Abuzime...

kagzozi

Primus registratum
Hyna nchat dhe shkrujta "Kagzozi i fut i 2 mi leksh te rrudhos e te djersit desole ne xhep... ti ke shpirt artistik, mbo i poezi shpejt e shpejt"... mdha ban!

Hyna te ndihme dhe pata nderin te marr "pergjigje" jo vetem nga 1, por nga 2 pjestar te stafit...

Fillimisht, u perballa me nje person me pseudonim "qukapiku" qe insistonte qe un te ndrroja pseudonimin para se te me jepte nje pergjigje (mir qe nuk me tha: sa kom la cimenten, hiq kpucet dhe hec nmoj tgishtave!)...

Pas shum hesitimesh te japi arsyetim, zonja desole vendos ta klasifikoj si ofendim ate qe un shkruajta... OFENDIM?! Buahahahaha... Pasi deshtoj te bindi dhe veten e saj me te tilla pretendime, gjen nje "arsye" tjeter ende me brilante, ku shkruan "nese un ste permend, ti ske pse ma permend nick ne main"... e bukur e?! Jo aspak! Eshte thjesht nje pergjigje idiote! Eshte thjesht paaftesi per te justifikuar veprimin! ...ne insistim per ti kerkuar nje arsye logjike, zonja shkruan "!k kagzozi mos provoko me" (e ndrroj prap versionin, e boni provokim ket rradh), por ksaj rradhe me siguri dhe roboti do ket qen tu qesh me te, prandaj dhe sju "bind"... Nfund, nga gjith ky proces i mbingarkuar intelektual (per te jusitiku veprimet) do e ket kap ngerrci te hemisfera e majt dhe doli fare nga chati.

Ne kte moment rishfaqet serish partizoni velo me bicak ne dor, duke mbrojt me servilizem paaftesin e zonjes kolege per te juristikuar veprimet. Bravo! Ky o shembulli i nje qeni besnik; ky o shembulli i rojes ideal; ky merito ta vejn ne tabel nderi!

Pse pertypen ne heshtje me servilizem padrejtsit kundrejt userave? Pse e keni kaq te veshtir per ta pranuar kur e keni gabim? Pse nuk jeni ne gjendje ti arsyetoni veprimet me profesionalizem? Pse nuk e trajnoni stafin sesi te sillen me userat dhe sesi ta zbatojn rregulloren ne menyre te drejt? Pse tregoheni arroganc me "poziten" e pavler virtuale? Pse serviloseni dhe mbani me hater femrat thjesht per arsye perveeerse apo shpresa per te prfituar dicka erotike nga to? Pse shfaqet gjithmon indiferenc nga drejtuesit e lart te chatit per te zgjidhur problemet dhe frekuentuesit jan te detyryar te perballen vetem me injorancen e 90% te pjestarve te stafit?

Sa her hyj, dhe per aq pak ko sa rri kur hy, gjithmon shoh abuzime kundrejt userave. Ky sot esht vetem nje nga shum shembull sesi keqtrajtohen userat ne chatin tuj. Personalisht sme rruhet Ger Lazri per chatin tuaj, hy vetem kur jom ne banj duke shkakrku mbeturinat ushqimore trupore ose kur kom ngel ne trafik. Por realisht mvje gjynof per userat e tjer qe shpenzojn or te tera cdo dit ne chatin tuaj. Vertet nuk meritoni te frekuentoheni nga askush. Duhet theksuar se arsyja pse vin userat tek ju nuk esht aspak per meriten tuaj, ju nuk keni kontrobuar aspak kundrejt zhvillimit te chatit Shqiptar nder vite. Ju e keni gjetuar gjithcka gati dhe thjesht abuzoni me punen qe ben ata para jush per te ngritur nje komunitet virtual shqiptar te shendetshen. Esht e turpshme menyra sesi e shperbleni punen e tyre. Esht e turpshke menyra sesi i keni trashgimuar vlerat qe percillnin chatet shqiptare. Ju nuk keni arsye pse te jeni krenar as arrogant. Userat vin tek ju sepse nuk kan me alternativa te tjera. Para shum vitesh kan pasur tre alternativa: Hapesira (Fajtori) kishte rreth 400-500 usera, Albasouli kishte rreth 300-400 usera, dhe Altnetwork (Shqiperia, Tiranalive) kishte rreth 70-80 usera. Sot, paasnje alternative tjeter, keni rreth 200 usera (perfshir robotat dhe mbi 50 usera staf).

E kuptoj qe shumica prej jush ka krijuar varesi kundrejte pozites virtuale, por realisht pozita virtuale esht thjesht nje iluzion qe shuhet sapo te mbyllesh ekranin e PC. Qellimi i chatit nuk duhet te jet per te permbushur kapricot e disa personave qe kerkojn me kembngulje te ken virtualisht sa me shum persona posht vetes, por per te mundesuar nje komunikim mes Shqiptarve neper bot, dhe per ti dhuruar atyre nje eksperienc te kendshme. Nuk esht e drejt qe userat te perballen me munges lidershipi dhe as me "roje" injorant qe i duket arritje ne jet po te kesh aop ne chat. Chati ka nevoj te dretohet nga individ karizmatik; ka nevoj per lidera te vertet; ka nevoj per njerez inteligjent... dhe jo per xhaja perversa qe jan te gjendje qe te bejn gjithmon i sy qorr e i vesh shurdh per i cop shal. Nese nuk e keni me pasionin per ta drejtuar chatin sic duhet, mos e mbani ate kot peng! Lejojani mundesin e menaxhimit brezit te ri, atyre qe sot kan me vertet deshir per ti dhuruar cdo frekuentuesi nje eksperienc me te kendshme ne chatet Shqiptare.

P.S mos pretendoni respekte ne menyren e sjelljes / komunikimit, me ju duhet te sillesh / komunikosh ashtu sic meritoni. Pjesa me e madhe e stafit jan vertet llum! Me besoni, kur them qe jan vertet llum, nuk po i ofendoj aspak, thjesht po i pershkruaj.
 

Attachments

 • IMG_0220.PNG
  IMG_0220.PNG
  414.9 KB · Shikime: 35
 • IMG_0221.PNG
  IMG_0221.PNG
  362.4 KB · Shikime: 30
 • IMG_0222.PNG
  IMG_0222.PNG
  365.4 KB · Shikime: 29
 • IMG_0223.PNG
  IMG_0223.PNG
  369.4 KB · Shikime: 29
 • IMG_0224.PNG
  IMG_0224.PNG
  450.5 KB · Shikime: 26
 • IMG_0225.PNG
  IMG_0225.PNG
  440.3 KB · Shikime: 28
 • IMG_0226.PNG
  IMG_0226.PNG
  474.6 KB · Shikime: 28

Snowflake

Primus registratum
@kagzozi

Dole ne eter per te mbajt mikrofonin ktyre te stafit?
Si thua ta bejm nje prezantim te shkurter qe ta kuptoje stafi kush fshihet pas ktij nickname karagjoz?!
Ja po ta bej kte ndere....edhe pse meriton nje BUT qe ta hash.
#Staf i nderuar ky eshte victima ndervite qe ka nje Jete te tere duke e shpenzuar neper Irc/Mirc jo vetem ne chatin tuaj dhe ne x forume, por i shkoj jeta te shkretit dam duke shit p0rdh virtuale....

Emri i Surrat Bananes: Lorenc Pupa
Profesioni: Skicofren
Nicknames: Tip/Daniel/Mistery/Gambler/MisteriusMan
Silver/Gold etc
Diagnostikimi: Depression/Biopolar Kombination me injoranc

!!!Ky eshte Mankth i femrave ne virtualitet!!!

Me te bo moral ky eshte njesoj sikur me te ra nje m... kokes, sic e lexoni edhe vet kte e keni 24 ore/7Dite/4Jave dhe 360 Dite ne Vite disponibel per chat!!! Arsyja: Mankth i vetvetes dhe i te gjith atyre qe ju shkeput rrugen MACJA E ZEZ!!
Me fole me kte kufomen 7 Dite ske fate dhe nje jete te tere do kesh Fobi nga chati se te del kufoma me lloj lloj nicku duke mledh informacione per chatist!

Bllokmenit i marshi te keqen qe nuk i ben njeriu dem, akoma nuk e dini ju se sa psikopat eshte ky surrat Banania Tip.

Ky te gjermon ne cdo cep chati/forumi jo vetem ne albanetwork por te vje si hije nga mrapa.....

Hija ka krijuar disa Personazhe Fektive ne chat dhe po i mbron ato me gjoks dhe me te gjith fuqine qe ka sa nje mize kali....dhe futet ne role te ndryshme.
Mos harroj te permendi sa ka edhe tendenca homoseksuale dhe ashtu ngjan fiks sikur i ka ra Aids surrat Bananes.

Dashnor Diko kopjon cdo gje eshte me FAKE se made in CHINA dhe beni kujdes ca infosh ka per ju kjo ftyra e keqe, se Ger Lazri ne krahasim me kte surrat bananen eshte per ta pas zili.

Une mundohem ne cdo chat/forum ta shamng xhinden me surat bananie, se mrapa del me shan kalamojt me deformon fotot dhe del fare jasht kontrollit!
Nuk e kuptoj si mundet ky Mankth te ece i lire, shyqyr se jam large se do flija naten me nje sy hap prej xhindes ftyr Banane .....
Kte Skicofren vec Psikiatria Fornesike e bo njeri se nuk ma do mendja qe ka doktor ta mare kyt kufom per siper.

Njerzit ne virtualitet jan ne Halle te madh prej ktij personi me tmeta mendore dhe ju si staf e keni fajin qe lejoni kte Mankth ne chat.
Nuk po ju mar vesh pse nuk e pushkatoni dhe ta zhdukni pergjithmon kte fekalje!!
Une si ”Jorina“ do ju dija per ndere dhe do gezonit Respekt maximal edhe pse jeni per tu sha prej A deri me ZH ama po e zhduket kte wc publike do na lironit hunen te marim Oksigjen rehat.

Gjithsesi fajin e ka @Gogogoli se ai i lejon kto Vampira ne chat!!! Mos harroj edhe @wanderer eshte fajtor dhe meriton ti heqni acces!!!

Ju Faleminderit per kohen tuaj....

Keni fituar nje lavatrice Samsung Looool
 

chatist

Primus registratum
Kerkoj nga moderatoret e forumit te cojn kete tem ne "trash"

qukapiku
Perkundrazi kjo teme mund te kete shume faqe dhe me dobi per forumin sbesoj qe jane te njejtet moderatora me chatin ketu ne forum se ndryshe e sigurte qe kalon ne kosh tema.
 

SmS

Forumium praecox
Perpos shkrimeve me tendece ofeze nga dy para folsit duhet vecuar dicka.. qe shkrimi dhe formimi i postimit nga te dy ishte mbres lenes dhe teper Intelektual... pergezime! Jam dakort me te dy parafolsit persa i perket pjeses se stafit... kam qen dhe jam kundra ketij regjimi ndeshkues qe po i behet ketij networkut ku abuzimet skane fund jam kundra disa personave ne staf jo te gjitheve... ;)
 

chatist

Primus registratum
Perpos shkrimeve me tendece ofeze nga dy para folsit duhet vecuar dicka.. qe shkrimi dhe formimi i postimit nga te dy ishte mbres lenes dhe teper Intelektual... pergezime! Jam dakort me te dy parafolsit persa i perket pjeses se stafit... kam qen dhe jam kundra ketij regjimi ndeshkues qe po i behet ketij networkut ku abuzimet skane fund jam kundra disa personave ne staf jo te gjitheve... ;)
Si ish pjestar i stafit abuzues dhe analfabet ti sduhet te shkruash te kjo teme se ske fare votebesim.
 

SmS

Forumium praecox
Si ish pjestar i stafit abuzues dhe analfabet ti sduhet te shkruash te kjo teme se ske fare votebesim.
Shkeqelsia juaj me te drejten tuaj legjitme shprehni mendimin tend te vyer dhe askush nuk ju ndalon per kete gje eshte mendimi yt personal dhe une te pershendes qe e thua/shpreh ate qe mendon por as ti smund te me ndalosh mua te shpreh ate cka mendoj. Ps identifikohu thuaj nje nickname ne chat qe te jesh korrekt me veten tende jo me mua :)
 

ditari anonim

Primus registratum
Me ndjenja jemi se jemi njerez,
deshirojme te ndjehemi mire,
por, keqas i ngjajme mizerjes,
kur mbi fatkeqesite e tjetrit ,
ndjejme lumturine …

Nese o njeri nuk bene dot mire,
se paku, perpiqu te mos besh keq,
gjeju prane tjetrit, ne diten e lige,
se ndofta neser, nevoje ti do kesh…

Sa keq, nese kete se ke mesuar,
dhe me keq nese e di e s’reflekton,
jam i sigurt keqas ke me e pesuar,
jeta eshte nje rrote qe pozicion ndron
 

Vilsoni

Kur Edukata Hesht Injoranca Mendon Se e La Pa Fjal
Si Ish Pjestar i Stafit Po Jap Nje Mendim Per Mendimin Tim Fjala Kagzoz Sesht Ofendim Por Ske Pse Me e Bo Film Drame Per Nje Fjale Se Operatorja Thjesht e Ka Shqiptu 3 Germat e Para Dhe Ka Menduar T vej Ban Dhe Useri Esht Acaru Dhe Biseda Ka Mar Perparsi Nga Inoti Kaloni Bukur Respect DAKu Zoti Ju Rujt Tgjithve
 
Top