A do pranonit mesim fetar ne shkollat publike?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga scadarsko, 19 Jun 2013.

 1. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Shqiperia po zhvillohet,po modernizohet cdo dite......dhe pa anashkaluar dhe beesimin fetar e cila po e shijon tash 23 vjet,sikur jane plotesu sa do pak endrat e nje shqiperie,te lire demokratike!Edhe pse jemi tashme te lire ne shprehi,dhe opinione publike prape sujet gjithsesi rezervimi ne qaste vendimtare.Mendoni ju se sikur neser ne shkollat publique,te vihet programi teologjik fetar,ju do jeni d'accord?
   
 2. dr love

  dr love Locus omnem

  Pse jo ..kulture eshte edhe ajo eshte mire te mesojne dicka per fete...
   
 3. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Nuk e konsideroj kulture pervec se fondamentale ashtu sic Jan disa shkolla Fillore ketu ou jetoj une.femijet nuk argeetohen ashtu si ne shkollat,que skane murgesha!i shikjon me pak komunikativ,me femijet e tjere.......fryma fetare,vetem i rend on me shume ne jet en prépara,qe keto femije do rriten neser.me mire edukate qytetare s sa edukim fetar
   
 4. dr love

  dr love Locus omnem

  Lende ne kulture te pergjithshme ..jo lende fetare..as murgesha.ska ndonje te keqe.
   
  scadarsko likes this.
 5. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Me mire edukate seksuale!
   
 6. Aquarius

  Aquarius Valoris scriptorum

  Une jam kundra dhe jam 100% kundra sepse ne shkollat shqiptare nuk mesohet asnje lende tjeter pervec fiskultures
   
  scadarsko likes this.
 7. DarkBlonde

  DarkBlonde Valoris scriptorum

  Jo,asnjehere!!!
   
  gurax and Airbourne like this.
 8. MysteriousMan

  MysteriousMan Valoris scriptorum

  Ne kemi pasur mesime mbi fene por jo fetare, te edukohemi si te respektojme fene dhe fetaret eshte nje lende qe duhet patjeter por te edukohemi si fetar seshte dicka qe mund te na imponojne, ka shkolla katolike dhe islame per kete pune, kush do te shkoj te ato
   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ta kisha une dore do i DIGJA librat fetare, jo me ti mesoja ne shkolla publike=ashtu siq bani Hitleri me do libna te tjere.
  Airbourne.
   
  DarkBlonde likes this.
 10. Rimseb10

  Rimseb10 Valoris scriptorum

  Kur rregjistrohesh ne shkolle je i permbajtur ne disa rregulla qe jan imponuese nese nuk i zbaton dihet qe perjashtohesh, te ngelesh per vjeshte ne lenden fetare kushdo-qoft ajo esht paska injoranc kshuqe feja smund te jet nje objektiv forcues ajo lind me deshir dhe besim, pavarsisht se njerezit nuk besojn me dhe kjo i con ne determinata negative por smund te mesohet feja jo, kjo esht ideja ime.
   
 11. DarkBlonde

  DarkBlonde Valoris scriptorum

  Fiks.
   
  Airbourne likes this.
 12. Andrea22

  Andrea22 Primus registratum

  Une do futja nje lende te quajtur Etike.
  Feja duhet ndaluar para moshes madhore.
  Ne rast se eshte arritur mosha madhore mund te aplikohet lirisht nese personi desheron te behet anetar i nje grupimi fetar
   
  Airbourne likes this.
 13. Hope

  Hope dans ton coeur

  Mendoj se nuk bahet llaf feja ne shkolla
   
  Airbourne likes this.
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sipas meje shkolla eshte...te mesosh per jeten.
  Te gjesh kohe per te degjuar(MESUAR)
  Hapesire per te menduar(MESUAR)....e shume te tjera.
  feja keto kushte nuk i ploteson KURRE.
   
 15. DarkBlonde

  DarkBlonde Valoris scriptorum

 16. Strategu

  Strategu Oldschool

  Edhe pse e llogaris veten besimtar, perseri jam kunder mesim-besimit neper shkolla.

  Ka shume peripeci ky muhabet dhe duke patur parasysh nivelin e arsimit ne trojet shqiptare, mungesat, calimet e shumta qe ka, vetem mesim-besimin kemi manget.
   
 17. Andrea22

  Andrea22 Primus registratum  Ok por pse me ke cituar mua? :p
  Te ajo qe thashe isha kunder fese ne shkolle, sikurse dhe per te drejten e besimit fetar sic i perket nje shteti liberal.
  Per jeten mund te mesoje kushdo nuk e ndalon njeri. Por shkolla duhet te kete nje mision e une mendoj se shume me rendesi ka Etika sesa feja, ndaj isha pro qe te jete si lende shkolle.


  [shenim moderues: Te lutem mos perdor shkrim me bold gjate postimeve, por shkronja normale. ]
   
  Last edited by a moderator: 21 Jul 2017

Shpërndajeni këtë faqe