Cfare eshte per ju Shen Valentini

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga ardisi, 10 Feb 2004.

 1. ardisi

  ardisi Primus registratum

  Cfare eshte per ju Shen Valentini

  cfare eshte per ju shen valentini nje feste qe simbolizon dashurine dhe sakrificen apo nje feste e cila po e shton akoma edhe me teper degjenerimin ne shoqerine tone . Valle sa ndikoi dashuria e valentinos tek jeta e njerezve apo te gjitha keto jane intriga dhe festa te nxjerra nga epshet e njerezve .A eshte kjo feste nje shprese dhe kthim i dashurise mes njerezve apo eshte edhe nje shtytje djallezore sikurse shume festa boshe . A i mjaftojne njeriut ato dite qe vete Zoti i quajti te shenjta dhe i beri festa per besimtaret apo patjeter duhet qe kjo feste te festohet .
   
 2. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Ju lutem i nderuari Dvorani,edhe pse ne postimin tuaj ka nje qasje me kendveshtrim pakso fetar(ndaj kesaj feste),me mirekuptimin tuaj,tema me shume i ngjane kategorise; "Diskutime Shoqerore" kshtuqe duhet te zhvendoset.Ju lutem per mirekuptim!!.
   
 3. Guest

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Kuptimi i Shen valentinit ishte qe te martonte ciftet qe ishin premtuar ne martese njeri tjetrit.Nuk me duket ide e keqe tu kushtohet te dashuruarve ama eshte kthyer ne feste konsumizmi.
  Sivjet me tha idene e nje mixi midis plakut te vitit te ri dhe Beffanes (festohet ne itali me 6 janar dhe nje plake e vjeter sjell embelsira atyre qe sillen mire dhe karbon atyre qe sillen keq).
  Kur nje fjale e mire , nje dite e kaluar me personin qe do nuk kushton aspak dhe jep me shume ndjenje..bohhh :shrug:
   
 4. Guest

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Eshte nje dite e bukur ku cdo gje qe behet vetem per ty dhe ti je qendra e dikujt dhe vetem e tij /pf/images/graemlins/wink.gif
  esh qef shum /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. fabiola

  fabiola Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Si te gjitha festat eshte nje ngjarje komerciale dhe nje mundesi tjeter per te fu*ck around.Megjithate,per hir te fiksimeve te te dashurave,ne kete dite ju duhet bere qefi me shume se cdo here tjeter.A thua se gjithe vitin nuk ju kushton vemendjen e duhur!
   
 6. blackpimp

  blackpimp Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  DITE ZIE
   
 7. Albanian_Hottie

  Albanian_Hottie Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  ..nje dite si gjithe te tjerat. Ne fund te fundit, po te duash ti blesh dicka, tregosh dashurine, ti perkushtohesh dikujt etc...mund ta besh perdite apo jo?
   
 8. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  shen valentini nje feste si gjithe te tjerat,takon njeriun e zemres kalon nje dite te bukur me ate e merr nje dhurate,po nqs do shen valentin eshte cdo dite. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. nardi71

  nardi71 Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  per mu kjo dite ishte si;www.Say It With Easy.com shih antivalentine day web page ,kur ajo qe spres me ulet perkrah
   
 10. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  çfare eshte shen valentini per mua???


  nje menyre per te harxhura shume leke /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  dite si shume te tjerat pasi nuk eshte e thene te dhurosh vetem per shenvalentin per mua shenvalentin eshte per dite dhe keshtu duhet te jete.
   
 12. fallen angel

  fallen angel Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  prit pra se e keni bo si slogan ket:shen valentin mund te jete perdite...
  boni pra perdite dhurata,apo thjesht ne aspektin e ndjenjes?
  kur flitet per ndjenje nuk ka lidhje me sh valentinin pastaj,kjo eshte thjesht festa e konsumizmit masiv...feste per turmat mo!
   
 13. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  San Valentino é per ogni cretino
  che crede nel suo destino
  che crede di essere inamorato
  ma invece é solamente FREGATO
   
 14. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Cfare eshte per ju Shen Valentini ?

  Dita kur meshkujt duhet tu blejne dhurata femrave d.m.th. eshte festa e gjinise femerore se per 14 Shkurt vetem djemte bejne dhurata.
  Qe nje jave para fillon avazi:
  Çfare do me blesh per Shen Valentinin.
   
 15. Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  T'u kujtojne atyre te dashuruarve te harruar qe dhe mund te duhen ate dite /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. platinumvl2000@yahoo.co.u

  platinumvl2000@yahoo.co.u Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Eshte dita kur /pf/images/graemlins/laugh.gif /I try to be my self!
   
 17. fallen angel

  fallen angel Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  gjynof po me vika per ty mo! /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 18. Mess

  Mess Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Njerezit prisnin dicka nga une per shen Valentin dhe kjo me beri nervoz te nesermen kur ma thane
   
 19. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  Jo jo pa merak se e kam lexuar s'eshte e imja
   
 20. Albanian_Hottie

  Albanian_Hottie Primus registratum

  Re: Cfare eshte per ju Shen Valentini

  ehe, po une e thash e para se... /pf/images/graemlins/tongue.gif
  -----------------------------------------
  Dita e ka marr emrin nga nje shenjtor i famshem, por ka shume histori se kush ishte ai.
  Besimi me i njohur per te eshte St. Valentine ka qene se ai ishte nje prift ne qindvjecarin e trete ne Rome.
  Emperori Claudius II e kishte ndalur martesen ne ato kohe sepse ai mendonte se burrat e martuar ishin ushtare te kqinj. Valentine mendonte qe kjo ishte e padrejte, dhe ai i thyu ligjet dhe organizonte martesa ne fshehtesi.

  Kur Claudius e mori vesh, Valentine u denua me vdekje dhe e cuan ne burg. Atje ai ra ne dashuri me vajzen qorre te burgaxhiut.

  Dashuria e tij dhe besimi tek Zoti e sheroi ate nga qerrimi dhe kur ate e cuan per ta ekzekutuar ne 14 Shkurt ai i kishte cuar asaj nje leter te firmosur " Nga Valentini jot"
   

Shpërndajeni këtë faqe