Dieta me fruta 5-ditore

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Dietologu, 27 Apr 2016.

  1. Dietologu

    Dietologu Primus registratum

    Njerzit shpenzojne me dite te tera dhe jave e muaj se si te humbasin peshe te tepert ne organizmin e tyre. Une do t'iu paraqes nje diete 5 ditore e krijuar nga mua dhe eshte shume efektive.

    Mengjesi: 250 ml qumesht te skremuar 0 ose 1.5% yndyre me 1 banane.
    Dreka: 250 ml qumesht te skremuar 0 ose 1.5% yndyre me 1 kokerr molle.
    Darka: 1 portokall dhe 1 kivi.

    Te konsumohet 1.5 deri ne 2.5 litra.

    Une e rekomandoj 5 dite kete diete dhe do keni shume ndryshime te medha. Ju mund te humbisni nga 2-4 kg per 5 dite.

    Nese ecen 60-90 minuta ne dite ose nese ecen 10 km ne dite,ju do te harxhoni shume kalori dhe do te humbisni me shume peshe. Pra 50 km per 5 dite ecje jane si qershia mbi torte dhe ju mund te humbisni 4-7 kg ne varesi te sasise se ujit qe do konsumoni. Nese vendosni te ecni per 10 km ne dite,trupi juaj ka nevoje te konsumoje 2-3 litra uje.

    Pasi te keni mbaruar 5 dite diete,ju duhet te konsumoni ushqim te zakonshem. Pas 30 ditesh,ju mund ta beni prap kete diete. Gjate kesaj diete ju do te humbisni:
    1-masa dhjamore(yndyrna)
    2-masa muskulore.
    3-lengje.
    4-sheqerna.

    Gjithashtu,rekomandoj qe te flini 7-10 ore gjume gjate nates dhe mos te flini gjate dietes gjume.

    Ju pershendes!
     
  2. klea

    klea Ad Maiora

    Receta e ujit te mrekullise i cili ndihmon ne humbjen e peshes,sheshimin e barkut si dhe lufton mbajtjen e ujit te tepert ne trup.Ne shije do ndjeni freskine dhe mund ta konsumoni ne ditet e nexehta duke patur edhe benefite.Perberesit e e kesaj pije jane:
    xhenxhefil(ginger) 5-6cm i grire imet.(shpejton procesin e metabolizmit)
    1kastravec i grire me feta i pa qeruar(favorizon eleminimin e lengjeve pra me funksion diuretik)
    2limona te grire me feta se bashku me lekuren(eshte nje nga ushqimet me alkaline i cili bilancon ph e trupit)
    15 gjethe nenexhik(mente)...anti-inflamator natyral
    2lt uje
    Te gjithe perberesit jane te aksesueshem edhe ne tregun shqipetar.Bashkojme perberesit ne nje ene qelqi dhe i shtojme sasin e ujit.KEshillohet konsumimi nje dite me pas ne menyre qe perberesit te ken leshuar vlerat e tyre.
    image.jpeg
    Ju befte mire!
     
    katsune likes this.
  3. katsune

    katsune cherry blossom

    po normal qe humbet peshe pas 5 ditesh nese ha vetem 1 banane, 1 molle, 1 portokall dhe 1 kivi ne dite. problemi eshte qe kur e nderpret dieten pas 5 ditesh, merr dyfishin e kg qe ke humbur dhe e ngadaleson akoma me shume metabolizmin, c'rregullon organizmin ne pergjithesi. e perfundon ne spital nese ke probleme shendetesore qe ndoshta as nuk i dije perpara.

    keto lloj dietash te sforcuara ne maksimum sjellin deme me shume, dhe nuk eshte aspak e vertete qe sjellin rezultate.
     
    klea likes this.

Shpërndajeni këtë faqe