973. Ka numëruar dele pafund, por përsëri janë rreth 11,700 netë të njëpasnjëshme që ai i ka kaluar pa gjumë. “Nuk e di nëse pagjumësia ka dëmtuar apo jo zemrën time, por unë akoma gëzoj shëndet të plotë dhe punoj në fermën time si gjithë të tjerët,” shprehet Ngoc. Komshijtë e tij tregojnë se ai çdo ditë mban në krah përgjatë 4 km deri në fermën e tij, thasë që peshojnë 50 kg.
Gruaja e tij tregon: “Burri im ka pasur një gjumë normal më parë, por këto ditë, as pijet e forta nuk e vënë dot në gjumë.” Ajo thotë gjithashtu se kur Ngoc shkoi të vizitohej, doktorët i kishin thënë që gezonte shëndet të mire, përveç disa problemeve të vogla. Ngoc jeton në një fermë të madhe duke u kejdesur për dërrat dhe pulat e tij. Ai zakonisht bën punë shtësë ose ruan fermën e tij gjatë natës. Psh. Përdori 3 muaj pagjumësi për të gërmuar 2 vaska për të rritur peshq.
 

Hektor12

Locus omnem
2.Bhagat: kishte vëllain e tij në bark
Barku i Sanju Bhagat’it dikur dukej si ai i një gruaje në muajin e nëntë të shtatzanisë. Ai gjithmonë ka pasur një bark të madh, por në vitin 1999 ky problem nuk ishte më thjesht kozmetik. Ai u detyrua të operohej. Doktorët hasën diçka jo të zakonshme. “Pjesë të një trupi tjetër njerëzor filluan të shfaqeshin një nga një,” tregon një doktor.

Në fillim u duk sikur Bhagat po lindte një fëmijë. Në të vërtetë ai kishte në bark vëllain e tij binjak. Kjo gjëndje quhet “fetus në fetus” dhe është shumë e rralle. Ndodh kur fetusi i njërit binjak ngec në fetusin e tjetrit duke u rritur brënda tij. Fetusi i ngecur mund të jetojë për disa kohë edhe pas lindjes deri sa rritet aq shumë sa i shkakton probleme binjakur mbartës, pikë në të cilën ndërhyjnë mjekët.
 

Hektor12

Locus omnem
3.Yokoi: u fsheh për 28 vjet pas Luftës së Dytë Botërore
Shoichi Yokoi ishte një luftëtar i ushtrisë perandorake Japonese në vitin 1941. Ai u dërgua në një vend të quajtur Guam në ate kohë. Në vitin 1944, mbasi forcat amerikane pushtuan ishullin, Yokoi u fsheh.
Në 24 Janar, 1972, Yokoi u zbulua në një vend të fshehtë nga dy banorë të ishullit. Ai kishte qëndruar i fshehur për 28 vjet në një shpellë pasi kishte frikë të dilte edhe mbasi kishte gjetur njoftime se lufta kishte mbaruar. “Nuk duhet të isha kthyer gjallë.Ky është një turp,” tha ai ndërsa kthehej në Japoni duke mbajtur akoma në krahë armën e tij.
 

Hektor12

Locus omnem
4.Mehran: jeton në aeroport që prej 1988
Mehran Karimi Naseri, është një i arratisur Iranian i cili jeton në një aeroport të Francës që prej 8 gushtit, 1988. Mbasi në vendin e tij u arrestua dhe torturua në vendin e vet, ai kërkoi azil politik në shumë vende të Europës, por pa sukses.

Në kohën që vendosi të shkonte në Angli, ai pretendonte se ishte sulmuar dhe i kishin vjedhur çantën e shpinës ndërsa priste në aeroport për të udhëtuar drejt Anglisë. Naseri arriti që të hipte në atë avion, por kur arriti në Angli nuk kishte asnjë document identifikimi me vete. Policia e aeroporti atje e ktheu mbrapsh në Francë dhe duke qenë se nuk kishte se si të identifikohej, u dërguar në zonën e pritjes së aeroportit, zonë për kalimtarët që nuk janë të pajisur me dokumenta.

Naseri është bërë edhe burim frymëzimi për një film i cili quhet “Terminali”. Ai mund të largohej lehtë bashkë me turmën për të dalë nga aeroporti, por duke e njohur të gjithe aty, do binte në sy shumë shpejt.
 

Hektor12

Locus omnem
5.Mitsuo: një Jezu Krisht japonez

Matayoshi Mitsuo është një politikan japonez shumë i çuditshëm, i cili beson se ai ështe Zoti, Krishti. Sipas tij, ai do të bëjë gjykimit e fundit të njerëzve në tokë, ashtu si Krishti, por mënyra se si do të realizohet kjo është tërësisht brënda ligjeve të vendit. Hapi i parë i tij si shpëtimtar është të caktohet kryeministri i Japonisë. Pastaj do të riformojë shoqërinë japoneze për të marrë më vonë oferte nga Shtetet e Bashkuara për tu bërë sekretari i përgjithshëm. Jezus Krishti Matayoshi pretendon se do të sundojë botën si nga ana shpirtërore dhe nga ajo politike.
Mitsuo Matayoshi Ka kandiduar gjithashtu në shumë zgjedhje, por nuk ka arritur të fitoj ende. Fushat e tij të çuditshme e kanë bërë atë mjaft të njohur sepse në disa prej tyre ai u bën thirrje kundërshtarëve të tij të kryhen vetëvrasje me hara-kiri.
 

Hektor12

Locus omnem
6.Bihari: njeriu i gjallë deklaruar i vdekur për shumë kohë

Lal Bahiri ( lindur më 1961 ) është një fermer nga Uttar Pradesh, Indi. Ai është deklaruar zyrtarisht i vdekur nga 1976 deri më 1994. Bahir ka themeluar Shoqatën e të Vdekurve në Indi. Ka luftuar burokracinë e qeverisë vendase për 18 vjet që të mund të provonte se ishte gjallë. Kur Lal Bihari provoi të aplikonte për një kredi bankare në 1976, ai zbuloi se ishte delaruar zyrtarisht i vdekur. Xhaxhai i tij kishte paguar një zyrtar të qeverisë për ta rregjistruar ate zyrtarisht të vdekur pasi në këtë mënyrë mund të merrte pronat e tij.

Bihari më vonë zbuloi se kishte të paktën edhe 100 persona të tjerë që ndodheshin në situatën e tij, kështu që vendosi të hapë Shoqatën e të Vdekurve. Që prej asaj kohe shumë njerëz i janë bashkuar shoqatës së tij. Tani shoqata ka rreth 20’000 anëtarë. Në vitin 2004 ata arritën të shpallin 4 te gjallë anëtarë të tyre. Bihari gjithashtu kandidoi më vonë për një post ne parlamentin e Lal Gani’it, Indi.
 

Hektor12

Locus omnem
7.Icke: shpëtimtari ynë nga njerëzit zvarranikë

David Icke është një ish-futbollist profesionist, prezantues sportive në BBC si dhe zëdhënëshi Partisë së Gjelbër në Angli. Që prej 1990 ka qenë ashtu dhe sic e quan ai veten“një hetues me kohë të plotë i atyre që kontrollojnë botën në të vërtetë”; zvarranikëve. Ai pretendon se bota drejtohet nga një grup i quajtur “Elita”: një rracë zvarranike e njerëzve e quajtur në kohët e lashta si “Vëllazëria Babilonase” dhe se shumë njerëz me pushtet si: George W. Bush, mbretëreshë Elizabeta II etj.. e kanë prejardhjen nga ata. Beson gjithashtu se ky grup dallohet nga ngacmimi I të miturve dhe satanizmi. Ka shkruar 15 libra me pikëpamjet e tij. Në vitin 1999 ka mbajtur një fjalim në universitetin e Torntos ku dhe është vlerësuar shumë nga turma.
 

Hektor12

Locus omnem
8. Bavden: I vetë deklaruar Papa Mikaeli I

David Allen Bavden ( lindur më 1959), është një qytetar amerikan i cili është zgjedhur si “Papa Mikaeli I” nga një grup prej 6 vetësh Konklavist ose Katolikë post-Sedevakantist, duke argumentuar se zgjedhja e 6 papëve të fundit nuk është e drejtë sepse ata janë të gjithë modernista.Sedevakantistët argumentojnë se nëse Kolegji i Kardinalëve nuk ose nuk mund të zgjedhë një papë të vlefshëm, atëherë katolikët e zakonshëm mund ta bëjne këtë nën parime e “Epikeia” (paanësi). Kështu që duke zbatuar këtë parim, David Bavden u zgjodh papë nga 6 persona ( përfshirë veten e tij dhe prindërit) më 1990. Ai është akoma në këtë detyrë.
 

Hektor12

Locus omnem
9.Nakamatsu: ka fotografuar dhe analizuar çdo ushqim për 34 vjet me rradhë

Yoshito Nakamatsu ( lindur më 26 Qershor, 1928), është një shpikës japonez i cili pretendon se mban rekordin botëror për numrin më të madhe të shpikjeve me mbi 3’000 të tilla, që nga disketa(floppy disk) e deri te këpucët “PyonPyon” . Ai ka filluar të analizojë e fotografojë çdo ushqim që ka konsumuar në një periudhë 34 vjeçare ( akoma vazhdon ). Qëllimi I Nakamatsu’t është të jetojë 140 vjet.
 

Hektor12

Locus omnem
10.Lolito: zoti “ha çdo gjë”

Mikel Lolito ( lindur më 15 Korrik, 1950) është një sipërmarrës francez. Lolito u lind në Grenoble dhe është i famshëm sepse konsumon gjëra që nuk mund të treten. Gjithashtu njihet si z. Ha çdo gjë. Ai mund të konsumojë metal, qelq, gomë si dhe objekte si biçikleta, televizorë dukë gëlltitur me copa të vogla. Ky njeri është i famshëm edhe për gëltitjen e një aeroplani të tërë. Ngrënja e aeroplanit zgjati 2 vjet, 1978-1980. Që kur ishte fëmijë filloi të hante materiale jo të zakonshme dhe ka dhënë shfaqje në publik që prej 1966-ës.

Lolito nuk ndjen asnjë shqetësim, edhe pse dieta e tij janë gjëra të patretshme. Stomaku i tij është dy hërë më i trashë se një njeri normal dhe acidet që ndodhen në të janë vërtet të forta, aq sa arrijnë të tretin dhe një pjesë të metalit që mund të ketë ngrënë.
 

Hektor12

Locus omnem
Njerezit ndonjehere jane te cuditshem. Dhe kinezet ne pergjithesi jane njerezit me te cuditshem. Gjithmone vijne lajme nga me te cuditshmet nga Kina; nje grua qe i rriten briret, etj.

Kesaj rradhe protagoniste e ketij lajmi eshte Fan Qianrong, nje grua kineze 48 vjecare. Fan, per te mbajtur veten ne forme, ka nje metode qe e ka shpikur vete. Ajo ha nje pjate "dhe" ne dite qe kur ka lindur, dhe betohet qe nuk ka patur asnjehere probleme me shendetin.

Dhe mesa duket, shkenca i jep te drejte. Sipas NY Times, ne fakt ka shume njerez qe hane dhe, dhe ekspertet jane te mendimit qe dheu ben shume mire.

"Mund te ndihmoje dhe te jepe mineralet e duhura per nje diete te ekuilibruar." "Lufton te perzjeret, diarene, dhe eshte edhe si kunderhelm per disa lloj helmesh." Pra te gjithe duhet te fillojne te fusin dhe ne dieten e tyre nese duan te jene me te shendetshem.
 

Hektor12

Locus omnem
10 vdekjet me te çuditshme te njerezve te famshem

Shumë nga njerëzit e famshëm të artit kanë vdekur në kushte normale, por ka edhe nga ata që kanë vdekur vërtet në mënyrë shumë të çuditshme.

Shumë nga njerëzit e famshëm të artit kanë vdekur në kushte normale, por ka edhe nga ata që kanë vdekur vërtet në mënyrë shumë të çuditshme. Përshemmbull Herakliti vdiq i bërë copash nga qentë e tij, Sofokliu u mbyt nga një kokërr rrushi, ndërsa Sergei Esenin u var në tubacionet e ngrohjes. Më poshtë janë 10 vdekjet më të çuditshme.
 

Hektor12

Locus omnem
Federico Fellini, asfiksim nga djathi mocarela
Federico Fellini regjisori i madh italian vdiq në 31 tetor 1993 në Poliklinikën Umberto I në Romë, ku ishte shtruar prej disa ditësh për një kancer në mushkëri që i ishte shkaktuar nga një incident i parëndësishëm. Ai ishte mbytur me një pjesë të vogël djathi mocarela i cili i mbylli traketë duke i shkaktuar dëme të pariparueshme në tru.
 

Hektor12

Locus omnem
Elvis Presly, kapsllëk kronik
Fansat e tij do të ngeleshin të habitur, e ndoshta edhe të zhgënjyer kur zbuluan shkakun e vdekjes së mbretit të muzikës Rock end Roll. Sipas mjekut të tij, Elvis vdiq nga kapsllëku kronik dhe për këtë arsye ai u gjend i vdekur në tualetin e tij.
 

Hektor12

Locus omnem
Pierre Curie, rrëshqiti dhe u godit nga një karrocë
Pierre Curie fizikanti francez që fitoi çmimin Nobel për fizikën në vitin 1903 vdiq në Paris në 19 prill 1906. Ai u përpoq të kalonte rrugë në një mot të keq me shumë shi dhe nga lagështia e rrugës rrëshqiti duke u goditur me një karrocë që po kalonte aty pranë. Ky aksident i shkaktoi vdekjen.
 

Hektor12

Locus omnem
Sofokliu, u mbyt me një kokërr rrushi.
Sipas historianëve të lashtë, të apasionuar pas anekdotave thuhet se Sofokliu një ndër tragjedianët më të mëdhenj të antikitetit grek, autori i veprës “Edipi Mbret” vdiq pasi u mbyt me një kokërr rrush.
 

Hektor12

Locus omnem
Bob Marly, kancer i shkaktuar nga një dëmtim gjatë një ndeshje futbolli
Në korrik të 1977 Bob Marley muzikanti Xhamajkan u diagnostikua me sëmundjen melanoma malinje që kishte prekur gishtin e madh të këmbës së tij, ky dëmtim i ishte shkaktuar gjatë një ndeshje të zakontë futbolli. Bob Marley refuzoi të merrte kurën e duhur sepse feja nuk ja lejonte një gjë të tillë. Feja e tij (Rastafarianismi) mbronte fortë idenë se trupi i njeriut duhet të ngelet “i paprekur”. Kanceri që e kishte prekur në gisht, filloi të përhapej në lëkura, në anën e djathtë të trurit, në mushkri, mëlçi dhe stomak. Bob Marley vdiq pa lënë testament.
 

Hektor12

Locus omnem
Pirro i Epirit, u vra nga një tjegull
Pirroja i Epirit po kalonte në një rrugë të ngushtë, ku po zhvillohej një betejë, një grua e vjetër që ishte duke e parë nga çatia e shtëpisë së saj i lëshoi pa dashje një tjegull. Tjegulla e goditi në kokë Pirron dhe e hutoi, kjo i dha mundësinë ushtrisë kundërshtare që ta vriste me lehtësi.
 
Top