Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

gjekec

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

-Te arrish ne maje duhet kurajo, force, zgjuarsi, fat..etj etj. Te rrish atje duhet karakter.


-May God help me change the things i can change, accept the ones i can't, and the wisdom to know the difference

-Genius is like the seed that can lay anywhere but flowers only when it finds the right conditions

-Grandiosity makes even a smart one look foolish <-- this last one i just made up
 

tutu

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Fillimisht postuar nga spacEd out:
[QB -Grandiosity makes even a smart one look foolish <-- this last one i just made up[/QB]
looool...sa kam qeshur /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

tutu

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

She had made him possible. In that sense she was his God. Like God, she was neglected.

She respected her husband in the same way she respected the General Post Office, as something large, secured, and fixed.

He took his meals, like his life, alone.

You have to let other people be right. It consoles them for not being anything else.

It's because I want to save things that I suffer.

Memory is an invention of misery.
 

kaprollja

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

spacEd out, me vjen keq te humbas nje lexues si ty /pf/images/graemlins/frown.gif keshtu qe me mbetet te rishikoj veten...

Cdo te mire
 

gjekec

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Fillimisht postuar nga tutu:
[qb]
Fillimisht postuar nga spacEd out:
[QB -Grandiosity makes even a smart one look foolish <-- this last one i just made up[/qb]
looool...sa kam qeshur /pf/images/graemlins/laugh.gif [/QB]
Let me revise it.. Vanity makes a puppet out of a hero /pf/images/graemlins/laugh.gif ..

O kaprollja ca jan kto /pf/images/graemlins/frown.gif kshu ..
/pf/images/graemlins/smile.gif
 

Neptune's Daughter

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Femrat jane si shtepite franceze me shume dyer dhe pa dritare, eshte me e lehte te hysh se sa te shohesh qarte.
 

FALKO

Forumium maestatis
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Burrat qe nuk i kuptojne grate ndahen ne dy kategori : te martuarit edhe beqaret /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

SI TJETRI

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

-.Te bejme mend se te hurit e te litarit
skane se si ti jene Kosoves ata qe per te,
jo se paten thene gje e ia kishin qelluar,
po dhane shpirtin e krejt mbaruan.-

NGA UNE
 

Eni_883

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Never want to know too much. Knowledge makes you free, but unhappy - Remarque Three Comerades
:eek: :eek:
 

bobi

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

...I expect the highest , the best, the most beautiful energy to come into my life and i will accept nothing less...

...You might be just somebody to the world, but for somebody you might be the world...

...Nobody deserves your tears...
...and whoever deserves them, will never make you cry.
 

ujku81

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

NUk ka rendesi nese macja eshte e zeze apo e kuqe e rendesishme eshte qe ajo te kape miun
Ten Hsiao Pin

Eshte shume e veshtire te shikosh macen e zeze ne nje dhome te erret, sidomos kut aty nuk ka mace fare proverb kamboxhian

Grate mbajne mend vetem burrat qe i kane bere per te qeshur, burrat vetem grate qe i kane bere per te qare. ( kete se mbaj mend po me duket se e ka thene Viktor Hygo ) :tipsy: :thumbsup:
 

SI TJETRI

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Pse te mundohem te shpreh mendim kur di se fjalet gjithsesi kane per ta bishteruar?
 

nike palkola

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

O Zot fuqiplotë! Ti që Shqiptarëve u dhurove të përbashkët Tokën, Gjakun, Gjuhën e Flamurin, Bashkojua dhe zemrat e shpirtnat e tyne, në mënyrë që të arrijn me kuptue ma mirë interesin e përgjithshëm, që është ATDHEU!
I nderuari dhe i ndjeri imam Isa Hoxha ish udhëheqës fetar mysliman për Njujork e Njuxhersi

Ma mirë dek* nen dhe m*u kja,
Se për t*gjallë me mbetë nën shkja!- Fishta

Shqipërinë e krijuan idealistët, e ruajtën rastet(SH B A Anglia), por po e varrosin politikanët- shqipfolës marksistë-leninistë-stalinistë=pansllavistë-ateistë! X?

Më mirë i vrarë nga fashistët,
Sesa të jeshë fashist!
Më mirë i vrarë nga komunistët,
Sesa të jeshë komunist! Herman Hesse

Shqiptarit edhe me i thënë me shkuar në ferr pranon, por pyet sa është rroga! X?

Trupi është mitër për mendje. Mendja është mitër për shpirtin. Shpirti nuk është asgjë tjetër veç mitër për Zotin! Osho

Nëse doni me e gjetë Zotin, shërbeni njeriut!
Svami Vivekananda

Shpreson faljen nga ai që është mbi ty, të jeshë i gatshëm të falësh ata që janë nën ty!
E urtë arabe

**Dil ba yar, dast bikar**
- Zemrën me Zotin, duart në punë. Sufijet

BOTA ËSHTË KRIJUAE NGA DASHURIA,
MVARET PREJ DASHURISË,
LËVIZ KAH DASHURIA,
DHE HYN NË DASHURI! Upanishadet
 

spiderman

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

si ta dini ju o shoke
me te hedhur eshte kjo bote
e keshtu ka qene qe moti
fiton ai qe eshte me i zoti
por sido qe kjo jete te sillet
dikush ulet dikush ngrihet
dikush qan e dikush qesh
dikush lind e dikush vdes
 

spiderman

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

si ta dini ju o shoke
me te hedhur eshte kjo bote
e keshtu ka qene qe moti
fiton ai qe eshte me i zoti
por sido qe kjo jete te sillet
dikush ulet dikush ngrihet
dikush qan e dikush qesh
dikush lind e dikush vdes
:thumbsup:
 

SI TJETRI

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Snake,mos eshte dashur ta shkruash:-Atij qe lakmon me shume se ajo cka zoteron,i jane errur syte.- ?
 

spiderman

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Fillimisht postuar nga SI TJETRI:
[qb] Snake,mos eshte dashur ta shkruash:-Atij qe lakmon me shume se ajo cka zoteron,i jane errur syte.- ? [/qb]
he mo se mos jane thenjet e mia,une ashtu i gjeta e ashtu i vura........ :thumbsup:
 

Rambla

Primus registratum
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

non c'è arte o storia che valga a scoprire dal viso il colore dell'anima.
W.Shakespeare
 

jona20

big bum bam...
Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Nqs blen banane te pabera,do ti hash ashtu te pabera.
Nqs i blen te bera do te kalben para se t' i hash!

hajde gjeje si do shkoj halli :confused:
 
Top