Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

Diskutime tek 'Programet dhe Programuesit' filluar nga engjelli, 18 Dec 2002.

 1. Altini

  Altini Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Pershendetje!
  Une kam win. 95, por mund te gjeje edhe milenium etj.
   
 2. the-skull

  the-skull Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  mire e ke 95.Ke mSN ti?
  The-skull
   
 3. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  fabi_vogel: Instalo Linux. Me pas veri nivelet e aksesit -rw------- dhe s'ke nevoje per programe me password /pf/images/graemlins/laugh.gif


  -----------------
  "When God created sunrise, He was trying to copy your smile."
   
 4. Altini

  Altini Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  jo nuk kam msn...
   
 5. Elian

  Elian Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  /pf/images/graemlins/tongue.gif Gurax :smash:

  Fabi_vogel, nuk ja del me windows ti vesh password, po mund te besh nje pune tjeter, ti besh te padukshme /pf/images/graemlins/smile.gif
  Mjafton nje rightclick te folderi, properties, dhe te ajo tabela qe te hapet te aktivizosh opsionin per ta bere te padukshme.
   
 6. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ja e bera te padukeshme... po pastaj si ta bej te duksheme??? :confused:
   
 7. POMPACIU

  POMPACIU Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Mbi Autorun.inf Pergjigje per Drita'n

  File Autorun.inf duhet te ndodhet ne direktorine baze te CD's i cili me pas do te kerkohet automatikisht nga Windows. Ne kete file ndodhen 3 linja kryesore qe jane:

  [autorun]
  open=setup.exe (ose psh: index.htm, image file si me.jpg etj!)
  icon=setup.ico


  Ne rastin konkret Setup.exe (file) duhet te ndodhet ne direktorine baze te CD's.

  Nqs kerko mund te gjesh disa programe falas online te cilat lejojne krijimin automatik te kesaj dosjeje(autorun.inf) e cila mundeson aplikimin direkt te programeve ose fileve, une gjithmone preferoj gjerat e thjeshta si ky programi ketu poshte:

  Autorun.inf Maker
  shkarko (56k) for Windows 95 or higher or NT
  shkarko Zipped (21k) for Windows 95 or higher or NT

  Ose dicka me e avancuar si kjo ketu:

  [​IMG]

  shkarko Autorun Maestro Package (~670 kb)

  Autorun Flopy ose Zip drive.

  Eshte e mundur pervec CD's te behet autorun edhe nga flopy ose zip drive. Kjo karakteristike qe shpjegohet me poshte punon me version te Windows 95 dhe 98 + 98se jo te mevonshem! Ne kete proces na nevojitet ndryshimi i disa linjave ne REGISTRY, fillimisht e hapim ate dhe kerkojme si me poshte per: "NoDriveTypeAutoRun"

  | HKEY_CURRENT_USER
  |- Software
  |-- Microsoft
  |--- Windows
  |---- CurrentVersion
  |----- Policies
  |------ Explorer
  |------- "NoDriveTypeAutoRun"

  Me pas dryshojm vlerat e saj nga 0000 95 00 00 00 ne 0000 91 00 00 00 dhe klikojme OK.

  by pOMPA
   
 8. POMPACIU

  POMPACIU Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Persa i perket PEAR, Drita hidhi nje sy dhe studio pak tek kjo faqe http://pear.php.net/manual/en/html/index.html sepse me sa shikoj eshte nje proces i gjere per instalimin dhe funksionet e tij si gjuhe.

  --/--

  Pergjigje per fabi_vogel

  Si gjithmone ndodhen programe me shumice ne Rrjet per c'do gje ne kete rast per sigurimin e Dosjeve. Ne sistem Operator WINDOWS nje program profesional per mbrojtjen e dosjeve dhe sigurimin e tyre duke i vendosur kode ose duke i fshire fare nga shikimi i syve te padeshirueshem eshte: "Folder Guard" i cili te jep keto mundesi ne perdorimin e tij:

  With Folder Guard you can:*

  Hide files and folders without encrypting them
  Lock files and folders with passwords
  Make files and folders read-only to protect them from damage
  Restrict access to Control Panel and other resources
  Prevent users from installing unauthorized programs
  Prevent users from running programs from the floppy disks
  Prevent users from reformatting local drives
  Restrict access to the Dial-Up Networking settings
  Prevent access to the Date/Time settings
  Monitor the logon and disable the CANCEL button on the password window
  Restrict software downloads from the Internet
  Restrict the Save As Wallpaper command
  And more...

  reference:
  http://www.folder-guard.com/

  rishikim i parakohshem:
  [​IMG]

  shkarkoje:
  fgpro.exe (610 KB) - Folder Guard Professional
  Per Crack dhe Serial number perderisa eshte version me pagese kontaktoni ne privat!

  by pOMPACIU
   
 9. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  hey... une i vura password nje folderi.. dhe porovova te hyja po sme kerkoj password...
  si tja bej???
   
 10. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  hey pompa... tek Guard Folder bente ai Hidde per folderat po password JO dhe me jep nje key per Guard Folder.

  Kurse tek Autoran sbehet gje pa rregjistrimin... neqoftese ke ndonje kod ma dergo ne privat...

  Nje pyetje..
  ka ndonje program qe te besh ndonje program te thejsht?????
   
 11. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  te besh nje mirc pershembull ose winmapp
   
 12. Altini

  Altini Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Faleminderit "Pompaciu"...
  Sa i perket autorun-it çdo gje e qarte...
  Kurse pear, akoma s'kam vene gje ne vije.
  Tani une "paketen" Pear, e kam ne folderin Php (kur kam instaluar Php), por mesa kam marre vesh, duhet te shtoje dicka tek php.ini (gje qe nuk di se cfare dhe te cili rresht).
  Nuk e di vetem kaq eshte puna, apo ka edhe me shume??
   
 13. POMPACIU

  POMPACIU Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  I referuar nga diku rruga per instalimin e PHP ne Windows Platform system ME / Win32 eshte si me poshte:

  * Fillimisht shkarkojme versionin e PHP qe duam te instalojme.

  * Zberthejme dosjet me UNZIP si me poshte:
  path: c:php

  * Kopjojme dosjen php4ts.dll tek:
  path: c:windowssystem

  * Me pas kompjojme dosjen php.ini tek:
  path: c:windows

  Konfigurimi i dosjes PHP.ini

  * Hap me nje program TEXT EDITOR dosjen PHP.ini dhe shiko per kete linje:

  ;include_path = ".;c:phpincludes"

  ndryshoje kete linje si me poshte:

  include_path = ".;c:;c:php;c:phppear"

  bej save(ruaj informacionin e ndryshuar) dhe mbyll editimin e dosjes.

  Nqs nuk ben ndryshimin e mesiperm atehere do te dalin gabime te tilla si:

  Blank Page
  Warning: Failed opening '/home/desilva/public_html/index.php' for inclusion (include_path='.;c:php4pear') in Unknown on line 0

  by pOMPA
   
 14. ^endri^

  ^endri^ Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  pompaciu
  rofsh per serialin e folder guard po spertove ma nis icik edhe crack. Se seriali sme beri pune, prape ma hiqte mbrojtjen duhet qe ta kisha version te plote!!

  rofsh
   
 15. Altini

  Altini Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Pompaciu edhe njehere faleminderit, duket se tani, per here te pare funksionon dicka me Pear.
   
 16. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  hey...
  pse kaza nuk ecen me xp?
  nxerr nje error tek explorer dhe ge mbyll gjithmone internetin
  nuk te le te perdoresh tastieren... domethene sa here qe shtyp nje tast tel error dhe thote se duhet te hequr gjithcka?

  mbasi heq (cinstalon) kazaa-n gjithcka eshte ne rregull
   
 17. GuJack20

  GuJack20 Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Mua Kazaa me ecen ne rregull me XP...

  çfare errori te del ty?
   
 18. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  tani se mbaj mend mire se e kam hequr kazaan dhe sma jep me ate... po me sa mbaj mend thoshte qe Internet explorer duhet te mbyllur.. pastaj thoshte Send error to Microsoft D'not send error

  dhe nuk te linte te krijoje nje lidhje tjeter interneti...
  si i behet???
  e mora vesh qe ndodhte nga kazaa se pasi ja intsalova nje komshiu dhe mbasi u futem ne internet filloi ta nxirrte dhe atje...
  si tja bej???
  kazaa me duhet...
   
 19. GuJack20

  GuJack20 Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Provo se mos me Kazaa Lite Edition nuk ke probleme...
   
 20. TEO

  TEO Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ka bere download versionin e Kazaas me virus ky. E kishte marre dhe nje shoku im ate. Kane nje virus qe nuk e bente detect Nortoni. Merr McAfee beji nje scan computerit dhe ta garantoj une do kesh virus. Po e deshe kam une McAfee XP.
   

Shpërndajeni këtë faqe