A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

OROSHI

Primus registratum
A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Sipas nje interviste te revistes Kosovarja me disa studenta te Kosoves,gati te gjithe te intervistuarit ishin kundra nje martese me njerez te feve te ndryshme,packa se keta njerez ishin shqiptare. :book:
 

fjorent

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Nese studentet e Kosoves kane kete mendim, mjere Kosova per banoret e saj.
Do te ishte me mire te krijonin ndonje shtet fetar ne mes te Kosoves keta injorante, sepse nese studentet mendojne keshtu , imagjinoni popullin e thjeshte.
 

gentilushi

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

jam shume i cuditur me kete lloj mentaliteti por mos harroni qe edhe ne Shqiperi ka shume gjera te tilla si psh:nuk martohem une me ate se nuk e gjeta te virgjer apo se ka nam te keq.por mos shikoni qe u moren ne pyetje 3-4 studente qe rrine bashke tere diten dhe kane pothuajse te njejtat ide.pastaj feja ne kosove dhe ne shqiperi eshte si pune ideollogjie qe e perqafon si ide(shumica as nuk e kane haberin fare se cfare do me thene namaz)dhe nuk e praktikojne .gje qe eshte si me thene te pelqen te gjuash peshk ndonjehere vetem se te kane folur shoket por kurre nuk ke gjuajtur dhe as nuk ke ndermend.
E kuptoni ku eshte ndryshimi?
 

TranofiljA

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Ah mediat e Kosoves, shumica te drejtuara nga njerez qe nuk e kane konceptin e etikes dhe rregullave qe duhet te ndiqen ne gazetari.

Ma merr mendja qe kete tip sondazhi qe ata e kane bere, ka pasur te beje me shume me preferencat e studenteve dhe jo me faktin a e pranojne apo jo ata si gje?
N.q.s kane qene myslimane ndoshta kane shprehur thjeshte preferencen e tyre qe burrin/gruan ta kene myslimane dhe po ashtu per katoliket.

Ne fund, per mendimin tim, dalim ke fakti qe feja eshte arma me e rrezikshme dhe me e manipulueshme ne duart e njerzve.

Sido qe te jete, kam pershtypjen qe ne kete rast ata qe kane perpunuar artikullin nuk jane shprehur sic duhet.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Trandofilja,te gjithe ishin muslimane ata studente dhe ishin te "prere" ne mendimet e tyre.Behej fjale per martesa ndermjet shqiptareve me fe te ndryshme,ne te shqiperise na duket absurde,por ata ishin shume serioze,ishin me foto,emer dhe mbiemer.
 

altinzaka

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

o shqiptare o njerez a doni me kuptu o joooo...perderisa shqiperia eshte ne europe i perkete historise europiane,ne mbajme flamurin e GJERGJ KASTRIOTIT shqiponjen dy krenare qe eshte simbol i krishterimit qe gjithe bota na e ka zili,pra une mendoje nje komb nje fe, katolicizmi eshte feja e shqiptareve,nuk ka rruge tjeter se do na perpine zllavet dhe greket,myslimanet shqiptare e dine mire qe nuke eshte feja e tyre dhe e gjysherve te tyre...... :wave:
 

tananamera

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Edhe une jam nga Kosova,dhe me besoni (jam musliman) nuk kam asgje kunder marteses nderjmet shqiptareve te besimeve te ndryshme,qofshin ata katolik apo musliman.Mirpo nuk me pelqen menyra se si disa nga ju , sapo ndegjoni diqka nga qe i perket nje besimi(e ne ket rast atij musliman)ne te njeten koh filloni lavderimin e ketij apo atij religjioni.Ne qoftese keta student kan menduar ne ket keshtu(Qe ne fakte paskan qelluar te gjithe musliman), ky eshte vetem mendim i 3-4 veteve dhe asgje me shumë.Pra nuk eshte mendim i gjithe Kosovreve.Por ne nje gje duhet te jeni te sigurt se po te intervistoheshin edhe student te besimit katolik,do te kishin dhen pergjigjje te njet.Une e di se ju ne shqiperi pak me rralle se ketu tek ne munde te hasni ne kesi fenomeni,sepse mendoj se "merit" me te madhe ka pikerisht Enver Hoxha qe se paku ne ket drejtim popullin e ka mbajtur disi te bashkuar.Me falni ne qoftese gaboj.
Kjo ndarje e popullates tek ne eshte perdoruar gjithmon nga secili pushtues qe ka ardhur ne trollin ton,por diku ma shum ka pasur sukeses e diku me pake.Pra eshte nje fatekeqesi qe na mbetet per tu sheruar ne te ardhmen.Por jo ne menyren si po mundoheni disa prej juve,pra te behen ndasi fetare.Sepse feja tek e fundit eshte gjeja me thell shpirterore e nje njeriu,se paku un mendoj keshtu.
Saj perket revistes "Kosovarja",do te ju kisha lutur qe secili prej jush se paku ta shfletoj nje her e pastaj te me jep komentin e vet,Erotik fund e krye nga disa gazetar e gazetare qe te ju them te drejten nuk e meritojn ta mbajn ket titull.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Tana...,katoliket nuk kane ndonje problem(me sa mendoj une)qe te martohen me muslimane,sepse ne e hame edhe mishin qe ju aq shume e perdorni,mishin e dhise,ndersa ju keni shume me teper probleme,ju ne Kosove se ne shqiperi nuk ekziston ky problem,dhe mos fillo te na tregosh per Dullen se nuk e di me mire se ne.
 

tananamera

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Ju po shjkruani per Kosoven e ne fakt qenkeni shum pak i informuar per jeten ne Kosov.Ju po flisni per ate qe mendoni per Kosovaret,ndersa une per ate qe eshte perditshmeri e imja.
Edhe muslimanet,me sa di une,zotri nuk e kan te ndaluar qe te martohen me njerz te religjionit tjeter,edhe pse disa ( si ata studentet ) nuk e preferojn ket.Pra mund te martohesh me kend te ta doj qiefi.Un prap po them,dem i madhe qe ne ate intervist nuk eshte marr opinioni i ndoni besimtari te fes katolike dhe do ta shihnit pergjigjjen e tij.E pranoj se eshte problem(Por jo edhe aq i madh )i shoqeris sone kjo ndasi.
Jam kurreshtar te di edhe ket (De)iformat qe ju e paskeni marr ne lidhje me mishin e dhise qe tek ne po u perdorka shume,prej nga e ka burimin.Sepse deri me tani Une dhe familja ime asnjeher nuk e kam provuar.
Ndersa saj perket dallimeve ftare tek ju ne Shqiperi,un prap qendorj pas mendimit se kjo eshte merit e Enverit.
Shendet /pf/images/graemlins/wink.gif
 

copenhagen

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Selam Alejkum!!!
S'po e kuptoj akoma mire qellimin e kesaj teme..Apo qenkan Kosovaret myslimane me pak shqiptar se katoliket,apo Kosovaret ne pergjithesi jo tolerante?
Pres nje pergjigje nga Kaurret /pf/images/graemlins/wink.gif ..
faliminderit
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Fjala-Kaurr-eshte perdorur nga Turqit osmanllij per 500 vjet kunder shqiptareve katoli/ortodokse,dhe eshte fjale ofenduese Ti Lato Sallam Aleksium.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

orosh ca po ben ????????
po na percan me kete teme. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

fjorent

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Edhe muslimanet,me sa di une,zotri nuk e kan te ndaluar qe te martohen me njerz te religjionit tjeter,edhe pse disa ( si ata studentet ) nuk e preferojn ket.Pra mund te martohesh me kend te ta doj qiefi.Un prap po them,dem i madhe qe ne ate intervist nuk eshte marr opinioni i ndoni besimtari te fes katolike dhe do ta shihnit pergjigjjen e tij.E pranoj se eshte problem(Por jo edhe aq i madh )i shoqeris sone kjo ndasi.
Une kam mendim ndryshe, une mendoj se ky eshte nje problem shume i madh i shoqerise kosovare. Sepse nese ekziston racizem martesor (le ta quajme te tille) i disa shqiptareve kunder te tjere shqiptareve, mendoni se sa mund te pajtohen shqiptaret me serbet.
Te shohesh ende ndarjet fetare sic bejne disa ne Kosove do te thote te mos deshirosh te ndertosh nje shoqeri me principe te shendoshe sic bejne shoqerite e perparuara europiane.
Leopardii mire ben qe thote qe me te tilla tema rrezikojme te ndahemi, por ceshtja me e rendesishme eshte se edhe po te mos hapen tema te tilla, mendimi i atyre studenteve kosovare eshte teper i rrezikshem. Sepse Kosova nuk ka nevoje te ndertoje nje shoqeri me fe te paster si ne Afganistan, ka nevoje te ndertoje nje shoqeri demokratike ku martesa midis personave te feve te ndryshme eshte kaq elementare dhe kaq e pranuar saqe te mendosh ndryshe do te thote te nkesh ngelur ende ne kohen e perandorise osmane. Pak teper larg ndaj kesaj Europe ne te cilen duan te hyjne kosovaret.
 

tananamera

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

More te nderuar,mua aspak nuke po me shqeteson kjo pune e martesave,sepse ne Kosovë ka pasur,ka edhe do te ket martesa te Shqiptarave pa marre parsysh se cilit religjion i takojne ata.Sepse tash une mendoj se nuke eshte shume me rendesi.Tek e fundit une nuk kam ndegjuar se paku deri tashe te ket egzistuar ndoni "konflikt" ,dhe nuk do te ket edhe ne te ardhmen,nder fetar ketu ne Kosovë.Mirpo ajo qe po me brengos me shumë jane disa mendime te disa anetareve te ketij forumi qe per mua jan disi qesharake dhe qe i ndihmojn pikerisht kesaj ndasie.Zotrinj, te jesh musliman nuke do te thot patjeter te jesh nga Arabia ,Avganistani etj,ose te kesh ngjyr te zez te trupit,por thjeshte besimi(po e perseris shume her) eshte diqka shpirrterore e njeriut,dhe as ju as kerkush tjeter nuk do te mundete ta ndryshonte ket.Une per vete nuk kam asgje kunder besimeve tjera dhe po quditem qe disa prej jush po paraqiteni si shum te "perparuar","te ditur","perparimatar" etj,ndersa ne fakte pikerishte ju jeni ata qe beni ndasi fetare,duke e lavderuar ose ngritur larte nje besim dhe perqeshur ose nenqmuar ose... nje religjion tjeter vetem e vetem pse nuk i perkisni atij religjioni.Per mua kjo eshte prapambeturi zotrinje,sepse nuk e respektoni ne radhe te pare religjionin tuj qe i perkisni.
Tjeter gje eshte ajo qe ne secilin religjion ka ekstremist,fundamentalist e ku di une,te cilet per arsye te veta e ndryshojne religjionin ashtu siq ju konvenon atyre,e tjeter gje eshte ta respektosh religjionin ashtu siq thon librat e shenjet,Kurani,Bibla etj etj.
Pra mos u mundoni qe te shiteni si me "perparitar","te ditur",etj vetem pse i perkisni religjioneve te ndryshme sepse ashtu dilni si me te prapambetur dhe me shpirrtengushte.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Tana...Tema erdhi si rrjedhoje e disa pergjigjeve qe dhane STUDENTET :eek: e universiteteve te Kosoves,prandaj edhe merr nje rendesi me te madhe sesa pergjigja e njerezve te pashkolle.Une u befasova kur e lexova,nuk eshte teme "percarese"por eshte analizuese,le ta analizojme me gjakftohtesi kete teme dhe te japim mendimet tona pro/kunder.Nuk mund te shkojme ne Kine per te gjetur nuse,ndermjet shqiptareve duhet te kerkojme. :thumbsup:
 

vlera

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Pershedetje!

Mendoj se kjo tem sikur i perkete shekullit te kaluar edhe pse sic thoni ju Zt. Oroshi eshte pergjigjie e disa studenteve te univerzitetit te Prishtines. Dhe shume mire e keni thene kete "e disa" e jo e te gjitheve, pra disa mendojne ashtu e disa keshtu varet nga njerezit, dhe ajo qe eshte me primare varet nga dashuria qe mund te lind tek njerezit, apo me nje fjale sic thuhet "dashuria nuk njef kufinje". Jam dakodrt me mendimin e tananameras qe thote se ska degjuar te kete pas konflikt nderfetar ne mes shqiptareve ne Kosove, edhe pse kjo per mendimin tim do ishte normale se edhe konflikti ska kujfinje.
Une personalisht kam shoqeri me nje cift shume te lumtur kosovar djali i takon fese krishtere vajza fese muslimane,te dy nga prishtina, dhe njof edhe cift qe i takojne dy feve qe jane moshatare te pirinderve te mij.
Une mendoj se ka ik koha e "greminave te dashurise " tani dhe me duket si demode te diskotohet per gjera te tilla.

Gjithe te mirat!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Jam shum dakord kur bihen fakte,fakte ishin edhe ato te mijat,besoj qe jane dy raste nga me te rradhat ne Kosove te atyre qe njef ti Beti,ju e dini vete qe e verteta eshte ashtu sic e kane than ato studentet por nuk doni te dilni "jasht mode"tani qe gati po bashkohemi ne nje komb /pf/images/graemlins/laugh.gif :wink:
 

vlera

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

pershendetje!

citoj OROSHI
Jam shum dakord kur bihen fakte,fakte ishin edhe ato te mijat,besoj qe jane dy raste nga me te rradhat ne Kosove te atyre qe njef ti Beti,ju e dini vete qe e verteta eshte ashtu sic e kane than ato studentet por nuk doni te dilni "jasht mode"tani qe gati po bashkohemi ne nje komb


Une shpura fakte e ju mendime, ju pruret mendime te disave une shpura fakte te disa te tjereve. Dhe me nje fjale te uroj per besimin qe e shprehni ndaj mendimeve te njerezve qe japin mendime ne pergjithesi, pra duke i fut te gjithe ne nje thes, une kete gje nuk e besoj. Jam aq modeste sa te mund te pranoj se dikush apo shume nuk mendojne sic mendoj une. Por qe te bindet njeriu nuk duhet bazuar ne mendime po ne fakte, dhe ju vizitojeni Kosoven dhe binduni per se afermi dhe mund te vereni mendimet e rinise kosovare shqiptare.
Dhe me te vertete tema ne fjale me kujtoi dashurine e Memlit dhe te Margarites ne romanin "Gremina e dashurise" qe perfundoi ne gremine.
Kurse sa i perkete bashkimit kombetare Kosova eshte deklaruar moti,e poashtua edhe gjithe Shqiptaria dhe besa per nje bashkim te tille ekziston qe kur u dha besa ne Lidhjen e Prizrenit.

Gjithe te mirat!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Heheheheh,te kam moter un ty,fiuuuuuu /pf/images/graemlins/laugh.gif ,medimi i atyre te intervistuarve nga revista"Kosovarja" ishte nje bindje e tyre se si duhet te jete e ardhmja e tyre bashkeshortore,pra nuk mund ti quajme thjeshte"mendime" por BINDJE. /pf/images/graemlins/laugh.gif :wave:
 

copenhagen

Primus registratum
Re: A ka martesa katolik/musliman ne Kosove??

Ok.tema eshte nje provokim..ne te vertete Kosovarja nga ku eshte marre kjo interviste,i ngjan shume nje Soft Porno magazine,me intervista te imagjinuara,storie banale,pa kurrfare etike,ashtu sikur duhet te jene edhe ata qe preferojne te citojne nje reviste te tille..
Ne Kosove jane sot 95% shqiptar,katolike e myslimane qe jetone ne paqe e harmoni mes vete,ashtu sikur kemi jetuar gjate shekujve..
PIKE
Shalom Alejkum!!
 
Top