BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Raif, 8 Apr 2003.

 1. Raif

  Raif Primus registratum

  BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Me qellim qe te mesojme me leht se per te cilen bime bejme fjale ne Mjeksi Popullore, ketu do te permendim bimet ne shqip (nese eshte e mundur) dhe se paku ne latinisht (do te ishte e natyrshme nese i sjellim edhe fotografit e bimeve). Ju ftoi te kontriboni ne kete drejtim.

  Pra ju lus qe ketu te flasim vetem per emrat e bimeve (mundsisht me fotografi).
   
 2. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Kamomili - Matricaria Camomile

  Caji qe perdorim me se shumti ne pergjithsi, mendoj se eshte Kamomili (ne realitet, ne Kosove perdorim cajin e Zi te Cejlonit).

  Ftoi antart/antaret dhe jo antart/antaret te tregojn per cka e perdorim kamomilin.
   
 3. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  z. Mjek, mua me intereson te di si eshte emri i Hyperici Perphoratum ne shqip dhe, mundesisht, a keni informacione se ku shitet fara e kesaj bime.

  Ju falemnderit!
   
 4. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Sipas keshilles se gjyshes time, cajin e kamomilit e perdor per te me qetesuar, per te me ndihmuar per te fjetur. Mbaj mend qe gjyshja e rekomandonte dhe per ato qe kishin femije te vegjel dhe thoshte se i ndihmon per ti qetesuar dhimbjet e barkut. Gjithashtu, e pi caj kamomil me mjalte kur kam gryket e acaruara.
   
 5. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  =================================================

  Per shkak se vazhdimisht po behen pyetje te njejta ne lidhje me emrat e bimeve, e hapa kete teme te re ku do te flasim per emrat e bimeve ne shqip dhe latinisht, dhe cdo njeri qe interesohet per kete, mund ta gjej emrin e ndonje bime shpejt.

  HYPERICUM PERFORATUM ne shqip i ka disa emra: ne Kosove (veri lindje) PRESHT, ne Shqiperi: Lulja e Balsamit etj.

  Per cdo bime gjendet fara per ta kultivuar ate, madje "oraganikisht" gje qe sipas pervojes qe kam shpesh here efekti eshte me i lart (pozitiv)
  i bimes qe rritet ne natyre...
   
 6. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Ashtu eshte, jam ne takort me gjyshen tuaj.
   
 7. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  HITHRI - Urtica Dioica

  Kjo bime eshte shume e rendesishme per shendetin e njeriut, qoft si caj apo si ushqim.

  Po ceku se personat qe mundohen por nuk mund te mbajn mend gjat mesimit (qfardo moshe qofshin) nga nje caj hithri ne dite shume shpejt i kthjell...
   
 8. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  BARI MAGARI - BISHT MINI - Equisetum Arvense -Horsteal - Zinkraut

  Kjo bime eshte nje nga mrekullirat qe na i ka fal Zoti i madheruar.

  Hulumtimet shkencore ne lidhje me kete bime nuk kan zbuluar asnje komponent qe mund te ndikon negativisht ne organizmin e njeriut.
   
 9. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  BARISHUMFLETESH (BARIMIJFLETESH) Achillea Millefolium - Yarrow Tea - Schafgarbe
   
 10. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Caiji i Malit - Veronica Officinalis

  Caji i Malit - Thymus Serpillum

  Keto dy bime nuk jan te njejta pervec qe ne shqip i thirrim me te njejtin emer (ne Kosove).
   
 11. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Ginko Biloba
   
 12. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Tamelqaku i But - Taraxum Officinalis

  -Tani e ka kohen te dal neper fusha dhe kodrina
  (Pastrues i shkelqyer i melqise, idhzes etj.).
   
 13. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Myzhdja e Pranveres - Primula Officinalis

  (Gjithashtu nje nder bimete e para ne Pranvere, per ata qe e kan problem pagjumsine etj.)
   
 14. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Hudhra - Alium Sedatum
   
 15. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Hudhra e Eger - Allium Ursinum

  (Tani e ka kohen me dal)
   
 16. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Gensing Panax
   
 17. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Bari i Eres - Malva Neglecta
   
 18. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Mellaga - Malva Silvestris
   
 19. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Kallendulla - Calendula Officinalis
   
 20. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: BIMET - EMRAT NE SHQIP DHE LATINISHT (BEN EDHE NE ANGLISHT, GJERMANISHT ETJ)

  Bari i Shtriges - Lycopodium Clavatum
   

Shpërndajeni këtë faqe