BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Raif, 8 Apr 2003.

 1. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Haraqine mjeksore - Valeriana officinalis L.
  Common Valerian, Echter Baldrian
   
 2. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  KUFILME MJEKSORE - Symphytum Officinalis, Comfrey, Beinwell
   
 3. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  BURBULL PULLAZESH, BAR VESHI -
  Sempervivum tectorum, Houseleek, Gewoenliche Hauswurz
   
 4. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  PARTENOCIZE - Parthenocissus quinquefolia (L) Planch. Virginia Creepers, Fuenfblaetrrige Jungfernrebe
   
 5. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Ammi visnaga - Ammi Visnaga, Pick Tooth, Zahnstocher Ammei
   
 6. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  I nderuari Mjeku Popullor,

  A e dini sesi quhet latinisht/anglisht emri i mullages se eger? Kam degjuar se ka aftesi zbutese per lekuren e semure me ezcema.

  Faleminderit,
  ABlue
   
 7. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  MELLAGE PYJESH, PATLIXHAN I EGER... ne latinisht qyhet MALVA SYLVERSTRIS, MIREPO ILAQ ME I MIRE PER LEKURE ESHTE BARI I ERES (lat.: Malva Neglecta) i cili pregaditet vetem me uje te ftofur e kursesi me uje te val, e nese lekura eshte e semur e lagim (vetem lulet dhe fletet) me uje te vaket sa me e zbut ate dhe e mbulojme pjesen e semur te lekures me te, e qesim nje cope kese najlloni dhe e mbeshtjellim me nje peshqir te nxehte, rezultatet brenda disa oreve jan te shkelqyera.

  Ne disa raste perveq mellages per problem te lekures e perdorim edhe BARI MAGARI (Equisetum Arvense) por ne kete rast ujin e perdorim shume te val...
   
 8. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Faleminderit shume Mjeku Popullor.

  Caji i perfituar nga Bari Magari perdoret per pirje apo per te lyer lekuren nga jashte?
   
 9. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Ne kete rast perdoret nga jasht: Pregaditet ne forme caji (lexo pregaditja e cajave) dhe kur eshte ftofur ne nivel qe lekura e akcepton nxehtsine, e lagim lekuren e semur vazhdimisht per 10 minuta.
   
 10. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Me vjen keq por nuk e njof kete bime.

  http://florawww.eeb.uconn.edu/acc_num/200201829.html

  vizitone ket web faqe i nderuar mjeku popullor ketu eshte shkruar per kete lloj bime [/QB][/QUOTE]
  =================================================

  Sipas hulumtimeve shkencore per
  MANDRAGORA OFICINARUM mund te mesojme se kjo bime eshte shume helmuese (Une nuk e perdori)-


  Komponentet kryesore:


  0.3-0.4% Alkaloide: (L.) dhe (D,L) Scopolamin, Atropin, L-Hyoscyamin C17H23NO3, Fp 108-111 grad Celsius, Cuskhygrin (Bellaradin) C13H24N2O, Fp ne 40-41 grad celsius(Hydrat), Nor-Hyosciamin (Solandrin) C16H21NO3, Fp ne 140 grad celsius, Mandragorin C15H19NO2, Fp ne 124-126 grad celsius

  Kjo bime eshte perdorur per mjekim qysh nga kohet e lashta dhe sipas shkences llogaritet shume e rrezikshme per perdorim te brendshem,(sipas shkences i perngjan shume, ne permbajtje HELMARINE-s apo Atropa Belladona-s) por mund te perdoret per 2 -3 jave ne forme tinkture (per lyerje): Tek femijet qe lagen ne krevat, kunder gercit te beshikeve, etj...
   
 11. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  ALKEMILE, ALQEMILE (Nga Arabishtja: Alkemelych qe do te thot uje hyjnor...)
   
 12. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  ALKEMILE SHQIPETARE - Alchemilla Albanica
   
 13. Garo

  Garo Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Kete e quajme ne shqiperi dhe lule gjarperi ka shum andej nga jugu te tilla
   
 14. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Angjelike - Angelika L.(Apiaceae), Angelika, Engelwurz.
   
 15. B.E.N

  B.E.N Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Si e quajne ne anglisht kete bime?
   
 16. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Ne anglisht: Dandelion.
   
 17. B.E.N

  B.E.N Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Feleminderit
   
 18. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Fillimisht postuar nga Mjeku Popullor:
  [QB] BARI MAGARI - BISHT MINI - Equisetum Arvense -Horsteal - Zinkraut

  Kjo bime eshte nje nga mrekullirat qe na i ka fal Zoti i madheruar.

  Hulumtimet shkencore ne lidhje me kete bime nuk kan zbuluar asnje komponent qe mund te ndikon negativisht ne organizmin e njeriut.


  Me ra ne dore nje fjalor i Profave te nderuar (Krasniqi - Ruci - Vangjeli - Susuri - Mullaj - Pajazitaj) dhe bimen e mesiperme sipas tyre e njofim me emrat:Keputje Arash, Bargjan, Hjekse e Fushave, Krizme, Bar Paresh, Krips,Nieks, Grreth i Arave
   
 19. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Kamomili largon gazrat nga zorret, liron ngercet e muskulatures se bute te zorreve, stomakur, eshte kundra diarese, acarimit te rrugeve urinare, shton djersitjen, qeteson sistemin nervor, ndihmon ne mjekimin e acarimeve te lekures dhe mukozave, cibaneve, konjuktivitetit te syve.Kaq di une. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Kamomili largon gazrat nga zorret, liron ngercet e muskulatures se bute te zorreve, stomakut, eshte kundra diarese, acarimit te rrugeve urinare, shton djersitjen, qeteson sistemin nervor, ndihmon ne mjekimin e acarimeve te lekures dhe mukozave, cibaneve, konjuktivitetit te syve.Kaq di une. /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe