Politika Shqiperia nuk eshte Demokraci, por nje regjim hibrid, thote The Economist

Diskutime tek 'Politika Shqiptare (ne te gjitha trojet shqiptare)' filluar nga Al-Punk, 1 Feb 2017.

 1. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Shqiperia nuk eshte Demokraci, por nje regjim hibrid, thote The Economist
  Gazeta The Economist boton cdo vit nje indeks te nivelit te Demokracise per 167 shtete te ndryshme. Ne listen e ketyre vendeve eshte dhe Shqiperia, por a e dime ne se ne cfare regjimi jetojme?

  Nderkohe qe te gjithe mendojme qe u shkeputem nga e kaluara autoritare e rregjimit komunist, sipas kritereve te The Economist, Shqiperia eshte nje regjim Hibrid!

  Hibrid si fjale vjen nga latinishtja Hybrida qe do te thote produkti (pjella) nga ciftezimi i dy kafsheve te ndryshme.

  Ne perceptimin e The Economist, ekstremet nga ku krijohen krijohen regjimet hibride jane Qeverite Autoritare + Qeverite Demokratike. Per t’u theksuar eshte qe shkalla varion nga 1 (Autoritare) deri ne <6 (Hibride). E me tej nga 6> ku fillojne demokracite e dobeta deri ne 10, Demokraci e Plote.

  Shqiperia pozicionet prej vitesh ne Regjimet Hibride. Aty ku pushtetaret autoritar (Qeveri Autoritare = bindje totale dhe perulje ndaj autoritetit te nje personi apo organizimi dhe humbje e lirive individuale), percaktojne te ardhmen e pakicave qe pasurohen, dhe shumices derrmuese qe varferohet dhe ngelet e prapambetur qe te kontrollohet me mire.

  [​IMG]

  Shqiperia eshte shenon 5.91 nga 10 ne nje indeks qe perllogaritet nga 60 kritere te ndryshme. Te njejtin indeks shenonim qe ne vitin 2008.

  Burimi: http://brut.al/2017/01/26/shqiperia-nuk-eshte-demokraci-por-nje-regjim-hibrid-thote-the-economist/
   
  gurax and joetisti_ like this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Po duket, ne fakt, sesa do te mund te ishte bere ne qofte se s'do ta kishte marre pushtetin partia komuniste. Hajde se dikur kjo parti kishte mbeshtetje te fuqishme per te qene ajo qe ishte, qe na sakatoi, por tani, ku jane ata qe u dhimbset Shqiperia dhe individi ne Shqiperi?
  Atehere po kjo Amerike dhe bota e civilizuar na kujtoi, pasi asgje tjeter s'mund te bente, duke vene sanksione per nje regjim ku mungonte gjithcka vec te drejtave te njeriut. Sot po ben te njejten gje pasi s'mund te nderhyje me shume, kurse ne... rrime e presim duke dhe i share, sepse eshte edhe pak frika se ndonje maje lapsi te kap dhe e ha sa krahu. Pse ta kemi keq me qeverine ?!
   

Shpërndajeni këtë faqe