Firmat piramidale

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga rvd, 14 Nov 2005.

 1. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  fajin e ka qeveria, kur kumari kthehet ne sport kombetar ajo duhet ta ndaloje ate. dhe jo vetem kumarin por çdo gje masive, pra e kerkuar pa ngurrim nga te gjithe.


  [/ QUOTE ]
  Bukur e the, por valle nuk do te ishte i njejti fund si ai i 98-es nese ajo qeveri do vinte dore mbi keto 'lojra'?
  Sinqerisht?
  VEFA dhe M'Leka, premtuan kthimin e parave dhe qeveria e atehershme mund ta menaxhonte fare mire kete situate, por nuk e bene!
  Si per ironi, Nanoja premtoi me ze te larte ne Sheshin e Flamurit per kthimin 100% te parave te humbura ne fajde.(gje qe nuk ndodhi kurre ne pushtetin e tij)
   
 2. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Skemat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Nanoja premtoi me ze te larte ne Sheshin e Flamurit per kthimin 100% te parave te humbura ne fajde.(gje qe nuk ndodhi kurre ne pushtetin e tij)

  [/ QUOTE ]

  Sikur Nano te thoshte te verteten: "Popull, ju e keni fajin, sepse ju i hodhe paret, interesi i madh risku i madh, humbja e madhe, une dhe Berisha nuk mundemi t'ju kontrollojme xhepin tuaj" a do fitonte votat... /pf/images/graemlins/frown.gif

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Roli i qeverise:

  1. Te ndalon ty, kur ti merr para me credi nga institucione shteterore per ti investuar ne keto skema.

  2. Ndalon firmat piramidale kur marrine perfitime nga kontrabanda per te paguar creditoret.

  [/ QUOTE ]
   
 3. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  O Pepaj pse nuk i pergjigjesh tamam pyetjes time por devijon ne argumente te tjera qe jane interesante por nuk hyjne shume.faleminderit per mirekuptimin. /pf/images/graemlins/sleep.gif /pf/images/graemlins/sleep.gif /pf/images/graemlins/sleep.gif
   
 4. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  O Pepaj pse nuk i pergjigjesh tamam pyetjes time por devijon ne argumente te tjera qe jane interesante por nuk hyjne shume.faleminderit per mirekuptimin. /pf/images/graemlins/sleep.gif /pf/images/graemlins/sleep.gif /pf/images/graemlins/sleep.gif

  [/ QUOTE ]

  Eshte faji im sepse nuk e kam ndare por jam pergjigju sebashku (eshte tek fundi i postimit te dyte, por me duket, nuk i ke lexuar te gjithe...)

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dhe sa kohe do presi shqiptari qe ne kete vend te kete drejtesi??? -----

  Kur ne krye te shtetin te jete ne ekonomist i afte shkolle perendimore!

  Tani te jape percaktimin e ekonomistit nga John Maynard Keynes (the father of Macroecomics) (nqs nuk e kupton, do ta perkthej nje here tjeter)

  -----He must be mathematician, historian,statesman, philosopher-in some degree. He must understand symbols and speak in word.... He must study the present in the light of the past for the purposes of the future.... He must be purposeful and disinterested in a simultaneous mood; as aloof and incorruptible as an artist, yet sometimes as near the earth as a politician-----


  [/ QUOTE ]
   
 5. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Firmat piramidale

  Ju lutem vazhdoni diskutimin pa sulme dhe ofendime personale. 'Sulmi' kundrejt mendimit te tjetrit nuk eshte menyra me efikase e artikulimit te mendimit personal.

  Shkrimet dhe batutat ofenduese do te editohen !!!
   
 6. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  ça do te thuash me ket ti???
   
 7. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  kemi thene aq shume, sa qe me duke se eshte thene gjithcka. Per ta kompletuar desha te shtoj nje survey.

  DUKE PASUR PARASYSH ATE CFARE ESHTE THENE ME SIPER
   
 8. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Ore mu duk apo thashe konfuzitet?
   
 9. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  O TEA i ke pare gazetat mbas 98' me tenderat e çdo firme,po ti shfletoje aty gjeje çdo gje nga asetet deri te televizori.
   
 10. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: Firmat piramidale

  Firmat piramidale, ishin fatkeqesi dhe injorance e popullit dhe dobesi e qeverise qe nuk e kuptoi se cfare po ndodhte. Pergjegjesit dihen, ato jane perfituesit......
  Kush perfitoi nga firmat piramidale...????
  Kush.... fitoi... para dhe pushtet....
  Ideatori i tyre ishte minister, por cili....??
   
 11. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Ne shqiperi u krijuan dy lloje skemash

  Skema piramidale me Liabilities (qe kishin pasuri, Vefa etj)

  Skema piramidale,qe bazoheshin te fajde (kush del ne krye te skemes fiton, dmth ai qe hyri i pari...dmth...gjeje vet)


  Prap mendoje se ishte injoranca e popullit..., por nuk e shoh si problem te madhe sepse ajo ekonomi do te shembej anyway...
   
 12. T_E_A

  T_E_A Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  O TEA i ke pare gazetat mbas 98' me tenderat e çdo firme,po ti shfletoje aty gjeje çdo gje nga asetet deri te televizori.

  [/ QUOTE ]

  RVD tashi e kuptoj se pse ne kete teme njerezit flasin e s'merren vesh. Nqs ke ndopak haber nga ekonomia do e kuptoje qe edhe televizori eshte aset.
  Se dyti gazetat nuk jane kurre burim informacioni per mua.
  Dhe se fundi mos e banalizo temen me pyetje "po kush e ka fajin" se pretendohet qe jemi tu ba muhabet mes njerezve qe kane informacion per fushen. me duket vedi si tek ushqimorja, ku shitesi thote Deloitte na mori leket:)
   
 13. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  O TEA tani po e egzagjeron duke me thene qe nuk kam haber nga ekonomia.Gazetat permbajne ankandet e kompajnive dhe keto me siguri qe jane te verteta ngaqe burimi eshte zyrtar.Ankandi eshte nje tip kontrate qe ka si pale ne kete rast grupin mbikqyres dhe qytetarin qe do te bleje.Ushqimoren tregoja na nje tjetrit dhe mos fol keshtu se ofendon dhe albforumistet e tjere qe japin kontributin e tyre per ty pergjigjur.Nqs te duket si ushqimore je e lire te mos pergjigjesh.Thanks.
   
 14. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  ...i ke pare gazetat mbas 98' me tenderat e çdo firme,po ti shfletoje aty gjeje çdo gje nga asetet deri te televizori

  [/ QUOTE ]

  (Sipas mendimit tend rvd)Sa perqind e pareve qe jane investuar nga populli ne Piramida jane blere assete?
   
 15. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Nje pjese e madhe e parave te piramidave sot ndodhen ne bankat zvicerane. Per kete kane dijeni shume persona si ne Shqiperi ashtu dhe jashte saj, si ne qeveri ashtu dhe ne opozite. Ky problem nuk eshte zgjidhur dhe nuk ka per tu zgjidh qendron ne faktin se shume prej atyre qe ishin ngarkuar te zbardhnin elementet e kesaj dosje jane te implikuar vete ne menyre direkte apo indirekte, e kjo dosje ne formen si eshte ndertuar ska per tu zgjidh kurre!
  Skema eshte e ndertuar nga mjeshtra te finances, keshtu qe zorr se mund te dekonspirohet nga diletante te saj.
   
 16. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Me leket e popullit nuk jane blere shume asete sepse fenomeni i fajdeve u be masiv vetem ne vitin 96' dhe fillim te 97' kur keto kompanji kishin qe ne 95' dhjetra e dhjetra asete,mos te them mbi 200.Flas per kompanji serioze si Gjallica qe kishte filluar tregtine qe ne vitin 91' dhe VEFA holding qe ka filluar qe ne 92' me duket.
  Jam i bindur qe keto 2 firma nuk ishin aspak piramide por i mori vorbulli i piramidave si Sudja,Cenaj dhe Xhaferri.
   
 17. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Ketu behet fjale per gadi gjysmen e GDP se Shqiperise ti permend televizora e radio...

  Gjallica dhe VEFA u hyren ne vallen e piramidave kur rriten interesin.Kur u shembem piramdat ato e ulen interesin deri ne 5%, por POPULLI i deshti aq sa kishin premtuar...

  duhet ta dish por sa per shtese: Nje firme rrite interesin me aq sa zgjerohet kompania e saj. Keto firma dhane interesa siper mundesive, gje qe drejtoi gremosjen.
   
 18. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Nje pjese e madhe e parave te piramidave sot ndodhen ne bankat zvicerane.

  [/ QUOTE ]

  Sa eshte sasia e parave?
  Edhe nqs ke mundesi dergo artikullin qe te kemi access edhe ne...
   
 19. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ketu behet fjale per gadi gjysmen e GDP se Shqiperise ti permend televizora e radio...

  Une te mora si shembull TV dhe Radiot,mos u kap te fjalet e mia por shiko konceptin baze.A do shembuj te tjere:
  Tokat u shiten per 10000 lek m.katror ,
  fabrika e vezeve e tullave jane shit me çmime qesharake.
  Laboratori dentistik iGjallices eshte shitur me nje vlere te paperfillshme.Makinat si foristrada 4x4 jan shit me pak miliona lek , duke pas parasysh qe kushtonin te pakten mbi 20000 euro.A e di ti qe helikopteri i M.Lekes e kane RENEAT qe kushton rreth 4 milion euro(gaz.Shqiptare publ.ne muajin tetor e tha).Perseris edhe pse kto kompanji paguanin shume interesa,benin investime afatgjate qe do ti jepnin rezultate mbas disa vitesh dhe e perballonin gjithashtu pagesen frekuente te interesave ndaj popullit.
   
 20. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Sipas mendimit tend, parate e firmave jane ivestuar ne assete dhe asssete jane shitur nga Deloitte dhe Arapi...

  Per mua ato jane "dramcat e bukes"...
   

Shpërndajeni këtë faqe