Gjuha Shqipe: A po shtremberohet ajo?

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga besnik, 25 Jun 2003.

 1. tola77

  tola77 Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Kur isha ne shqiperi kisha nje bibloteke te madhe por qe e shperndava,sot porosit librat nga e para dhe jane riperkthime,duke i krahasuar me perkthimet e para se me ndodh te kem dhe kopjet e vjetra kuptoj se sot perkthyesit nuk bejne nje pune te paster dhe te mirfillte perdorin shume fjale te huaja dhe qe po te mos dish italisht dhe anglisht nuk i kupton.Moderizojme gjuhen por cdo fjale e huaj mbetet e huaj si te jete latine apo arabe,vertet te mundohemi te shmangim fjalet turke por jo te hapim deren ne aro evropiane se kur te veme ne shqiperi pas pak vjetesh do te na nevoitet fjalor shqip- shqip e moderuar per tu kuptuar me njeri-tjetrin.
   
 2. wINTERsun

  wINTERsun Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Me pelqeu nje teme e hapur para do kohe nga njeri prej anetareve. Une nuk kuptoj dot perse te zhduket kaq shpejt pa gjurme nje teme e tille qe vertet do te ishte teme shume e qelluar diskutimi.

  Mund te kete qene edhe ne kundershtim me rregulloren. Nuk e kuptoj?!

  Sido te jete, per tiu kethyer temes, gjuha shqipe dita me dite po humb shkelqimin e saj, shendritje kete qe e pati deri para '72.

  Tani tureprohem me vet gjuhen time qe shkruaj, qe nuk i ngjan as gjuhes hinduse as asaj shqipe e as latine, edhe as asaj sllavo-greke jooo!.

  Siqerisht!


  EL-senno
   
 3. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  mos e bej kaq tragjike,te lutem.me te vertete kane hyre fjale te huaja por gjuha nuk eshte bastarduar...akoma jo.

  meqe ra fjala:"akoma" ka te njejtin kuptim ne greqisht ashtu si ne shqip.nuk eshte huazim,eshte fjale e perbashket.shqipja dhe greqishtja(keto kohet e fundit mendohet se eshe latinishtja)jane dialekte te ndryshme qe rrjedhin nga e njejta gjuhe.
   
 4. wINTERsun

  wINTERsun Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Lilly

  Pershendetje.

  Me ben te dyshoj ne vete se mos valle qenkam grek?!


  EL-senno
   
 5. Renea88

  Renea88 Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  mo t, bukren e tha i katnar ** kom taku n, gjermani : e pyta nga je o mik,
  mu pergjigj DURRSJON ( e kishte fjalen nga durrsi)
  Po ku e gjete durrsjonin ti mor malok mor te q**te Kina nonen i thashe
   
 6. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  renea :lol:
  ka dashur te thote durrsak ai shkreti po s'e ka ditur mire si ishte fjala /pf/images/graemlins/laugh.gif

  wintersun,nuk dua te them qe shqiptaret jane greke.ne kemi gjuhen tone, ata te veten;por keto gjuhe rrjedhin nga nje gjuhe e perbashket e si rrjedhim kane edhe ngjashmeri.mos i ngaterro gjerat.

  www.geocities.com/protoillyrian
   
 7. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Patjeter qe po. psh. disa ngaterrojne kuptimin e fjales "histerik/e".
  Histerik/e quhet nje person totalisht i pazoti te perballoje tundimet seksuale te nje personi tjeter i ndryshem ne gjini me te. Nuk eshte ne fjalor me duket
   
 8. Vals

  Vals Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Tola,

  Edheun ekam vene re te njejten gje me riperkthimet qe behen te autoreve te vjeter. Bejne vetem perkthim fjale per fjal, dhe jo SHqiperim. Po lexoja nje liber nga Heminguej por e lashe pergjysem sepse me dukej sikur po lexoja ANlgisht, vetem se fjalet ishin shqip. Struktura e fjalise ishte e tera anglisht dhe ngjante shume keq.
   
 9. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Patrioto,fjala "histerik/e" nuk ka te beje vetem me seksin,p.sh,une te kundershtoj ty dhe ti behesh histerik /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Shpjegoja pak te lutem se nuk merr vesh lehte!
   
 11. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Pikerisht, se kur behem me nerva cdo gje e lidh me sexin. Mos me kundershto. Do jete me mire per te dy /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Per mua kuptimi i pare i ksaj fjale eshte ai.
   
 12. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  po kur m flasin shqip kosovaret ktu e me thon:
  po di bre djal a je pre shkipnie a jo, pse nuk mke marr vesht ** kur jam tue t fol shkip.

  i marrin fjalet anglisht e si perkthejn fare

  kikoje topin m thoshte njoni tu loz futboll
   
 13. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  C'na cave le palle!!
   
 14. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

  Heheheheh,patrioto :tipsy: :tipsy: /pf/images/graemlins/laugh.gif .
  Tironso,e ke tepruar plako,shkip thone arbereshet dhe jo kosovaret,kane te tjera te meta sa te duash,pse more ate qe eshte gabim mer??? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. mkanbuent

  mkanbuent Guest

   
 16. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Po normal se te rinjte e sotem perdorin gjuhen e huaj(anglisht) ne vend qe te perdorin gjuhen e tyre amtare,si dhe perdorin dta-dites fjale te veshtira dhe te perparuara.A thu se amerikanet e italianet flasin shqip.
   

Shpërndajeni këtë faqe