Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006?

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Santiago, 7 Mar 2007.

 1. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006?

  Sa milion Euro kemi dhënë Greqisë ne kembim te videos rraciste?
  Gjatë vitit të kaluar, i dhamë Greqisë:

  406.5 milionë euro mallra të importuara
  300 milionë euro duke përdorur AMC dhe Vodafone
  68.6 miliardë lekë në formë depozitash në katër bankat greke që veprojnë në Shqipëri
  I dhamë për pak para edhe punën e djersën dhe paguam diskriminimin e 800 mijë bashkëatdhetarëve tanë
  Gjithsej i dhamë grekëve mbi 1.5 miliardë euro, ose 25% të prodhimit të brendshëm bruto të vendit tonë.
  Si shkëmbim për këtë morëm jo thjeshtë këngën e ushtarëve grekë që duan të bëjnë lidhëse këpucësh me zorrët tona. Morëm edhe poshtërimin në Tiranë me politikanë homoseksualë që nuk guxojnë ta ngrejnë zërin.

  Ti mund t'i japësh një përgjigje urrejtjes greke cdo ditë, sa herë që shkon të bësh pazar, sa herë që mbush makinën me karburant, sa herë që ulesh në lokal, sa herë që vendos të zgjedhësh bankën ku do të depozitosh paratë.

  Më poshtë ke një listë me mallrat dhe shërbimet greke që ne i kemi identifikuar. Nuk janë të gjitha mallrat, por nëse di të tjera, atëhere ju lutem, shtoni emrin e produktit grek që nuk e shihni në listë dhe më pas dërgoje këtë email te të gjithë miqtë e tu, me kushtin që të mos jenë nga deputetët e kuvendit. Nëse ke mundësi, printoje një apo disa kopje të kësaj liste dhe tregoja prindërve apo miqve të tu që nuk e përdorin emailin.

  Dhe ki parasysh se jemi vetëm ne, shqiptarët e ndërgjegjshëm që mund të komunikojmë dhe reagojmë përmes internetit. Çdo gjë tjetër në këtë vend e paska shitur prapanicën.


  Lista e kompanive dhe mallrave dhe shërbimeve greke TE CILAT NESE NUK KONSUMOHEN PAKESOJNE EUROT QE SHKOJNE NE GREQI

  Bankat
  1. Alpha Bank
  2.Tirana Bank
  3. NBG bank
  4. Emporiki bank

  Kompanitë e sigurimeve
  1. Interalbanian

  Kompanitë e karburanteve
  1. Global Petroleum
  2. Mamidoil
  3. Evroil

  Markat e shpërndarjes me pakicë të karburanteve
  1. JetOil
  2. Elda
  3. Eko

  Mallra konsumi të importuara nga Greqia ose të prodhuara në Shqipëri nën pronësi grekësh apo të shiturish. (Përfshihen prodhime evropiane të marketizuara nga kompani greke në Shqipëri)
  1. Pepsi
  2. Glina
  3. Bureto
  4. E gjithë linja Elka
  5-Cigaret karela, slims

  6. Patatinat Lays
  7. Seven up
  8. IVI
  9. Heineken
  10. Amstel
  11. Chipita
  12. Barilla
  13. Henkel
  14. Makaronat Misko
  15. seven days korosan
  16. patatinat chipsy
  17. bake rolls
  18. Molto
  19. Kaotonik
  20. Fineti
  21. Torta Jotis
  22. Trahana Jona
  23. Linjat kozmetike Fa, Taft, Palete, Schauma, Vademecum, Rilken
  24. Detergjentët Dixan, Bref, Silan, Pur dhe Rex
  25. Të gjitha mallrat e kompanisë Elka

  Kompanitë e transportit
  1. Interalbanian, udhëtimi me autobuzë Shqipëri Greqi.
  2. Olympic Airways
  3. Joy travel

  Mos harro! Kjo listë nuk mbaron këtu. Sa herë që të hyni në supermarket, përpiquni të identifikoni mallra të tjera "Made in Greece". Shtoje dhe plotësoje këtë listë dhe para së gjithash, mos konsumo mallra greke ose të marketizuara nga kompani greke. Ky është i vetmi reagim që mund të bëjmë ne, shqiptarët që nuk merremi me politikë dhe që ende nuk e kemi shitur nderin.
   
 2. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006?

  Mos te harrojme edhe punen e mijera shqiptareve qe qe blihet aq lire.Me kujtohet rasti i lojerave Olimpike ca te perdorure i kane bere shqipove dhe ne prap nuk ngrejme dot as zerin sepse fillon operacioni fshesa. Keto qe jane shkruar te lista per mendimin tim jane vetem te dukshmet,se ka plot milion te tjere qe si dihet se si lidhjen e kane direkte me Greqine.
   
 3. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006?

  ne fakt lista nuk eshte e plote....
  ka shume e shume prdukte te tjera qe vijne nga greqia edhe pse nuk kane stemen "made in Greece".....
  Kjo metoda e bojkotimit te porodukteve te huaja eshte shume e perhapur ne vende e zhvilluara...ketu te ne jane pothuajse indiferente.... /pf/images/graemlins/smash.gif
   
 4. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006?

  Jemi nga halli indiferente.Ata bejne kenge e tallin menderen me ne ,nderkohe qe Ministri i Jashtem eshte i DETYRUAR te mbroje marreveshjen e marredhenies se mire me Greqine se perndryshe nis operacioni fshesa.Pra jemi te kushtezuar.
   
 5. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006?

  Ministri yne i jashtem duhet ta beje shume problem se kete "XHEST ALLA GREK" se kane bere qytetaret por nje Insitucion si USHTIA qe perfaqson Qeverine,gjithashtu dhe Europa Duhet ti terheqe veshin GREQISE per te tilla pislliqe.

  Ata Plera kane qene te tille do mbeten.
   
 6. random

  random Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  Kam i parandjenje se keto angazhimet e tipit "..para partizane!" s'bejne me teper se nje vrime ne uje.

  Eshte teper, teper vone per rreagime. Ka 15 vjet qe qeveria Greke ben pushtetin ne Shqiperi, sot u kujtut ju me kriju listen e kompanive.

  T'pakten nga ana pozitive, u kujtut. ..por nga ana tjeter, si s'u kujtut me pare kur vertet mund te behej dicka.
   
 7. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  e ke gabim shebulloro.....
  ne vertet mujnd te bejme dicka....
  nuk du me mburr veten....por si kokforte qe jam.....kam bo 'sherr' nja dy here te taivani....kerkoja une pa gaz tepelena...me sillnin lutraki.....
  normal qe rezitenca ime nuk solli gje por kur eshte me masive sjell rezultate....
  ktu duhet te nderhynin dhe tatimet pasi nuk mund te tregtohen ne nje bar eksluzivisht nje produkt kur ne treg ka shume te tjere....
   
 8. random

  random Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  e ke gabim!! ..ne nje bar ekskluzivisht mund te tregtohet vetem nje produkt nese kompania lidh kontrat me barin ku bari e merr me cmim me te ulet e kompania fiton ekskluzivitet.

  Sidoqofte, eshte thjesht ligj baz ekonomike (supply/demand) nese te gjith fillojn blejn uj Tepelena, do dali i kompani Greke qe do e gllaberoj Tepelenen ..edhe t'rroft protesta. Kur them une eshte teper vone, e kam llafin per PBDNJn qe ka me shume pushtet n'Shqiperi sesa parti te tjera me te njejtin porporcion mbeshtetesish. Persa kohe qe Greket manaxhojn Shqiperine (ne cdo aspekt) ..blej ca uji t'dush, ..s'i prish/rregullon pune njeriu.
   
 9. forwardi

  forwardi Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  do dali i kompani Greke qe do e gllaberoj Tepelenen ..edhe t'rroft protesta.

  [/ QUOTE ]

  Po pra, /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  Mua personalisht as me habit fare kjo strategji e Greqise qe ndiqet prej vitesh ,kur Greqia akoma ska shfuqizuar ligjin e luftes me Shqiperine dhe kjo vetem per interesin ndaj cameve dhe shpronesive.Jemi mbrapa,dhe jam dakort me shembullor,por ama mesa shoh une Tirana eshte shume pasive,jashtezakonisht shume.Po dukemi popull pa dinjitet,dhe kete po e deshmojme qe ne shkaterrimin e bazave te shtetit sic eshte ligji dhe ekonomia.E vetmja gje qe me lehtesoi paksa ishte privatizimi i shume bankave investitoreve te huaj jogrek.
   
 11. random

  random Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Po dukemi popull pa dinjitet..

  [/ QUOTE ]

  Problemi jone eshte qe JEMI, jo PO DUKEMI. E bukura eshte se harrohemi ne lajkat qe i thurim vetes me historira Skenderbeu e lashtesi, e dreq e shejtan, e nuk shohim te tashmen ku jemi bere lecke e ballkanit.

  Pse vetem Greket abuzojne me ne? Po Amerika, qe jemi t'paret per ti mbajtur ison, po shko merr nje vize tek ambasada Amerikane, ..shif po ta dhan! Ose Kanadaja, qe solli firmat e veta gjeologjike, e gerrmonin gropa te tera per te nxjerre 20 gram flori per km^2, edhe linin ashtu (prishnin toka bujqesore e djerra blegtorale.)

  Ohuuuuu, sa probleme ka Shqipria. Lejini kto muhabete pajizotin, e hajd anej nga Chit-Chat e Thashethemet se vetem duke mbyll syt e duke injoru problemin, zgjidhen gjonat. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2006

  Asnjehere nuk eshte vone. Duke filluar pak nga pak te reagojme me refuzimin e produkteve greke, do fillojme dhe ne te konturojme dhe konsolidojme nje identitet qe me te vertete eshte neperkembur dhe vazhdon te neperkembet deri ne limite.
  Me kujtohet demi financiar qe pesuan kompanite daneze vjet ne kete kohe pas bojkotit qe i ben vendet arabe produkteve daneze (kryesisht djathit) si pasoje e publikimit te karikaturave te profetit Muhamed. Jane keto kompani qe ushtrojne me vone presion ne qeverite e vendeve te tyre per hartimin e politikave te bashkepunimit dhe shperndarjen e frymes se miqesise ne marredheniet mes shteteve.
  Filloni pak nga pak te refuzoni produktet greke, te pakten keni per t'u ndjere me te lehtesuar shpirterisht /pf/images/graemlins/smile.gif.

  Te lumte Santiago per temen dhe gjej rastin te falenderoj edhe Leopardin per temen Konsumoni produkte "Made in Albania".
   
 13. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  .... do dali i kompani Greke qe do e gllaberoj Tepelenen ..edhe t'rroft protesta.

  [/ QUOTE ]

  shembulloro dhe forvado....
  mnigjoni i cik....
  mua dhe juva duhet te na mjaftoje fakti qe te konsumojme produkte q'i prodhohen ktu pavaresisht nga pronesia....
  si ekonomista q'i jeni e dini mire q'i nga krejt cmimi i nje malli, sidomos mall konsumi, pronari i kompanise prodhuese merr si fitim 10-20%.....kusuri shkojne per paga, tatime, shpenzime te tjera.....(q'i do tthote se mbeten mrena vendit)......

  ....kurse per nji mall importi 80-90% e cmimit shkon jashte...
  mkuptut ku e kam hadhin??? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ....Problemi jone eshte qe JEMI, jo PO DUKEMI....

  [/ QUOTE ]

  shembullor mor tkeqen..... /pf/images/graemlins/mad.gif
  ti nuk qeke pjese e atij populli ku menoj se jam une......
   
 15. tola77

  tola77 Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  Duke folur me nje mik shtepie me post te larte ne Tirane, e pyetem perse shteti shqipetar nuk nderhyn ne sistemimin e kushteve doganore (ne kohen e fluksit te kalimit),shqiperi greqi, por greket ne dogane trajtojne shqipetaret si kafshe, dhe pergjigja ishte: pse per ty apo per mua shteti do ti beje peticion greqise,pse cpune na prishi ne qe te rime ne radhe, harojme se kemi 1 miljon shqiptare qe greku po i mban.
  ne nuk kemi te drejte as te kerkojme psene jo me te kerkojme te drejten per fat te keq.
   
 16. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  se harrova me thon....
  sa pashe ne lajme qe ca studente ne Elbasan te indinjuar paskan protestuar dhe kan djeg flamurin grek....
  Per mua, kjo NUK eshte proteste....
  Ky eshte nji budallallik qe buron nga nje mendje idiote....
  Shqiperia nuk eshte as afganistani e as irani ku grisen dhe digjen flamuj neper sheshe.....
  Nese do te demtosh vertet nje konkurent apo nje komb racist, atehere demtoje financiarisht....
  Ne i kemi te gjitha mundesite te kercenojme seriozisht greket.....natyrisht qe rol te rendesishem duhet te luaje dhe shteti.....
  Por jam i bindur qe cdo qeveri, nese do shihte nje tendece te tille, do te pershtatej me te dhe padyshim qe do e mbeshteste....minimalisht per populizem....
   
 17. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  ...m vjen keq, por ka te drejte, ne jemi popull pa dinjitet...ose me mire, kemi shume shume pak...dmth jemi te zotet te bejme "lufte" vetem mes nesh, dmth konflikte te brendeshme...nderkohe qe te tjereve i bindemi...dhe ne cdo rast...i jemi perulur, jo vetem grekeve por te gjitheve....dhe kjo jo vetem ne fushen ekonimike per ne disa drejtime...
   
 18. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Duke folur me nje mik shtepie me post te larte ne Tirane, e pyetem perse shteti shqipetar nuk nderhyn ne sistemimin e kushteve doganore (ne kohen e fluksit te kalimit),shqiperi greqi, por greket ne dogane trajtojne shqipetaret si kafshe, dhe pergjigja ishte: pse per ty apo per mua shteti do ti beje peticion greqise,pse cpune na prishi ne qe te rime ne radhe, harojme se kemi 1 miljon shqiptare qe greku po i mban.
  ne nuk kemi te drejte as te kerkojme psene jo me te kerkojme te drejten per fat te keq.

  [/ QUOTE ]

  thuji atij mikut tshpise qe ne greket na japin maksimumi 500 milion euro ne vit....kurse ne i japim grekerve mbi 1.5 miliarde euro....
  jemi ne qe mbajme greket jo ata neve.......
   
 19. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ...m vjen keq, por ka te drejte, ne jemi popull pa dinjitet...ose me mire, kemi shume shume pak...dmth jemi te zotet te bejme "lufte" vetem mes nesh, dmth konflikte te brendeshme...nderkohe qe te tjereve i bindemi...dhe ne cdo rast...i jemi perulur, jo vetem grekeve por te gjitheve....dhe kjo jo vetem ne fushen ekonimike per ne disa drejtime...

  [/ QUOTE ]

  ca tvjen keq o pinko....
  ra si epidemi kjo puna e vetpercmimit mduket..... /pf/images/graemlins/smash.gif
   
 20. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Sa milion Euro i kemi dhënë Greqisë ne vitin 2

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  natyrisht qe rol te rendesishem duhet te luaje dhe shteti.....


  [/ QUOTE ]

  me vjen keq, por zakonisht rolin kryesor E luan shteti jo EDHE shteti...
  sepse nderkohe qe shteti ben marrveshje me fshqinjet qe na rrethojne, na lumte ne qe djegim flamurin e tyre...sepse ky xhest nuk pi uj fare...
  dhe nderkohe qe sheteti yne "i dashur" shitet ke fshqinjet tane "te dashur" c'mund te presesh me ???...
  Nese ata na kercenojne per kthimin e emigranteve... ne nuk i bojkotojme produktet e tyre, por biles i lejojme te bejne ligjin ne vendin tone ???


  Ca faji kane fshqinjet tane, qe ne jemi aq pa dinjitet, saqe i shitemi atyre per nje cop buke?
   

Shpërndajeni këtë faqe