Turizmi

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Tetovari, 25 May 2003.

 1. Tonig

  Tonig Primus registratum

  Re: Turizmi

  o me falni dhe dicka: ky artikull u botua tek gazeta Korrieri i dites se sotme.

  Gjithe te mirat,
  Tonig
   
 2. loaded

  loaded Primus registratum

  Re: Turizmi

  Une mendoj se nese do ekzistonte infrastruktura e duhur,shume biznesmene vendas nuk do hezitonin te investonin per turizmin.Mendoj,se me shtimin e investimeve private edhe rendi publik do kishte permiresime sepse dihet qe ne Shqiperi askush s'te lejon ti prekesh pronen.
   
 3. qeshem

  qeshem Primus registratum

  Re: Turizmi

  Kam pershtypejn se eshte kunderta: me permiresimin e rendit publik do shtoheshin investimet private ... ( e jotja s po me ben shume sens )
   
 4. loaded

  loaded Primus registratum

  Re: Turizmi

  E di qe nuk ben shume sens,por po ta mendosh holle,duke pare dhe eksperiencat e vendeve te tjera ka nje lloj te drejte.
  Ne vendet e industrializuara jane investitoret prekursore te zhvillimit.Jo qeveria.Ne Itali psh.azienda e FIAT ka pare te ndryshohen 15-20 qeveri.Qeveria shihet thjesht si arbitrare.Qyteti i Parmes(ku ndodhen qendrat e Barilla-s,Parmigiano-reggiano-s,prosciutos,parmalatit)i Venecias,i Firences,Siena etj,jane nder qytetet me te qeta ne Itali.
  Edhe nga ana praktike eshte me nxitese kur i sherben dikujt qe ja vlen te mbrohet,sesa te mbrosh bunkeret me shpresen se sot ose neser do ndertojne ndonje hotel.
   
 5. qeshem

  qeshem Primus registratum

  Re: Turizmi

  jo per efekt replike por shembujt qe more jane paksa larg me realitetin shqiptar, mjafton te te permend shembullin e '97 ku nga investimet e bera nuk ngeli asgje ose dhe raste t etjera flagrante si keto. Nje nga arsyet qe Shqiperia klasifikohet si vend me risk te lart per investitoret eshte dhe fakti qe nuk ka stabilet rendi, dhe sinqerisht nga ana praktike si mund te investosh ne nje vend pa nje rend te stabilizuar ??? Nuk duhet ruajtesit e rendit te motivohen nga investitoret por investitoret nga ruajtesit e rendit (ceshtje shkak - pasoje). /pf/images/graemlins/wink.gif :wave:
   
 6. Baton84

  Baton84 Forumium praecox

  Re: Turizmi

  Une kete vere do te kaloi per her te pare pushimet ne Shqiperi. Besoi, te vizitoi çdo vend te mire. Do te shkoi pak ne Tirane, pak ne Durres, pak ne Vlore, etj..

  Nuk mund ta pres veren /pf/images/graemlins/smile.gif

  Gjithe te mirat
  Batoni
   
 7. AIPR

  AIPR Primus registratum

  Re: Turizmi

  Nga Alban BALA

  Edhe pse kane nje zog ne flamur, shqiptaret kane shume shanse te perfitojne pozitivisht nga gripi i shpendeve qe u shfaq ne rajon ne kete fillim-viti. Shqiponja shqiptare mund te fluturoje sivjet me lart- sidomos ne sektorin turistik, nese situatat e veçanta te krijuara manaxhohen ne menyren e duhur.
  Shfaqja e gripit te shpendeve ne Turqi dhe frika e nje epidemie atje erdhi ne fakt ne nje moment shume te papershtatshem per kete vend. Muaji shkurt eshte muaji i planifikimit dhe nisjes se fushatave promocionale turistike nacionale, ndersa operatoret pergatisin infrastrukturen e nevojshme te sherbimeve ne perputhje me pritshmerine e sezonit te afert.
  Lexojeni te plote:
  http://www.albpr.org/g-news/modules.php?name=News&file=article&sid=63
   
 8. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Turizmi

  OK gripi i shpendeve erdhi dhe ketu. Dhe ku pa ne Sarande!!!Cdo bejme tani?? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tipsy.gif /pf/images/graemlins/confused.gif
   
 9. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Turizmi

  Ti bejme nje rifreskim temes si thoni??? Qe te mos hapim teme te re, pa jo per gje. /pf/images/graemlins/tipsy.gif

  Mora shkas nga diskutimi per AMBO-n tek nenforumi Shqiperia, per te shtruar nje pyetje qe vete e konsideroj shume te rendesishme:
  Cila eshte strategjia e turizmit ne Shqiperi?? Gjithmone nese ka nje te tille te shkruar, si eshte parashikuar te zhvillohet turizmi ketu, cfare investimesh mendohet qe mund te behen, etj, etj?
  Dhe me e rendesishmja, cfare vendi duhet te zere turizmi ne GDP?? Jemi nje shtet qe duhet te mbahet nga bujqesia e turizmi, apo duhet te zhvillojme industrine, ndertimin, etj?? Si mendoni ju?
   

Shpërndajeni këtë faqe