Dokumentari i fundit qe keni pare

Diskutime tek 'Kinemaja dhe Teatri' filluar nga juxhoxhjaj, 9 Apr 2007.

 1. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Atehere te sfidoj Balahk. (Hahaha) :p

  A mund te parandalojme motin?

  Nje dokumentar mbi veprimtarine natyrore shkaterruese te Uraganeve. I gjithe dokumentari ishte perqendruar kryesisht per Shtetet e Bashkuara te Amerikes duke qene se eshte nje vend problematik per fenomene te tilla , kjo problematike nuk neglizhohej as nga planet e politikaneve , guvernatoreve te ardhshem pasi do ishte katastrofale sidomos edhe ne deme materiale do te kushtonte jashte mase shume.
  Po te kujtojme New Yourk-un i cili ndodhet 1600 km larg vendodhjes se shpeshte te uraganeve dhe ne vitin 1938 eshte goditur nga nje stuhi e tille.
  Uruganet perbejne rrezik per shkak te intensitetit te tyre dhe sidomos nga kategoria qe mund te jene (kategoria e pare , e dyte e trete)
  Per here te pare ne vitin 1960 u krye projekti "Furia e Stuhise" qellimi i ketij projekti ishte nese mund te arrihej te modifikoheshin uraganet. Qeveria Amerikane ka investuar 40 miliona dollare per realizim e ketij projekti.
  Atehere , ky projekt , u realizua permes teknikes se rritjes se reshjeve duke i ngarkuar rete. Pjesmarres ishte edhe shkencetari Robert Shitz.
  Rezultatet e ketij projekti ishin ;
  Shpejtesia e ererave ra.
  Pas ngarkimit te reve , ndodhi ulja ne 24 km ne ore per 18o ( e ca me duket se ishte) , sigurisht ishte e ulet por ndikoi vetem ne kalimin nga kategoria e trete ne te dyte gjithsesi ndikoi ne pakesimin e demeve.
  Ky projekt u perserit serisht per te pare nese do te kishte te njejtin rezultat.
  (U perdor edhe ne Cernobil per te shmangur levizjen e elementeve radioaktive ne drejtim nga ererat ne drejtim te Rusise , pati nje sukses te mire)
  Me pas ky projekt per shkak te disa problemeve , nuk u mor me ne konsiderate deri ne kohen kur ndodhi Uragani Katrina ne vitin 2005 shkaterrimi fatal qe ndodhi.
  Kjo beri qe shume modifikues te motit te rishikonin edhe njehere kete projekt ngarkimin e reve (meqenese edhe mjetet teknologjike jane permirsuar mjaftueshem)
  Njeri nga modifikuesit planifikoi se si mund te ndikonte ky projekt nese do ndermerrej perpara se te ndodhte Uragani Katrina , ishte nje studim hipotetik , u perdor nje sistem kompjuterik i quajtur SLOSH.

  Rezultatet ishin ;
  qe rete mund te ngarkoheshin shume me uje, por nuk pati ndryshime te rendesishme sepse intensitete dhe shpejtesia e uraganit nuk ndryshoi , ndryshoi vetem drejtimi i tij. (Kjo ishte nje gje e papritur)

  Megjithate , modifikuesi i motit , thekson se nese zhvendos drejtimin e uraganit nuk eshte se gjete zgjidhje (pershembull nese do te marrim New Yourk-un sepse qe perben rrezik qe nuk parashikohet dot , mund te ndodhe atehere kur nuk pret , dicka qe bota nuk e ka para asnjehere...(Por ti rikthehem nese do ta zhvendosnin , ose te ishte drejtim te lindjes ne Anglise , gje qe e bente ata te mendonte A duhet te bejme me shume te mira se sa te keqija , A duhet te rrezikoj jeten e disa njerezve per shumicen) Si te luash kumar me jetet e njerezve.
  Pra pak a shume , ende nuk ka dalur nje studim perfundimtar , modifikuesit vetem parashikonin e perfytyronin permes edhe laboratoreve te cilet kontrollonin dhe eksperimentonin me fuqine e xhamave teqiellgervishtesve te New Yourkut. (Laborator i posacem)

  Si perfundim parandalimi i motit , nderhyrja duhet te jete teper e sigurte , vendimi eshte i veshtire sepse mund te ndikoje ne ekuilibrin klimatik te tokes. Ata shprehen se duhet te ndjehemi te sigurte per rezultatin pra se te luajme me motin!

  Vazhdon...
   
  Balahk and Aki like this.
 2. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Me pelqeu liore :)
  pse eshte kaq e cuditshme qe uraganat mbajn emra femrash,mbi te gjitha,edhe te bukur? :D
  Sfidat perballe teje i kam te humbura u une,pa dyshimin me te vogel;):p
   
 3. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Dokumentari ishte me interesant sesa me fjalet e mia por Digitalbi i ka te kufizuara lejet e shperndarjes as ne youtube nuk gjenden :p , gjithsesi u mundova te beja nje pershkrim i vogel edhe disa fjale kyce.
  Eshte thjesht nje rastesi Ard , nuk eshte se ka vetem emra femrash por edhe meshkujsh gjithashtu. Megjithese ato me te fuqishmet kane mbajtur emrat e femrave dhe uraganit te pare per studim gjithashtu nje emer femre i kane vendosur zgjedhja e shkencetarit kjo , po ne studimet e metejshme per nje ekuivalance jane vendosur edhe meshkujsh. Por s'eshte ndonje gje e rendesishme aq shume uragane sa mund te bien , i vendosin per ceshtje statistikore , vecorish , diferencimesh.
   
  Balahk likes this.
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kete.....IDIOTIN!!!

  Si puna ktij ka me BOLLEK.
   
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ka nje problem ne mes...

  Sepse osmallinjte kan kqyrim tjeter...
  Per keltet...
  Velletri-Stemma2.png

  Mbase perandori i PARE ka trojet.

  Naten e mire.
   

Shpërndajeni këtë faqe