A do te jete efikase bursa e re

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga ujku81, 5 Jan 2003.

 1. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  A do te jete efikase bursa e re

  Une nuk e di por nuk jam optimist. I mungon produkti kryesor : titujt e pronesise dhe te borxhit dhe hibridet e tyre. Bursa kerkon transparence dhe ne nuk e kemi, se punojme me n+1 bilance ( nje per shtetin dhe nga nje per secilin ortak qe i vjedhin njeri-tjetrit ), bursa kerkon njerez, financiere te afte, kemi shume pak, dhe do na duhen dhe ca vjet qe te kemi mjaftueshem.
  kompanite e medha shteterore kane degraduar, me qellim apo jo, dhe ato privatet e kane te perqendruar pronesine. keshtu qe cfare do tregtohet ne burse : bonot e thesarit dhe titujt shteterore???
   
  lixhu likes this.
 2. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  O ujk,

  mos na ngatarro kot. Bursa eshte hapur vetem per bonot. C'jane keto tituj te pronesise dhe te borxhit? Ne burse tregtohen tituj te SHA-ve dhe derivate te tyre.

  Sa per bilancet, harroje te kesh transparence. Ne cilin SHA ne bote ke transparence? Bilancet behen nje here ne tre muaj dhe pas nje viti thone me fal se ka qene gabim. Ha ha ha.
   
 3. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Titujt e pronesise jane aksionet, titujt e borxhit jane obligacionet!!
  Per tituj derivative si opsionet dhe kontratat e ardhshme nuk behet fjale.
  Burse vetem per bonot nuk ka per te patur se bankat nuk te lene te tregtohet ne burse se e kane leverdine me te madhe duke i tregtuar me njera tjetren, madje nuk i tregtojne fare se me ate interes qe kane bonot e thesarit, bankat mund te rrine duarkryq dhe te marrin parate me lezet.
  Lidhur me pasqyrat financiare, une nuk mund te pretendoj se do te kete transparence absolute, por aktualisht gjerat behen ashiqare fare. Pastaj eshte tregu vete qe do ti detyroje firmat te kene transparence, sepse n.q. se firma paraqet bilanc te falsifikuar ku del me humbje, aksionet e saj nuk i blen njeri, dhe nje nga kriteret e listimit ne burse eshte ekzistenca ne duart e publikut e nje % te caktuar te totalit te aksoineve.
  Bursa eshte per ato qe quhen kompani publike, ku manaxhimi eshte i ndare nga pronesia.
  Po te kemi parasysh qe ne Shqiperi shumica e firmave jane sh.p.k dhe ashtu do te vazhdojne te jene sepse ketu do vazhdoje te dominoje biznesi i vogel, i bie qe bursa te ngelet vetem per nje pjese te kompanive te medha qofte shteterore qofte private, si dhe per bankat.
   
 4. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Cfare jane kontratat e ardhshme? S'ka fare kuptim ne shqip te perkthesh "future contract" apo "forward contract". Te njeten gje ke bere me lart me titujt e pronsesise prandaj edhe te pyeta se mos do thoje gje tjeter nga aksionet. Aksionet dhe obligacionet kane hyre tashme ne fjalor, por kontrata e ardhshme jo. Me mire do te ishte te flitej per kontrata me maturim. Kurse opsionet nuk ka nevoje te perkthehen.

  Sidoqofte pse mendon qe opsionet nuk mund te tregtohen? S'do mjaftonte nje listim dhe tregu qe do spekullonte per cmimet e tyre?

  Per kompanite shteterore kam mendimin se bursa do jete mbuluesi i privatizimit te tyre "nen dore". Cfare mendimi ke ti per kete?
   
 5. Tasi

  Tasi Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  A do te jete efikase bursa e re?

  Pergjigjia ime eshte JO.

  Nuk i duhet vene faji vetem kualifikimit te personelit.
  Qe te mund te mund te funksionoje nje burse, perpara se gjithash eshte e nevojshme qe te kemi nje sistem bankar modern me te gjitha komponentet e vet. Fatkeqsisht nuk e kemi.
  Sa jane arsyet qe mungon ky sistem, nuk mund te rifillojme t`i diskutojme ne kete topik. Kemi provuar disa here ta bejme kete here te tjera dhe s`ja kemi dale.
  Te tjera arsye vijne me rradhe qe jane te lidhura pazgjidhsherisht me njera tjetren.

  Ne sensin praktik, sa kohe qe publiku i gjere nuk eshte i edukuar per te qene pjestar per min blerje dhe shitje aksionesh, per aq kohe do te jete pa sukses bursa ketu.

  Kur do te vije kjo kohe?? Ne jemi ne programin e OKB-se per zhdukjen e varferise dhe jo ne programet e FMN per modernizimin e tregut te kapitaleve.

  Me dhimbje por nuk duket asgje ne horizontin e larget.
   
 6. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Tasi me pershesh,

  bursa hapet per te privatizuar tre dragojt e mbetur, Albtelekom, BK dhe INSIG. Duam s'duam bursa do jete "marifeti" qe do shpetoje dilemen: "a t'ia shesim BK-ne Greqise qe kontrollon tanime gjysmen e sistemit bankar?". Dth nuk do mund te pengohet dot kompanite per te blere dicka qe eshte ne shitje te lire.
   
 7. cancer

  cancer Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Per Blue Gene

  Nuk mendoj se instrumentat derivative do te kishin ndonje treg te madh bursier ne Shqiperi. Ne fillim duhet te vendoset tregu i aksioneve, se mbi cfare do te mbeshteten ato, ne qofte se aksionet jane me tregtueshmeri te ulet?
  Edhe ne SHBA nje pjese e madhe e opsioneve tregtohen ne OTC ( tregu mbi banak ), ndersa vete tregu i forwards eshte treg nderbankar, futures tregtohen ne burse.
  Lidhur me pjesen tjeter te sistemit financiar, une kur thashe qe a do te jete funksionale bursa e re, kisha pikerisht parasysh faktin qe ajo ti sherbeje ekonomise shqiptare duke treguar vleren reale te kompanive qe do te listohen ne te. Puna eshte qe te terheqesh kompani te tilla si Vodafone apo AMC ne te duhet ti besh te interesuara, dhe nuk eshte se behet ndonje reklame e madhe ne qofte se ato hyne ne burse pra nuk eshte pune prestigji, ato duhet te kene realisht interes financiar. Ndryshe qendron puna me 3 dragonjte, kane absolutisht nevoje per financime, dhe emetimi i aksioneve te reja duke e reduktuar ne maksimum pjesen e shtetit, nuk do te ishte keq, Sa per privatizimin nen dore, ai ashtu eshte bere ne te gjithe boten dhe nuk ka pse ne te bejme perjashtim. Shikoni AMC ku ishte dhe ku eshte tani, dhe si evoluoi tregu i celulareve.
  E vetmja gje qe nuk shkon ketu per mendimin tim eshte se nuk duhet te jete shteti stimulues i burses, por biznesi dhe sidomos bankat
   
 8. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Cancer,

  Ti shkruan "...une kur thashe qe a do te jete fu
  nksionale bursa e re, kisha...". Mos je ti ujku81 me pseudonim tjeter? Nejse...

  Jam dakort me ty, por ndahem ne dy gjera. E para eshte e karakterit akademik. Ti thua se shteti nuk duhet te jete stimulues i burses. Si do mesohet ndonjehere ky milet me tregun e kapitaleve kur asnjeri nuk merr iniciativen? Historikisht jane kompanite, dakort. Po ne rastin e Shqiperise shteti ka nje rol perfekt per nxitjen e kapitaleve, fundja duke stimuluar edhe te vetmen nevoje urgjente, privatizimin e 3 the medhenjve.

  Se dyti, Vodafone dhe AMC jane tmerresisht te interesuara per tu kuotuar ne burse kur kjo te hapet. Ata kane kapital por cili kreditor nuk do investonte tek keto emra ne Shqiperi? Ato nuk jane Vefa dhe Gjallica. Investimi tek to eshte i sigurt (asnjehere nuk ka 100% siguri megjithate) persa kohe kane monopolin. Kur te behen tre ose kater celulare atehere me i madhi ka precedence.
  Pra, cila kompani nuk ka deshire te thithe kapital shtese? Se pari, rriten dividentet dhe se dyti rriten investimet ose zgjerohet aktiviteti ne biznese te tjera p.sh. AMC Bank ose Vodafone Insurance etj.

  Meqe jemi, ketu dua te hap nje diskutim me ty per privatizimin ne burse te 3 komanive te medha shteterore. Sa mendon do te startoje cmimi i aksioneve te tyre?
   
 9. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Cancer,

  edhe opsionet tregtohen ne burse, jo vetem "ne sportel" (OTC). Ke sa te duash bursa ne bote por e para qe e ka hapur eshte Chicago, me duket se ne vitet 60.

  Nuk mendoj qe eshte heret ose vone per opsionet, vetem nje kalkulator xhepi te duhet. I vetmi "input" per kalkulatorin eshte gabimi standart qe behet ne percaktimin e cmimit te instrumentit baze.
   
 10. Archi

  Archi Forumium praecox

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  A do te jete efikase bursa e re?

  C´jane keto tema more amani se na shqyet gazit?
  Hahahahahaha.........ha...ha....eeeeeh...
  Cfare burse ........ cfare efikasiteti more amani.....?
  Po i gjithe kapitali shqiptar eshte ne duart e Rrapushit, Ardianit, Gonit, Halimit, Gencit dhe Agimit.
  Nejse, te pakten e morem vesh qe ne Shqiperi ka njerez qe njohin termat e ekonomise dhe jane ne gjendje te te japin uje ne bisht te luges.
  Problemi eshte te gjejme edhe njerez te tjere qe ta pijne kete uje. :tipsy:

  Ah, se desh harrova: une per vete e di qe Ardiani milionat e dollareve qe ka fituar me trafiqe te paligjshme, gjysmat i ka fshehur tek oborri i shtepise se plakut ne picke te mizes, kurse me gjysmen tjeter po nderton pallate. :rolleyes:
  Se qe ta merrni vesh ai porsi Goni, Genci dhe Agimi dhe si gjithe te tjeret kur ishte i vogel recitonte ne shkolle se do te ndertonte pallate per atdhe. :tipsy:
  Ata jane tani shume te lumtur se endrrat i bene realitet ne vendin e bukur me emrin Sh(qi)peri. :tipsy:
  Atyre u vjen vetem keq per ata qe nuk jane optimiste per "bursen e re shqiptare". :tipsy:
   
 11. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Per Blue Gene

  Ajo qe eshte nen Cancer eshte e imja, thjesht nuk e pashe qe ne kompjuterin ku po punoja, dikush tjeter parameje kishte hyre ne Albforum dhe e kishte lene hapur ( im vella se ai eshte Cancer )

  Lidhur me temen tone, une them se shteti nuk mund te jete asnjehere krijues mentaliteti ( e pame 50 vjet se cfare ndodh kur ta krijon shteti mentalitetin ), n,q,s biznesi nuk e kupton vet nevojen e nje tregu kapitalesh, do te thote se ende nuk jane pjekur kushtet.
  Sa per ardianin , gonin, gencin etj une them se nuk mban qeni breke, pastaj mos harro se shtetin me te forte sot ne bote nuk e kane krijuar tjeter vecse kriminelet dhe prostitutat e ikur nga Evropa para nja 4-5 shekujsh.
   
 12. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Blue Gene mos me ngacmo me opsionet se dje i dhashe provim ne DFN. Tregtohen vertet ne burse por nje pjese mjaft e madhe sidomos opsionet e valutes tregtohen ne OTC.
  Ndersa Vodafone dhe AMC me te leverdisshme e kane te listohen ne bursen e Athines se ketu.
   
 13. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  ujku81,

  Ti nuk e njeh tregun shqiptar te celulareve. AMC dhe Vodafon kane shenuar fitime drastike dy vitet e para ne Shqiperi me vitin 2002 ne saturim. Portofoli shqiptar i tyre ka bere qe te rriten kuotimet e tyre ne Athine dhe te forcojne pozitat edhe me tej ne Greqi. Ata jane shume te interesuar qe te mbledhin parate e shqiptareve qe ne fillim. Sepse edhe pas nje euforie Bursa e Tiranes do saturohet dhe kreditoret nuk kane me para. Kush listohet i pari ne Burse do mbledhi parate e shqiptareve. Ajo qe lexon ne liber funksionon ne periudha te qeta ne cdo vend dhe lere me ne vende te varfera ku shpesh nuk ka rrjedhshmeri ne treg.

  Edhe per shtetin ke mendim shume naiv. A e pe c'ndodhi me Enron? Shteti thuhet neper libra s'duhet te nderhyje ne ekonomi, por historia
  100 viteteve te fundit ka treguar te kunderten. Kreditoret e pasur jane rembursuar sa here qe kane humbur kapitalin. Te vegjlit jane ngrohur ne diell si gjithnje...
   
 14. Guest

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  cfare eshte bursa ? :rolleyes:

  po tenderat ca jane ? :rolleyes:

  e di ndonjeri se jam shuem kurjoze /pf/images/graemlins/blush.gif
   
 15. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Blue Gene

  Pikerisht sepse AMC dhe Vodafone kane arritur fitime shume te medha nuk mendoj se kane ndonje qejf te madh tu lene pjese miletit qe mund te bleje aksionet e tyre. Per financime shtese ata nuk kane nevoje sepse kane mjaft fitime qe mund ti riinvestojne. Une mendoj se tregu i celulareve deri sa te dalin UMTS eshte i ngopur ketu tek ne, operatori i trete do te ishte luks qe keto te dyja nuk do ta pranonin.
  Lidhur me shtetin, nuk them se nuk duhet te nderhyje fare, problemi eshte se une pres me shume inisiative nga biznesi, prandaj e bera pyetjen ne fillim. Shteti ketu tek ne ben reklame, aktualisht qeveria ne pushtet eshte mjeshtre e marketingut politik.
  Nje pyetje tjeter, a mendon se ka ardhur koha qe nje pjese e projekteve lokale te financohen me borxh, me obligacione bashkiake p.sh.??
   
 16. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  ujku81,

  AMC dhe Vodafon kane hyre ne Shqiperi per te mos dale. Shife shfaqjet e marketingut qe ben AMC me Xhoin ne diskoteka, shife se fushaten e bamiresise tek shtepia e femijes duke financuar Xhoin. Duhet te jesh shume naiv te mos kuptosh se thithja e parave te nje vendi te vogel e te varfer si Shqiperia te sjell kapital politik. Hajdin Sejdia, Vefa dhe Gjallica kishin ne dore jeten e gjithe shqiptareve kur i morren leket. Une nuk e kuptoj pse do hezitonte AMC-ja qe pervec kapitalit ekonomik, qe sic thua ti e ka, nuk do te donte edhe kapital politik. Apo aresyeja eshte qe greket lexojne librat e shkolles dhe thone "jo, shqiptaret duhet te qeverisin vete dhe ne duhet te interesohemi vetem per punet tona"?

  Them qe shteti ka nevoje per investime dhe tregetia e obligacioneve jane mjeti me i mire per t'i qepur gojen Sales se Edi po nderton Tiranen me larje parash. Ne kete kuptim bursa eshte nje vend ideal transparence, ku sponzoret e sotem te Edit te lene kapitalin dhe shteti te mbledhi para per investime publike.
   
 17. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  proto,

  me pak fjale bursa eshte nje firme ose kompani qe i mundeson kreditoreve te gjejne ne menyre te rregulluar dhe publike firmat ku ata i fusin parate me perqindje.

  Te duket si Vefa dhe Gjallica? Ne thelb eshte njelloj, vetem se tani kreditoret e dine se ku shkojne parate dhe se perqindjet nuk premtohen dot nga huamarresit si ne rastin e Vefes, por shkojne paralel me fitimet e tyre qe publikohen si rregul cdo tre muaj. Te gjithe huamarresit duhet te jen shoqeria anonime dhe zakonisht bursa lejon te futen ne liste vetem kompani te medha qe krijone fitime duke mbrojtur keshtu edhe interesin e kreditoreve.

  Tenderat jane kerkese ne treg per nje mall me cmimin me te volitshem. Kompanite bejne oferta ku shpjegojne kushte, cmimin etj. Ti ne fund vendos se ku do ta blesh mallin. P.sh. del tani ne treg dhe do te blesh portokalla dhe shkon nga nje tregtar tek tjetri per te pare se kush i ka cmimet me te ulta. Ky lloj kerkimi quhet tender. Ka hyre ne fjalor si sinonim i korrupsionit, sepse kur do te blesh dicka dhe parate nuk jane te tuat, atehere behet marveshje e fshehte ndermjet nenpunesit qe i eshte dhene detyra per te realizuar blerjen dhe firmas qe shet. Zakonisht nepunesi gjen nje firme me cmim me te larte dhe per kete fut ne xhep nje shperblim nga kompania qe fiton te drejten per te shitur. Ne te njejte kohe nepunsei me ane te shume shkresave dhe "inteligjences" se tij profesionale mundohet te argumentoje se firma fituese premton nje mall ose sherbim me te mire se sa firmat e tjera edhe nese cmimi eshte pak me i larte. Kjo beht ne gjithe shtetet e botes pa perjashtim si dhe nga nenpunesit e kompanive te mesma dhe te medha private. Komapnite e vogla kur duan te blejne dicka, del vete pronari dhe zgjedh bleresin. Nqse ai ben hile mund t'i beje shume shume guras ose nqse eshte grua, i ben hiles burrit.
   
 18. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  Blue Gene

  jam dakort me ate punen e Edit, megjithese me duket veshtire ti mbushesh mendjen Sales. Nejse kjo eshte per forumin e politikes.

  NUk kuptoj nje gje, pse i quan kreditore miletin qe mund te bleje aksione ne burse. NUk jane kreditore, me blerjen e aksioneve behesh pronare dhe ndan fitimet. Opa, ja ku doli nje problem tjeter. Ajo qe quhet problemi i agjensise manaxhere - pronare, mendon se do te ndiqeshin politika aktive dividentesh, pra do te perfitonin vertet dicka individet??

  Lidhur me kapitalin politik ai nuk ka ku te shkoje me teper se kaq!! Jam shume kurioz te dija mendimin e Sales, per fat te keq zor se do vije ne pushtet shpejt.!!
   
 19. Guest

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  blue gene
  shuem flm per shpjegimin :thumbsup: /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. Blue Gene

  Blue Gene Primus registratum

  Re: A do te jete efikase bursa e re

  ujku81,

  ush dhe gomar jane e njejta gje. Kreditoret jane bashkepronare persakohe paraja e tyre eshte ne duart e firmave qe i perdorin, pra jane e njejta gje me aksionerin. Dividenti eshte perqindja ose faizi qe marrin kreditoret.

  Problemi i dividenteve qe ti shtron nuk eshte fare problem. Kreditoret e medhenj = aksineret e medhenj jane ata qe here pas here mblidhen se bashku dhe vendosin nese do marrin apo jo dividente per nje periudhe te caktuar. Nuk regullator ne bote qe t'i thote kreditoreve :"shiko ju duhet te ndani dividente nje here ne muaj". Ata kreditore qe nuk bien dakor me shumicen ne kuvendin e kreditoreve, gje qe eshte tipike me kreditoret e vegjel, ata mund te vendosin per te terhequr investimin ne nje kohe kur vlera e kompanise e listuar ne burse eshte me e madhe se sa ne momentin kur ata kane futur parate.
   

Shpërndajeni këtë faqe