Firmat piramidale

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga rvd, 14 Nov 2005.

 1. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

 2. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


  ti pepaj je i sigurt qe ne amerike lejohet te marresh para me fajde nga nje shoqeri bamirese edhe asnje nuk te ndalon(qe sdo te thote kredi) ??

  hmmm.....

  [/ QUOTE ]

  Po ore, do trokas der me der, kush te mi jap do ti marr!

  Per postimin e dyten:
  Pse te duket e cuditeshe nese 50% e GDP te vi nga emigrantet?
  Apo se shiteshin nafte e arme me bollek ne shkoder drejt malit te zi?
  Apo se kioskat po e mbulonin trotuaret?
  Pse keshtu ndertohent businessi?
  Keshtu ndertohent ekonomia?
  /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif  ps: Masanej, une ta kame bere nje pyetje tek "1944", pergjigju asaj pastaj e ke radhen! /pf/images/graemlins/booki.gif
   
 3. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


  ti pepaj je i sigurt qe ne amerike lejohet te marresh para me fajde nga nje shoqeri bamirese edhe asnje nuk te ndalon(qe sdo te thote kredi) ??

  hmmm.....

  [/ QUOTE ]

  Po ore, do trokas der me der, kush te mi jap do ti marr!

  Per postimin e dyten:
  Pse te duket e cuditeshe nese 50% e GDP te vi nga emigrantet?
  Apo se shiteshin nafte e arme me bollek ne shkoder drejt malit te zi?
  Apo se kioskat po e mbulonin trotuaret?
  Pse keshtu ndertohent businessi?
  Keshtu ndertohent ekonomia?
  /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif  ps: Masanej, une ta kame bere nje pyetje tek "1944", pergjigju asaj pastaj e ke radhen! /pf/images/graemlins/booki.gif

  [/ QUOTE ]

  shko trokit dere me dere po nuk ka per te dhene kush lek me fajde , kuptohet firma te lincenzuara sic ne ishin ne shqiperi "populli", "sudja" , "vefa" etj etj

  jo se ne amerike nuk ka burra si ata kapterrat qe na u bene bosa te firmave por se nuk i lejon kush.

  po ti kerko..... se ku i dihet. /pf/images/graemlins/smirk.gif

  sa per ekonomistin serb qe ka shkruar per firmat ne shqiperi ai nuk tregon burimin se ku e ka ncjerre ate 50% te GDP-se , e deri sa nuk e thote duhet marre me rezerva.
  une di ....sipas BSH qe GDP-ja ne '96 ishte 314 878 milionë lekë e ne '97 = 322 186 milionë lekë.

  duke ditur se kursi lek/dollar ishte mesatarisht ne '96 (gjithmone sipas BSH) = 104,5 ateher serbi duhet te na thote ku i pa ai 1,5 miliard dollar , dmth 50% te GDP-se nga emigrazioni ?

  ps. per "1944" e ke pergjigjen
   
 4. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  do ta formuloj edhe nje here thelbin e asaj qe du ate them


  www.ekonomit.co.yo ishte i vetmi site qe munda te nxjerr informata per GDP, nqs juve dilni m disa te dhene te tjere, sjelli ketu, por esht fakte se nje pjese shume shume e madhe e GDP vinte nga emigrante, pjesa tjeter nga arme e nafte contraband me Maline e Zi, pjese e mire nga agrikultura dhe "te mbijetuarit" nga kioskat.

  A MENDONI SE EKONIMIA E VITEVE PARA 97, DMTH DHE SIKUR MOS TE KISHIN HYRE SKEMAT PIRAMIDALE, DO TE KISHTE PERPARIM?

  Mendimi ishte edhe nqs skemat piramidale nuk do te kishin hyre ne Shqiperi ekonomia do te kisht pasur shembje nga ate te tjera sepse une mendoj se nqs ne nje vend nuk ka zhvillim industrial ekonomia nuk mund te perparoje.
   
 5. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Pepaj,
  Ne boten perendimore, vendet e punes ne sektorin e industrise perfaqesojne vetem 20% te punesuareve, kundrejt 55% ne service! Keshtu qe aktualisht parate fitohen dhe ekonomia zhvillohet nga ata qe dine ku te prodhojne e jo nga ata qe prodhojne.
  Shembulli me i thjeshte, nje cordon rj45 10m i normes 5 qe perdoret per net work klasik ne vendet asiatike del me kosto 2 usd (me gjithe fitimet e kompanive asiatike brenda) dhe shitet ne tregjet perendimore 16 usd.
  Pra prodhuesi mer vetem 1/8 e çmimit qe paguan klienti final.
  Per kete mjafton te shohesh detajet te GDP e vendeve perendimore e do ta kuptosh qe aktualisht nuk eshte industria motorri i ekonomise (dhe pse ka nje rrol te rendesishem ne ekonomi).
   
 6. T_E_A

  T_E_A Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Ne lidhje me ate qe thote RVD dua vetem t'i bej nje pyetje. thua qe leket e popullit i ka marre Deloitte &amp; Touche dhe Farudin Arapi. Sa informacion ke per kete gje? Ke lexuar ndonje raport vleresimi per ndonjeren nga keta kompani? Ke dijeni per bazen ligjore te vleresimit dhe administrimit te kompanive ne falimentin?
  Te thuash ka faj ai dhe ajo eshte kollaj.
  Mua argumentat e A_pepaj teorikisht me pelqyen shume.
  Une jam shume e sigurte qe edhe sot po te dale nje firme e ngjashme me Vefa qe do i jape mundesine shqiptareve te fitojne pa punuar, prape do fusin lek. Kjo eshte pasoje e mentalitetit tone qe per 50 vjet komunizem jemi mesuar te mos punojme e buken e gojes ta kemi te sigurte. Sot ka shume shqiptare te te gjitha kategorive qe lene lek ne kumar se s'dine te punojne e i duket sh komode te gjejne kombinimin e ndeshjeve e te fitojne lek. po ne kete rast (qe te gjithe qe jetojne ne shqiperi e dine qe ka shume)kush e ka fajin?
  Per mendimin tim populli ka fajin kryesor, pasi kur nuk iu dhimbsen atyre vete paret e tyre nuk ka se si t'i dhimbsen shtetit apo te tjereve.
   
 7. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  TEA,
  E ke te qarte qe ne perendim, nuk ke te drejte te besh nje publicitet ku te deklarosh se do te japesh 10% ne muaj fitime nese ti nuk ke fondet e duhura per ta bere kete gje?! Pra quhet mashtrim i hapur e ne kete rast jane organizmat kontrollues shteteror apo privat qe nderhyjne per mbrojtjen e konsumatorit!!!
  Si mund te mashtros ne mes te dites ne te gjitha mediat pa patur asnje lloj problemi me shtetin ku ti zhvillon aktivitetin!!
  Mos ngaterroni skemen me te cilen ENRON apo World Com arriti te zbukuroje te ardhmen pasi nuk kane lidhje fare, perveç faktit qe ne te dyja keto raste eshte shkelur ligji.
   
 8. T_E_A

  T_E_A Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Lal publicitetin nuk e ndalon asnje ligj. Nqs une bej nje reklame e them qe marzhi im i fitimit eshte 10% dhe kush do me ardhe me investu tek firma ime. Ti je populli qe ke ca lek dhe vjen e i investon pa pyetur se ca jam une, me se merrem etj etj. Pse duhet t'ia lesh fajin shtetit per humbjen qe ka investitori qe ne kete rast ishe populli.
  Shteti ka kusuret e veta per mosprofesionalizem dhe per moskrijim te bazes se duhur ligjore per miradministrimin e atyre pak aseteve qe kishin kompanite piramidale, jam shume dakord.
  Por mos ia lini fajin shtetit, kompanive vleresuese dhe atyre administruese kur vete populli leket e veta vendosi t'i shumefishonte duke pi kafe. Ky eshte problem mentaliteti.
  Ti shiko piramidat e tjera - 90% e njerezve qe blejne shpi ne tirane i blejne pa hipoteke, as pyesin a ka leje ndertimi e a ka leje shfrytezimi. Vec blejne, kur shteti t'i prishe ne prape do themi gjynah populli (te me ndjeni) i trashe.
  pastaj ajo teoria qe populli s'merr vesh mu me duket me tamam kot fare, se e dinin qe ishte mire te fitojshe tu ndej. lal IGNORANCE IS NOT AN EXCUSE.
  tung tash
   
 9. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Me duket se nuk njifke ligjin pra e flet me pasion, keshtu qe diskutimi ska interes pasi mund te vazhdojme 3 shekuj e pare sdo kemi diskutim po monolog.
   
 10. T_E_A

  T_E_A Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Te heqesh dore nga debati me forma te tipit ti s'di e s'merr vesh, eshte mungese argumenti.
  Me gjithate ishte shume kenaqesi qe ti hoqe dore nga debati.
   
 11. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Po ku shkuan pra leket e firmave??????????Kush i mori,a i ke pa ankandet e firmave ti?????Televizorat jane shit 5000 leke per nje TV,radiot,tokat jan shit per 10000 m katror dhe Deloitte dhe Arapi pagoheshin me leket e firmave dmth tonat=te popullit.Me qe more si shembull VEFA Holding,kjo firme nuk ishte kurresesi piramide.Nuk mund ta krahasosh me Suden,Gjallicen,Cenaj etj sepse ishte nje firme qe kishte fabrika prodhimi,toka,mbi 30 filjale jashtetetit deri ne NYC dhe Tokio.Kishte lidhur akorde me nje firme serioze si Fiat,si mendon ti se fiati do te bente akorde me nje piramide??????Ku jane leket pra ????Pse qeveritaret premtuan kthimin e lekeve totalisht dhe tani spo japin as 10%????shteti beri ça te donte me leket tona por fatkeqsisht ato qe e hajme jemi ne!!!! /pf/images/graemlins/mad.gif /pf/images/graemlins/mad.gif /pf/images/graemlins/mad.gif /pf/images/graemlins/mad.gif /pf/images/graemlins/mad.gif
   
 12. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Me duket se nuk njifke ligjin pra e flet me pasion, keshtu qe diskutimi ska interes pasi mund te vazhdojme 3 shekuj e pare sdo kemi diskutim po monolog.

  [/ QUOTE ]

  (reklamat ne perendim)

  Cdo dite me vine, spo exzagjeroj, dy-tre letra per t'u plotesuar per te marre VISA dhe MASTERCARD creditcards. Edhe di sa e kan APR 27.99%, 29.99%, disa e kane te shkruajtur $200 activation fee, dhe $70 Annual Fee, $50 Application fee,etj..(nqs nuk beson, me dergo adresen tende te shqiperise dhe ti grumbulloj nja 30)

  a ka faj shteti nese une i plotesoj me vjen fatura $330, vete sepse kam shpenzuar $100 (dmth 100+30 interes+200 activation fee, se nuk po i rreshtoj tjerat)
   
 13. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  Pepaj,
  Ne boten perendimore, vendet e punes ne sektorin e industrise perfaqesojne vetem 20% te punesuareve, kundrejt 55% ne service! Keshtu qe aktualisht parate fitohen dhe ekonomia zhvillohet nga ata qe dine ku te prodhojne e jo nga ata qe prodhojne.

  [/ QUOTE ]


  1. pse flet kot kur e din se cfare flas,
  une them se ekonomia nuk ndertohet me para nga qielli(perendimi), kontraband duhanit, armesh edhe nafte.
  2. bota perendimore ka shume shtete, keshtu qe percakto shtetin.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ..nje cordon rj45 ....
  1/8 e çmimit qe paguan klienti fina.
  Per kete mjafton te shohesh detajet te GDP e vendeve perendimore e do ta kuptosh qe aktualisht nuk eshte industria motorri i ekonomise (dhe pse ka nje rrol te rendesishem ne ekonomi).

  [/ QUOTE ]


  Pse i ban gjanat rrush e kumbulla...

  Sipas teje qe te perparoj Shqiperia duhet te kete 20% industri dhe 55% service

  Shqiperia eshte vend i varfer. Dmth puna eshte LOW TECH, domth qe ne duhet ti hapimdyert 'perendimit' qe te krijoje industri sepse ka njerez qe nuk kane para PER TE BLERE MIELL PER TE GATUAR BUKE.

  Kur populli Shqipetar te pasurohet atehere Shqiperia mund te shohe ndonje rrugedalje ne HIGH TECH.
   
 14. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  OOOOOOOOOOO
  CHECK THIS

  KUSH ESHTE AI QE THOTE SE NE SHBA NUK KA SKEMA PIRAMIDALE?

  WRONG WRONG WRONG WRONG WRONG WRONG WRONG.....

  http://members.impulse.net/~thebob/Pyramid.html

  Ketu me te perhapurat jane me ane te letrave te ashtequajtura LOTARI. Vjen nje leter qe thote ke fituar 1M dollar dhe duhet te paguash $5, nqs i dergon, te vjen nje tjeter e thote qe kerkojne 20 dollare.pastaj 100 etje......e deri kur mberrine ne maje te piramides....
   
 15. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  Po ku shkuan pra leket e firmave....
  shembull VEFA Holding,kjo firme nuk ishte kurresesi piramide.
  ..Fiat,si mendon ti se fiati do te bente akorde me nje piramide??????Ku jane leket pra ????Pse qeveritaret premtuan kthimin e lekeve totalisht dhe tani spo japin as 10%????..:

  [/ QUOTE ]

  Isha duke lexuar se
  (shkurt)Firmat piramidale u krijuan fillimisht sepse shteti nuk kishte mundesi ti jepte popullit credi sepse ishte duke pagura borxhet me shtetet tjera...
  konkurreca filloj duke rritur interesin filluan me 2% 3%.. 5% etjer...deri ne shembje...


  kur qeveria e pa se po behej nami dhe shumica e firmave shkuan Bankrupt, ngriu (froze) paret "POPULLI" EDHE "XHAFERRI" $250M (10% e GDP), me te cilat krijoj Bonot e Privatizimit (nuk kam shume njohuri, nqs ndokush do te dinte *saktesisht* kisha pasur deshir te keme me shume njohuri)
  VEFA edhe pse kishte liabilities me te medha se te tjerat kishte 85000 depozitor, kundrejt firmave te tjera me 2M

  http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2000/03/jarvis.htm (heren e pare me qortuat se i mora te dhenat nga serbi... shpresoj se FMN nuk do sjedhe ankesa)
   
 16. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  1-mund te sjellesh te dhena jo vetem nga serbi por edhe nga kongolezi(nuk jemi razist) ....por burimet e shifrave eshte mire te thuhen, si ne rastin e serbit , kongolezit,kinezit e FMN-se.
   
 17. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ..(nuk jemi razist) ....por burimet e shifrave eshte mire te thuhen, si ne rastin e serbit , kongolezit,kinezit e FMN-se.

  [/ QUOTE ]


  Aq sa kishin te dhena, aq shkrova...

  ps Kaq ke per te thene? kam shkru kater "qarqafe" dhe ti me flet per citim !!!lol... kjo fjala RAZIST a eshte bashkimi if fjaleve RACIST+NAZIST , j/k
   
 18. zog

  zog Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ne lidhje me ate qe thote RVD dua vetem t'i bej nje pyetje. thua qe leket e popullit i ka marre Deloitte &amp; Touche dhe Farudin Arapi. Sa informacion ke per kete gje? Ke lexuar ndonje raport vleresimi per ndonjeren nga keta kompani? Ke dijeni per bazen ligjore te vleresimit dhe administrimit te kompanive ne falimentin?
  Te thuash ka faj ai dhe ajo eshte kollaj.
  Mua argumentat e A_pepaj teorikisht me pelqyen shume.
  Une jam shume e sigurte qe edhe sot po te dale nje firme e ngjashme me Vefa qe do i jape mundesine shqiptareve te fitojne pa punuar, prape do fusin lek. Kjo eshte pasoje e mentalitetit tone qe per 50 vjet komunizem jemi mesuar te mos punojme e buken e gojes ta kemi te sigurte. Sot ka shume shqiptare te te gjitha kategorive qe lene lek ne kumar se s'dine te punojne e i duket sh komode te gjejne kombinimin e ndeshjeve e te fitojne lek. po ne kete rast (qe te gjithe qe jetojne ne shqiperi e dine qe ka shume)kush e ka fajin?
  Per mendimin tim populli ka fajin kryesor, pasi kur nuk iu dhimbsen atyre vete paret e tyre nuk ka se si t'i dhimbsen shtetit apo te tjereve.

  [/ QUOTE ]

  fajin e ka qeveria, kur kumari kthehet ne sport kombetar ajo duhet ta ndaloje ate. dhe jo vetem kumarin por çdo gje masive, pra e kerkuar pa ngurrim nga te gjithe.

  sepse qeveria nuk duhet te jete naive asnjehere.

  me duket se shqiptaret ngaterrojne liberalizem, demokraci me anarki.

  edhe bursa e amerikes MBYLLET kur nje aksion i kujdoqofte kompanie fillon te zbrese me rritme te shfenuara. pra nderhyhet per te mos ta lejuar rrjedhjen.

  qeveria shqiptare e kohes jo vetem qe s'nderhyri por inkurajoi duke treguar naivitet foshnjor.

  ajo i mban pergjegjesite per "piramidat" 100 %.
   
 19. irene

  irene Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  rdv-ja rrugicat qorre nuk i frekuentoka vetem virtualisht mesa duket ...

  p.s. me dy TT shkruhet i kane heq dhe mbiemrin se fundmi, koherence koicidenciale kjo ???
   
 20. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Edhe pse arsyeja kryesore qe erdhe ketu qe nuk ishin zhvillimi i piramidave, por te di (ne baze te te gjitha shkrimeve te mesiperme) A DO TE QENDRONTE EKONOMIA E VITEVE PARA 97 NQS SKEMAT PIRAMIDALE MOS TE KISHIN HYRE? A KISHTE EKONOMIA SHQIPETARE BAZAMENTIN E DUHUR PER TE MBAJTUR "KATET E MESIPERM"?, sepse mendimi im eshte se edhe sikur skemat piramidale te mos kishin hyre, ajo ekonomi do te shembej....

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  fajin e ka qeveria, kur kumari kthehet ne sport kombetar ajo duhet ta ndaloje ate. dhe jo vetem kumarin por çdo gje masive, pra e kerkuar pa ngurrim nga te gjithe.

  sepse qeveria nuk duhet te jete naive asnjehere.

  [/ QUOTE ]

  Sic thashe edhe me siper edhe ne amerike jane te lejuara skemat piramidale. PO JANE.

  Roli i qeverise:

  1. Te ndalon ty, kur ti merr para me credi nga institucione shteterore per ti investuar ne keto skema.

  2. Ndalon firmat piramidale kur marrine perfitime nga kontrabanda per te paguar creditoret.

  por sic u tha me siper

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  IGNORANCE IS NOT AN EXCUSE

  [/ QUOTE ]

  Kur flitet per firma piramidale, duhet te merret parasysh se ne Shqiperi u krijuan dy lloje te ndryshme (sipas mendimit tim)... do flas me vone.  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  edhe bursa e amerikes MBYLLET kur nje aksion i kujdoqofte kompanie fillon te zbrese me rritme te shfenuara. pra nderhyhet per te mos ta lejuar rrjedhjen.

  [/ QUOTE ]

  1. Bursa nuk mbyllet.(Ne te gjithe historine e amerikes, vetem nje here eshte mbyllur, me 11 shtator 2001, mediat thane se u mbull per frike terrorizmi, por e verteta eshte ajo u mbylle per arsy se njerezit do te terhiqnin parate e investuara, gje qe ndollin ne tetor 1929.

  2. Aktiviteti i kompanise mbyllet kur ndodhe skandal, ose mashtrim, por jo se ka humbje te medha ose fitime, po te vesh re bursen, fitime stratosferike kane hyrjet ne treg te ilaceve. Cfare te bejme me ilacet?
  Kush investon ka risk
  (kete e din edhe Gomari kur kalon rrugen, nese e kalon perfiton barin e mire, por rrezikon te shkelet nga makina.)  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  qeveria shqiptare e kohes jo vetem qe s'nderhyri por inkurajoi duke treguar naivitet foshnjor.

  [/ QUOTE ]


  Foshnje i tregu populli /pf/images/graemlins/cry.gif /pf/images/graemlins/cry.gif(arsyen e ke tek postimi i pare qe kam shkruar)

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ajo i mban pergjegjesite per "piramidat" 100 %.

  [/ QUOTE ] /pf/images/graemlins/shrug.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe