Menaxhim dhe menaxhere

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga arterie, 27 Jan 2004.

 1. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Manaxhimi i Cilesise

  Per momentin dem na ben. Nuk kemi fuqi ekonomike te konkurojme ne BE, dhe kemi tregu qe s'kemi as kapacitet per te thith fonde qe BE jep. Ne fakt aktualisht shqiptaret pervec liberalizimit te vizave nuk do perfitonin ndonje gje tjeter nga futja ne BE.
   
 2. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Manaxhimi i Cilesise

  Po e kemi nisur me marreveshjet me vendet fqinje ,po dhe keto vende e si konkurrojme dot per nga cilesia.Duhet te kapim dobesite tona medoemos ,se kuptoj si nuk reagon qeveria fare ne kurajimin e prodhuesve shqiptar!!!!
   
 3. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Manaxhimi i Cilesise

  Sepse qeveria eshte e kapur nga joprodhuesit shqiptare dhe prodhuesit joshqiptare.
  Kontrollo ca strukturen e GDP ne Shqiperi dhe shiko cfare prodhohet!!
   
 4. ismaili

  ismaili Primus registratum

  Re: Manaxhimi i Cilesise

  besoj se manageri eshte njesoj si udheheqes.. pershtypja ime eshte se udheheqesi ka punen me te mire dhe gjithashtu me te veshtire.Kur punetoret ndihen te motivuar puna ecen mire se vret shume trurin por kur nuk arrihen rrezultated to rraportoje tek bosi.
   
 5.  
 6.  
 7. Erhan Krasniqi

  Erhan Krasniqi Primus registratum

  Ndërmarrësi është ai person I cili forman ndërmarrjën, ndërsa Menaxheri është është ai person I cili kryhen punët e administrimit të ndërmarjës. Aksionet e ndërmarrësve kryesisht bazohen në pranimin e rezikut të plotë që mund të shkaktohet nga rethina, në të vërtet rreziku element I ndërmarrësisë dhe I jep kuptimin e plotë asaj. Ndërmarrësi i sukseshëm duhet të ketë besim të madhë në aftësitë e veta dhe te besoj se do të mund të tejkaloj pengeat e pa pritura. Ai kupton se gabimet janë pjesë e jetës dhe pjesë e aktivitetit afarist. Ndërmarrësit janë persona që shumë pak janë të motivuar të arrijnë pushtet e pozitë. Për ndërmarrësin zhvillimi I ndërmarrjës është kënaqësi e vërtetë e paratë dhe profiti janë mjete me të cilat ai e matë suksesin e punës së tij. Ndërmarësit para se të punësohen në biznesin e vet shpesh I kanë ëndërruar punët, kanë mbetur pa punë, jo për shkak të papunësisë së tyre, por për shkak të konflikteve në rethinë që ka kërkuar dëgjueshmëri. Nërmarësi sipas natyrës është lider.

  burimi: http://menaxherat.com/ekonomi-2/ndermarsi/dallimet-ne-mesmenaxherit-dhe-ndermarresit/
   
  Sweety el likes this.

Shpërndajeni këtë faqe