Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Petroninsja, 17 Nov 2002.

 1. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Miq te dashur te AF,

  Me lindi nje pyetje dhe thashe ta ndaja me juve.
  Gjate jetes sone njihemi me shume njerez dhe jemi ne kontakt te vazhdueshem me ta, ne pune, shtepi, shkolle, rruge, lagje deri tek nje bisede e castit ne dyqanin e zarzavateve.
  Pyetja ime eshte ku njihet njeriu se kush vertet eshte, ne cambjent?
  Kam degjuar dikur se ne bixhoz sheh natyren e vertet te njeriut. Se di sa e vertet eshte.
  Nga ana tjeter dikush me permendi sot se ne relata pune e sheh personin e vertet sesa u preket interesi.
  Po ju si mendoni?

  :confused:
   
  scadarsko likes this.
 2. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Njeriu i vertete njihet :

  Kur ke ndonje hall dhe mundohet te te ndihmoj , me c'i eshte e mundur.

  Kur te keshillon ne se mendon se je ne gabime.

  Kur te flet hapur edhe ne se e din qe ti mund te ofendohesh, e mendon gjithmone te miren tende.

  Kur eshte gati te hedh poshte nje shoqeri, edhe perse mund te vuaj, vetem per te miren tende.
   
 3. tirana

  tirana Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Ne fillim duhet njohur vetja mire, po mir ama. Kur te zbulosh cepat me te larget te karakterit tend (dhe ti pranosh), ateher do e maresh vesh se njerzit nuk eshte kollaj ti njofesh. Duhet kohe.
   
  oksana likes this.
 4. Ela

  Ela Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  I totally agree with paperina
  Njeriu njifet ne caste te veshtira :cool:

  :rockband:
   
 5. astrit

  astrit Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  une mendoj duke kullotur lopen
   
 6. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Njeriu i vertete njihet thjesht nga ato qe thote dhe nga ato qe bon prapa kurrizit tend . Dikush mund te te tregohet i qeshur, i dashur , rob zoti , te ndihmon por ne nje ambjent ku ti nuk je prezent thote te zinjte e ullirit . Fatkeqsisht kjo eshte veti e shqiptareve ( femrave sidomos ) .
   
 7. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  kur ke hall ose je ne situate te veshtire.
  kur je mire te gjithe te duan dhe acting like your friends. kur kurba e jetes ndryshon for some reason e shikon se si ai rrethi i madh i qejfit pakesohet drastikisht and those who stick with you still and love you unconditionally are your real friends.
   
 8. Edi21

  Edi21 Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  njeri njihet ne te veret vetem ne kohra te keqija, ajo ti nxjerr lakrat te lart e te palart se cili je ne te veret. se ne kohe me diell jemi te gjithe te mire.
   
 9. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Njeriu i vertet njifet
  Ne kurbet.
  Ne tregti.
  Tek paraja.
  Dhe tek femraaaaaaaaaaaaaaaaaaa..
  Ska kundershtim per ketoooooooooooooooooooooooooo.
   
 10. LlamBo

  LlamBo Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Per mendimin tim ne maredhenie pune mund te johesh nje njeri mire.
   
 11. insane

  insane Guest

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  kur jeton me te, ndoshta ne te nejjten dhome ose thjesht ne dhoma te ndryshme por ne te njejten shtepi.

  meson gjithcka per te, ( jo te kaluaren ) por cdo te mire, e cdo te keqe te tij/saj.
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Ja dhe nje version qe s'e ka dhene askush:

  Njeriu njihet atje ku eshte i sigurt se askush nuk e njeh, kur fsheh identitetin dhe abuzon me kete gje.
   
 13. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Ne shume momente mund te njihet . e para eshte Ne dite te veshtira kur te jep Nje ndihme morale ose materiale . Por dhe ajo qe tha Kordelia eshte e vertete ... Ne kurbet Njihet se si eshte ...
   
 14. Guest

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Njeriu nuk njihet asnjehere, pasi asnjeher nuk jemi ata qe ishim dje apo ata qe do te jemi neser. Njeriu eshte qenie ne evolim te vazhdueshem qofte i marre si gjini e pergjithshme ashtu edhe si subjekt individual. Eksperienca kataklizmike apo edhe normale ndikojne rregullisht ne lemimin apo ciflosjen e ashpersimin e perceptimit tone mbi boten qe na rrethon dhe vetveten. Per pasoje dhe reagimi yne ndaj saj do te ndryshoje ndoshta ne menyra qe ne nuk i prashikojme. Pra ne ndryshojme, dhe kjo ne menyre te pavetdijshme. Ne cdo moment koordinatat tona ne spektrin e vetnjohjes jane te mjegullta pasi ndryshimi ne personalitetin tone, sado i vogel eshte i vazhdueshem. Rrethana te ndryshme nxjerrin ne pah aspekte te ndryshme te karakterit tone, ashtu si njerez te ndryshem ne rrethana te njejta kane po kete reaksjon. Pyetja per mendimin tim eshte "A arrijme ta njohim ndonjehere veten?", dhe nese Po, "A eshte kjo njohje e vetvetes e gjithanshme?". Nese arrihet kapercimi i ketij hapi atehere mund te tentojme te hedhim ate tjetrin qe eshte edhe me vigan, "Eksplorimin dhe njohjen e dikujt tjeter".
   
 15. Mistrec_Tirone

  Mistrec_Tirone Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  vallaj me i menjen me Paperinen jom ne sjon ato gjonat e tjera qe thoni ju jo ke parja pjo ke tregtija e gjona tjera vetem ato qe tha paperina jon tamom
   
 16. XimiTr

  XimiTr Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Njeriu dhe shoku njihen ne Emigracion ose ne mardheniet me te dashuren/in tend.
  Neper kafe ,thashetheme te perditshme apo tregti nuk mendoj se mund ti njohesh njerezit mire !
   
 17. anis

  anis Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  im gjysh thoshte se njeriun e njeh "karrikja"(posti) se ngrohet nga poshte( te ndenjurat) e fhtohet nga lart(koka).
  e ta mendosh mire s'e ka keq! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Hahahahaha Nottturno me shkrive,
  e paske patur burre te zgjuar gjyshin
  e forte ajo replika /pf/images/graemlins/smile.gif
  Vallahi si dihet edhe posti e nxirrka fytyren e vertet te njeriut.
  Per mendimin tim sic e thane dhe disa nga parafolesit njeriu shihet ne momentet me te veshtira, kur ke nevoje per dike per dicka sa do jete i gatshem te jete prane teje, aty shihet njeriu i vertet......

  Dashuria, kenaqesia e te qenit 2, frika se mos behesh 3, tmerri se mos ngelesh 1...
   
 19. TEA

  TEA Forumium maestatis

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Siç e tha dhe shumica prej jush : momenti me i mire eshte ateher kur ti kujton qe te kan ren ter hallet e botes mbi supe e vjen nje mik qe te ndimon per ti mbajtur .
   
 20. nardi71

  nardi71 Primus registratum

  Re: Ne c'ambjent njihet njeriu se kush vertet eshte....

  Njeriu eshte qenie me se e komplikuar nga cmendohet,Si i tille as qe mund te mendohet se mund te njihesh nga nje bashknjeri.
  Mund te krijojme nje vizion te siperfaqshem per njeriun statik,por jo per njeriun si pjese enje shoqerie ne ndryshim.
  Une personalisht mendoj se e njoh vetveten por kam kuptuar se jam teper variabel ne shume dimensione dhe shpesh edhe i kundertt me veten -pra ne fakt une nuk jam ne niveline e vetaktualizmit(per ata qe e kane studiuar biheviorizmin)
  Po ju a e njihni veten tuaj?
  Ne se keni predispozite negative dhe doni te ngrini nje negativizem per personin qe doni te njihni ,jepini atij para,studioheni ate kur eshte ne pushtet.dhe skeni per tu deliziuonuar nga raporete qe do ngrini me te pas kesaj.
  Sami Frasheri ne fjalorin e tij ka thene;kur e do dike ai te duket i persosur,fillo te mos e duash dhe do kuptosh se sa i shtermbere ai eshte.Faleminderit
   

Shpërndajeni këtë faqe