Si quhet ne gjuhen shqipe?

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga vlera, 17 Feb 2005.

 1. anima039

  anima039 Primus registratum

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  si i përktheni këto fjalë ju lutëm nga gjuha angleze...
  Transcript of Records
  Diploma Supplement
  Research Project Design
  Library Studies
   
 2. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Fantazia</div><div class="ubbcode-body">Ehe..Chaon,pikerisht kjo eshte.. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif

  Figura, qe ke vene, eshte shume interesante...
  Jo pa qellim, jane vene kundrejt vizores..
  Duke nisur nga e vogla (qe eshte madhesia reale e "Zeckes"), pas futjes nen lekure dhe ushqimit me gjak..arrin gradualisht, ne permasen qe ka ne figuren e fundit..(e madhe)..

  Po ne shqip?? </div></div>

  rriqën moj.
   
 3. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: anima039</div><div class="ubbcode-body">si i përktheni këto fjalë ju lutëm nga gjuha angleze...
  Transcript of Records
  Diploma Supplement
  Research Project Design
  Library Studies </div></div>

  Nga Anglishtja apo nga cdo gjuhe tjeter mund te interpretosh, jo te perkthesh gjithmone pasi fjalet kane kuptim te ndryshem ne kontekste te ndryshme. Mire do te ishte te jepje fjaline ku jane perdorur fjalet e mesiperme, gjithsesi pak a shume ky do ishte nje perkthim i kenaqshem duke menduar se behet fjale per fjale te nje ambjenti akademik diku.

  1. Deftese (kopje) e te dhenave/notave
  2. Shtese diplome
  3. Planifikim i Projektit Hulumtues / studimit kerkimor
  4. Studime bibliotekare
   
 4. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  4. Studime bibliotekare

  Me fal po thuhet:

  4. Studime bibliotekore

  Per te miren tate po e korrigjoj se te shef nonji nga stafi dhe te propozon per Ban sepse shkruan llafe te pista ne forum!

  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: chaon</div><div class="ubbcode-body">[​IMG]

  Teek "teik"(dutch),emri shkencor "Ixodes ricinus" .Une e kam pare shume here me syte e mi sepse e mbartin macet e mia shpesh here.Eshte e rezikshme edhe per njererzit.Kapet me pincete nga trupi dhe rrotullohet deri sa te dali edhe koka jashte.</div></div>

  Shqip me duket se i thon 'tik', te pakten ke lagjia ime keshtu i kan pas thene.

  Tamam tamam di vetem se tani po fillon te me krruhet koka. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 6. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  "tik"...ti qeke le e rrit ne france se ketu keshtu i thone...Ooo nuk eshte e rrezikshme per jeten e njeriut...perveç semundje artroze ose nervore /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/grin.gif, nuk vdesnin robt prej tikave po he...zakonisht jetojne ne periudhe lageshtire...vetem neper pyje ose fusha me bar te larte e pa pesticide...neper parqe brenda qyteteve...nuk para ka...ah po mu kujtua jane shkaktare te semundjes se Lyme...por qe mund te kurohet...me sa di une...
   
 7. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  Kërpusha u thone.
   
 8. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  Faktikisht ne Shqip thuhet bibliotekare, sipas fjalorit te pakten.

  Moderatoret qenkan mendjendritur perderisa nuk e kane edituar akoma. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 9. eniad

  eniad Forumium maestatis

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  Sikur te kishe qene pak ti me mendjehapur e te kishe pare qe ishte per humor, ndoshta nuk do ishe marre me mendjen e ndritur ose jo te moderatoreve. Ah, "shqip" shkruhet me te vogel, nderkohe qe ke ngrene ca presje rruges. Gjithe te mirat /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif .
   
 10. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  Edhe lavderimet te lendojne?
   
 11. antip

  antip Primus registratum

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: m@sTe®mInD</div><div class="ubbcode-body">Kërpusha u thone. </div></div>

  Ç'ma ke futur kete "r" mo? Këpusha

  Jo per gjo por po t'ja bosh ka-ut (gjedh mashkull) kete ofendohet /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/grin.gif
   
 12. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Re: Si quhet ne gjuhen shqipe?

  Profesoresha ime thote per kete fjale bibliotekist por une i qendroj fjalorit, eshte bibliotekar.
   
 13.  
 14. beslinda

  beslinda Guest

   
 15. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Po ti e ke edhe emrin latinisht moj. Rriqën (ricinus) i thonë anej ka Shkodra. Këpushë anej na Jugu ... [​IMG]
   
 16. bledion

  bledion Guest

   
 17. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Kjo duhet te jete nga frengjishtja http://frengjisht.shqipopedia.org/broche
  shqip karfice zbukurimi ose furqetë

  carciofo ne shqip angjinare
  ketu ke nje artikull posacerisht per kete cfare eshte articoka


  sadano ne shqip eshte selino

  tik ne shqip i thone kerpushe
   
  Last edited: 13 Mar 2018
 18. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Nje pune te tille e ka bere shqipopedia eshte nje fjalor me fotografi me rreth 300-400 fjale eshte ne format pdf dhe mund ta shkarkoni ketu Enciklopedia ime e pare

  [​IMG]
   
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ndertese HISTORIKE e ruajtjes se ngjarjeve apo FAKTEVE te ndodhura.
  Kujtese....por kur je IDIOT...eshte fatkeqesi.
   

Shpërndajeni këtë faqe