POLITIKA DHE NE

Diskutime tek 'Politika Shqiptare (ne te gjitha trojet shqiptare)' filluar nga lutficoka1, 10 Jun 2018.

 1. lutficoka1

  lutficoka1 Primus registratum

  Lutfi coka/Politika e shteti

  Ekonomi politike

  Njё plagё nё kraharuer,

  Nё gjumё klasa punёtore

  Lidhur kёmbё e duar.


  Hajmedet,pёr ne medetA

  Hajmedet, pёr ne pёrvjet,

  Pёr ne pёrvjet ,pёr ne sivjet.

  Prit njё muaj, prit shumё vjet.


  Hajnat coptuan vendin

  Njeriun ,trollin e kohёn.

  Atdheun tokё nё zjarr

  Atdheun frymё e mallё.


  Ngrihet poshtё, bije nё varr.

  Ёshtё arbitёr i kёsaj shoqёrie

  Epaskrupullt e vёrbuar,

  Drejtёsi kёtu nuk ka

  Politikё e gabuar.


  Mbarsur nё botё e vende

  Shtruar lindёn mendime,

  Spekullime me prapaskena

  Me helmin e gojёs ndyjnё tokёn.


  Rezikohet sovraniteti

  Nga politika mashtruse,

  Pёr shfrytёzim,jo zhvillim

  Me gёnjeshtra mbajnё shtetin.


  Ky shtet analfabet

  Bёn çdo ditё eksperiment.

  Uzurpuar me dituri

  Patriotёt i vret i burgosi .


  Qeverisje e habitur

  Ekonomia shkon nё kanal,

  Teori gjithё gёnjeshtёr

  Ky shtet eksperimental.


  Kjo strukturё shtete vasal

  Ku gomari bёhet mbret.,

  Ushqime shumё vitale

  Ҫ’po na gjen o milet.
  Gozhda ther mendimin

  Artin, shkronjёn e fjalёn.

  Thika nё terr ndrin

  Ther tё riun,thёr njerin.


  Kjo demoktraci

  Nё letёr ёshtё liria,

  Degjenerim ,o njerёz

  Mashtrohet rinia.


  Lufta pёr pushtet

  Egёr zhvillohet,

  Korrupsioni flagrant

  Nё vend shumohet…


  Inflacioni te ne

  Thonё e ka bota,

  Ngrini çmimet,tё kursejmё

  Shtёrngo rrypin ,o milet..


  Politika çdo gjё vendos

  Formalitete me votё.,

  Me polici te dera

  Njerёzit ankohen kot.  Kёtё qeverisje

  Se kupton as gomari,

  Ёshte teori fiktive

  Frymёn ta merr sё pari.


  Kjo politikёёshtё si limё

  Nё popull zotohet,

  S’tё jep asgjё,por tё merr

  Birёn e rrypit ,fort shtёrgohet.


  Kjo varfёri e qeverisё

  Na ka fut nё siklet.

  Kёtё program e ka stёrvitje.

  Shtёrngo rrypin ,o milet.!


  Pёr rreth ka terrin

  Futur nё burg tё thellё.

  Jeta rёndohet si zhiva

  Duke parё veç skёterrё.


  Dritёёshtё jeta

  Si gjallesё mbizotron.

  Ҫelin lule ,thahen kёneta,

  Vjen njё dite, populli s’duron.  O shqiptarё tё mjerё!

  Si lypsa derё mё derё,

  Levizi Shqipёria e terё

  Pa shtet,pa shpirt pa vlerё.


  Pse tё duhet detyra?

  Nuk ju duhet puna?

  Djersa shfrytёzohet

  Pastaj vjen dhuna.!?..


  Nё ushqejmё botёn

  Mineralet po vidhen.

  Pse jo dhe Ne

  Pёr bukёn po dergjen.


  Na prêt dorёn

  Kur proteston.

  Me duar e hekur

  Ta mbyll gojёn e poshtron.  Vriten njerёzit

  Porsi kunguj.

  Porsi derrat

  Grumbuj-grumbuj.


  Vdekje aksidentale

  Vrasje me shumё elegancё.

  Vdekje nga informaliteti

  Vrasje prej tradhetisё.


  Djemt e shqipes

  Me duar e fletё.

  Nё vende tё huaja

  Atje kanё metё.


  Bijtё e shqipes

  Pёr ca dollarё.

  Pёr rreth botёs

  Si gjynahqarё.


  Humbi nderi

  Humbi mundi,

  U dogj shpirti

  U tha truni.

  Anё e mbanё

  E mbuloi shkrumbi.

  Shpinёs sonё i bjen druri.


  Na bije druri

  Na bije plumbi.

  I miri ,kёtu humbi

  Humbi dhe trimёrija.


  Me kёmbё nё akull

  Nje shtet i kalbur.

  T çorjeton gati

  Me dhёmbё tё hapur.


  S’tё njeh politika

  Se je njeri i mirё.

  Nuk njeh as veten

  Nuk shijon as lirinё.


  Kryeministra pseudopatriot

  Patriot me fjalё.

  Difiqit nga koka

  Na futen nё valё.
  I kёnaq paraja

  Jetojnё shumё mirё.

  Me armiq si varri

  Thonё jemi mirё.


  Dheu pёrmbi varr,

  Ka shumё robёri

  Dhe digje nё zjarr

  Pёr tё heq zingjirё.


  Zogu i shqipes

  Me krah e fletё.

  Nёpёr botё

  I mjerё ka mbetё.


  Zogu i shqipes

  Pёr ca dollarё

  Pёr rreh bote

  Gjysma gjynahqarё.


  Asnjёherё e jona

  Qeverisje e pabesё.

  Pёr tё patur Shqipёri

  Duan pushkёn kresё.


  Shqipёri dukesh e lirё

  Duke pёrcjellё nё dy

  Por jemi nё zingjirё

  Pa duar ,pa sy.


  Tё kem njё grushte tё fuqishёm

  Pёr triumfin e lirisё,

  Do kisha çarё padrejtёsinё

  Mu nё zemёr tё rinisё.


  Humbi nderi

  U dogj shpirti,

  U tha truni

  Shpinёs sonё i bije druri.


  Kjo ёshtё teoria

  Ёshtё masakrimi.

  Ku derdh lot mjerimi

  Quhet mbi sundimi.


  Nga politika je i lirё

  Por jam shumё acar.

  Jam i ngrirё

  Shume rendё..
  Per ne ёshtё atje ,ku del bari

  Edhe eshtrat nё mёrgrim

  Tё tretur porsi skllavi…

  Pёr ne veç mjerim!.
   

Shpërndajeni këtë faqe