Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

Diskutime tek 'Programet dhe Programuesit' filluar nga engjelli, 18 Dec 2002.

1. engjelli

engjelli Forumium praecox

Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

nuk eshte problemi tek hapsira ne hardisk (se kam 15.0 GB te lira) po problemi eshte se kur dua te perdor nodnje filter ne photoshop ne vend qe te me transforoj fuguren tregon kete mesazh : insffcient free memory... si tja bej...
    dhe dy here me doli ne kompjuter nje mesazh qe kishte nje problem serioz. pastaj tek Windows Task Manager tek Processes kam nje svchost qe eshte pese here..

2. aspahiual

aspahiual Primus registratum

4Eden:pervoje njehere qe ta riinstalosh photoshpin.
    Kurse sa i perket svchost dhe une kam te njejten gje,biles jo 5 po 7 cope te mira:).
    E ka kush idene se care rroli kryen ky svchost?

3. engjelli

me duket se e rregullova kete problem...
    pervec photoshop 7.0 kisha dhe ate 6.0 qe ishte ngaterruar me 7.0 dhe funskionon te dy njekoesisht dhe skishte kujtese te mjaftueshme.. ky eshte shpjegimi im.. /pf/images/graemlins/smile.gif

4. Albert

Albert Primus registratum

Me sa di une, svchost eshte nje proces brenda te cilit ekzekutohen serviset e ndryshme te windows-it, dhe ne varesi te serviseve te instaluar ke nje numer te caktuar instancash te svchost.

5. engjelli

:cry:

6. oneo

oneo Forumium praecox

ndersa per mendimin tim nuk eshte ashtu.

une them se mund te kete ndonje anomali ne windows (mos ka ndonje virus????)

7. engjelli

une kam norton antivirus 2003 professional edition dhe me ate skanoj pc-n dhe sme thote qe kam virus... :confused:

p.s: cfar do me thene Master boot Record hde Boot Record???

8. Tetovari

Tetovari Primus registratum

Shko dhe beja nje scandisk apo duhet renditur programet që dotë thotë se ndoshta PhotoShopin e ke te instaluar ne shumë sektore në hardsik
    çdo herë kur reinstalon dhe pastaj instalon dotë thotë se programi ka mundësi apo instalohet në shumë sektora.

Ju pershendes

9. engjelli

kush mund te me gjej Visual Basic. Do me bente nder te madh. Kam provuar ne internet po pa rezultat.

Edhe dicka tjeter... cfar lloj Kazaa-je te perdor???

ciao

10. Faust

Faust Primus registratum

Eden duhet te shkosh tek edit , preferences , memory & image cache dhe te vendosesh aty se sa perqindje do ti lesh photoshopit per te perdorur.Pastaj po tek preferences ke dhe plugins and scratch disc. Vendos si scratch disc te pare ate hd qe ka me teper hapesire dhe keshtu me radhe deri tek i fundit. Kuptohet qe ketu logariten si HD particionet e ndryshem te krijuar brenda sistemit tend. Kurse per sa i perket memories ram sa me teper aq me mire. Une kam 785MB dhe sinqerisht ka raste qe nuk mjaftojne. Por duhet dhe te prranoj qe programet qe kam te hapur fluturojne. 256MB ram jane shume pak duke llogaritur qe WinXP per te funksionuar shpenzon 100MB pa hapur asnje lloj sherbimi dhe programi. Bejini vete llogaritjet se sa hapesire mbetet per te perdorur me programe te tjere per me teper photoshop qe kerkon shume hapesire.
    PS: Me te mbaruar hapesira ne ram fillohet dhe shkruhet ne hd tek hapesira SWAP duke ngadalesuar dukshem shpejtesine e egzekutimit apo hapjes se programeve.

11. engjelli

fasut flm shume por... ate pyetje e kam bere shume kohe me pare... pyetja ime tani eshte ose me sakt kerkesa eshte:

kush mund te me gjej Visual Basic. dhe cfar lloj Kazaa-je te perdor???

/pf/images/graemlins/smile.gif
    ciao

12. engjelli

me sa shof asnjeri nuk ju pergjigj kerkeses time lart...... ishalla i pergjigjeni kesaj pyetjes qe do bej tani.... ose me sakt ishalla me ndihmoni per problemin qe kam me kompjuterin.

Kur krijoj nje account te ri me perdorim te kufizuar me nje fjal limited account exlporeri nuk me punon, kurse kur krijoj nje administrator account ajo punon. Si i behet????

kur klikoj My computer, My documents ose Internet Explorer me del nje mesazh qe ka te bje me nje Runtime. Mesazhin se mbaj mend tani.
    ishalla me ndihmoni /pf/images/graemlins/frown.gif

13. Besnik Bleta

Besnik Bleta Forumium praecox

A mundet dikush të më spiegojë se përse shërben një funksion (mbase i pranishëm dhe në MS Word) i quajtur në Anglisht "Mail Merge"?
    Më shumë se një spiegim do ishin të mirëpritur.
    Falemnderit

14. POMPACIU

POMPACIU Forumium praecox

15. Besnik Bleta

Besnik Bleta Forumium praecox

Falemnderit. Si do të mund t'i afroheshim në Shqip?

16. engjelli

tungjatjeta!
    kam nje problem me kompjuterin tim. me duket se me eshte prishur extensions-i exe (application),
    nuk me hape anje program... domethene cdo gje qe ka prapashtesen exe nuk e hap.

pershembull: kur hap photoshopin me exe ajo se hap por kur hap ndonje dokumet qe e ke bere me photoshop (psd) ajo e hap. pra fain e ka exe.

si i behet??? /pf/images/graemlins/frown.gif
    sa here qe hap nje program me del ky mesazh:
    The file does not have a program accociated with it for performing this action. Create an accociation in the Folder Options in the Control Panel.
    se cfar duhet te krijoj aty une se kam idene.
    shpresoj te me ndihmoni e kam shume urgjente.

ciao

17. Faust

Faust Primus registratum

Mmmmmmmmm...
    Reinstall windows :|

18. engjelli

kjo do ishte gjeja e fundit qe do beja.....

19. Tetovari

po cfare windowsi perdorish?
    shtoja cd dhe regullo Repare!!!!

Për ate që hape acount jepja ati acountit të ri që hapish të drejtat e administartorit, pastaj krejt të funksionon si duhet apo mvaret se cfare windowsi perdorish.

P.S ato që kerkojnë ndihmë pershkruani ma mirë problemin gjithashtu dotë ishte mirë nëse tregoni cfare Windowsi perdorni.

Ju pershendes

20. Tetovari

Hi
    Nuk e di sa ke njohuri mbi kompjuterin por cfare ke fshir me zort apo prishur.
    provo shtoja CD dhe kur të vjen deri tek ajo faza që te pyet a deshiron te instalosh apo në Anglisht REPARE atëherë shtyp repare
    por dotë ishte mirë të tregosh se cfare Windowisi perdorish.
    Nëse ske diçka të vlefhsme reinstalo windowsin
    apo dergojë ato të pinën që ke bërë psh në D:
    dhe instalo në C: widowsin

si i behet??? /pf/images/graemlins/frown.gif
    sa here qe hap nje program me del ky mesazh:
    The file does not have a program accociated with it for performing this action. Create an accociation in the Folder Options in the Control Panel.
    se cfar duhet te krijoj aty une se kam idene.
    shpresoj te me ndihmoni e kam shume urgjente.

ciao [/QB][/QUOTE]

Shpërndajeni këtë faqe