"50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

dirty vegas

Primus registratum
"50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Kto 2 mujt e fundit m'o bo koka daulle duke nigju se sa i aft eshte 50 cents si rapper, ...sa origjinal eshte, ..etj. Bile e krahasojn vazhdimisht me 2pac dhe kan arrit deri n'ate pik sa thojn qe ky do ndryshoj hip-hopin e do ta ngrej me lart.

M'falni se jam injorant kur vjen puna te Rap, po ma shpjegon dot njeri se ca ka kaq origjinale 50cent dhe ca kan nai gjo te vecant aftesit e tij?
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Fillimisht postuar nga your hand in mine:
[qb] Kto 2 mujt e fundit m'o bo koka daulle duke nigju se sa i aft eshte 50 cents si rapper, ...sa origjinal eshte, ..etj. Bile e krahasojn vazhdimisht me 2pac dhe kan arrit deri n'ate pik sa thojn qe ky do ndryshoj hip-hopin e do ta ngrej me lart.

M'falni se jam injorant kur vjen puna te Rap, po ma shpjegon dot njeri se ca ka kaq origjinale 50cent dhe ca kan nai gjo te vecant aftesit e tij? [/qb]
Meqenëse e kosnideroj veten njohës i hiphopit, po mundohem me ta shpjegu.

Rasti i 50 Cent-it ësht' rast tipik i aftësisë së 'shefit' t'tij (Eminemi - kompania e t'cilit ka kontratë me të) si biznismen. Unë e kam ndigju ka pak 50 Cent-tin kur ka qenë kurkushi për masën e gjerë, po i njohun vetëm në qarqet e ngushta t'underground-it t'hiphopit. Talenti i tij osht ma s'shumti mesatar, jo ma shumë. Ka raste kur ndonji varg aty këtu kalon nivelin e mesatares, po ato s'jonë t'shpeshta. Jeta e tij, ndërkohë, ka pasë rol t'randsishëm n'krijimin e karrierës që e ka sot. Me siguri se tash edhe ti e din se ësht' rritë pa prindë, ka shitë drogë që nga mosha 12 vjeçare e veç ma pak se 1 vjet para se me nënshkru kontratë me kompaninë e Eminemit ësht' plagosë 9 herë edhe ka dalë prej spitalit mas 13 ditësh. Eminemi, duke e marrë parasysh potencialin marramendës t'këtij 'tregimi', ia ofron kontratën prej 1 milionë dollarësh dhe ndërkohë fillon t'shpërndajë fjalë se 50 Cent-i ësht' nji ndër rapper-at më t'mirë që ka ndigju ai. Me krejt popullaritetin e tij, normalisht që krejt adhuruesit e tij i ndigjojnë këto fjalë edhe e 'blejnë' këtë marketing t'dorës s'parë. Qysh 3-4 mu'j para se t'dalë albumi i tij n'shitje ka qenë e sigurtë se shumica e adhuruesve t'Eminemit do ta blejë albumin e 50 Cent-it. Krejt kjo për shkak se Eminemi e 'shiti' imazhin e tij si edhe nji hardcore gangsta rapper, duke pasë me veti nji grusht rrëfimesh prej jetës s'tij t'shtirë n'rrugët e Queens-it, NY. Sa i përket aftësisë s'tij si vjershëtar, si poet, thashë edhe nji herë, mesatare ma s'shumti. I gjithë popullariteti i tij ësht' pasojë e, qysh e thojnë amerikanët, asaj 'hype' që e krijuan njerëzit rreth tij me ndihmë t'skemave t'meçme t'marketingut.
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Konfirmove ate qe kam menduar qe kur degjova per here te pare 50cent dhe komentet superlative qe vijuan pas kenges. 50 cent -- marketing i gjall!

N'fakt m'kan ardh n'maj t'hunes t'gjith kto main stream rappers. Vetem per biçis, money dhe cristall knojn. Nga ana tjeter pjesa me e molle e zezakve jetojn n'mjerim.
 

hot

Hotgirl
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

mua per vedi me pelqen shume muzika e 50 cent..edhe ato qe tha parafolesi qendrojne,por une nga na ime e pelqej si muzike,pastaj nuk mund te krahasohet kurrsesi me ate te 2pac-ut sepse sipas kendveshtrimit tim jane komplet te ndryshme edhe pse i perkasin hip hop-it...50 ka dicka ndryshe nga keta te tjeret edhe pastaj sigurisht qe edhe marketingu bon punen e vet..
ho mthuj ti mu do e blenin sapunin e rrogozhines njerezia po mos ti bote rreklame sapuni rrogozhines e? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Fillimisht postuar nga your hand in mine:
[qb] Konfirmove ate qe kam menduar qe kur degjova per here te pare 50cent dhe komentet superlative qe vijuan pas kenges. 50 cent -- marketing i gjall!

N'fakt m'kan ardh n'maj t'hunes t'gjith kto main stream rappers. Vetem per biçis, money dhe cristall knojn. Nga ana tjeter pjesa me e molle e zezakve jetojn n'mjerim. [/qb]
Problemi i reperave komercialisht ma t'suksesshëm nuk ësht' se t'gjithë ata bajnë muzikë vetëm për biqiz, moni e kristall, po se shumica e njerëzve që s'e njohin krijimtarinë e plotë t'tyne e bazojnë mendimin për ta n'vetëm nji apo dy kangë. Shembull tipik: Jay-Z. Tash për tash nji ndër reperat ma t'suksesshëm komercialisht, në rrethet e njohësve t'mirë t'hiphopit njihet si talent i jashtëzakonshëm, po që bën muzikë, si po thuni ju, kot /pf/images/graemlins/laugh.gif . Mirëpo, nji përqindje e madhe e kangëve t'tij përshkruajnë me nji aftësi t'lartë vjershëtari problemet e ndryshme sociale, jetën e zezakëve n'ghetto-t e Amerikës, e poashtu edhe problemet personale (nganjiherë me) emocinalizëm t'theksumë. Jay-Z ësht' shembull tipik i balancës s'reperit që bën muzikë për biqiz, moni e kristall dhe që n't'njëjtën kohë bën muzikë edhe për çështje e probleme t'vërteta t'shoqnisë e personale, dmth muzikë që vyn diçka e ka naj porosi e qëllim.
 

RediRock

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

jam shume dakort me mendimin tuaj qe 50cent eshte mesatar. jam jashte mase familjar me kenget e 50 dhe mendoj qe nxerrja e albumit te 50 "get rich or die tryin'" ne market nga shaddy records ishte nje nder levizjet biznesmene me te zgjuara qe kam pare ndonjehere. bota e hip hopit ndahet ne 4 kategori kryesore:

1. raperat qe flasin leket, makinat, vajzat, etj. kjo kategori tani per tani ne hip hop ka patur si perfaqesues nr.1 mr. sean carter, ose sic njihet ndryshe JAY-Z

2. raperat qe flasin per subjekte pak me te thella si racizmi, lufta per mbijetese ne geto, dashuria per mamane, etj. kur tupac ishte gjalle, ai mbante nje vend ne kete kategori. tani per momentin, perfaqesuesi i kesaj kategorie eshte mr. nasir jones ose sic njihet ndryshe NAS

3. raperat qe jane puro kontroversiale, duan te vrasin gruan, vrasin mamane, urrejne boten, etj. kete kategori e ka perfaqesuar dhe do ta perfaqesoje denjesisht mr. marshall mathers ose sic njihet ndryshe EMINEM

4. raperat qe jane puro gangsta rap, flasin vetem per krime, vjedhje, vrasje, droge, etj. tupac dhe bigi ishin ne konkurrim per kete vend. pas vdekjes te te dyve, ky vend mbeti bosh. shume veta flasin per gangsta rap, por askush nuk ekzistonte qe te plotesonte portretin e nje gangsteri te kompletuar. ketu vjen ne loje gjenia komerciale e Dr. Dre dhe aftesite lirike te eminem, qe e kuptuan mire nevojen e tregut dhe pane qe 50 cent kishte cdo gje te nevojshme per te plotesuar kete portret. tregu i hip hopit kishte nevoje per 50 cent. sic mund ta shikoni dhe nga shitjet, ai vajti triple platinum javen e pare. megjithate une mendoj qe 50 cent nuk mund te krahasohet me biggien, tupac, nas, jay-z apo eminem. 50 cent ka ate cka quhet "great delivery", ku lirika mund te mos jete e vecante fare por vetem menyra se si e thote eshte tej mase e vecante. ne boten e hip hopit, imazhi i gangsterit, rekordi kriminal, dhe sherret me raperat e tjere, te ndihmojne te shesesh rekorde. 50 cents i kompleton gjithe keto kerkesa ndaj dhe eshte kaq i suksesshem.

flm per kohen
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Fillimisht postuar nga Baltimore's Finest:
[qb] jam shume dakort me mendimin tuaj qe 50cent eshte mesatar. jam jashte mase familjar me kenget e 50 dhe mendoj qe nxerrja e albumit te 50 "get rich or die tryin'" ne market nga shaddy records ishte nje nder levizjet biznesmene me te zgjuara qe kam pare ndonjehere. bota e hip hopit ndahet ne 4 kategori kryesore:

1. raperat qe flasin leket, makinat, vajzat, etj. kjo kategori tani per tani ne hip hop ka patur si perfaqesues nr.1 mr. sean carter, ose sic njihet ndryshe JAY-Z

2. raperat qe flasin per subjekte pak me te thella si racizmi, lufta per mbijetese ne geto, dashuria per mamane, etj. kur tupac ishte gjalle, ai mbante nje vend ne kete kategori. tani per momentin, perfaqesuesi i kesaj kategorie eshte mr. nasir jones ose sic njihet ndryshe NAS

3. raperat qe jane puro kontroversiale, duan te vrasin gruan, vrasin mamane, urrejne boten, etj. kete kategori e ka perfaqesuar dhe do ta perfaqesoje denjesisht mr. marshall mathers ose sic njihet ndryshe EMINEM

4. raperat qe jane puro gangsta rap, flasin vetem per krime, vjedhje, vrasje, droge, etj. tupac dhe bigi ishin ne konkurrim per kete vend. pas vdekjes te te dyve, ky vend mbeti bosh. shume veta flasin per gangsta rap, por askush nuk ekzistonte qe te plotesonte portretin e nje gangsteri te kompletuar. ketu vjen ne loje gjenia komerciale e Dr. Dre dhe aftesite lirike te eminem, qe e kuptuan mire nevojen e tregut dhe pane qe 50 cent kishte cdo gje te nevojshme per te plotesuar kete portret. tregu i hip hopit kishte nevoje per 50 cent. sic mund ta shikoni dhe nga shitjet, ai vajti triple platinum javen e pare. megjithate une mendoj qe 50 cent nuk mund te krahasohet me biggien, tupac, nas, jay-z apo eminem. 50 cent ka ate cka quhet "great delivery", ku lirika mund te mos jete e vecante fare por vetem menyra se si e thote eshte tej mase e vecante. ne boten e hip hopit, imazhi i gangsterit, rekordi kriminal, dhe sherret me raperat e tjere, te ndihmojne te shesesh rekorde. 50 cents i kompleton gjithe keto kerkesa ndaj dhe eshte kaq i suksesshem.

flm per kohen [/qb]
Nuk mundesh mi kategorizu specifikisht krejt reperat ashtu. S'mund t'thu'sh se Jay-Z bon muzikë vetëm për para e femna. Shembuj: 'Renegade', 'Meet the parents', 'Never change', 'My momma loves me', 'Anything'....

As nuk mundesh t'thu'sh se Nas bon muzikë vetëm për mbijetesë në ghetto etjera. Shembuj: 'You owe me', 'Hate me now', 'Ooochie wallie'....

As nuk mundesh t'thu'sh se Eminemi bon muzikë vetëm për urrejtje ndaj botës, vrasje e dhunime etjera...Shembuj: 'Rock bottom', 'Bad meets evil', 'I never knew',...

As nuk mundesh t'thu'sh se 2pac-u e Biggie kanë bo muzikë vetëm për vrasje, krime e drogë etj...Shembuj: 'Dear mama' , 'Juicy', 'Brenda's got a baby', 'Sky's the limit'...

Nuk ësht' aq e thjeshtë.
 

RediRock

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

ne asnje moment nuk kam perdorur fjalen vetem. po qe se te kam dhene impresionin se kengetaret qe i kam quajtur perfaqesues te nje kategorie, krijojne vetem ne ate kategori, kerkoj falje pasi kam dhene impresionimin e gabuar. ideja ime ishte qe OVERALL, krijmtaria e tyre anon ne kete kategori. posi jo nas i ka bere ato kenge por po te shohesh raportin e kengeve te tjera me ato tre kater pese kenge qe ti permende me te drejte, kuptohet qe nas i perket me shume kategorise qe thashe une sesa "oochie wallie..." category. just for the record, "oochie wallie..." nuk eshte kenge e NAS por e BRAVEHEART crew ne te cilin nas eshte nje nga antaret. kur i klasifikova kategorite, po flisja per albumet personale. ne te njejten menyre, te rrime shtrember e te flasim drejt, kreditin per "renegade" nuk ja japim dot jay-z. eminem made that song what it is. pa eminem ajo song do te ishte e pavlere. my man NAS said it "...eminem murdered you on your own sh*t". anyway, nje artist nuk mund te quhet i kompletuar po nuk pati aftesine te krijoje ne te katra deget qe permenda mesiper. megjithate, nese na pelqen ne apo jo, kur vjen fundi cdo artist anon ne njeren dege me shume se te tjerat, dhe ky ishte kuptimi im i ndarjes se kategorive me siper. shpresoj te jemi kuptuar me mire.
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

N'rregull. Po kuptohemi për atë postimin e parë. Po tash s'po pajtohem me ty n'disa gjana që i the n'këtë t'dytin:

1.Po, ësht' e vërtetë se 'Ooochie wallie' ësht' projekt i Braveahearts-ave si group, po kjo s'e hedh poshtë faktin se Nas-i ka marrë pjesë n'atë kangë (d.m.th. edhe ai e ka shkru, pa marrë parasysh a ësht' solo projekt a jo) edhe se ajo kangë osht' ma bërllog se t'gjitha kang't ma t'kqija si i ka bo Jay-Z. Mos m'keqkupto, unë e çmoj Nas-in aq sa e çmoj edhe Jay-Z-inë (edhepse asnjoni nuk jonë reperat që i preferoj ma s'shumti), veç duhet t'jepet merita ku ësht' e merituar e t'hiqet aty ku s'ësht'. T'dytë jonë t'talentumë jashtë mase po nganjiherë bajnë muzikë bërllog e e harxhojnë talentin pa lidhje :rolleyes: . Merre krejt albumin 'Nastradamus' - i tëri ësht' bërllog.

2.Ndoshta kjo i përket ma shumë shijes personale e mendimit personal :confused: ...'Renegade' ësht' nji ndër kang't ma t'mira që e kanë bo t'dytë: Em-i e Jay-i. Personalisht, m'pëlqen e tëra, edhepse gjithmonë anoj kah pjesa e Em-it. Mir'po, duhet ta dish nji gja: atë kangë edhe atë instrumental Em-i e ka komponu shumë ma parë për album t'Royce Da 5'9'' n'nji kollaboracion me të, po s'kanë mujtë mi publiku për shkak t'kompanive (Royce = Columbia = Sony, Em = Interscope = Universal; s'janë marrë vesh). Kur ka ardhë puna mi përdorë për album t'Jay-t, ai veç e ka pasë pjesën e tij t'shkrume, t'komponume e t'inçizume, ndërsa Jay-t iu ka dashur t'fillojë nga e para, që prapëseprapë s'd.m.th. se ka dalë ma dobët fare....

...motherfuckers think that I'm foolish
that I only talk about jewelz, do you
fools listen to the music or you just skim through it....
...how d'you rate music
that thugs with nothing relate to it
....


jonë vargje që mund shkojnë paralel lirisht me ato t'Em-it. Me këto po du t'them se: edhepse mendohet e thuhet se Em-i e ka tejkalu Jay-n n'atë kangë, unë e çmoj atë se bile ka pasë bythë mi ba nji kangë me të, e jo si Nas-i veç e ka marrë nji instrumental t'tij :rolleyes: .

PS 'Illmatic' e 'Blueprint' jonë (gati) albumë klasikë t'përsosun t'dytë. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

RediRock

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

jemi dakort bashke. mendoj se oochie wallie ishte nje nder gabimet thelbesore te nas qe dhe nas vete e pranoi. eminem dhe jay, ne renegade, nuk e dija ate qe the ti dhe sic thone, cdo dite meson nje gje te re. jay eshte jashte mase i talentuar lirikisht. megjithate, mendoj se ai i dedikohet jashte mase "big pimpin" style of rappin sesa i dedikohet "the streets". kjo ndoshta vjen sepse une jam nje tifoz personal i NAS. "it was written", "illmatic", dhe "stillmatic", jane albume jashte mase me vlere ne boten e rapit. per "nostradamus", ke te drejte, another downfall of nasir jones. por mos harrojme qe jay-z blueprint 2, eshte gomarlleku me i madh qe u hodh ne treg. "the curse" is perfectly ok with me but "the gift" shkon direkte ne koshin e plehrave. sean carter made a very big mistake switching from his magical selling formula which is:

14-16 tracks
three songs for the streets
the rest is party songs
2 bonus tracks at the end

prandaj dhe shitjet e bprint 2 ishin kot me kot.
nejse faleminderit per debatin. mesova dicka te re mbi em dhe renegade qe nuk e dija. mirup.
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Thashë edhe unë: t'dytë e harxhojnë talentin e tyne n'muzikë pa kurrfarë vlere nganjiherë. BP2 ka mujtë me qenë edhe nji klasik, po atij i shkoi mendja se mun'et me kalu me disa kangë bërllog n'saje t'vlerës s'disa tjerave. :rolleyes:

Personalisht, i çmoj t'dytë njëjtë.

PS A e ki ndigju 'God's stepson'?
 

RediRock

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

God's Stepson???? jo vallaj, he njehere me ilumino dhe me thuaj cbehet. kam qene shume i zene me keto debatet e fundit mbi freestylen e ja-rule dhe hail-mary e eminem, 50cents, dhe busta sa ska patur kohe te degjoj gje tjeter. me thuaj cbehet...
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

E pra....e din si 'God's son' ësht' albumi i fundit i Nas-it. Nji producent i ri shumë i talentumë që e qu'n veten 9th Wonder e ka marrë tanë albumin e e ka rikomponu, d.m.th. i ka marrë veç vokalet e Nas-it e i ka përzi me muzikën e tij. Ky projekt ësht' shumë shumë ma i mirë se ai origjinali...varet a ndigjon ti hiç underground apo jo veç. Ky e ka edhe grupin e tij Little Brother me t'cilin e ka albumin 'The Listening' që ësht' nji prej albumeve t'vitit t'kaluar sipas meje...nejse edhe ky ësht' ma shumë underground se ata s'jonë hala t'njohur.

E...'God's stepson' ësht' verzioni i tij i 'God's son'-it.
 

RediRock

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

gjeja pare qe do t'perpiqem me bo neser eshte ta gjej kete album. nqs di ndonje website ku mund ta bej download, hook a brother up...

flm
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Ma merr mendja se ka dalë nëpër kazaa deri tash...s'jom i sigurt. Gjithqysh e gjen n'soulseek...mmmmhmm.
 

mirsada

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

hi

all i have to say is that i like his songs and the're nice songs to put in ur car

i think he's great but not the only one

ada x
 

engjellushja e djallezua

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Sa per dijeni per 50 as mos e zini ne goje fare.Te gjithe rapistat jane marre me bisnez pse eminem pse kendon per te fituar po pac-un p[se e vrane per para ose edhe se ju zuri tregun atyre te tjereve edhe ate tjetrin pse?per ceshtje nderi per para more..... dakort per 50 u be nje loje e qelbur por in da club e kini degjuar nuk ju ka pelqyer une psh kenget kur i degjoj heren e pare te dyten as me pelqejne fare por me 50 cent qe komplet ndryshe,fiksim e kam edhe eminem por kur pati sukses a nuk lidh me dr.dre ne fillim dhe pastaj hajde me gjej nje te bardhe qe te kendoje rap si nje zezak.Per mua po te ishte i zi eminem s'do kishte ndonje sukses kushedi por kur flasin per eminem ne revista apo ne televizion i shtojne dhe nje "ibardhe"mbrapa kaq kisha keshtu 50 kot mundoheni t'ua ulni vlerat. :kiss:
 

illyricus

Primus registratum
Re: "50 cents po ngre hip-hop ne nje nivel tjeter!" -- hëëëëë???

Fillimisht postuar nga engjellushja e djallezuar:
[qb] Sa per dijeni per 50 as mos e zini ne goje fare.Te gjithe rapistat jane marre me bisnez pse eminem pse kendon per te fituar po pac-un p[se e vrane per para ose edhe se ju zuri tregun atyre te tjereve edhe ate tjetrin pse?per ceshtje nderi per para more..... dakort per 50 u be nje loje e qelbur por in da club e kini degjuar nuk ju ka pelqyer une psh kenget kur i degjoj heren e pare te dyten as me pelqejne fare por me 50 cent qe komplet ndryshe,fiksim e kam edhe eminem por kur pati sukses a nuk lidh me dr.dre ne fillim dhe pastaj hajde me gjej nje te bardhe qe te kendoje rap si nje zezak.Per mua po te ishte i zi eminem s'do kishte ndonje sukses kushedi por kur flasin per eminem ne revista apo ne televizion i shtojne dhe nje "ibardhe"mbrapa kaq kisha keshtu 50 kot mundoheni t'ua ulni vlerat. :kiss: [/qb]
Provoje naj she'jë t'pikësimit oj cucë....se ma lehtë t'kuptojnë. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top