Foto sa 1 mije fjale :)

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga Agjenti_007, 8 Oct 2014.

 1. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Po te replikoj ama me kusht qe nuk e ben chit-chat edhe kte se pastaj do ti fshij shkrimet e nuk kam qejf ta bej.

  Eshte vone ndaj perkthimin e bera ne google...
  1936 - Një njeri refuzon të përshëndes përshëndetje naziste
  Gjatë lansimit të një luftanije, prania e Adolf Hitlerit, është një njeri që nuk përshëndet Sieg Heil. Emri i tij Agust Landmesser dhe kjo është historia e tij.
  Landmesser i ishte bashkuar partisë naziste në vitin 1931 më shumë për të gjetur një vend pune sesa pasion politik. Në vitin 1934 ai u takua dhe u martua Irma Eckler, një grua çifute. Dashuria e tij i kushtoi atij dëbimin nga partia vitin e ardhshëm dhe në kampin e përqendrimit në vitin 1938, pas disa përpjekjeve për t'i shpëtuar jashtë vendit dhe procese të ndryshme. Gruaja e tij vdiq në një kamp përqendrimi në vitin 1942; atë pas dy vitesh të punës së vështirë u hartua me forcë në një batalion të disiplinës dhe vdiq i humbur në Kroaci. |

  Versioni original
  1936 - Un uomo si rifiuta di salutare con il saluto nazista
  Durante il varo di una nave da guerra, alla presenza di Adolf Hitler, c'è un solo uomo che non saluta che non grida Sieg Heil. Si chiamava August Landmesser e questa è la sua storia.
  Landmesser si era iscritto al partito nazista nel 1931 più per trovare un lavoro che per passione politica. Nel 1934 conobbe e si sposò con Irma Eckler, una donna ebrea. Il suo amore gli costò l'espulsione dal partito l'anno successivo e il campo di concentramento nel 1938, dopo vari tentativi di fuga all'estero e diversi processi. La moglie morì in un campo di concentramento nel 1942; lui dopo due anni di lavori forzati fu arruolato di forza in un battaglione di disciplina e morì, disperso, in Croazia.|
   
  Last edited: 10 Jan 2016
  gurax, Cool, Balahk and 1 other person like this.
 2. h3o

  h3o Papirus rex

  Ok. :p
  Rrofsh per infon. :)
   
  Dreamer likes this.
 3. Agjenti_007

  Agjenti_007 Kujdes.Ceta.Plak.E.Mallakastres Anëtar i Shtabit

 4. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  12733372_1023169791054475_7087497147665317286_n.jpg 10348188_1023169811054473_4988825180185928623_n.jpg


  Mbase jo aq sa për 1000 fjalë , por mjaftueshem për të më falur një kënaqesi të njohur më pare!
   
 5. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  [​IMG]
  Meqe ma kujtove Valentino dje u be 37 :) Auguri Valee
   
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

 7. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

 8. Agjenti_007

  Agjenti_007 Kujdes.Ceta.Plak.E.Mallakastres Anëtar i Shtabit

 9. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Ahh, kjo siper ta prish komplet javen :(
   
 10. ShKoDRaN_PuRo

  ShKoDRaN_PuRo Papirus rex

 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

 12. katsune

  katsune cherry blossom

 13. gurax

  gurax Pan ignoramus

 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

 15. gurax

  gurax Pan ignoramus

  [​IMG]
   
  Airbourne likes this.
 16. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Po te kishin frymethithesit 210 gr tru brenda kafkave,nuk do arrinim deri ketu....
  779x467.jpg
   
 17. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Edhe ne na kane <internuar>......
  dog-child.jpg
   
  joetisti_ likes this.
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  [​IMG]
   
  Dreamer likes this.
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 20. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Mjeti justifikon .....qellimin!HISTORI KJO,sepse nuk kishte internet.....jo per noi gjo.
  301453_b.jpg
   

Shpërndajeni këtë faqe