Raste Studimi

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga ^^MIA^^, 4 Feb 2006.

 1. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  ...ho i her, ma thuj
   
 2. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  ...po s'e kisha provu naiher ket t'fundit ..edhe thash hajd mo po i hy studimit te ksaj teme tashi qe mos t'kem probleme kur t'vi rasti.
   
 3. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  o ujko ..do na e tregosh ate barsaleten apo jo?
   
 4. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  Nje punetor shkon ne nje fabrike per te kerku pune dhe pronari i thote: OK, do fillosh pune ke per detyre te levizesh ket leven ketu per 8 ore.
  Fillon ky, 8 ore vetem levizte leven me dore. Ne fillim u lodh, i lodhej krahu, pastaj avash avash filloi te mesohej, dhe duke punuar bonte edhe muhabet.
  E shef pronari, i thote: ja paske marre doren keshtu qe po te ngre ne pergjegjesi, tani do levizesh njekohesisht dhe ket leven tjeter, keshtu do punosh me dy duart.
  E vazhdoi ky te punonte me dy duar, ne fillim prape u lodh dhe pastaj ja mori doren dhe prape duke punu bonte dhe llogje me punetoret e tjere.
  E shef prape pronari i thote, hajt se ja more doren, tani ke per te lujt dhe keto pedalet ketu njekohesisht me levat.
  E filloi prape punetori, ne fillim me zor i kordinonte, lodhej, pastaj ja mori doren dhe duke punu prape bonte dhe muhabet.

  Kur e shikon prape pronari i thote: Bravo mor djale, ti qenke punetor, meqe qenke goxha i zoti, merre dhe fshesen, fute ke by***, dhe duke punu dhe do tundesh sa andej knej qe te pastrosh njekohesisht dhe vendin!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  Tjeter: shkon njeri per te kerku pune dhe ne interviste pune i thone, sa kile mund te ngresh ti?
  -Po, nja 100 kile thote ky.
  - Shume mire, do te te provojme, po i ngrite do te te mbajme ne pune.
  Shkojne keta dhe ky me shume zor mezi i ngre 100 kile.
  Pronaret e shofin, i rrafin shpatullat dhe i thone: - Bravo, i ngrite 100 kile, tani detyra jote eshte te rrish keshtu 8 ore!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Raste Studimi *DELETED*

  Shkrimi u fshi nga EBM
   
 7. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Raste Studimi *DELETED*

  Shkrimi u fshi nga EBM
   
 8. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Raste Studimi

  Dua nje mendim do jua vleresoj shume faktin nese do me jepnit nje ide per ndonje teme diplome mbi te cilat mund te gjej informacion dhe te jete dicka e vecante.
  Pres mendimet tuaja.
  Flm!
   
 9. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  Lips cfare profili ke zgjedh ti?
   
 10. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Raste Studimi

  Manaxhim por ska gje mirepres cdo ide /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  Lips e paskam pak te veshtire te te sugjeroj nje teme me kaq sa mbaj mend nga Fakulteti, por nese ti sjell nje liste te temave prej te cilave duhet te zgjidhni, mbase ta gjejme nje kompani shqiptare per ta konkretizuar temen, apo te ndihmojme me info shtese.
   
 12. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  Hmmm, pak e veshtire te marresh tema te manaxhimit, mund te te sugjeroja nje teme per konfliktin e agjensise (manaxher-pronar) dhe kostot qe kjo sjell.
   
 13. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Raste Studimi

  Mund te me ndihmoje ndonjeri nga ju per materiale per nje rast studimi per Vendimmarrje.Mund te me japi info dhe per kompani te huaja nuk eshte problem.Dua menyren se si nje kompani vepron per te marre nje vendim strategjik dhe si perzgjidhet ai.Do tjua dija per nder.Flm
   
 14. genci87

  genci87 Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  kush ka mundesi ndonjeri prej jush te me ndihmoje me nje detyre kursi ne drejtim marketingu ( behet fjale per konkretizimin e nje teme nga lenda e drejtimit te marketingut me nje firme cfaredo)
   
 15. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: LiPS</div><div class="ubbcode-body">Mund te me ndihmoje ndonjeri nga ju per materiale per nje rast studimi per Vendimmarrje.Mund te me japi info dhe per kompani te huaja nuk eshte problem.Dua menyren se si nje kompani vepron per te marre nje vendim strategjik dhe si perzgjidhet ai.Do tjua dija per nder.Flm </div></div>

  Lips shiko te perqendroesh te ndonje kompani per te cilen ka shume info. Psh kur nje kompani vendos te hapi filial ne nje shtet tjeter.
  Kuptohet qe do ta hapi nese shikon potencial perfitimi dhe ne ate rast do kryeje me pare studim tregu. Normalisht qe do perfshije nje SWOT analysis dhe ca raporte te gjendjes ekonomoke e politike ne shtet, perfshi edhe te dhenat demografike, potenciali i kerkeses, perchasing power and so on.

  Shembuj

  MacDonalds ne Shqiperi. Pse akoma ska MacDonalds ne Shqiperi po ka ne Bullgari psh. Tjeter vendim strategjik i Macdonalds ishte ndryshimi ose shtimi i llojit te ushqimeve pas atij skandalit Supersize me. Tani ofrojne healthy kids meals e gjera kshu.

  Starbucks. Nuk e di nese i njeh po eshte e preferuara ime. "It's not about coffee, it's about lifestyle". Edhe ata s'kane filial ne Shqiperi.

  Pastaj mund te shkosh me tutje me tregun e sherbimeve. Te themi psh Banka Amerikane qe vendosi te hapi biznes ne shqiperi. Per kete mudn ta kesh kollaj te gjesh info po te njohesh njeri qe punon andej. Mund te te shpjegojne historine si erdhen ne Shqiperi, cfare plani kishin dhe si e realizuan. Me duket se eshte blere nga nje banke tjeter ajo tani.

  Ose ne tregun e ndertimeve mund te shikosh prezencen e kompanive te huaja dhe pengesat qe hasin. Kompani qe terhiqen nga tregu shqiptar e kompani qe ngelin e akoma insistojne.

  Ose po te perqendrohesh ne plan me te ngushte firma Deka ne Shqiperi. Ata here pas here dalin me ndonje plan te ri. Me duket se do hapin a kane hapur nje qender te re tregtare. Ky psh eshte vendim strategjik.
   
 16. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: genci87</div><div class="ubbcode-body">kush ka mundesi ndonjeri prej jush te me ndihmoje me nje detyre kursi ne drejtim marketingu ( behet fjale per konkretizimin e nje teme nga lenda e drejtimit te marketingut me nje firme cfaredo)
  </div></div>

  Edhe per ty Mac Donalds.

  1. Si e diversifikuan shkallen e ushqimeve qe ofrojne pas skandalit gjyqesor dhe si e reklamuan. Psh doli Justin Timberlike qe kondonte "I'm lovin' it"

  2. MacdDonalds kids. Si perpiqen te hyjne ne shijen e brezit te ri qe ne moshe te vogel.

  Psh. ne Amerike femijet rriten me MacDonalds, Ronald MacDonald eshte popullor me kalamajte. Si perfundim ishin dy adoleshente qe hodhen ne gjygj MacDonalds se pretendonin qe i shendoshi MacDonalds. Nga njera ane MacDonalds ben fushata marketingu qe kalamajte te hane me shume, nga ana tjeter ka fushata marketingu me goca te reja e te holla si shkop. Duhet te kete plot info per kete ne google. Shif edhe ate filmin Supersize me se tregon si bejne marketing macdonalds. Good luck.
   
 17. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

 18. drivi

  drivi Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  Nuk e di nese mund te me gjesh nje detyre kursi ne manaxhim operacionesh.Do doja ta kisha nje kopje per konsultim.Thjesht do analizojme nje teme te librit duke marre si shembull nje organizate.

  Faleminderit!
   
 19. aniegli

  aniegli Primus registratum

  Re: Raste Studimi

  ju lutem kush ka mundesi te me ndihmoje me ndonje rast studimi per evazionin fiskal,ose materiale mbi te.....ju lutem nese keni mundesi te e ndihmoni...
   
 20.  

Shpërndajeni këtë faqe