22% e femijve ne Shqiperi jane mbi peshe

Universal

AnonymouS
Sipas shifrave te fundit nga WHO, qe u prezantuan ne Prage te merkuren, Shqiperia eshte e treta ne liste per perqindjen e femijeve qe jane mbi peshe.

Irlanda mban vendin e pare per femijet nen 5 vjec me 27.5 %, me pas eshte Britania e madhe me 23.1 %, Shqiperia 22 % dhe Gjeorgjia 20 %. Kazakistani, Republika Ceke dhe Belgjika kishin perqindjet me te uleta, 0.6 %, 5.5 % dhe 7 %.

http://www.novinite.com/articles/168...+%E2%80%93+WHO
 

joetisti_

Locus omnem
dikur neve na binin breket nga te pangrenet :), sot kane ate qe duan por te pakten te kene levizjet qe benim ne dikur qe i binim qytetit verdalle shume here ne dite.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
dikur neve na binin breket nga te pangrenet :), sot kane ate qe duan por te pakten te kene levizjet qe benim ne dikur qe i binim qytetit verdalle shume here ne dite.


Rregulli numer nje i mamit tim ishte:

Dilni gjithnje me breke te pastra.

Ne rast se ju shtyp ndonje makine (cfare lesh makine?!) mos perfundoni me breke me brazda trajktori.

Nuk eshte turp te vdesesh. Turp eshte t'ju gjejne me breket qe vijne era kerme.

Sigurohuni para se te dilni. Llastiku nqs eshte zgjeruar mund t'ju leje ne mes te rruges me breke neper kembe.

Siguria rritet kur llastikut i shtohet nje paramande. Kapni me paramande breket bashke me fustanin ose fundin.

Ne rast se nuk keni siguri te mjaftueshme dilni me pantallona.

Ne qofte se bini pertoke dhe pesoni ndonje thyerje hiqni mendjen nga dhembjet duke sjelle ne mend gjendjen e brekeve.

Nqs breket nuk jane prej pambuku atehere mund te krijohet nje tip alergjie qe shkakton kruajtje.

Ne rast se duhet te kruheni, bejeni dicka te tille ne menyre te padukshme. Fusni doren ne xhep dhe beni sikur jeni duke kerkuar dicka. Ose fshehuni mbas ndonje peme.

Kur breket ju futen ne te mbrapmet e mira e te mirave eshte te vraposh deri ne shtepi per te kryer nxjerrjen e tyre nga vija e kanalit.

Sa me e madhe bezdisja aq edhe me e larte shpejtesia. Me kete rast mund te thyeni edhe ndonje rekord atletike.


El
 
Top