Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga enkela, 19 Mar 2003.

 1. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  BGY sot u rrit edhe me gati 22% të tjera duke shkuar në 13.7 $ nga një 6.4$ për aksion e nëntorit.
  Shkurt muhabeti 1000 dollarë do ishin bërë 2000 dollarë.
   
 2. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  ..nga i gjen kto kompani? ..se u bom i vit e gjys vetem 20% rritje /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Fondi i Albforumit sot kaloi kufirin e 2,000,000 USD

  Value: $2,000,723.24 Cash: $1,707.94 Stock Value: $1,999,015.30 Total Shares: 100,000 NAV: $20.01

  Stratification Report for Albforums Mutual Fund April 06, 2004

  positions/stratification

  Stratification Style: Basic Sector Activity Fundamentals m100 Trading Performance Rationale
  [ ] Show All Positions


  Symbol Price Shares Value Portion of Fund Gains

  DT $17.97 3,000 $53,910.00 2.70% $26,940.05
  QQQ $37.03 2,000 $74,060.00 3.71% $25,017.12
  DESC $3.61 10,000 $36,100.00 1.79% $37,877.14
  PBG $30.27 3,000 $90,810.00 4.56% $23,044.20
  ENER $10.61 10,000 $106,100.00 5.30% $26,481.95
  BP $53.35 1,500 $80,025.00 4.01% $18,048.20
  GE $31.47 2,000 $62,940.00 3.15% $12,760.00
  GM $47.45 1,300 $61,685.00 3.08% $12,209.00
  BLS $27.16 2,000 $54,320.00 2.72% $8,665.00
  BMY $24.41 2,000 $48,820.00 2.45% $7,018.40
  TWX $17.45 16,000 $279,200.00 13.97% $99,395.15
  MSFT $25.81 3,000 $77,430.00 3.89% $39,177.79
  UQM $3.02 30,000 $90,600.00 4.52% $11,804.58
  ADBE $41.37 2,000 $82,740.00 4.13% $10,534.47
  UNTD $17.29 5,000 $86,450.00 4.33% $1,456.97
  LMT $46.85 7,000 $327,950.00 16.40% $2,465.69
  T $19.54 3,000 $58,620.00 2.93% $12,046.75
  AOLA $1.08 50,000 $54,000.00 2.60% $94,173.48
  EP $7.06 11,000 $77,660.00 3.88% -$8,631.00
  MCEL $1.78 109,885 $195,595.30 9.80% -$57,248.92
   
 4. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  ALMF - ose albforumi mutual fund ishte i 98-ti në renditjen e përgjithshme për periudhat gjashtmujore, në 14 maj.

  Ndërsa NEMF (si më sipër) që mbush një vit në 27 maj ka këtë gjendje:
  NEMF
  * Name: New Energy Mutual Fund
  * Net Asset Value (NAV): $15.22
   
 5. Tetovari

  Tetovari Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Pershendetje

  Ata që kanë të holla shumë mendojë për investime
  dotë ishte psh
  te bleni këtu në Perendim Firma të vogla apo këtu ku jamë unë ke shumë shansa te mira!!

  më gjëresisht në privat shkruaj
  tung
   
 6. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Diabolis Dassaretis
  --------------------------------------------
  alpha/beta vs. S&P500

  For an explanation of alpha and beta, see the entry for "beta" in our glossary.
  Alpha 14.11%
  Beta 1.85
  R-Squared 0.57


  turnover

  Last Month 7.85%
  Last 3 Months 34.67%
  Last 6 Months 54.68%
  Last 12 Months 77.04%
  ---------------------------------------------
  --------------------------------------------------


  Pershendetjet dhe urimet e mia per rezultatin virtual deri tani.

  Ajo qe me duket per t'u diskutuar eshte qe posedoni nje fond pak si teper agresiv me nje beta = 1,85.

  Duke pare -top ten- te m100 te cilet kane beta<1 desha te kutoj nese eshte nje zgjedhja jote e preferuar meqe S&P500 ka nje ecuri pozitive apo eshte e veshtire me stabilizuar vleren e betas sipas deshires?

  Sidoqofte, perderisa rezultatet jane shume pozitive duhet me u kenaq me kaq edhe pse tendenca eshte per nje perfeksionim me te thelle.

  Edhe nje kuriozitet me shuaj:
  I perdor modelet CAPT e APT ne diversifikimin e portofolit?
   
 7. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Modeli i 1° nuk quhet CAPT por CAPM.

  Pyetja eshte me direkte nese perdorni -efficient frontier- e cila ka nje perdorim te vazhdueshem ne portofolet e istituzioneve bankare/financiare.
   
 8. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  ALMF-së i kushtoj një orë në javë e ndonjëherë e harroj fare.
  Nuk besoj në modelet e gatshme. Historia nuk përsëritet kurrë dy herë njëlloj.
  Sa për Beta-n, të them të drejtën nuk më shqetëson fakti sa është, por, por kur kam një dorë të mirë për të riinvestuar e kam ndërmend. Psh, kam kaluar me 15% ose më shumë të fondit nga MSFT, tek IBM, tek MCD, e LMT së fundi për ti pasur si shtylla.
  Marketocracy na u imponua me mosblerjen e kompanive me aksioneve nën 1 Dollar (që kur Nasdaq i paralajmëroi ato për çlistim) e je i detyruar ta zbatosh. Nëse do ta bëntë ketë për beta-n apo do kishte një klasfikim sipas saj mbase do ta shihja, (psh sipas sektorëve nuk konkuroj).
  Është një përvojë e mirë, background për perfeksionim dhe investimin prej vërteti.

  p.s. kam qënë dhe tek m100 dhe jam paguar për këtë
   
 9. ismaili

  ismaili Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Tupac</div><div class="ubbcode-body">Te investosh ne stock market per cdo transaction duhet te paguash commission te pakten 1 %.
  Po te bleshe nje seat ne bursen e New York duhet te paguash $23,000,000 ne vit, dhe nuk paguan commission.
  Nga viti 2000 deri me sot edhe ata qe i kane paret ne IRA kane humbur 20 – 30 % te pareve.
  Por mos haro se fitimi te taksohet deri 30 %. Mvaret nga Tax Bracket.
  Me pak risk ke po te hapesh nje CD por interesi eshte shume i vogel.

  Une investoj ne Real Estate.

  Strategjija eshte kjo.

  Fillon me nje property $130,000 deri $150,000.

  Paguan $50,000 dhe mer nje loan $80,000 per 30 vjet. Interesi eshte reth 5.5 %. Por mund te ndryshoje prandaj e llogarisim me 7%.
  Per 30 vjet duhet te paguash Principalin $80,000 dhe interes $135,000 total $115,000.

  Mbas nje viti e refinancon.

  Paguan menjehere $20.000 ne principal dhe loan eshte $60,000 e ndryshon per 15 vjet.

  Per 15 vjet duhet te paguash principalin $60,000 dhe interesin $35000. Pra kurseve $100,000 ne interes.

  Cdo vit do parapaguash nga $15,000 dhe mbas 4 vjetesh e more shtepine.

  Po te kesh jetuar 2 vjet ne kete shtepi shite $150,000.

  Blej nje duplex $210,000 paguaj $130,000 dhe mer nje loan $80,000 per 30 vjet.

  Mbas nje viti e refinancon per 15 vjet paguan $20,000 dhe ke nje loan $60,000.

  Paguan $15,000 ne vit dhe mbas 4 vjetesh e more dupleksin.

  Gjate ketyre 5 vjet ke mare $25,000 rent nga apartamenti qe dhe me qira.

  Shite $230,000 futi paret ne banke dhe nuk paguan asnje taks. Ligji lejon for single deri $250,000 ne Real estate. For couple up to $500,000.
  tupac Jam marre me ndertim shpish nga themeli tek catia.
  jam dakord me idene tende sepse eshte e vitid 2003 por nga 2005 gjerat kan ndryshuar. Kisha nje shtepi dhe me ngeli ne dore sepse njerzit skan leke. gjerat jan shtrenjtuar.
  GOOD LUCK </div></div>
   
 10. kiren

  kiren Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Me sa kam degjuar eshte krijuar Banka Islamike e Shqiperise. Kam nevoje te di ne baze te cilit sistem funksionon? Ne nje vend arab ku jetoja me pare te tilla banka e mbeshtesenin aktivitetin se tyre plotesisht mbi ligjet ekonomike te shariatit. Por ne Singapor kjo banke ndjek nje rruge te ndermjetme mes asaj qe jemi mesuar ne Europe dhe asaj te vendeve te Lindjes se Mesme. Gjithsesi ketu me beri pershtypje motoja 'banking with coscience". Ju lutem a keni informacione te detajuara si funksionon ne Shqiperi?
   
 11. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Kjo banke ka ndryshuar nja dy here emrin deri tani! Nuk besoj ka patur aktivitet te madh, ose dhe ne ka patur, do e kete ulur pas 2001-shit.
   
 12. kiren

  kiren Primus registratum

  Re: Investime ne stock market. Ide dhe keshilla!

  Faleminderit shume per pergjigjen mandi, ndoshta nuk kam qene e qarte por isha me shume e interesuar te dija si operon kjo banke ne treg. A mund te me ndihmosh ne kete pike?
   
 13. addictedru21

  addictedru21 Primus registratum

  Top Cheap Stocks to Invest In for 2017.
  If you're thinking of investing in tech stocks and want to find the best cheap tech stocks with the greatest big Potential for GAINS, it's Important to see how technology-sector stocks are performing in the grand scheme of things.
   

Shpërndajeni këtë faqe