Ku ti investoj paratë e mia

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Suedezi, 18 Feb 2003.

 1. Erison700

  Erison700 Forumium maestatis

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Nje shqiptar qe punon ne Norvegji si kamionist dhe merr rreth 35000 Kr ne muaj, dmth 4000$ per ty do te jete e pamundur. Leopardo ne Scandinavi eshte jeta e shtrenjte por edhe rrogat jane te larta.
   
 2. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Per sa kohe njerez si ty bejne shumicen ne Shqiperi s'kemi per te ecur perpara. Fatkeqsia e vendeve ballkanike dhe sidomos Shqiperise eshte se njerzit besojne tek barazia ndermjet njerzve. Kjo ben qe ti te masesh aftesine e te tjereve me aftesite tua. Mos harro asnjehere se gjithnje do gjenden njerez ne kete bote qe jane me te afte e me te suksesshem se ty, kushdoqofsh ti. Edhe Bill Gates qe eshte me i sukseshmi ne bote eshte i ndergjegjshem qe fuqia e tij dhe suksesi tij nje dite do te tejkalohen.
   
 3. Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Nje shqiptar qe punon ne Norvegji si kamionist dhe merr rreth 35000 Kr ne muaj, dmth 4000$ per ty do te jete e pamundur. Leopardo ne Scandinavi eshte jeta e shtrenjte por edhe rrogat jane te larta. [/QB][/QUOTE]
  **************************************
  Po ti Apache do ndonje mendje ku t'i investosh parate? /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 4. Markeljana

  Markeljana Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Leopardii,
  Ka shume gjera qe fitohen me djerse n.q.s. nuk perton dhe e di rradhen e punes. E kuptoj qe nuk eshte realistike per shqiperine, por eshte e mundur ne vende te tjera. Te siguroj qe kjo nuk eshte per "Dengla" por, une bej $80,000/vit-25% shkon per taksat, por ka boll per taksat, te shpenezoj dhe te investoj. Keshtu qe eshte e mundur te besh leke ne menyre legale.
  Thanx
  P.S. Suedezi, bjeru nje here kraheve per mua. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 5. Erison700

  Erison700 Forumium maestatis

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Jo sdu!!! :mad:
  Une skam ku te investoj se nese do te investoja ne fushen time, dmth aty ku un jam profesionist, eshte e pamundur te ndertoja nje fabrik qe te prodhoje pilota snow-scooter per te bere gara.

  Suedezo ai mendimi qe ke per veren eshte shum, shum i mire.
   
 6. Tupac

  Tupac Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  TE BESH $300 000 ESHTE NJE GJE.
  TE INVESTOSH $300 000 QE NUK DIHET SE SI I KE BERE
  ESHTE NJE GJE TJETER.
   
 7. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Sipas teje po te dish se si jane fituar parate te ndihmon per te zgjedhur investimin e duhur? Apo i qan hallin qe ka para?
   
 8. a-alket

  a-alket Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  shqiptaret gjithmone mendojne per makro-investime. I vika inot ktij qe pasi behet mekanik nuk hap dot nje fabrike...

  lidhu me dike dhe hap nje resort ne veri te shqiperise ku njerezit te perdorin snow-scooters psh. E kur te rritet kerkesa per snow scooters, hap nje firme per shitje/riparim/pjese kembimi...
   
 9. marko

  marko Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  O Suedezo, ik e blej kartodromin se ka njel pa zot.
   
 10. Tupac

  Tupac Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Suedez

  Neqofte se bere $300,000 per dhjete vjet te duhen te pakten keto dokumenta:

  Taksa te paguara shtetit ku punon $180,000

  Shpenzime per te jetuar $120,000

  Depozite ne banke $300,000

  Dhjete vjet gross income $600,000


  Po te thiren ne (Audit) te kerkojne faturat, nje per nje per 3 vjet, por kane te drejte te shkojne deri ne 10 vjet prapa.

  Nuk e ve ne dyshim si jane bere paret por duhet te hecesh sipas rregullave.

  Po investove paret ne nje zanat te ri te cilin nuk e njeh eshte njesoj si te luash kumar me $300,000.
   
 11. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  ej me thoni edhe mua si te fitoj 80.000$ ne vit .
  e ngrej edhe bythen nga kompjuteri.
  he se edhe taksat 25% i paguaj.
   
 12. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  mos e tepro tani!!!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Tupac

  Tupac Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  JO TE GJITHA MIZAT BEJNE MJALTE.
   
 14. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  mos e tepro tani!!!!!!

  /pf/images/graemlins/wink.gif

  Permbajuni temes ju lutemi dhe pa ngritje & ulje te shpeshta nga komp. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 15. tirana

  tirana Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Blej ca terrene afer aftostrades se te mesojn ato masnej ça me bo.
  Nese nuk je i specializuar ne diçka mos ju fut kot se do duhet te mahesh var me aftesine e te tjereve.
   
 16. Simpatikja.

  Simpatikja. Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Atje ku t'a shohesh te arsyeshme! :wink:
   
 17. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  Leopardii
  Anëtar/e
  Anetar/e # 1688

  Shkruajtur më 07 Mars, 2003 23:35
  --------------------------------------------------------------------------------
  me 300.000$ mund te besh shume gjera edhe mund te besh shume pak gjera.
  po ti kthesh ne lek do te kesh:
  300.000$*1300lek/$ = 390.000.000 lek
  shko bli bono thesari tek banka e shqiperise me maturim 3,6,12 mujore me interes rreth 12% dhe keshtu ke ne vit 46.800.000 lek vetem fitim ne vit.
  po ti pjestosh per 12 muaj i bje qe te marresh 3.900.000 lek ne muaj dhe 130.000 lek ne dite.
  vetem me interesat mund te jetosh shume mire.
  i vetem rrezik eshte zhvlersimi i lekut ne krahasim me valutat e forta.
  por meqe ti deshiron te jetosh ne shqiperi edhe per cdo investim tjeter rreziku i cvlersimit eksiston.
  sa ta marrin vesh qe ke per te prishur 130.000 lek ne dite do te kesh edhe shume "sukses" me femrat.
  cfare do me shume nga jeta: ha pi e ......
  nje here jetohet.
  shko e ngaterrohesh kot me tulla e cemento e pallate.


  Sot dollari amerikan eshte me pak se 1200lek dhe po te shtojme edhe 4,1% interes per 6-muaj ne valut LEK qe do te jepte banka ai 300.000 dollar qe kishe ne fillim te vitit do te ishin bere 340.000.
  do te fitonte 40.000$ ne 6 muaj qe do tja kishin zili cdo njeri edhe per me shume pa punuar fare vetem duke bere 2 udhetime (1 ne fund te shkurtit e 1 ne fund te ketij muaji)
   
 18. Olta

  Olta Forumium praecox

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  investo per bashkimin e fermave te fshatrave rreth qytetit tend dhe paisi me makineri moderne sepse na mbyten specat e domatet greke,dhe pastaj beju reklame duke nenvizuar se sa e rendesisheme eshte blerja e prodhimeve te vendit per ekonomine e shqiperise.
  megjithate duhet te njohesh njerezit e duhur ne shqiperi pasi: trimi i mire me shoke shume.
   
 19. lir

  lir Primus registratum

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  ka te drejte olta...vetem thirri si pulat ti se pastaj dine se cbejne ato, jane mesu ne koperative...me kete rast meso dhe ti noi gjo nga drejtimi :smash: :smash:
  olta==>>> :wave: :wave:
   
 20. hot

  hot Hotgirl

  Re: Ku ti investoj paratë e mia

  suedez,pershendetje njehere,se kushedi jemi komshinj..edhe une ne suedi jetoj!!
  hmm tja nisim nga e para: ne fakt me duket njecike si e pabesueshme ajo puna e 300 mije dollareve per 10 vjet,sepse sic the ti,ti ke qene gjithandej neper europe,e qe te gjesh nje pune te hajrit e fitimprurese duhet te ngulesh ca kohe ne nje vend!!
  nuk di asnje te dhene per ty,kshu qe smund te them se si i ke bere ato para,po apo jo ne menyre legale!!
  nejse kjo pak rendesi ka!!
  doja vetem te te thosha qe para se te hapesh ndonje biznes,konkretisht ajo e prodhimit te veres,duhet te maresh ne konsiderate edhe kete fakt: qe te eksportosh vere jashte shtetit duhet te kesh lidhje te forta,duhet te afirmohesh njehere,dmth te besh emer si firme prodhuese e veres sepse ne shqiperi ka me qindra amatore prodhues te veres!!
  dikush foli per pune pambuku!! pambuku ne shqiperi eshte nga ata me fije te shkurter e qe sta mer njeri!! nevojat per pambuk neper bote i permbush afrika veriore dhe kina kshu qe nga ky biznes sdel gje!!
  nejse ti shikoje mire njehere ate punen e veres por mendimi im do ishte qe te investoje ne turizem. E ardhmja e shqiperise eshte turizmi dhe ajo ndoshta eshte fusha me fitimprurese!!
  edhe njehere suksese! :wave:
   

Shpërndajeni këtë faqe