Kane thene ...

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Djep, 10 Nov 2003.

 1. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Korrigjim:... duhet te jete ose NGA bisha ose NGA Zoti.

  Nqs nje njeri i vetmuar niset nga premisa e manifestimit nga NJE qenie ai do te arrije ne piken 0 (qark i mbyllur) dhe cdo gje do te humbase kuptim. Nje qenie e tille do te kthehet ne origjine dhe do te zbuloje se eshte gjysh-gjyshe-nene-ate-moter-vella-bir-bije. Cmenduri totale ne aspektin shpirteror dhe perversiteti me i madh i natyres nese ai do te jetonte aq gjate sa te kthehej ne qenie hermafrodite. Nje njeri me dy organe seksuale qe do t'ja fuste vetes. Nga kjo qenie do te lindnin nje mori qeniesh te tilla te peshtira te cilat do te shternin gjithe materialin gjenetik e perfundimisht do te shuheshin por jo pa shkaktuar me pare deme ne racen njerezore.

  Por nqs nje njeri i tille jeton po aq mire ne shoqeri sa edhe ne vetmi, atehere ai do te manifestoje shenja te tilla si incest, pedofili dhe do te angazhohet ne orgjira. Ai nuk do te manifestoje ndjenjen me te vogel te keqardhjes apo turpit.

  Ndryshe nga kategoria e pare, ne kategorine e dyte futen ata njerez qe vetmine si zgjedhje e kane bere me deshire te plote per arsye te serenitetit qe vjen nga njohuria e ardhjes nga burimi DY-qeniesh andro-gjen (andros dhe gjineka). Nqs grua, nje njeri i tille ndjen prezence mashkullore dhe e percepton me respektin me te madh si shpirt apo fryme te derguar nga zoti qe t'a udheheqe ate te mberrije ne destinacionin e duhur. Nqs mashkull, nje njeri i shendetshem do te ndjeje prezence femerore si fryme apo shpirt dhe sereniteti i tij vjen nga besimi ne udheheqjen e saj. Keto qenie nuk kane kurre pretendimin te jene Zoti. Edhe pse jane pjese e te njejtit shpirt, fjala qe perngjason me teper me krijuesin material te ekzistences se tyre ata i drejtohen kesaj fryme si ATE dhe NENE.

  Njerez te tille jetojne shume mire ne vetmi sikurse dhe ne shoqeri. Sjellja e tyre eshte shembullore. Njerez te tille e kane shpirtin te paster, nuk genjejne kurre sepse e dine qe syte e tyre jane e vetmja dritare prej te ciles shikojne syte e Zotit te vertete. Zoti nuk mund te futet ne cdo dere. AI do te futet vetem atje ku ka pasterti, qartesi, drejtesi, dashuri, vertetesi dhe deshire per te treguar rrugen e drejte qe te con tek AI.

  Njerezit e zgjuar do te jene ne gjendje te dallojne kush eshte I VERTETI dhe kush eshte I RREMI.

  OOOPSSS, me kishte zene gjumi mbi tastiere.

  Eléonoré
   
 2. silvanabohn

  silvanabohn Primus registratum

  Përshëndetje Z. dhe znj
  Çështja ime (whatsaap) : +46705117485
  Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
  Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
  Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 200000 Lek në 15.800.000 Lek me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
  Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
  Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
  Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
  * Kredi Financiare
  * Kredi hipotekore
  * Hua për investime
  * Auto kredi
  * Borxhi i konsolidimit
  * Linja e kredisë
  * Hipotekë e dytë
  * Shlyerja e kredisë
  * Hua personale
  Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
  Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
   
 3. snatch

  snatch Dictum Factum

  Kan thene se kur doli plumbi, Muja dhe Halili u futen ne shpella.
   

Shpërndajeni këtë faqe