Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. shefki

  shefki Papirus rex

  MANUSHAQES  Buzeqesh manushaqe buzeqesh nje cike

  Je ketu me mua me lendinen me shiun

  Ti e qullosur dridhesh gjithe frike

  Paske degjuar per njeriun!


  Por une jam i mire kurre s’do te t’besdis

  Te dua sa malet u befsh sa nje selvi

  E forte e shendetshme tamam si lis

  Tra per timen cati
   
 2. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  mire se u riktheve, shefki. Na mungove !
   
 3. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  me si keputet nje lule e fillova
  pastaj si fluturon nje avion
  pastaj si dashurine ta fitoja
  e pastaj si te vuaj gjithmon'.
   
 4. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  fytyres se saj me veshtrim shetita
  e qendrova te pushoj mbi buze
  nga lageshtimi me gjuhe rreshqita
  rashe ne pjesen e fryre mbi bluze.
   
 5. guest17

  guest17 Primus registratum

  Të zhvesha,pa ngurrim,të tërë,
  U skuqe ti,u turpërove!
  Dhe fike dritën menjëherë,
  Në shtrat u hodhe,u mbulove..

  Kur tu afrova,më the"jo",
  Nuk deshe të humbje nderë!?
  Por sa çudi!zëri tu ftoh:
  "kam pasur unë të tjerë.."!

  Ishe çupë e njomë shumë,
  Kur ta vodhën vajzërinë?
  Kush qe ai çun fatlum?
  I pari,që ta shijoi freskinë?

  Ti që më ndez,më josh,
  Edhe sytë,me ndrojë, ule..
  Ç'kërkon,në këtë moshë,
  Ti që bredh, lule më lule?

  Me ty natën e kalova,
  Ç'ndodhi më tej? Hiç asgjë!
  Se ç'kërkoje,e kuptova,
  Ika, e s'u ktheva më!
   
  Last edited: 21 May 2017 at 19:34
 6. guest17

  guest17 Primus registratum

  Nga mua të fshehin,
  Të mbyllur të mbajnë,
  Qentë le të lehin,
  Ne të dy,s'na ndajnë!

  Të lahin,të krehin,
  Porsi mbretëreshë,
  Qentë le të lehin,
  E imja do jesh..

  V.d
   
 7. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  ajo donte te ishte poshte tij
  donte te ledhatohej te floket
  donte te hiqte deri dhe breket
  e te vishte vetem dhe vetem lotet.
   
 8. joetisti_

  joetisti_ Pietrae stellaris

  kur lodhet kenaqesia
  s'ka kohe te pushoje
  vrapon skajeve duke pritur

  kur deshiron kenaqesia
  s'ka kohe te kafshoje
  vdes sylot e uritur.
   

Shpërndajeni këtë faqe